poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Edukacja

Ucieczki z KL Lublin. Uczniowie poznają historie więźniów Majdanka

Autor: dw

(fot. Muzeum na Majdanku)
(fot. Muzeum na Majdanku)

Historie więźniów Majdanka, którzy odważyli się na ucieczkę, poznają w dniach 5–7 października uczniowie lubelskich gimnazjów oraz szkół średnich.

Ciężkie warunki bytowania w obozie koncentracyjnym na Majdanku doprowadzały więźniów do granic wytrzymałości. Często jedyną szansę ocalenia widzieli oni w ucieczkach. Ich próby podejmowali w pojedynkę i w grupach. Ucieczki indywidualne były efektem sprzyjającej okazji, oddalenia się poza zasięg straży obozowej. Ucieczki zorganizowane poprzedzały przeważnie drobiazgowe przygotowania.

Podczas warsztatów historycznych (realizowanych w godzinach 9.00–10.15 oraz 11.00–12.15) młodzież dowie się, jak wyglądał system strzeżenia i sposoby izolacji więźniów w obozie koncentracyjnym na Majdanku. Uczniowie poznają również kulisy wybranych ucieczek z obozu, m.in. losy jeńców radzieckich, którzy zbiegli w lipcu 1942 roku, czy dwóch więźniarek, które schowane do worków z odzieżą zostały wywiezione z obozu przez  jednego z członków załogi obozowej.

Po warsztatach uczestnicy wezmą udział w grach terenowych w przestrzeni Muzeum (w godzinach 10.30–12.00 oraz 12.30–14.00). Znajdą tam informacje na temat obozowej codzienności, które należało uwzględnić, planując ucieczkę z Majdanka.

Pierwszy etap projektu „Majdanek – historie nieoczywiste”, wspólnej inicjatywy Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice” w Lublinie i Państwowego Muzeum na Majdanku, poświęcony był działalności Radia Majdanek. Efekty działań zrealizowanych podczas czerwcowej edycji można znaleźć na stronie www.historienieoczywiste.pl. Projekt jest realizowany w ramach programu Patriotyzm Jutra przy dofinansowaniu Muzeum Historii Polski.

Czytaj więcej o: szkoła historia Muzeum Majdanek
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!