Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Rozwód kościelny

Utworzony przez PRAWNIK-KORNAT, 15 grudnia 2008 r. o 12:18
.....
Ostatnio edytowany 7 maja 2009 r. o 12:52
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Witam Panią, Jak najbardziej sytuacja kiedy podejmuje Pani decyzję odnośnie zgody małżeńską pod naciskiem otoczenia czy też okoliczności, jest możliwość wnioskowania o proces z tytułu przymusu. Okoliczność zdrady jest kolejną możliwością wnioskowania o proces z tytułu symulacji zgody małżeńskiej po stronie męża ponieważ wykluczył on jedność i nierozerwalność małżeństwa. Kiedy twierdzi Pani że decyzja męża była podjęta tylko dla korzyści materialnych, można stwierdzić pewną niedojrzałość męża jeśli chodzi o przysięgę małżeńską również o stawianie pewnych warunków, które nie powinny mieć miejsca.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Witam, Niestety występuje problem z dostarczeniem wiadomości na adres poczty, który Pani podała. Proszę wysłać do mnie wiadomość testową. rafal.kornat@wp.pl Pozdrawiam
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Witam, Jakie mogą być przyczyny stwierdzenia nieważności małżeństwa w Kościele? Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa polega w głównej mierze na koncentracji procesowej odnośnie zgody małżeńskiej, mianowicie czy była ona wyrażona w sposób dobrowolny autonomiczny. Proces bada również okoliczności, odnośnie zgody, mażłenskiej, czyli pewne zobowiązania, które dotyczącą związku małżeńskiego w kościele. Taką okolicznością odnośnie przyrzeczenia małżeńskiego, jest zgoda wobec partnera na posiadanie potomstwa , gdzie jedna ze stron w okresie przedślubnym , nie wspominała o niechęci do posiadania potomstwa. Takie zobowiązanie do dopełnienia małżeństwa wyrażone w momencie zgody małżeńskiej, powinno być spełnione w kacie pożycia małżeńskiego. W przeciwnym razie strona ma możliwość wnioskowania o stwierdzenie nieważności omawianego małżeństwa kościelnego z tytułu : wykluczenie potomstwa przez którąś ze stron. Aby bardziej przybliżyć możliwości wnioskowania o proces kościelny na podstawie argumentacji wypełniającej ramy prawne przesłanek, przedstawiam poniżej tytuły. Zainteresowana osoba, która ma zamiar złożyć skargę o stwierdzenie nieważności małżeństwa, musi najpierw uświadomić sobie, na jakiej podstawie chce to zrobić. Nie wnosi bowiem o orzeczenie rozwodu, jak to ma miejsce w sądzie cywilnym, ale uważa, że jego małżeństwo było zawarte nieważnie. Małżeństwo może zostać nieważnie zawarte z powodu jakieś przeszkody zrywającej kan. 1083 – 1094. o wiek młodociany (14 lat dla kobiety i 16 dla mężczyzny) o niezdolność płciowa (impotencja) o istniejący węzeł małżeński ( małżeństwo z inną osobą) o różność religii (ślub z osobą nieochrzczoną) o święcenia o śluby lub profesja zakonna o uprowadzenie o przeszkoda występku (małżonkobójstwa) o pokrewieństwo (w linii prostej i do 4 stopnia linii bocznej) o powinowactwo (w linii prostej) o przyzwoitości publicznej o pokrewieństwa prawnego (powstałego z adopcji) 2. Małżeństwo może zostać nieważnie zawarte na skutek braków dotyczących zgody małżeńskiej. Określone zostały przez prawodawcę w kan. 1095-1107. o brak minimum małżeńskiego poznania o pozbawienie używania rozumu o poważny brak rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich o niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej o podstęp przy zawieraniu małżeństwa ( umyślne wprowadzenie w błąd) o symulacja o wykluczenie któregoś z istotnych przymiotów lub elementów małżeństwa (jedność, nierozerwalność ,zrodzenie i wychowanie potomstwa) o zawieranie małżeństwa pod warunkiem o przymus i bojaźń 3. Przyczyną nieważności małżeństwa mogą być braki dotyczące formy kanonicznej, a więc sposobu zawierania małżeństwa. Dotyczy w szczególności kapłana asystującego przy zawieraniu małżeństwa (posiadanie przez niego odpowiedniego upoważnienia), oraz zobowiązanie do zawierania małżeństwa przez katolików według formy kanonicznej. Gdzie należy wnieść