Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

6 lipca 2015 r.
20:56

Wolne miejsca w liceach, technikach i zawodówkach w Lublinie. Ostatnia chwila dla absolwentów gimnazjów

0 17 A A
W szkołach zawodowych młodzi ludzie najbardziej chcą się uczyć zawodu kucharza, fryzjera albo cukiernika (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)
W szkołach zawodowych młodzi ludzie najbardziej chcą się uczyć zawodu kucharza, fryzjera albo cukiernika (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Jeszcze tylko do środy trwa rekrutacja w szkołach ponadgimnazjalnych. Wszystkie placówki podały już, ile mają wolnych miejsc. Zainteresowani absolwenci gimnazjów mogą śledzić zmiany na swoim rekrutacyjnym profilu w internecie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wolne miejsca czekają jeszcze na około 700 licealistów, 800 uczniów techników i 500 szkół zawodowych.

– Niemożliwe, żeby ktoś nie znalazł miejsca w określonym typie szkoły (liceum, technikum, szkoła zawodowa). Ale teraz kandydaci muszą wybierać z listy szkół, które dysponują jeszcze wolnymi miejscami i prawdopodobnie nie będą to placówki, w której kandydaci planowali naukę – mówi Bożena Jarmuł z Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Lublinie.

W poniedziałek przyjęcie 96 uczniów deklarowało VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie. W XIX LO czekano na ok. 40 uczniów klas matematyczno-informatycznych i biologiczno-chemicznych. Z kolei w VII LO informowano, że czeka 36 miejsc w klasach: administracyjnej, biologicznej z elementami psychologii i klasie bezpieczeństwa wewnętrznego.
Z rozmów z urzędnikami wynikało, że wolne miejsca uczniowie znajdą także m.in. w V LO (12), XV LO (8), XVI LO (13) i XVII LO (3).

Ilość wolnych miejsc ciągle się zmienia, bo jak tłumaczy Bożena Jarmuż szkolne komisje rekrutacyjne indywidualnie rozpatrują wnioski kandydatów. Chodzi o tych, którzy złożyli odwołania, ponieważ nie zostali zakwalifikowani do szkoły ze względu na liczbę punktów uzyskanych w czasie egzaminu gimnazjalnego.

Chętnych przyjąć mogą także technika. W poniedziałek deklarowano, że sześciu gimnazjalistów przyjmie jeszcze Technikum Ekonomiczne, czterech - Technikum Ekonomiczno-Handlowe. Są miejsca w Technikum Energetyczno-Informatycznym, Technikum Transportowo-Komunikacyjnym, Technikum Budowlanym, Technikum Odzieżowo-Włókienniczym, Technikum Mechanicznym w LCKZiU.

Podobnie jest w szkołach zawodowych, zarówno w tych prowadzonych przez miasto jak i w tych prowadzonych przez inne podmioty.

W Zespole Szkół Budowlanych można podjąć naukę w zawodach monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, stolarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych wnętrz i innych.

W Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 7 w zawodzie elektryk, elektromechanik, w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 10 w zawodzie cukiernik, Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 9 w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych.

W Zasadniczej Szkole Zawodowa nr 11 w Lublinie w poniedziałek czekało około 30 wolnych miejsc.

- Przyjmiemy chętnych do nauki wszystkich, 21 zawodów, których uczymy. W tym roku najbardziej popularne to kucharz, fryzjer, mechanik samochodowy, sprzedawca i cukiernik – wylicza Joanna Reszka, z ZSZ nr 11.

* 6 osób walczyło o miejsce w klasie biol-chem  LO nr V i IX

* 3 osoby walczyły o miejsce w klasie gastronomiczno-hotelarskiej ZS nr 5

* 171,2 pkt trzeba mieć z egzaminu gimnazjalnego, by się dostać do klasy międzynarodowej w I LO

* 35 pkt trzeba mieć z egzaminu gimnazjalnego, by się uczyć w ZSZ nr 11

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Paweł / 12 lipca 2015 o 08:11
Polecam 19 liceum w lublinie. Fajna atmosfera i fajni nauczyciele.
Avatar
nauczyciel zawodu / 7 lipca 2015 o 21:54

