Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Wielkie Żydowskie Wesele w Lublinie (wideo, zdjęcia)

Utworzony przez T., 3 sierpnia 2014 r. o 00:27 Powrót do artykułu
odano: 2 sierpnia 2014, 21:28  Wielkie Żydowskie Wesele inscenizowane już po raz czwarty, odbyło się w niedzielę w Lublinie. Od rana po Starym Mieście biegały żydowskie dzieci i ogłaszały, że Mosze wydaje za mąż córkę. Przecież niedzieli jeszcze nie było.....
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Na co idą lubelskie podatki...   Wg oficjalnych źródeł w 2013r sama tylko "MANDRAGORA" Izabela Kozłowska-Dechnik otrzymała z urzędu miasta (tj. od mieszkańców Lublina): - 8000 zł tytułem organizacja ślubu żydowskiego z udziałem publiczności; - 3000 zł tytułem zorganizowanie nowego roku żydowskiego-rosz haszana. /+ inne podmioty?/   Było raz, wystarczy.Dlaczego ponownie wciska nam się obrządki żydowskie? Dlaczego nie np. kultury włoskiej, chińskiej, fińskiej, norweskiej, itd.?    
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Dlatego, ze to właśnie Żydzi, a nie Norwegowie czy Chińczycy, przez jakies 500 lat stanowili polowe mieszkańców Lublina, a nasze miasto zajmuje dosc ważne miejsce w ich historii i kulturze.
Ostatnio edytowany 3 sierpnia 2014 r. o 05:52
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Dlatego, ze to właśnie Żydzi, a nie Norwegowie czy Chińczycy, przez jakies 500 lat stanowili polowe mieszkańców Lublina, a nasze miasto zajmuje dosc ważne miejsce w ich historii i kulturze.
No i co z tego ? Teraz żyjemy w demokratycznej Europie, a nie w zaściankowej, przed zaborowej Polsce, gdzie na każdym kroku widać było pejsy i chałaty. Dlatego interesuje nasz kultura i obyczaje innych ludów Europy, a nie wciskana nam ciągle, na siłę kultura narodu, który mieszkając w Polsce ponad 500 lat nigdy nie próbował się z Polską i Polakami zasymilować,
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
poczekajcie jeszcze trochę, żydzi powrócą, pozabierają kamienice, a w Lublinie, Kocku, Bełżycach, Lubartowie było ich masa i będzie tak jak za wojny, żydzi mówili, "nasze kamienice wasze ulice". Znając naszych rządzących to oddadzą, bo tam grą większości rządzą żydzi, także sami sobie oddadzą.  Także żydzi zabiorą to co na wschodzie tj. u nas chyba było ich naiwięcej niemcy zachód a my będziemy parobkami
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
poczekajcie jeszcze trochę, żydzi powrócą, pozabierają kamienice, a w Lublinie, Kocku, Bełżycach, Lubartowie było ich masa i będzie tak jak za wojny, żydzi mówili, "nasze kamienice wasze ulice". Znając naszych rządzących to oddadzą, bo tam grą większości rządzą żydzi, także sami sobie oddadzą.  Także żydzi zabiorą to co na wschodzie tj. u nas chyba było ich naiwięcej niemcy zachód a my będziemy parobkami
Uporają się tylko z biednym i ciemiężonym narodem palestyńskim i przyjdą do Was i po Was.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
No i co z tego ? Teraz żyjemy w demokratycznej Europie, a nie w zaściankowej, przed zaborowej Polsce, gdzie na każdym kroku widać było pejsy i chałaty. Dlatego interesuje nasz kultura i obyczaje innych ludów Europy, a nie wciskana nam ciągle, na siłę kultura narodu, który mieszkając w Polsce ponad 500 lat nigdy nie próbował się z Polską i Polakami zasymilować,
Będę polemizować, ale dopiero wieczorem, pozdrawiam
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
To w końcu było to już, czy dopiero będzie dzisiaj? Dzisiaj jest niedziela - jakby redachtory z DW nie miały kalendarza, a z opisu zdjęc wynika że już było. DW zszedł już  na psy - mistrzowie dezinformacji.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Troche to mało odpowiedzialne tak wprowadzać w błąd czytelników. O jakiej niedzieli mówicie?! Okazuje sie, że uroczystości byly 2 sierpnia o 16, w SOBOTE!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Mam tylko nadzieje ze te bzdury nie byly oplacane z moich podatkow.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Uporają się tylko z biednym i ciemiężonym narodem palestyńskim i przyjdą do Was i po Was.
