niedziela, 18 marca 2018 r.

Edukacja

Maturzyści już planuja swoją przyszłość

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 maja 2008, 23:40

Ponad połowa maturzystów kończących w tym roku szkoły średnie, już na pierwszym roku studiów chciałaby pracować.

Takie są wyniki raportu "Maturzysta 2008”, przygotowanego przez portal Edulandia.pl.

Badania pokazały, że młodzi doskonale wiedzą, jak chcą zaplanować własne życie. Blisko jedna czwarta spośród planujących podjęcie studiów magisterskich chce po uzyskaniu dyplomu kontynuować naukę. O studiach MBA słyszał co dziesiąty spośród nich, zaś co trzydziesty chciałby w przyszłości podjąć takie studia.

Młodzi patrzą daleko...

- To świadczy o ogromnym zainteresowaniu tego typu studiami w tej grupie wiekowej - mówi Marcin Pietras z Edulandia.pl. - Jeszcze niedawno większość maturzystów nie wiedziała o istnieniu studiów MBA, a dziś część z nich deklaruje chęć ich ukończenia. Tak dalekosiężne plany to przejaw zmian zachodzących w naszym społeczeństwie, zwłaszcza w młodym pokoleniu. Chęć osiągnięcia sukcesu zawodowego jest coraz bardziej widoczna już na poziomie liceum - komentuje.

... i startują wcześnie

Osoby, które wiedzą, że chciałyby kontynuować swoją edukację (a stanowią one prawie 80 proc. wszystkich maturzystów), często sięgają w swoich planach jeszcze dalej. Trzy czwarte z nich przejawia zainteresowanie rynkiem pracy.

- To najlepsza szansa, żeby zdobyć doświadczenie. A bez doświadczenia nie ma szans, na znalezienie dobrej pracy po studiach - tłumaczy Adrian, maturzysta ze Świdnika.

- Albo nawet na zatrudnienie na stałe już w trakcie studiów - dodaje Kamila z I LO w Lublinie. - Dobrzy stażyści już w trakcie studiów mają szansę na etat.
Wyjechać za granicę? Niekoniecznie...

Co szósty badany chce także zdobywać doświadczenie zawodowe za granicą - w czasie studiów (17 proc.) lub po studiach (29 proc.). Kolejna jedna trzecia badanych waha się, ale mimo ciągle dużej emigracji zarobkowej aż co czwarty uczeń zdecydowanie chciałby podjąć pracę w Polsce.

Praca daje niezależność

Większość osób zamierzających podjąć pracę w trakcie nauki twierdzi, że ich decyzja podyktowana jest przyczynami ekonomicznymi, a nie chęcią zdobycia doświadczenia zawodowego. - Takie myślenie jest dość powszechne w tej grupie wiekowej i raczej nie zaskakuje. Młodzież myśli przede wszystkim o zdobyciu pewnej niezależności finansowej, odkładając kwestię zdobycia doświadczenia na później - podkreśla Marcin Pietras.

Pieniądze - dziewczęta są mniej wymagające

Ponad połowa maturzystów planujących studia szacuje, że w pierwszej pracy ich pensja netto nie przekroczy 1500 złotych. Chłopcy zdecydowanie bardziej optymistycznie patrzą na przyszłą pensję niż dziewczęta: płacy netto większej niż dwa tysiące złotych oczekuje 29 proc. chłopców i tylko 12 proc. dziewcząt.

Z drugiej strony, tylko jedna na cztery maturzystki szacuje, że w pierwszej pracy po studiach będzie zarabiać mniej niż 1000 zł. Z analizy wyników widać też, że oczekiwania maturzystów co do przyszłych zarobków są tym wyższe, im większa jest miejscowość, z której pochodzą.

Po prostu - jestem świetny!

Samoocena maturzystów jest doskonała. W skali 1-5 co piąty określił swoje umiejętności pisania dokumentów aplikacyjnych na 5, blisko połowa - na 4. Średnio maturzyści w tej skali dawali sobie ocenę 3,8.

Jak sądzisz, ile będziesz zarabiać (netto) w pierwszej pracy po studiach?

• mniej niż 1000 zł - 20 proc.
• 1000-1500 zł - 32 proc.
• 1501-2000 zł - 18 proc.
• 2001-2500 zł - 9 proc.
• 2501-3000 zł - 4 proc.
• 3001-4000 zł - 3 proc.
• więcej niż 4000 zł - 4 proc.
• trudno powiedzieć - 10 proc.

Na którym roku studiów chciałbyś podjąć pracę?

• 1 - 55 proc.
• 2 - 18 proc.
• 3 - 7 proc.
• 4 - 4 proc.
• 5 - 2 proc.
• trudno powiedzieć - 14 proc.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!