"orły zostały zniszczone – sądzono, że są niemieckie" - ja nie wiem co sadzono, jednak nalezy tu koniecznie dodac ze rzezba zostala zniszczona przez stacjonujacych na terenie bylego obozu zolnierzy Sowieckich. Orly byly celem do ktorego strzelano.. "Boniecki kwestionował taki kształt" - to malo powiedziane. Boniecki przebywajacy w USA, na wiadomosc ze wladze PRL zdecydowaly zrobic kopie orginalnej rzezby (wczesniej zniszczonej) stanowczo przeciwstawil sie temu projektowi. Jako zyjacy tworca (byl rok 1962) mial takie prawo. Nie zostalo ono uhonorowane przez owczesne wladze. "Przed śmiercią nadesłał rysunek orłów i ich odlew z prośbą, by przywrócić im właściwą formę." Tu zostala zawarta duza niescislosc; otoz Boniecki nie nadeslal nic przed smiercia. Natomiast zapisem testamentu darowal replike Orlow Muzeum na Majdanku pod szczegolnym warunkiem; ze wykonana przez niego replika zostanie odtworzona w wiekszej formie oraz ze zostanie ustawiona na kolumnie. Warunek ten zaakceptowal Dyrektor i na tej podstawie, juz po smierci artysty, replika zostala przekazana Muzeum na Majdanku. Serdecznie zachecam autora notki podpisujacego sie literami "mb" do lepszego poznania tematu. W kwestiach artysty rzezbiarza Bonieckiego mozna mnie pytac pod adresem boniecka.ania@gmail.com
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz