Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik
A Ja chcę by Królowa Anglii abdykowała. a tu ona ma mnie w d.......... .
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Armia Ludowa (AL) – konspiracyjna organizacja zbrojna Polskiej Partii Robotniczej działająca w okupowanej przez III Rzeszę Polsce, utworzona w celu walki zbrojnej z okupantem niemieckim na mocy dekretu Krajowej Rady Narodowej z 1 stycznia 1944 i formalnie tej Radzie podporządkowana. Naczelnym dowódcą AL został gen. Michał Rola-Żymierski. Faktycznie powstała z przekształcenia Gwardii Ludowej i w pełni podlegała ośrodkom dowódczym w ZSRR. Zadaniem Armii Ludowej była walka z niemieckim okupantem oraz dywersja na korzyść Armii Czerwonej, co oznaczało niejednokrotnie rabunkowe rekwizycje na polskiej ludności, a także fizyczną eliminację żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji podziemnych nieuznających dominacji sowieckiej. Po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej głównym zadaniem AL stał się udział w organizowaniu i obronie tworzonego przez Polską Partię Robotniczą systemu władzy opartej na wzorcach sowieckich. W związku z tym żołnierze AL stanowili główną grupę, z której rekrutowano funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i Milicji Obywatelskiej. Duża liczba partyzantów AL zasiliła także oddziały Armii Berlinga. Rozkazem nr 1 Naczelnego Dowódcy WP gen. Michała Roli-Żymierskiego i szefa sztabu płk. Mariana Spychalskiego z 29 lipca 1944 roku, z połączenia Armii Ludowej i Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR (1943-1944) utworzono Wojsko Polskie. Pozostałe jeszcze za linią frontu oddziały partyzanckie AL używały albo dotychczasowej nazwy albo formalnej nazwy – „Oddziały Partyzanckie Wojska Polskiego”. Na terenach wyzwolonych żołnierze AL wstępowali do Wojska Polskiego i stanowili główną grupę zasilającą szeregi tworzonej Milicji Obywatelskiej, a także UB.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Już kiedyś byli tacy co niszczyli nawet MACEWY-jak to sie skończyło???????????????????????
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Jak naziści... Chyba im się nazwy pomyliły. Nazistowskie Siły Zbrojnie, nie Narodowe... Że ci ludzie mają czelność nazywać się patriotami. Żaden patriota nie pluje na groby polskich żołnierzy. A ci plują i na tych, który polegli pod Monte Cassino i na tych co polegli na Wale Pomorskim. O nie, to nie są Polacy... Napewno nie.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Czytając komentarze można odnieść wrażenie że co niektórzy homo sovieticus chcieliby jeszcze bierutowi i żydokomunie pomnik stawiać, bo im "historie fałszujo"
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
po wzieciu '' pod opieke '' PRZEZ pis bylym i sympatykom NZS poj.... sie w glowach mysla ze tylko oni walczyli o Ojczyzne
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
"Żaden patriota nie pluje na groby polskich żołnierzy" - no patrz ty, to w tych różnych stowarzyszeniach o sowieckiej proweniencji nie ma partiotów? Przecież ci w NSZ to też byli żołnierzami.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Od je...........cie sie od tych co odeszli juz na lono abrachama!stojaki.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Lewacy srają z przerażenia, że pomniki ich idoli, czyli sojuszników Hitlera z 17 września 1939 roku mogą trafić na śmietnik historii.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Wyluzujcie. Zmieni się władza i przynajmniej część pomników wróci na miejsce. To wszystko przejściowe. A przy okazji, taki jeden obok dworca PKS mógłby zniknąć..
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Najgorzej,że przy tym nic się nie mówi o regularnych jednostkach Polskiej Armii,która przelała krew za Ojczyznę na trasie od Lenino do Berlina.W/g obecnych historyków "oni nie walczyli za Ojczyznę" DRAŃSTWO I OBŁUDA.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Strona 3 z 3

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...