Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Filmowcy cofnęli czas w Lublinie. Znów jesteśmy Warszawą

Utworzony przez Użytkownik niezarejestrowany, 2 sierpnia 2016 r. o 20:16 Powrót do artykułu
Hmmmm, fajnie ze nasze miasto znow natchnęło ponownie do realizacji filmu. Ale tak z ciekawosci. Mieszkałem w Lb ponad40 lat i nie spotkałem sie z malym slowem " zaś" czy to przypadek czy dopiero że dopiero w Niemczech je poznałem? Podrawiam autora i całego Fotografa :)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
I czym się chwalić? Ubogim słownictwem? Ja w Niemczech nie byłem a znam słowo "zas" wiec nie wiem o co chodzi Tobie w tym komentarzu
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Za to pruszkowski zatrzymał lublin w czasie...
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
"Zaś" to spójnik
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Co oznacza tytuł? Morowe od pomoru? Czyli to inaczej mówiąc Panny Zombie?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Kto się załapał na zdjęcia? Dla gościa poniżej: "morowe" znaczy pot. «o człowieku: godny uznania, porządny, dzielny»
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Czyli "Dzielne panny" albo "Panny godne uznania". Wyjaśnienia za Mirosławem Bańko: "Znaczenie drugie [tzn. godny uznania], potoczne, jest późniejsze. Z ważniejszych słowników polszczyzny zanotował je pierwszy tzw. słownik warszawski w t. 2 z 1902 r., z kwalifikatorem przen. rub, z definicją: „niby nieznośny, w rzeczywistości jednak setny, jedyny, dzielny” i przykładem z Sienkiewicza: „Wszystko rycerze na schwał i chłopy morowe”. W słowniku Doroszewskiego znalazło się także znaczenie nieosobowe: „mocny, straszny, wielki; przyjemny”, zilustrowane prawie tam samo starymi cytatami. Ze Słownika gwar polskich Karłowicza (t. 3, 1903) wynika zaś, że nowe znaczenie słowa morowy było znane w gwarach. Być może tam miało swoje źródło. Przejście od znaczenia związanego ze śmiercią do ogólnego wyrazu aprobaty nie wydaje się aż tak dziwne, jeśli przypomnieć inne przykłady, w których odniesienie do śmierci służy ekspresji i podkreśla solidność i nieodwołalność czegoś, por. nudzić się śmiertelnie lub zakochać się na śmierć. W podobny sposób, jak myślę, np. morowa dziewica – dawniej widmo zapowiadające zarazę lub inne nieszczęście – przekształciła się w morową pannę, znaną z powstańczej piosenki, por. „Każdy chłopaczek chce być ranny.../ Sanitariuszki – morowe panny”. Chociaż akurat w tej piosence morowe panny mają więcej wspólnego z morem, czyli śmiercią, niż w wyżej przytoczonym cytacie z Sienkiewicza."
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
"Kamery pracować mają na ul. Rybnej i Noworybnej, które we wtorek  były „charakteryzowane” tak, by wyglądały na rok 1941 (...)" Czyli wreszcie jakaś rewitalizacja!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Dzięki za cytaty ze słowników. W takim razie jeszcze jedno: "Morowe powietrze". Jakie to powietrze? Powietrze zuch? Czy może powietrze niosące śmierć?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Panna która przykleja plakaty jest fajna!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...