Bimber nie jest koszerny, może zaszkodzić.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
odbyło się w sobotę!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Podobno w ubiegłym roku Ratusz dofinansował tą imprezę kwotą 8 tysiecy. Wie ktoś, czy to prawda i czy w tym roku znowu dopłaciliśmy do reklamy prywatnej restauracji?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
przecież to miejsce inspiracji po raz kolejny i po raz kolejny urząd z naszych podatków dofinansuje te same wydarzenia dla tej samej liczby gości zainteresowanych... a Pani złotówka Iza zaciera ręce bo przecież niezle zarabia na tym. może miasto niech zmusi ją do wyremontowania obskurnej kamienicy bo przez tyle lat nic nie robi
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
No dobra.Czekamy teraz na Wielkie Wesele Polskie w Tel-Aviwie.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
No dobra.Czekamy teraz na Wielkie Wesele Polskie w Tel-Aviwie.
Na razie to naziści żydowscy robią WESELE,  ale w Palestynie.  HAŃBA !!!!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Wybrałam się z dziećmi w niedzielę na Zydowskie Wesele, nie było co oglądać. Okazuje się, że występy odbyły się w sobotę. Szkoda, że Dziennik nie zrobił sprostowania. Nie tylko ja byłam rozczarowana ...
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Reklama wydarzenia była rzeczywiście na tragicznym poziomie. W prasie ukazywały się sprzeczne wiadomości co do terminy, sama byłam zdezorientowana. Brak plakatów - jedna tablica przy przystanku na Racławickich nie wystarczy!A teraz moja polemika, którą wczoraj obiecałam autorowi jednego z powyższych wpisów. Sorry, że dopiero teraz :)Więc napisałeś:  Teraz żyjemy w demokratycznej Europie, a nie w zaściankowej, przed zaborowej Polsce, gdzie na każdym kroku widać było pejsy i chałaty.Z tą demokracją to różnie bywa - najnowsze afery z udziałem naszego nierządu dobitnie pokazują, jak wyglądają u nas standardy państwa demokratycznego (bodaj w Szwecji był przypadek, że pani minister kupiła fajki za służbowe pieniądze, na drugi dzień pożegnała sie z posadą). Ale OK, przyjmijmy że zyjemy w państwie demokratycznym. I to właśnie demokracja wrecz wymusza na nas zainteresowanie naszą historią. Chciałbyś, zeby przemilczać określone rozdziały dziejów naszego miasta, bo uważasz, że sa nieodpowiednie? Obciachowe? Bo Żydzi kojarzą Ci sie wyłacznie z pejsami i chałatami?Zadam Ci pytanie: co tak naprawdę wiesz o lubelskich Żydach i ich historii? Czy nie jest tak, że Twoja wiedza nie jest aby tylko zbiorem ogólników i stereotypów? Czy wiesz np. ze Lublin był nazywany "Jerozolimą Wschodu" - i to bynajmniej nie ze wzgledu na sama ilość osób omawianej narodowości , lecz ze względu na międzynarodowa range, jaka osiągnął? Mowa oczywiście o randze w swiecie zydowskim. Czy wiesz, ze działająca od 1518 roku Jesziwa -   w XVI wieku jedna z najwazniejszych w owym czasie uczelni talmudycznych - została w II połowie tego stulecia zrównana w prawach ze wszystkimi pozostałymi uczelniami w Polsce, a zatem - miała rangę równą Uniwersytetowi Jagiellońskiemu? Tymczasem w ogólnej swiadomości wiekszości Lublinian poczatek tradycji akademickich naszego miasta to 1918 rok - czyli załozenie KUL. Czy wiesz, że od lat 40. XVI w. w Lublinie działała drukarnia hebrajska, z której druki rozchodziły sie na całą Europę Środkowo - Wschodnią? Czy wiesz, że na budynku szesnastowiecznej Wielkiej Synagogi były wzorowane wszystkie budynki synagog, jakie powstawały na wschodnich terenach Rzeczpospolitej Obojga Narodów w XVI i XVII wieku? A o Sejmie Czterech Ziem słyszałeś?  A znasz może legendę o jednodniowym zydowskim królu - Saulu Wahlu?    A wiesz, że w Lublinie urodziła się Anna Langfus, laureatka Nagrody Gouncortów, która chyba jako pierwsza zaczęła pisać o Holocauście?   etc....etc....Nie mozna pominąć milczeniem tego wszystkiego. Byłoby to zafałszowaniem historii. Sam sobie odpowiedz, czy państwo/społeczeństwo, które fałszuje historię, mozna nazwać demokratycznym? Historię fałszuja wyłacznie systemy totalitarne. Nie tak dawno mieliśmy w Polsce okres "białych plam" - moja mama o Wojnie 1920 dowiedziała się od swojego dziadka - weterana tejże. Ja sama pamietam, jak o historii lubelskich, czy też polskich Zydów, nie mówiło się nic. Mówiło sie o nich wyłacznie w kontekscie II Wojny Światowej, praktycznie zbywając milczeniem wielowiekową ich obecność na naszych ziemiach.  Dlatego interesuje nasz kultura i obyczaje innych ludów Europy, a nie wciskana nam ciągle, na siłę kultura narodu, który mieszkając w Polsce ponad 500 lat nigdy nie próbował się z Polską i Polakami zasymilować,Nas - czyli kogo? Pisz prosze za siebie. Po drugie, jak interesuje Cie historia i kultura innych narodfów, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś zorganizował np. wesele francuski. Ja, jako umiarkowana, ale jednaki - frankofilka przyklasne temu przedsięwzięciu! Mamy w Lublinie oddział Alliance Francaise, z pewnościa pomogą. Znajdź sponsorów etc. To samo z weselem irlandzkim, ukraińskim, rosyjskim, włoskim - pole do działania jest spore. Co do asymilacji - to też bywało róznie. Był w XIX wieku spory trend asymilacyjny wśród Żydów, takze i tych lubelskich - przypomnę chociażby ojca braci Wieniawskiich, który przyjął chrzest. Matka Franciszki Arnsztajnowej, Malwina Meyersonh z Horowitzów, pisała powieści po polsku - była chyba w ogóle jedną z pierwszych polskich powieściopisarek. Sama Arnsztajnowa to przykład wielkiej polskiej patriotki zydowskiego pochodzenia - że przypomne tylko, ze była zasłuzonym członkiem  POW, i osobiście odznaczył ją Józef Piłsudski? Tak na marginesie, to świat zna bardzo dużo społeczności, które - zyjąc wśród jakiejś wiekszości - nie zasymilowali sie. Przykład - Polacy w Chicago, Francuzi w Quebecu. Znaczna część zydowskiej inteligtencji i finansjery porzuciła pejsy i chałaty, brali czynny udział w zyciu miasta, dla nich ubogie i brudne Podzamcze było taka sama egzotyką, jak dla Polaków.  Dzis nikt o nich nie pamieta, w zbiorowej pamięci funkcjonuje stereotyp brudnego chałaciarza, mówiącego żydłackim dialektem, ciagnącego wózek ze starzyzną. Jak wszystkie stereotypy, jest on krzywdzacy. Pozdrawiam
Ostatnio edytowany 4 sierpnia 2014 r. o 14:51
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Na takie głupoty wydaje się pieniądze/ Żydowskie wielkie wesele??? A kiedy zrobicie wielkie polskie wesele, albo lubelskie wielkie wesele, albo podlaskie. Ależ to nie jest interesujące, żydowskie wesele to jest dopiero ciekawe. Co za skundlony naród.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Ale przecież mozesz zrobić takie polskie, tradycyjne wesele, konkretnie jego inscenizację.  Inscenizację starych obrzędów czesto wystawia skansen - podsuń im ten pomysł, jest naprawde dobry. Gwarantuję, że znajdziesz chętnych - tak do zagrania i do obejrzenia. Sporo ludzi, zwłaszcza młodych, interesuje się ludowa obrzedowością. 
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Strona 1 z 2

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...