Mam nadzieję, że wreszcie po wielu latach przerwy uda się uruchomić (odtworzyć) Zasadniczą Szkołę Zawodową nr 7 w Lublinie. Żeby zdobyć zawód elektryka nie każdy musi iść do technikum. Swoją drogą niepotrzebnie szkoły rywlizują o uczniów oferując im kształcenie w tych samych zawodach (Budowlanka na Słowiczej i Elektryk na Długiej). Gdyby połączyć ze sobą kandydatów bez problemu powstała by klasa. A tak?? Ps. Miejmy nadzieję, że mimo wszystko oddział powstanie (znajdą się w nim np. uczniowie którzy nie poradzili sobie w I klasie technikum). Swoją drogą to po co tyle osób do technikum przyjmować?? Nie lepiej przyjmować mniej a lepszych. Plusy lepsze wyniki na maturze, więcej absolwentów dostających się na studia ( w tym na politechniki), mniej dresiarni rzucającej szkołę po 2, 3 klasie technikum (w zawodówce być może by sobie poradzili i zdobyli chociaż jakiś zawód), rzeczywista rywalizacja o dobrą młodzież o zainteresowaniach technicznych z liceami ogólnokształcącymi (pokazanie, że technikum może dobrze przygotować do studiowania na politechnice zarówno w sensie teoretycznym jak i praktycznym). Pozdrawiam. Inżynier elektryk.

Masz rację. Kiedyś przy starym systemie jak odbywały się egzaminy wstępne do szkół średnich odbywała się pewna selekcja. Teraz przyjmuje się do szkół młodzież na podstawie wyniku egzaminu gimnazjalnego + świadectwa. Jednakże praktycznie każdy absolwent gimnazjum niezależnie od wyniku egzaminu gimnazjalnego  i ocen na świadectwie ma zagwarantowane miejsce w szkole średniej kończącej się maturą.  Wydaje mi się, że powinny obowiązywać minimalne limity punktowe przy przyjęciach do techników i liceów niezależne od liczby kandydatów. Powinny  być również uwzględniane oceny na świadectwie + ocena z zachowania. Swoją drogą przy obecnym niżu demograficznym po co tyle liceów jak choćby to na Alejach Racławickich funkjonujące przy Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego. Technika mają się całkiem nieźle jeśli chodzi o liczbę uczniów, gorzej z poziomem. Bo przynajmniej 1/3 z nich  powinna trafić do zawodówek. Wielu z nich w starym systemie edukacji miałoby problem z ukończeniem 3 letniego technikum na bazie szkoły zasadniczej. Kiedyś jak funkcjonowały 5 letnie technika niemal ich wszyscy absolwenci przystępowali do matury, wielu wybierało studia na politechnikach. A teraz?? Ile osób nie zdaje matury, ile osób w ogóle do niej nie przystępuje.  Ilu absolwentów idzie na studia, ilu je kończy (a jak już idą na administrację lub pedagogikę na prywatnej uczelni). Szkolnictwo zawodowe (zasadnicze szkoły zawodowe) jest w totalnej zapaści. Jak już to młodzież wybiera zawody mechanika samochodoiwego, specjalisty od wykańczania wnętrz, kucharza, cukiernika, fryzjera. Od lat lubelskiej szkoły nie opuściła żadna krawcowa, szkoły nie kształcą również ślusarzy, tokarzy. Co ciekawe w mieście marketów jakim jest Lublin nie można nawet zdobyć zawodu sprzedawcy (jest technik handlowiec ale technik nie powinien być od siedzenia na kasie). Nikt nie mówi o powrocie do szkolnictwa zawodowego na taką skalę jak to miało miejsce w latach 70 -tych gospodarka się zmienia, świat również ale  proporcje powinny być zachowane...

Masz rację. Kiedyś przy starym systemie jak odbywały się egzaminy wstępne do szkół średnich odbywała się pewna selekcja. Teraz przyjmuje się do szkół młodzież na podstawie wyniku egzaminu gimnazjalnego + świadectwa. Jednakże praktycznie każdy absolwent gimnazjum niezależnie od wyniku egzaminu gimnazjalnego  i ocen na świadectwie ma zagwarantowane miejsce w szkole średniej kończącej się maturą.  Wydaje mi się, że powinny obowiązywać minimalne limity punktowe przy przyjęciach do techników i liceów niezależne od liczb... rozwiń

Avatar
Gość / 7 lipca 2015 o 14:02
Polecam VII LO, super wyrozumiali nauczyciele :)
Avatar
Gość / 7 lipca 2015 o 12:10
Uciekajcie jak najdalej ze staszica ! PORAŻKA !!! Całe 3 lata na korkach, przemęczeni, równani z ziemią przez "nauczycieli", zero pomocy lub wsparcia.
Avatar
Gość / 7 lipca 2015 o 12:06
nie polecam XIX LO. absolwentka
Avatar
Gość / 7 lipca 2015 o 10:21
Polecam 19LO, absolwentka ;)
Avatar
Absolwent / 7 lipca 2015 o 10:15

Szczerze polecam VII LO, wiem bo sam chodziłem do tego liceum i naprawdę warto !!!

Avatar
Gość / 7 lipca 2015 o 09:06
A pani z WOiW UM Lublin nazywa się Jarmuł nie Jarmuż...
Avatar
Lublinianin / 7 lipca 2015 o 08:49

Przy rekrutacji do gimnazjum są też brane pod uwagę oceny z niektórych przedmiotów + punkty z egzaminu gimnazjalnego.

Nie musisz mi tego tłumaczyć.

Mówię tylko,że za egzamin gimnazjalny można dostać max.100 pkt więc nie można zdobyć 171 .

Avatar
Gość / 7 lipca 2015 o 08:47
ZS5 odradzam!
Avatar
Paweł / 12 lipca 2015 o 08:11
Polecam 19 liceum w lublinie. Fajna atmosfera i fajni nauczyciele.
Avatar
nauczyciel zawodu / 7 lipca 2015 o 21:54

Mam nadzieję, że wreszcie po wielu latach przerwy uda się uruchomić (odtworzyć) Zasadniczą Szkołę Zawodową nr 7 w Lublinie. Żeby zdobyć zawód elektryka nie każdy musi iść do technikum. Swoją drogą niepotrzebnie szkoły rywlizują o uczniów oferując im kształcenie w tych samych zawodach (Budowlanka na Słowiczej i Elektryk na Długiej). Gdyby połączyć ze sobą kandydatów bez problemu powstała by klasa. A tak?? Ps. Miejmy nadzieję, że mimo wszystko oddział powstanie (znajdą się w nim np. uczniowie którzy nie poradzili sobie w I klasie technikum). Swoją drogą to po co tyle osób do technikum przyjmować?? Nie lepiej przyjmować mniej a lepszych. Plusy lepsze wyniki na maturze, więcej absolwentów dostających się na studia ( w tym na politechniki), mniej dresiarni rzucającej szkołę po 2, 3 klasie technikum (w zawodówce być może by sobie poradzili i zdobyli chociaż jakiś zawód), rzeczywista rywalizacja o dobrą młodzież o zainteresowaniach technicznych z liceami ogólnokształcącymi (pokazanie, że technikum może dobrze przygotować do studiowania na politechnice zarówno w sensie teoretycznym jak i praktycznym). Pozdrawiam. Inżynier elektryk.

