Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik
Pozdrowienia z Warszawy, Panie Benonie ....
Zaloguj się, aby oddać głos
0
Matko, błąd na błędzie. Bronisław Żurakowski w ogóle nie był pilotem Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. II wojnę światową spędził w Polsce. Jego brat, Janusz Żurakowski latał w PSP, dowodził 316 dywizjonem.
0
Bład w nazwie- LWS - Lubelska Wytwórnia Samolotów
0
A wcześniej Zakłady Mechaniczne Plage i Laśkiewicz.
0
Zgadza się, chodziło o Janusza Żurakowskiego, nie Bronisława Żurakowskiego, choć obaj są ważni. To moja "wpadka", mój rozmówca mówił oczywiście o Januszu Żurakowskim. Przy okazji zapraszam na stronę MDK 2: ######www.mdk2.lublin.pl/ - gdzie widnieje "Pierwsza Polska Fabryka Samolotów... Najważniejsze, że dzięki Benonowi Bujnowskiemu i pasjonatom lotnictwa powstała bardzo ważna wystawa.
0
Gość napisał:
Matko, błąd na błędzie.
To ja się przyjrzę innym farmazonem. Pierwszą polską wytwórnią lotniczą było Towarzystwo Akcyjne Budowy Aeroplanów, które powstało we Lwowie 19 czerwca 1910. Pierwszą polską wytwórnią lotniczą, która podjęła produkcję po I Wojnie Światowej były Centralne Warsztaty Lotnicze (CWL), powołane rozkazem Szefa Sztabu WP w dniu 20 grudnia 1918 roku. Pierwszy samolot wojskowy, licencyjnego Hannovera, zdołały Warsztaty rozbić (na oczach Piłsudskiego, zaproszonego specjalnie na pokaz) już w połowie sierpnia 1919 roku (pierwszą własną konstrukcję, CWL Słowik, rozbili zaś niecały rok później). Litości... Wytwórnia Plage i Laśkiewicz zaczęła licencyjną produkcję samolotów w połowie 1921 roku. Pierwszy samolot własnej konstrukcji wyprodukowała zaś w 1928 roku! Ale tak to jest, jak się czyta Wikipedię, miast poszukać bardziej wiarygodnych źródeł.
0
A jest bardzo fajna monografia Lubelskiej Wytwórni Samolotów. Napisał ją Majewski, sam mam to w domu.
0

Dodaj odpowiedź:

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz: