Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Rodzina zatruła się czadem

Utworzony przez zorientowany, 21 stycznia 2009 r. o 11:55 Powrót do artykułu
C O F K A Kiedyś już pisałem o tym. Powtarzam ten tekst - dla zwiększenia czujności. DO WSZYSTKICH KTóRZY MAJą PIECYKI Błąd tkwi nie w starym piecyku, bo on jest ogólnie biorąc sprawny i spala paliwo czyli gaz w miarę prawidłowo. Problem polega na tym, że wytworzone spaliny muszą gdzieś ujść. Normalnie, ponieważ są gorące to same uchodzą do góry przewodem kominowym. I uchodzą z reguły prawidłowo. Chyba że ciśnienie na górze jest większe ( wiatr ) to wtedy są one cofane do łazienki. To samo dzieje się jeżeli dach jest bardzo rozgrzany słońcem. Szczególnie mocno zjawiska te występują na wieżowcach, bo przewody kominowe projektowano dawniej niewłaściwie i błędnie.. Często też brak jest właściwego dopływu świeżego powietrza do mieszkania (np. zbyt nowoczesne i szczelne okna). Pojawia się cofka spalin. Ale na to zjawisko kominiarze z reguły nie trafiają i protokół jest OK bo "cug" zmierzony przez nich prymitywnymi metodami jest akurat dobry. Przy cofce nie ma znaczenia jakaś tam niewielka nieszczelność rury wylotowej od piecyka, bo sam piecyk ma u góry i u dołu budowę całkowicie otwartą ( tak musi być żeby stworzyć ciąg kominowy ) i cofka zawsze wydostanie się na łazienkę. Oczywiście wszyscy ze Spółdzielnią włącznie "umywają ręce". TAK JEST W CAŁYM KRAJU. Jak się chronić ? Nie kąpać się przy wiatrach i do 12 - 14tej kiedy to słońce rozgrzewa dach. Co parę chwil sprawdzać dłonią czy z górnych szczelin piecyka nie ma gorącego wydmuchu wstecznego ( nie tylko z tych szczelin ). Dobrze, żeby robiła to druga osoba mająca suche ręce – bo lepiej czuje temperaturę wydmuchu. Jeżeli wydmuch zaczyna parzyć w rękę ( 45 - 50 stopni ) to należy natychmiast przerwać kąpiel. Przed kąpielą też warto sprawdzić przez np. 1 minutę pracy piecyka czy nie zaczyna się cofka. Jeżeli tak to należy zrezygnować z kąpieli. Zajmuję się tym od wielu lat. Czujniki tlenku węgla itp są mało skuteczne. Osobiście mam zainstalowany dobrej jakości specjalizowany termometr elektroniczny z czujnikiem temperatury przy szczelinach górnych piecyka. Przy braku cofki temperatura w tej strefie nie przekracza 40 stopni Celsjusza. Powyżej 45 stopni cofki spalin termometr rozpoczyna alarm. Niestety, taki termometr nie jest tani. A ponieważ jest to urządzenie bez atestów to też nie do końca można mu wierzyć. UWAGA. Temat jest ogromny. Nikt nad nim nie panuje. Wszyscy umywają ręce. Protokóły kominiarzy to jest jedynie tzw. "blacha na du…". A wszelkie ogólnie dostępne czujniki tlenku węgla są zbyt mało czułe i reagują dopiero wtedy kiedy jest już za późno na ratunek ! ! ! No i te zbyt szczelne nowoczesne okna ! ! ! Pozostaje nieco je uchylać na czas pracy piecyka z tym że trzeba sprawdzić które okno po uchyleniu daje najlepszy ciąg bo czasami efekt może być wręcz odwrotny ( zależy to od konstrukcji budynku i kierunku wiatru). TRZEBA BYĆ CZUJNYM !
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Nowoczesne piecyki wylaczaja sie jak jest cofka goracego powietrza w dol. Problemem jest ta cofka jak komin jest ponizej kalenicy a wieje z tej strony wlasnie i zawirowuje powietrze do srodka. Ale jak ktos mieszka na wzgorzu to moze nic nie pomoc jak wieje zza wzgorza.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...