Masz rację. Kiedyś przy starym systemie jak odbywały się egzaminy wstępne do szkół średnich odbywała się pewna selekcja. Teraz przyjmuje się do szkół młodzież na podstawie wyniku egzaminu gimnazjalnego + świadectwa. Jednakże praktycznie każdy absolwent gimnazjum niezależnie od wyniku egzaminu gimnazjalnego  i ocen na świadectwie ma zagwarantowane miejsce w szkole średniej kończącej się maturą.  Wydaje mi się, że powinny obowiązywać minimalne limity punktowe przy przyjęciach do techników i liceów niezależne od liczby kandydatów. Powinny  być również uwzględniane oceny na świadectwie + ocena z zachowania. Swoją drogą przy obecnym niżu demograficznym po co tyle liceów jak choćby to na Alejach Racławickich funkjonujące przy Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego. Technika mają się całkiem nieźle jeśli chodzi o liczbę uczniów, gorzej z poziomem. Bo przynajmniej 1/3 z nich  powinna trafić do zawodówek. Wielu z nich w starym systemie edukacji miałoby problem z ukończeniem 3 letniego technikum na bazie szkoły zasadniczej. Kiedyś jak funkcjonowały 5 letnie technika niemal ich wszyscy absolwenci przystępowali do matury, wielu wybierało studia na politechnikach. A teraz?? Ile osób nie zdaje matury, ile osób w ogóle do niej nie przystępuje.  Ilu absolwentów idzie na studia, ilu je kończy (a jak już idą na administrację lub pedagogikę na prywatnej uczelni). Szkolnictwo zawodowe (zasadnicze szkoły zawodowe) jest w totalnej zapaści. Jak już to młodzież wybiera zawody mechanika samochodoiwego, specjalisty od wykańczania wnętrz, kucharza, cukiernika, fryzjera. Od lat lubelskiej szkoły nie opuściła żadna krawcowa, szkoły nie kształcą również ślusarzy, tokarzy. Co ciekawe w mieście marketów jakim jest Lublin nie można nawet zdobyć zawodu sprzedawcy (jest technik handlowiec ale technik nie powinien być od siedzenia na kasie). Nikt nie mówi o powrocie do szkolnictwa zawodowego na taką skalę jak to miało miejsce w latach 70 -tych gospodarka się zmienia, świat również ale  proporcje powinny być zachowane...

Masz rację. Kiedyś przy starym systemie jak odbywały się egzaminy wstępne do szkół średnich odbywała się pewna selekcja. Teraz przyjmuje się do szkół młodzież na podstawie wyniku egzaminu gimnazjalnego + świadectwa. Jednakże praktycznie każdy absolwent gimnazjum niezależnie od wyniku egzaminu gimnazjalnego  i ocen na świadectwie ma zagwarantowane miejsce w szkole średniej kończącej się maturą.  Wydaje mi się, że powinny obowiązywać minimalne limity punktowe przy przyjęciach do techników i liceów niezależne od liczb... rozwiń

Avatar
Gość / 7 lipca 2015 o 14:02
Polecam VII LO, super wyrozumiali nauczyciele :)
Avatar
Gość / 7 lipca 2015 o 12:10
Uciekajcie jak najdalej ze staszica ! PORAŻKA !!! Całe 3 lata na korkach, przemęczeni, równani z ziemią przez "nauczycieli", zero pomocy lub wsparcia.
Avatar
Gość / 7 lipca 2015 o 12:06
nie polecam XIX LO. absolwentka
Avatar
Gość / 7 lipca 2015 o 10:21
Polecam 19LO, absolwentka ;)
Avatar
Absolwent / 7 lipca 2015 o 10:15

Szczerze polecam VII LO, wiem bo sam chodziłem do tego liceum i naprawdę warto !!!

Avatar
Gość / 7 lipca 2015 o 09:06
A pani z WOiW UM Lublin nazywa się Jarmuł nie Jarmuż...
Avatar
Lublinianin / 7 lipca 2015 o 08:49

Przy rekrutacji do gimnazjum są też brane pod uwagę oceny z niektórych przedmiotów + punkty z egzaminu gimnazjalnego.

Nie musisz mi tego tłumaczyć.

Mówię tylko,że za egzamin gimnazjalny można dostać max.100 pkt więc nie można zdobyć 171 .

Avatar
Gość / 7 lipca 2015 o 08:47
ZS5 odradzam!
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 czerwca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 czerwca 2018 r. 0 0

MUNDIAL 2018. Rosja – Egipt 3:1. „Sborna” gra dalej

MUNDIAL 2018. Rosja – Egipt 3:1. „Sborna” gra dalej 1 0

MUNDIAL 2018 W meczu rozpoczynającym drugą serię meczów grupowych Rosja pokonała Egipt 3:1 i zapewniła sobie awans do fazy pucharowej. Natomiast „Faraonowie” zagrają już tylko jeden mecz na tegorocznym mundialu

1,5 metrowy wąż przechadzał się po balkonie przy ul. Koncertowej w Lublinie

1,5 metrowy wąż przechadzał się po balkonie przy ul. Koncertowej w Lublinie 0 2

Dużo strachu napędził mieszkańcom wąż przechadzający się po jednym z balkonów bloku przy ul. Koncertowej.

