Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Czy Pałac Potockich będzie Pomnikiem Historii? Chodzi o duże pieniądze

Utworzony przez Użytkownik niezarejestrowany, 1 listopada 2016 r. o 21:03 Powrót do artykułu
my dbamy o te pałace wybudowane kosztem biedoty a następnie je zadbanie rodziny odbierają,
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
pomniki historii są bardzo ważne, ale pod warunkiem, że rzetelnie zaczniemy badać, a następnie również rzetelnie opisywać historię. historia polski jest bardzo pogmatwana, a właściciele pięknych, magnackich pałaców i innych posiadłości, niestety nie zawsze, kiedy nasza ojczyzna była w potrzebie byli polskimi patriotami. nie jest przecież tajemnicą, że radziwiłłowie knuli przeciwko rzeczypospolitej, przechodząc na stronę szwedów, a wielowiejski knuł z moskalami. między innymi z tego powodu upadło powstanie styczniowe. w okresie poprzedzającym powstanie styczniowe, szlachta, owszem zobowiązała się łożyć na walkę zbrojną z caratem, ale nie płaciła dobrowolnie, a dopiero wtedy, jak specjalna żandarmeria rządu narodowego egzekwowała ich deklaracje. jednocześnie, część szlachty od początku szła za ,,imperatorem'' z obawy o swoje majątki i wspólnie z chłopami pańszczyźnianymi nie tylko szpiegowała na rzecz moskali, lecz również wyłapywała rannych powstańców przekazując ich moskalom. także traugutt nie był tak ,,kryształowy'', jak nas uczyli w szkołach, bo wzajemne tarcia w ówczesnym rządzie narodowym wyglądały analogicznie, jak dzisiaj ,,dialog'' kaczyńskiego z niesiołowskim. ponadto, traugutt z obawy o własny stołek wykonywał dyspozycje otrzymywane z hotelu lambert od decydentów, tak wzajemnie ze sobą skłóconych, że wątpliwym był wtedy ich patriotyzm i troska o rzeczpospolitą. jednocześnie, znaczna część magnaterii i szlachty utrzymywała chłopów pańszczyźnianych w takiej ciemnocie, że wielu chłopów nawet nie zdawało sobie sprawy, że są polakami i obywatelami rzeczypospolitej rozgrabionej przez zaborców. dopiero w trakcie powstania styczniowego, część chłopów zaangażowała się w walkę zbrojną i pomoc dla powstańców. pałace magnackie i szlacheckie, owszem trzeba zachować dla potomności, ale odbudowując je z naszych podatków, przede wszystkim należy rzetelnie zweryfikować i opisać nie tylko pozytywny, ale również negatywny udział i wpływ właścicieli rezydencji na losy narodu polskiego w poszczególnych okresach rzeczypospolitej. józef oxiński, chyba, jako jedyny polak opisał, jak faktycznie wyglądały relacje w tzw. kongresówce podczas powstania styczniowego. dla zainteresowanych, podaję link do wspomnień oxińskiego z 1863 roku. link: ***212.191.39.140/content/48915/jozefa_oxinskiego_wspomnienia_z_powstania_polskiego_1863_64_roku_syg121_943_8pra.pdf
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
A jak wyremontują to znajdą się spadkobiercy
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...