poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Edukacja

Uczeń samotny jest konfliktowy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 kwietnia 2008, 17:30

Co piąty polski uczeń czuje się samotny. Co ciekawe, samotność doskwiera zwłaszcza uczniom problemowym.

To przez nią sięgają po narkotyki i alkohol albo dręczą rówieśników.

Taki wniosek płynie z Diagnozy Szkolnej 2008 - raportu z drugiej edycji badań poziomu agresji i przemocy w szkołach, wykonanych w ramach programu "Szkoła bez przemocy”. Ankieterzy firmy SMG KRC wzięli pod lupę prawie 22 tys. uczniów (w tym 1,5 tys. z naszego regionu) i 4 tys. nauczycieli (w tym 200 od nas) z 292 szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych.

Wyniki są zatrważające

Co drugi uczeń z naszego regionu w ostatnim roku padł w szkole ofiarą co najmniej dwóch form przemocy. Gorzej jest tylko w woj. opolskim. Najwięcej pokrzywdzonych skarży się na przemoc psychiczną: rozpowszechnianie kłamstw na temat innych uczniów czy obrażanie. Częste jest też bicie i niszczenie rzeczy oraz zastraszanie. Mało tego. Młodzi coraz chętniej sięgają po alkohol, narkotyki czy papierosy. A seks nie jest niczym nadzwyczajnym już w wieku 14 lat.

- To bardzo złożony problem - podkreśla dr Ireneusz Siudem, psycholog z lubelskiego UMCS. - Mamy do czynienia z kryzysem rodziny i kryzysem wychowania. Coraz częściej przejawia się to frustracją młodych ludzi i szukaniem sposobu na jej rozładowanie.

Jedną z przyczyn tej frustracji jest... osamotnienie

Zdaniem socjologów i psychologów, zależność między poczuciem samotności a natężeniem patologii jest niezwykle silna.

Uczniowie problemowi (z wysokim wskaźnikiem patologii) ponaddwukrotnie częściej czują się samotni w porównaniu z uczniami o niskim natężeniu patologii.

Otwarte pozostaje pytanie o kierunek zależności. Czy uczniowie problemowi są osamotnieni, ponieważ są problemowi i otoczenie reaguje odrzuceniem, czy też poczucie osamotnienia prowadzi do wzrostu zachowań patologicznych. Wydaje się, że relacja między problemowością i samotnością jest zwrotna: samotność pogłębia patologię, patologia nasila samotność.

Pamiętajmy, że - obok rodziny - największym źródłem zadowolenia uczniów są stosunki z kolegami i przyjaciółmi. I tu kolejne zaskakujące wyniki Diagnozy Szkolnej 2008.

Szukam przyjaciółki...

Dziewczęta mają przeciętnie o ok. troje przyjaciół mniej od chłopców. Liczba przyjaciół spada z wiekiem, poczynając od drugiej klasy gimnazjum. Na poziomie ponadgimnazjalnym liczba przyjaciół dziewcząt jest taka sama niezależnie od rodzaju szkoły, u chłopców natomiast zależy od rodzaju szkoły: najmniej przyjaciół mają uczniowie liceów ogólnokształcących, a najwięcej uczniowie zasadniczych szkół zawodowych.

A ilu przyjaciół ma Twoje dziecko?

Cała Diagnoza Szkolna 2008 zostanie przedstawiona za tydzień w Warszawie, przy okazji debaty o przemocy w polskich szkołach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!