czwartek, 22 marca 2018 r.

Edukacja

Ministerstwo Nauki szykuje podwyżki dla naukowców

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 czerwca 2011, 22:12

Uczelnia będzie mogła dać podwyżki wykładowcom bez żadnych ograniczeń (Jacek Świerczyński)
Uczelnia będzie mogła dać podwyżki wykładowcom bez żadnych ograniczeń (Jacek Świerczyński)

O 10 proc. mają wzrosnąć minimalne stawki wynagrodzenia pracowników uczelni w przyszłym roku – zapowiedziała w Sejmie minister nauki i szkolnictwa wyższego.

– Od 1 stycznia 2007 r. nie przeprowadzono systemowej podwyżki miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na uczelniach publicznych – poinformowała minister Barbara Kudrycka.

W przyszłym roku ma się to zmienić. Przy czym, zgodnie z nową Ustawą o szkolnictwie wyższym, która wejdzie w życie 1 października, minister nauki nie będzie już określał maksymalnych stawek wynagrodzenia, a jedynie minimalne. Uczelnia będzie więc mogła podwyższać wynagrodzenie swoim wykładowcom bez ograniczeń, o ile znajdzie na to pieniądze.

Przykładowo zasadnicze wynagrodzenie adiunkta ze stopniem naukowym doktora nie może obecnie wynosić mniej niż 2710 zł brutto. W przyszłym roku kwota ta ma wzrosnąć do 2935 zł. Najwięcej zarabiający profesorowie tytularni mają obecnie minimalne wynagrodzenie w wysokości 3830 zł, w 2012 r. mają zarabiać minimum 4145 zł. Najniżej wynagradzanym pracownikom uczelni, czyli pracownikom fizycznym, przysługuje obecnie wynagrodzenie zasadnicze nie niższe niż 925 zł. W przyszłym roku minimalna pensja ma wzrosnąć do tysiąca zł.

Minister zaznaczyła, że wysokość wynagrodzenia konkretnych pracowników ustala senat uczelni i może na ten cel przeznaczyć nie tylko środki z państwowej dotacji, ale też pieniądze, które szkoła zarobi np. z czesnego.

Ile zarabiają

Z danych MNiSW wynika, że w 2009 r. profesorowie łącznie zarabiali średnio 8391,5 zł brutto miesięcznie. Docenci, adiunkci, starsi wykładowcy, kustosze i dokumentaliści dyplomowani oraz adiunkci biblioteczni mieli średnią pensję w wysokości 5139 zł. Asystenci, lektorzy, instruktorzy, asystenci biblioteczni, asystenci dokumentacji i informacji naukowej zarabiali średnio 3051,6 zł. Osoby niebędące wykładowcami miały średnio pensję w wysokości 3112,8 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
AM
Lublin
marianoitaliano
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

AM
AM (27 czerwca 2013 o 11:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jestem nauczycielem akademickim na elitarnej uczelni warszawskiej, dwa lata po doktoracie. Ze względu na bardzo duża ilość zajęć dydaktycznych, pracę w laboratorium, pisanie publikacji oraz wniosków granatowych pracuję kilkanaście godzin dziennie.  Zarabiam znacznie poniżej średniej krajowej. Dostałam 60 zl podwyżki.

Rozwiń
Lublin
Lublin (10 czerwca 2011 o 09:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ta- przygotowuje podwyzki... tylko forsy na to nie dają, a jedynie zniesienie widełek bo i tak nikt nie jest zatrudniony obecnie za min widełek bo w przypadku najnizszych kategorii by to było ponizej pensji minimalnej
Rozwiń
marianoitaliano
marianoitaliano (10 czerwca 2011 o 00:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"adiunkci, starsi wykładowcy, kustosze i dokumentaliści dyplomowani oraz adiunkci biblioteczni mieli średnią pensję w wysokości 5139 zł" -


Jak zwykle pensje wzięte z sufitu. Asystent dostaje do ręki 1400 zł, Adiunkt na UMCS dostaje 2500. Profesor zarabia mniej więcej 6,5 tys zł na rękę przy czym na ogół Profesorem zwyczajnym zostaje się nie wcześniej niż w wieku 60 lat. Zarobki polskich naukowców to jakieś kpiny!

Jak doktor na uczelni ma za 2500 zł zarobić na mieszkanie, kupić samochód, utrzymać rodzinę? Dzisiaj pracownicy naukowi aby życ normalnie muszą dorabiać na boku( ekspertyzy, opinie, projekty)i nie w pełni poświęcaja się pracy naukowej, stad być moze niskie loty polskiej nauki. Bo gdyby nie to, naukowcy przyjezdzali by przed uniwersytet gorszymi samochodami niż studenci.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!