skargę powodową? Skarga powodowa musi spełniać wymagania formalne odnośnie skierowania do konkretnego trybunału kościelnego. Według kan. 1673, w sprawach o nieważność małżeństwa kościelnego, które nie są zarezerwowane Stolicy Apostolskiej, właściwe są: 1. Trybunał miejsca, w którym małżeństwo zostało zawarte; 2. Trybunał miejsca, w którym strona pozwana ma stałe lub tymczasowe zamieszkanie; 3. Trybunał miejsca, w którym strona powodowa ma stałe zamieszkanie, jeżeli obydwie; strony przebywają na terytorium tej samej Konferencji Episkopatu i wikariusz sądowy stałego miejsca zamieszkania strony pozwanej, po jej wysłuchaniu wyraża na to zgodę; 4. Trybunał miejsca, na którym faktycznie trzeba będzie zbierać większość dowodów, jeśli wyrazi na to zgodę wikariusz sądowy stałego zamieszkania strony pozwanej.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
RAFAL KORNAT napisał:
Witam, Niestety występuje problem z dostarczeniem wiadomości na adres poczty, który Pani podała. Proszę wysłać do mnie wiadomość testową. rafal.kornat@wp.pl Pozdrawiam
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Hmmmm kolejny spam, to chyba nie jest najlepszy pomysł by reklamować swoje uzługi na forach!?!?!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Adwokat kościelny Diecezji Włocławskiej udziela bezpłatnych porad, a w sprawach powyższej Diecezji udziela bezpłatnej pomocy. tel. 661 437 833
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Ślub wzielam w styczniu 2002r bylam w ciazy jedak swojego meza kochalam jak nikogo wczeaniej. 12 godzin po zlozeniu przysiegi malzenskiej przy gosciach zostalam obrzucona wszelkimi mozliwymi wyzwiskami przez swoja tesciowa, a moj swiezo poslubiony malzonek uciekl na zaplecze sali weselnej nie odzywajac sie nawet slowem. niecaly miesiac po zawarciu zwiazku malzenskiego zaczely dochodzic do mnie rozne opinie na temat prowadzenia sie mojego meza a ze mieszkalismy w niewielkiej wsi takie wiadomosci dosc szybko sie rozchodza tym bardziej ze wiele razy widziano go w towarzystwie jego bylej dziewczyny.Z czasem znalazlam rozne smsy w telefonie meza ktore wskazywaly ze jednak mimo jego zapewnien jest ktos jeszcze oprocz mnie. Zaczely sie rowniez problemy z alkoholem najpierw jedno piwo wieczorem zaczelo przechodzic w kilka dziennie co dziwne maz jest zawodowym kierowca, wiele razy wstajac do pracy jeszcze czuc bylo od niego alkohol. Matka mojego meza miala i ma bardzo duzy wplyw na niego. Wiele razy ja i moj syn zostalismy przez nia zwyzywani w obecnosci meza oczywiscie bez jego reakcji. Kiedy bylam w ciazy z drugim dzieckiem zostalam pobita przez tesciowa i szwagierke za to ze przestalam milczec kiedy w obecnosci dziecka zaczela je wyzywac od przeroznych. Mialam sine rece i twarz a ze nie byl to juz pierwszy raz postanowilam zrobic z tym porzadek, wnislam sprawe do prokuratury o pobicie. Maz jak sie dowiedzial o tym wyprowadzil sie z domu do swojej matki. Po miesiacu jednak wrocil twierdzil ze mnie kocha i bedzie ze mna i z dziecmi jezeli wycofam wnisek. Mimo prosb rodzicow zrobilam to czego chcial. Jednak po urodzeniu juz drugiego dziecka bylo gorzej,tesciowa dalej robila to co robila a moj maz zaczal sobie pozwalac na wiecej, uderzyl mnie kilka razy potem przepraszal potem znowu uderzyl padaly wyzwiska pod moim adresem. Ktoregos razu jak byl mocno wstawiony zasnal przy stole w kuchni a kiedy sie obudzil podszedl do zlewu i na naczynia oddal mocz. Zalane byly tez podloga i blat kuchenny po tym wydarzeniu nie wytrzymalam i spakowalam go. Nie jestesmy ze soba trzy lata w ciagu tego okresu dowiedzialam sie ze moja tesciowa byla w szpitalu na oddziale psychiatrycznym nie wiem jednak na co dokladnie, ale od sistry ciotecznej meza dowiedzialam sie ze moja tesciowa jest osoba chora psychicznie od wielu lat. Wychodzac za maz nie mialam pojecia o chorobie psychicznej tesciowej o alkoholizmie swojego tescia(niezyjacego od 12lat). Maz zatail te informacje przedemna jaka mam sznse na uzyskanie uniwaznienia malzenstwa koscielnego???
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Wspólczuje niektórym kobietom, przechodzą przysłowiowe piekło na ziemi.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Iwona napisał:
a bylo gorzej,tesciowa dalej robila to co robila a moj maz zaczal sobie pozwalac na wiecej, uderzyl mnie kilka razy Wychodzac za maz nie mialam pojecia o chorobie psychicznej tesciowej o alkoholizmie swojego tescia(niezyjacego od 12lat). Maz zatail te informacje przedemna jaka mam sznse na uzyskanie uniwaznienia malzenstwa koscielnego???
Akurat choroba tesciowej i alkoholizm tescia nie ma tu nic do stwierdzenia niewaznosci malzenstwa. Jedynie niedojrzalosc męża. Gdyby to on byl chory psychicznie i to zatail to tak.Ale jesli nawet bylby on chory ale dopiero po slubie to tez nie ma znaczenia. Prosze przeczytac co wyzej kolega napisal, jakie sa przeslanki stwierdzenia niewaznosci malzenstwa.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Witam, jak ktoś ma pytania dot. stwierdzenia nieważności małżeństwa to proszę o telefon 607-841-951 albo o maila z prośbą o przesłanie formularza wstępnego michal.poczmanski@poradniakanoniczna.com.pl. Wtedy zbadam sprawę i powiem, czy w ogóle są możliwości dla procesu. Badanie wstępne jest darmowe. zapraszam też na www.poradniakanoniczna.com.pl - tam więcej o stwierdzeniu nieważności małżeństwa. Michał Poczmański prawnik-kanonista
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Nie ma czegoś takiego, jak kościelny rozwód. Wszędzie źle informują, a to jest unieważnienie małżeństwa przez władze kościelne (szczebel sądu biskupiego). Takie postępowanie jest długie, żmudne i niestety drogie. Ale cóż, decyzja kleru musi kosztować Tutaj można troszkę poczytać unieważnienie małżeństwa
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Kanoneiro napisał:
Nie ma czegoś takiego, jak kościelny rozwód. Wszędzie źle informują, a to jest unieważnienie małżeństwa przez władze kościelne (szczebel sądu biskupiego). Takie postępowanie jest długie, żmudne i niestety drogie. Ale cóż, decyzja kleru musi kosztować Tutaj można troszkę poczytać unieważnienie małżeństwa
Poczytam tak na wszelki wypadek. Każda nierozsądnie podjęta decyzja kosztuje.Niestety za błędy czasami płacimy zbyt wysoką cenę.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
a po co mi rozwód kościelny jak ja przestałem w to gówno wierzyć. Poza tym jest w tutejszej djecezji jedna taka która pomaga rozwalać śluby kościelne. I to robi skutecznie i bez grzechu /pierworodnego/ a mieszka w Dubience.ONA CI PODPOWIE Z KIM I ZA ILE I JAK TRZEBA TO PRYŚPIESZY I ROZGRZESZY JEJ TELEFON 512 374 315
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam również na mój blog. dr Arletta Bolesta (adwokat kościelny)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Witam, nt. kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa zapraszam również na mój blog dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...