Grupa mieszkańców Lublina ma dostać darmowe przejazdy komunikacją miejską

Grupa mieszkańców Lublina ma dostać darmowe przejazdy komunikacją miejską 28 10

Przyznanie bezpłatnej komunikacji miejskiej osobom po 65. roku życia zapowiedział we wtorek prezydent Lublina. Ogłosił również, że miejskie żłobki będą darmowe dla dzieci niepełnosprawnych.

Szukali nielegalnego alkoholu, znaleźli także domowy arsenał

Szukali nielegalnego alkoholu, znaleźli także domowy arsenał 0 0

Sprzęt do destylacji alkoholu, karabiny, broń pneumatyczna, setki nabojów, słoiki z prochem i radiostacja. Taki arsenał znaleźli policjanci w domu pod Krasnymstawem.

Wywąchał narkotyki za 3,8 mln zł

Wywąchał narkotyki za 3,8 mln zł 0 0

Około 70 kg haszyszu oraz 658 g kokainy wywąchał na drogowym przejściu granicznym Ceron, pies służbowy Straży Granicznej. Wartość przejętych narkotyków to ponad 3,8 mln zł.

Wesoły początek, smutny koniec. Kilka tysięcy kibiców przy Arenie Lublin [zdjęcia z drona]
galeria
film

Wesoły początek, smutny koniec. Kilka tysięcy kibiców przy Arenie Lublin [zdjęcia z drona] 13 3

Kilka tysięcy kibiców pojawiło się w specjalnie zorganizowanej przez MOSiR strefie kibica przy Arenie Lublin.

Właściciel mieszkania otworzył wersalkę. Zobaczył w środku nogę kobiety
Rusza proces

Właściciel mieszkania otworzył wersalkę. Zobaczył w środku nogę kobiety 6 4

W środę ma rozpocząć się proces Artura S., oskarżonego o brutalne zabójstwo przy ul. 1 Maja. Mężczyzna udusił swoją dziewczynę i przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami, ukrytymi w wersalce.

Polska - Senegal 1:2. Katastrofa na otwarcie mundialu
galeria
film

Polska - Senegal 1:2. Katastrofa na otwarcie mundialu 1 3

Polska czeka 44 lata na zwycięstwo w meczu otwarcia. I jeszcze sobie poczeka. We wtorek piłkarze Adama Nawałki przegrali z Senegalem 1:2. Już w niedzielę Biało-Czerwoni zagrają z Kolumbią mecz o wszystko

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt
22 czerwca 2018, 19:00

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (oddział Plaza, ul. Lipowa 13) zaprasza na wernisaż wystawy izraelskiej artystki Nelly Agassi. Otwarcie ekspozycji - 7 - 13 - odbędzie się w piątek, 22 czerwca o godz. 19.

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży 2 0

KOSZYKÓWKA W tym tygodniu w Lublinie odbędą się trzy ciekawe wydarzenia. W środę o godzinie 9.30, w Hali MOSiR im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich 4, odbędzie się Camp do drużyny TBV Startu Lublin U16 (rocznik 2003/2004), który poprowadzą trenerzy z Energa Basket Ligi oraz szkoleniowcy grup młodzieżowych

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc.

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc. 3 4

Rośnie liczba domów i mieszkań oddawanych do użytkowania. Na przestrzeni roku, w całym regionie statystycy zanotowali wzrost na poziomie ponad 100 proc.

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów 35 12

Obecny burmistrz, jego były zastępca oraz pełnomocnik wojewody – apetyt na fotel burmistrza Kazimierza Dolnego mają co najmniej trzy osoby.

P.Unity - koncert w Radiu Lublin
22 czerwca 2018, 18:00

P.Unity - koncert w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja P.Unity.

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę 3 0

Cztery kraje, 17 miast, 18 dni i blisko 2800 km na rowerze – tak w liczbach wygląda trasa, jaką pokona Kamil Misztal z Lublina, by pomóc niepełnosprawnemu 26-latkowi spełnić jego marzenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.