środa, 21 marca 2018 r.

Edukacja

Tornistry uczniów zbyt ciężkie, nie wszystkie szkoły zapewniają szafki

Dodano: 25 września 2017, 06:27

Rodzice ważą tornistry swoich dzieci i łapią się za głowę, bo waga niektórych z nich sięga nawet sześciu kilogramów


Mam dziecko w czwartej klasie szkoły podstawowej. Do wszystkich przedmiotów ma oddzielne drukowane na ciężkim papierze podręczniki, ćwiczenia i zeszyty. Plecak jest wypchany po brzegi i pęka w szwach – denerwuje się nasza czytelniczka Katarzyna. – Trzeba jeszcze wziąć worek, piórnik, wodę, kanapki, strój na basen lub wf. Po zważeniu plecak tylko z książkami i zeszytami ważył 6 kg – dodaje.

Na problem zwraca też uwagę Najwyższa Izba Kontroli, która w opublikowanym w tym roku raporcie wskazuje, że waga blisko połowy tornistrów przekraczała zalecany ciężar, czyli 10 proc. masy ciała ucznia. W skrajnych przypadkach przekraczała 15 proc. masy ciała. Rekordzista przyniósł do szkoły plecak ważący blisko połowę jego masy ciała.

Jak wynika z raportu NIK, choć tornistry są ciężkie, to ponad połowa szkół nie zapewniła uczniom możliwości pozostawienia w szkole części podręczników i przyborów szkolnych. Tymczasem jest to ich obowiązek.

– Szkoła ma obowiązek zapewnić uczniom możliwość pozostawienia części podręczników i przyborów szkolnych na terenie szkoły – podkreśla Ministerstwo Edukacji Narodowej i zachęca rodziców do zgłaszania, jeśli w szkole brakuje takich miejsc. – Do dyrektora należy decyzja, czy miejscem do przechowywania rzeczy będą specjalnie zakupione szafki, czy dostosowane do tego celu zostanie już istniejące wyposażenie szkoły.

– Szafki zamykane na szyfrowane zamki wprowadziliśmy już kilka lat temu – mówi Małgorzata Frejowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 22 w Lublinie. – To jedyne rozwiązanie, które sprawia, że uczniowie nie muszą dźwigać bez potrzeby ciężkich podręczników. Do domów biorą tylko te, z których będą korzystać podczas odrabiania pracy domowej, czy nauki. Reszta zostaje w domu. Tornistry są przez to znacznie lżejsze. Rodzice chwalą sobie takie rozwiązanie.

Czytaj więcej o: edukacja
LIDIA
Użytkownik niezarejestrowany
Janek
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

LIDIA
LIDIA (25 września 2017 o 11:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najlepsze jest to że lubelski sanepid kontroluje Licea i im wlepia kary za brak szafek. Dewoty chyba szkoły pomyliły.
Rozwiń
Gość
Gość (25 września 2017 o 10:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
SZ.P nr 29. pomimo częstych odwiedzin u pana dyr. Woźniaka i stawianiu na jego biurku 9-12 kg tornistra efekt żaden. szafek dla dzieci nie będzie. W istniejących szafkach starocia, pomoce dydaktyczne nadające się do muzeum, brud i bałagan a wystarczy posprzątać , zabrać tę archeologię i dzieciaki mogłyby zostawiać część podręczników w szkole.
Rozwiń
Janek
Janek (25 września 2017 o 10:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skoro uczniowie mają zadawaną pracę domową to nie mogą zostawić książek w szkole w szafkach.
Rozwiń
Gość
Gość (25 września 2017 o 09:36) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
SP - IV klasa dziecko ugina się pod 10-kilogramowym ciężarem, do języka polskiego 3 (!!!) książki, do historii (jedna godzina w tygodniu) książka + ćwiczenia (!!!), do plastyki; książka, zeszyt i przybory! A potem dziwią się, że dzieci są pokrzywione i mają skoliozę. Ciekawe, jakby ministerialne urzędasy wzięły ten wór na plecy i dźwigały! A na zajęcia sportowe po lekcjach nie ma czasu, bo dzieciaki kończą po 17. "Fajna" ta reforma edukacji!
Rozwiń
Gość
Gość (25 września 2017 o 09:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jedyne wyjście to szafki w szkołach? Dziennik znów robi idiotów ze swoich dziennikarzy. Podręczniki są różne, nie wszystkie są tak ciężkie. A o podręcznikach decydują nauczyciele, którzy wybierają dany podręcznik nie w oparciu o dobro dzieci, tylko patrzą na gratisy, jakie dostanie szkoła (dany nauczyciel) od wydawnictwa. Rodzice, róbcie raban w Waszej szkole, dużo rzeczy zależy naprawdę od Was, ale musicie być zainteresowani tym, co się dzieje w szkole Waszych dzieci.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!