środa, 21 lutego 2018 r.

Edukacja

Nasi najlepsi uczniowie. Stypendia otrzymały 243 osoby (zdjęcia)

Autor: ask

243 uczniów z całego województwa otrzymało stypendia Prezesa Rady Ministrów. W środę w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego na gali im poświęconej otrzymali z rąk kuratora oświaty dyplomy uznania. Był czas na gratulacje i... łzy wzruszenia.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Jestem bardzo dumny, ale też zaskoczony – przyznaje Piotr Duma z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żółkiewce. – Wcześniej uczyłem się na samych trójkach i czwórkach. Dopiero kiedy poszedłem do klasy o profilu maszyn rolniczych stopnie poszły w górę. Wszystko dlatego, że teraz uczę się tego co naprawdę mnie interesuje. Dlatego wiedza wchodzi do głowy łatwiej.

Piotr przyznaje, że nauka kradnie mu jednak bardzo często życie towarzyskie.

– Ale coś za coś – śmieje się. – Otrzymanie stypendium sprawiło, że jestem dumny z tego co robię. Moi rodzice także. Było warto.

Zaskoczeni nie byli za to rodzice Dominiki Poręby, najlepszej uczennicy Liceum Ogólnokształcącego w Międzyrzeczy Podlaskim. Dziewczyna zawsze przynosiła do domu świadectwa z czerwonym paskiem.

– Przyzwyczaili się już do moich osiągnięć – przyznaje tegoroczna stypendystka i dodaje, że na naukę poświęca dziennie 2–3 godziny. Czasami także weekendy. – Najłatwiej radzę sobie z matematyką i językiem angielskim. Najtrudniejszy wydaje mi się język polski.
Zaledwie godzinę nauki dziennie deklaruje natomiast Małgorzata Sudak, uczennica Technikum Handlowego w Łukowie.

– Po prostu lubię się uczyć i daje mi to dużo radości – mówi. – Jestem szczęśliwa, że moje wysiłki zostały docenione.

– Stypendium premiera przyznawane jest najlepszym uczniom szkół ponadgimnazjalnych kończących się egzaminem dojrzałości – tłumaczy Jolanta Misiak, p.o. dyrektora wydziału wspierania rozwoju edukacji Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Może je otrzymać najlepszy uczeń takiej szkoły, który otrzymał jednocześnie promocję z wyróżnieniem (średnią ocen z zajęć obowiązkowych nie niższą niż 4,75 oraz bardzo dobrą ocenę z zachowania) lub wykazał szczególne uzdolnienia w co najmniej w jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy - wyniki co najmniej dobre.

– Co niezwykle ważne kandydata z danej szkoły opiniuje również Samorząd Uczniowski – podkreśla Misiak. – To dowód na naprawdę wyjątkowy charakter tej nagrody.

Każdy z lubelskich stypendystów otrzyma 2580 zł. Pieniądze pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa. Co roku na ten cel przeznacza się ok. 11 mln zł.

Gość
Gość
Zzz
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 października 2015 o 14:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mój syn ma co roku średnią 6.0 i nikt go nie nagradza. Nawet na waszej przysłowiowej wsi. Bo chodzi do szkoły prywatnej na którą z budżetu nie idzie ani grosz.
Rozwiń
Gość
Gość (22 października 2015 o 07:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zgadzam się, wiocha żeby nie być gorsza i mieć mierniki to piłuje wyniki że hej; wiem bo ja poszedłem do lo ze srednią 4.8 a wioskowi mieli po 5.5 do nawet 5.9 ale teraz ledwo maja srednia 3 a ja dalej swoja dobra
Rozwiń
Zzz
Zzz (21 października 2015 o 22:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Najwięcej stypendystów jest z marnych wiejskich szkółek o bardzo niskim poziomie nauczania. W takiej szkole najłatwiej zrobić wysoką średnią. W przyzwoitym liceum w Lublinie mieli by kłopot by zdobyć średnią 2,0. Ale PSL dba o swoich.

Zazdrośnik się znalazł? Sama jestem z takiej, jak to nazwałeś, "wiejskiej szkółki" a w liceum w Lublinie miałam najwyższą średnią z całej szkoły. Coś jeszcze?

Rozwiń
Gość
Gość (21 października 2015 o 20:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Platformie i tak już nic nie pomoże, nawet wykorzystanie dzieci w kampanii wyborczej. PO exitus.
Rozwiń
Gość
Gość (21 października 2015 o 19:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A w Chełmie dawali po 200zł. Może to inny kraj.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!