czwartek, 22 marca 2018 r.

Edukacja

Wojewoda: Reforma edukacji uratowała miejsca pracy nauczycieli. Co na to ZNP?

Dodano: 7 listopada 2017, 15:06

(fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Reforma edukacji jest sukcesem, bo dzięki niej nauczyciele nie stracili pracy – stwierdził we wtorek wojewoda lubelski. Związek Nauczycielstwa Polskiego ripostuje, że dysponuje diametralnie innymi danymi.

Przedstawione we wtorek dane dotyczące liczby nauczycieli pochodzą z Systemu Informacji Oświatowej. – I są bardzo optymistyczne, z jednym wyjątkiem – zaznacza Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty. – Liczba uczniów w województwie lubelskim zmniejszyła się w tym roku szkolnym o 4035 osób. W naszych szkołach uczy się w tej chwili 343 505 uczniów.

Właśnie mniejsza liczba uczniów miała być jednym z głównych powodów wprowadzenia reformy edukacji.

– Na każdej konferencji prasowej dotyczącej wprowadzania reformy podkreślałem, że jest ona odpowiedzią na demografię, ale spotykałem się z niedowierzaniem – podkreśla wojewoda Przemysław Czarnek. – Dane, które teraz posiadamy, są dowodem na to, że wprowadzając zmiany udało się uratować rzeszę nauczycieli przed zwolnieniami. Gdyby nie reforma, to z pracą musiałoby się pożegnać wielu nauczycieli. Reforma wprowadziła natomiast rozwiązania ratujące miejsca pracy.

Z danych SIO wynika, że na Lubelszczyźnie jest ogółem 38 633 etaty nauczycielskie. To o 821 więcej niż w ubiegłym roku szkolnym. 32 059 pedagogów pracuje w pełnym wymiarze (o 957 osób więcej niż rok wcześniej), a 16 052 nauczycieli - w niepełnym wymiarze (ich liczba spadła o 136 osób).

– Spełniły się więc nasze wcześniejsze wyliczenia – podkreśla pani kurator. – Te informacje o tysiącach zwolnionych nauczycieli, o czym mogliśmy usłyszeć w mediach, nie potwierdziły się.

Zupełnie inne dane podaje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Na początku października informował on, że w województwie lubelskim do pracy 1 września nie poszło 1 040 nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Z tego 137 nauczycieli zostało zwolnionych, a z 330 nie przedłużono umów o pracę. 1 100 nauczycieli ma ograniczone etaty, a 200 z nich pracuje na mniej niż połowę etatu. Rekordzista pracuje jednocześnie aż w sześciu szkołach.

– W czwartek odbędziemy naradę, na której przyjrzymy się danym z SIO i ustosunkujemy się do nich – zapowiada Adam Sosnowski, prezes Okręgu Lubelskiego ZNP. – Zebrane przez nas liczby pokazują realia polskiej szkoły. Oczywiście nie twierdziliśmy nigdy, że między informacjami podawanymi przez nas i przez SIO nie będzie rozbieżności, bo przecież każdą cyfrę można przedstawić w bardzo różny sposób. Na przykład w jednej ze szkół pod Białą Podlaską zatrudniono ośmiu nauczycieli. Byłby to sukces, gdyby nie to, że każdy z nich został zatrudniony jedynie na dwie godziny.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 listopada 2017 o 13:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Poproszę broszę!
Rozwiń
Gość
Gość (7 listopada 2017 o 20:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie wojewodo bzdury Pan opowiada. Fala zwolnień w oświacie przyjdzie za dwa lata z chwilą wygaśnięcia ostatniego rocznika gimnazjum.
Rozwiń
Gość
Gość (7 listopada 2017 o 19:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wycie komuchów - bezcenne :) Tak trzymać PISiaki!
Rozwiń
Gość
Gość (7 listopada 2017 o 17:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w 2015 r. w wyborach paralentarnych prezes ZNP Broniarz startował z list Zjednoczonej Lewicy, która postulowała w swym progremie likwidacje gimnazju,m. ZNP jest dwulicowe, obłudne i zakkłamane. Pis powinno zlikwidowac ten relikt PRL
Rozwiń
Belfer
Belfer (7 listopada 2017 o 17:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Śr.. ą muchy idzie wiosna będzie lepiej trawka rosła. To byłem ja Jarząbek
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!