czwartek, 22 lutego 2018 r.

Edukacja

Szkoła zaczyna się od żłobka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 września 2008, 19:47
Autor: Anna Hereta

Starszaki ćwiczą karate, maluchy szlifują francuski… Od bogactwa ofert może zakręcić się w głowie.

Zabawki edukacyjne dla niemowląt. Żłobek teatralny. Zabawy matematyczne dla trzylatków. Pływanie i angielski dla czterolatków. Przedszkole językowe. Przedszkole artystyczne. Muzyczne. Szkoły, które robią nabór z kilkuletnim wyprzedzeniem... Od bogactwa ofert może zakręcić się w głowie.

- Świat przyśpieszył i trzeba się do tego dostosować - mówi Beata Markowska, mama sześcioletniego Jakuba. - Umysł mojego dziecka jest teraz jak gąbka, szkoda marnować taki potencjał. - Zapisałam Kubę na angielski, basen i zajęcia teatralne. Uważam, że to najlepszy wybór. Zwłaszcza że mój syn świetnie się przy tym bawi.

Nie wszyscy myślą podobnie.

- Sądzę, że najlepszą szkołą dla moich córek jest dom, plac zabaw plus wyprawy do babci na wieś. Czyli normalne, aktywne życie - kwituje Anna Hałas.
Są i tacy, jak pani Monika, mama jedynaka, która jest zupełnie zagubiona.

- Wiem, że Adrianowi potrzebna jest swoboda i beztroskie dzieciństwo. Z drugiej strony myślę sobie, że jak on będzie się czuł w przedszkolu, a potem w szkole, kiedy jego koledzy będą już robić to czy tamto, a on nie? - zwierza się pani Monika.

- Boję się, że jeśli z czegoś zrezygnuję, już na starcie, odbiorę mu jakąś szansę.

Nie każdy może zostać Małyszem

Małe dziecko rozwija się przez cały czas, a nie tylko na zajęciach prowadzonych przez specjalistów. Robi to także wówczas, kiedy buszuje po wszystkich kątach, wspina się po drabinkach, lepi z babcią pierogi czy dziesiątki razy zamyka i otwiera drzwi.

Wszystkie dzieci mają wyjątkowo chłonne umysły, nie oznacza to jednak, że są nieskończenie plastycznym materiałem, z którego można ulepić wszystko, co się chce. Nie każdy może zostać znanym malarzem, matematycznym geniuszem, mistrzem olimpijskim, jeśli nawet rodzice włożą w to całą swoją energię.

Oto niektóre propozycje lubelskich przedszkoli:

• profesjonalna opieka nad dziećmi przez 10 godz., udział w koncertach Filharmonii Lubelskiej (raz w miesiącu), wyjazdy do Teatru Lalki i Aktora, bądź Teatru Muzycznego (raz na kwartał), urozmaicony kalendarz uroczystości przedszkolnych oraz spotkań z rodzicami (przedszkole nr 58)

• taniec nowoczesny i towarzyski, warsztaty plastyczne, nauka gry
na instrumentach, gimnastyka korekcyjna, karate, Klub Malucha, Klub Tańca, Klub Małego Plastyka, imprezy urodzinowe (prywatne przedszkole Motylek)

• religia, jęz. francuski, kółka plastyczne, nauka tańców ludowych (nie tylko polskich) (niepubliczne przedszkole im.
św. Józefa)

• fizykoterapia, hydroterapia, terapia muzyczno-ruchowa (przedszkole specjalne nr 11)

• konsultacje dzieci i rodziców z psychologiem, pedagogiem (prywatne przedszkole Entliczek Pentliczek)

• aikido, jęz. francuski, taniec nowoczesny, tańce ludowe, zajęcia plastyczne z elementami terapii, wycieczki, teatrzyki, koncerty (Akademia Przedszkolaczka)

• zajęcia z cyklu „Bliżej Boga”, edukacja środowiskowa, warsztaty teatralne, plastyka, zajęcia psychoprofilaktyczne (niepubliczne przedszkole językowe Bursztynek).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!