środa, 21 lutego 2018 r.

Edukacja

Wolne dni w szkołach: Jedne dzieci się uczą, drugie odpoczywają. Skąd te różnice?


Dyrektor szkoły ma do swojej dyspozycji dni wolne, którymi może dowolnie dysponować
Dyrektor szkoły ma do swojej dyspozycji dni wolne, którymi może dowolnie dysponować

Wolna tylko środa, czy aż pięć dni laby? – rodzice zastanawiają się, dlaczego poszczególne szkoły pracują w oparciu o różne harmonogramy

Moje dziecko ma w tym roku wolne tylko 1 listopada. Do szkoły ma iść zarówno we wtorek, jak i w czwartek – denerwuje się prosząca o anonimowość mama uczennicy Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie. – To dla nas bardzo trudna sytuacja, bo „na groby” jedziemy aż pod niemiecką granicę i nie mamy możliwości zorganizowania takiego wyjazdu w ciągu jednego dnia. Córka opuści więc lekcje. Jest mi z tego powodu bardzo przykro, bo wiem, że w innych szkołach dzieci mają więcej wolnego.

Tak jest m.in. w Szkole Podstawowej nr 45, gdzie uczniowie wrócą do ławek dopiero w poniedziałek.
Z czego to wynika? Zgodnie z prawem oprócz dni ustawowo wolnych od pracy, takich jak np. Dzień Wszystkich Świętych czy Boże Narodzenie, uczniowie mogą liczyć na trzy dni wolnego od zajęć dydaktycznych w związku z rekolekcjami wielkopostnymi. Oprócz tego dyrektor szkoły ma do swojej dyspozycji dni wolne, którymi może dowolnie dysponować, ale tylko po zasięgnięciu opinii rady szkoły, rady rodziców i samorządu uczniowskiego. W szkołach podstawowych jest to 8 dni, w liceach ogólnokształcących i technikach – 10 dni, a w branżowych szkołach I i II stopnia, szkołach policealnych i placówkach kształcenia praktycznego – 6 dni.

Cisza i spokój

– Dlatego w poszczególnych szkołach przerwy w nauce mogą wyglądać inaczej – tłumaczy Anna Sochal, wicedyrektor „16”. – U nas rzeczywiście w listopadzie wolny jest tylko jeden dzień, ale wynika to ze specyfiki naszej szkoły. Uczą się u nas także gimnazjaliści, którzy w kwietniu będą zdawać egzamin. W szkole panować musi wtedy cisza i spokój. Nie może być innych uczniów – oni będą mieli wolne właśnie wtedy.

Do tego czasu uczniów czeka dużo nauki, bo kalendarz tym razem im nie sprzyja. W tym roku 11 listopada wypada w sobotę. Niewiele wolnego czeka uczniów w grudniu i styczniu. Przed świętami Bożego Narodzenia wolne rozpocznie się dopiero 23 grudnia i potrwa do 2 stycznia 2018 roku.

6 stycznia wypadać będzie w sobotę, tak więc długiego weekendu tym razem nie będzie. Na ferie zimowe uczniowie z woj. lubelskiego będą musieli poczekać do 29 stycznia (potrwają do 11 lutego 2018 r.). Przerwa wielkanocna potrwa od 29 marca do 3 kwietnia.

Później będzie już dużo lepiej. 1 maja 2018 roku to wtorek, a 3 maja to czwartek. Wszystko wskazuje więc na to, że dyrektorzy poszczególnych szkół skorzystają ze swojego prawa do ustalania dodatkowych dni wolnych od zajęć i uczniowie będą mieli wolne od 27 kwietnia do 7 maja.

Ponieważ Boże Ciało wypadnie w czwartek 31 maja, wolny będzie najprawdopodobniej także następujący po nim piątek.

super_Monia
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

super_Monia
super_Monia (13 lutego 2018 o 13:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Już trochę nie pzresadzajmy. O tak wydaje mi się, że teraz nauczyciele nie podchodzą bardzo poważnie do nauki i zdecydowanie częściej dzieci jeżdzą na różne wycieczki, uczestniczą w konkursach i różnego rodzaju spektaklach, przez co zazwyczaj tracą większość czasu zarezerwowanego na naukę. 
Rozwiń
Gość
Gość (31 października 2017 o 18:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za tępa dzida ? Spokojnie może nie posyłać dziecka do szkoły bo jak przejmie geny matki na 100% będzie głupia. Szkoda ze nie pomyślała że większość 2 i 3 listopada idzie do pracy i ... nie ma co zrobić z dziećmi. Z drugie strony kim ona jest że właśnie z tą gęsią redaktorzyna DW zrobił wywiad ?
Rozwiń
Gość
Gość (31 października 2017 o 14:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W szkole syna (technikum),,pracuje,, się 31.10 oraz 2,3 listopada nieszczęścia nie ma. Choć zazdrości uczniom 9 LO bo mają wolne. Za to ,,później,, sytuacja się odwróci. Co się odwlecze to nie uciecze. Jak dziecko jeden dzień nie przyjdzie do szkoły chyba ,,wielkich ,, zaległości,, mieć nie będzie.
Rozwiń
Gość
Gość (31 października 2017 o 11:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W mojej szkole rodzice wysyłają na lekcje nawet chore dzieci - im w szkole dłużej tym lepiej. Nakarmią, zaopiekują się i jeszcze się peeselowska dyrektorka do najbardziej wpływowych rodziców mizdrzy, żeby tylko ewaluacja dobrze wypadła. Chora szkoła, chory system, chory kraj... Kto i kiedy to poskłada? I czy w ogóle poskłada, bo wraża koalicja zdrady narodowej wszystko dokumentnie zdezorganizowała.
Rozwiń
Gość
Gość (31 października 2017 o 10:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja mam pracę zarówno 31 października, jak i 2 listopada. I co, mam się zwolnić?!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!