Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Wynajem mieszkania - podpis na wekslu?

Utworzony przez Bernard, 23 września 2009 o 16:03
Ostatnio znalazłem fajne mieszkanie. Niewielka kawalerka, ale dla studenta w sam raz. Niestety Pani, która oferuje to mieszkanie zażyczyła sobie, żeby prócz miesięcznej kaucji, podpisać jej weksel. Powiem szczerze, że jestem zupełnie zielony w tematyce weksli. Myślałem, że to już przeżytek i że raczej nikt czegoś takiego nie stosuje. Poza tym to już któreś z kolei mieszkanie, które wynajmuję i nigdy nikt nie chciał, abym podpisywał jakieś weksle. W dodatku wydaje mi się podejrzane, że Pani kazała mi podpisać weksel, bez wcześniejszego jego wypełniania. Czy takie coś jest stosowane w praktyce ? Czytałem w internecie o wekslach i natrafiłem na coś takiego: "Kontrahent wystawił na moją rzecz weksel in blanco, przy czym podpisał się nieczytelną parafą. Czy taki weksel jest ważny? Zgodnie z uchwałą składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 30 grudnia 1993 roku III CZP 146/93 "podpis wystawcy weksla musi obejmować co najmniej nazwisko. Prawo wekslowe nie wymaga dla ważności weksla, aby podpis był czytelny. Podpis nieczytelny powinien jednak być złożony w formie zwykle używanej przez wystawcę. Także w świetle dawniejszego orzecznictwa Sądu Najwyższego, "pojęcie podpisu mieści w sobie własnoręczne umieszczenie na wekslu imienia i nazwiska lub co najmniej nazwiska podpisującego" (tak: orzeczenie pełnego kompletu Izby Trzeciej Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 1928 r. Rw 2483/27 OSP 1928 poz. 419; orzeczenie SN z dnia 22 maja 1930 r. Rw 2663/29 OSP 1930/7 poz. 323; orzeczenie SN z dnia 5 listopada 1930 r. III. 1. Rw. 613/30 Zb. Orz. 1930/II poz. 232; orzeczenie SN z dnia 22 września 1932 r. III. 1. Rw. 1386/32 Zb. Orz. 1932/II poz. 158; orzeczenie SN z dnia 12 maja 1933 r. C.II.Rw 603/33 Zb. Orz. 1934/I poz. 33). Idąc za przedstawionym wyżej stanowiskiem, należy stwierdzić, że jeśli podpis wystawcy weksla obejmuje co najmniej jego nazwisko, to spełniony jest warunek wskazany w art. 1 pkt 8 ustawy prawo wekslowe" Źródło: http://www.weksle.info/ A może po prostu nieczytelnie się podpiszę ? Zależy mi na szybkim znalezieniu mieszkania, a to jest wręcz idealne. Proszę o pomoc. Sprawa jest pilna - do piątku muszę podjąć decyzję. Pozdr. Bernard
Zaloguj się, aby oddać głos
0
Jeśłi posiadacz weksla udowodni ci, ze to Twój podpis na nim widnieje, to nie ma znaczenia w jaki sposób się podpiszesz. Jedno co Ci mogę poradzić, to nigdy nie podpisuj weksla in blanco bez deklaracji wekslowej. Taka deklaracja powinna regulować sposób w jaki może być wypełniony weksel, oczywiście w zakresie przez Ciebie akceptowalnym. Pozdrawiam
Zaloguj się, aby oddać głos
0

Dodaj odpowiedź:


Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz: