Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik
I po 10 latach widać prawdę , z wierzbą energetyczną a wszystko dlatego że wybitne specjalisty siedzą w Urzędzie Marszałkowskim i nie słuchają osób co trochę na ten temat maja wiedzy. Dobór doradców i ekspertów odbywa się tam na zasadzie PSL-owskiej rozsady a nie wiedzy i oto są efekty. Programy przygotowane w zakresie energii odnawialnych dla województwa lubelskiego są eliminowane bo nie przygotowały tego sadzonki z zielonego rozsadnika . Poczytać trochę gazet i być specjalistą w tej dziedzinie to w Lublinie norma ale jeszcze trzeba myśleć a z tym jest trudno. Wierzba energetyczna opłaca się tylko wówczas kiedy sprzedaję się ja na sadzonki a nie na paliwo do elektrowni i elektrociepłowni.
Zaloguj się, aby oddać głos
0
"Mam przerobioną sieczkarnię do kukurydzy i tym koszę. Od razu są zrębki. A jak wierzba przerośnie, to wtedy ścinam ręcznie" - redaktorek na bank nie skumał, o co się rozchodzi. ja zresztą też nie. ale czy artykuł nie powinien tego wyjaśnić?
Zaloguj się, aby oddać głos
0
I znowu chłopu wiatr w oczy
Zaloguj się, aby oddać głos
0
Tak to jest jak ktoś zabiera się za uprawę WIERZBY bez przygotowania !!! Od 11 lat utrzymuje swoje gospodarstwo tyko z WIERZBY . Obecnie mamy z kolegą ponad 200 ha . Zapraszam wszystkich niedowiarków w Kotlinę Klodzką gdzie mamy np ponad 100 ha posadzone w górach i bardzo dobrze rośnie. Proszę odwiedzić nasza stronę www.specmot.pl lub nas odwiedzić to przekonacie się ze wierzba to dobry biznes pod warunkiem odpowiedniego podejścia do tematu jako BIOMASY .
Zaloguj się, aby oddać głos
0
przy 200ha mozna się utrzymać z takiej plantacji, jeśli mowa o małych producentach wierzby ~20ha to już tak bardzo opłacalne nie jest, co ??? chyba że ktoś ma jakieś marnej jakości tereny to na opał dla siebie moze zasadzić kilka drzewek
Zaloguj się, aby oddać głos
0
to jak to w końcu jest z tą wierzbą, ja również słyszę od miejscowego plantatora, że to rewelacja interes jest, ale w internecie czytam głównie same narzekanie.....
Zaloguj się, aby oddać głos
0
NIeco większe plony i o mniejszej zawartości wody na odpowiednim dla siebie stanowisku daje miskant niż wierzba. Jest duża różnica, czy produkuje się rośliny energetyczne na własne potrzeby (dużo bardziej się opłaca), czy na sprzedaż (ważna jest odległość od odbiorcy). Przy sprzedaży wierzby inną cenę uzyskamy za zrębki, a inną za drewno kominkowe od indywidualnego nabywcy. Na drewno kominkowe nadaje się też robinia pseudoakacja. Nie wymaga tyle wody, co wierzba, nie wymaga w wogóle nawożenia azotem (jest rośliną motylkową), można ją sadzić na terenach zdegradowanych i ma lepszej jakości drewno. Gdzieś przeczytałem, że jednostka energi z robini jest tańsza, niż z wierzby. Wadą są kolce na odroślach i gałęziach, twardsze drewno przy zbiorze i jeszcze trudniejsze niż przy wierzbie likwidowanie plantacji (odrośla korzeniowe, pędowe, rozmnażanie z nasion). Nie wiem też czy zniesie tak jak wierzba okresowe zalanie wodą. Z drugiej strony nie jest to też zupełnie prawdą, że dorze plonuje na całkiem suchym stanowisku. Plantację wierzby atakują dziesiątki szkodników i choroby. Na szczęście, nie zawsze obniżają plon i rzadko niszczą całkiem plantację (czasem udaje się przez szereg lat do końca istnienia plantacji nie stosować oprysków). Akacja jest odporniejsza na choroby i szkodniki. Przy kalkulacjach trzeba uwzględnić walkę z chwastami w pierwszych latach plantacji . Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest dwukrotne zwalczenie chwastów środkiem systemicznym w roku poprzedzającym założenie plantacji. Jeśli pole nie jest zachwaszczone (zwłaszcza chwastami pącymi się) i będziemy mieć szczęście, to będą jedyne 2 (ewentualnie jeszcze 1 przy sadzeniu wierzby) zabiegi odchwaszczające przez cały czas istnienia plantacji. Gdy jednak ich zaniechamy to walka z chwastami przez pierwsze 3-4 lata będzie trudna i kosztowna. Nie polecam natomiast jako rośliny energetycznej ślazowca. Nasiona bardzo słabo kiełkują, sadzonki i kłącza się słabo przyjmują. Przy słabym nawożeniu plony i na słabszych glebach plony są bardzo niskie (w wogóle plony są niższe niż miskanta czy wierzby). Zaletą jest mała zawartość wody podczas zbioru.
Zaloguj się, aby oddać głos
0
Jak usunąć pawuj z wierzby energetycznej?
Zaloguj się, aby oddać głos
0
najwięcej zarobili na sadzonkach,wierzba ma 94% wody co to za materiał opałowy.Już lepsza łoza bo po wysuszeniu dorównuje brzozie.
Zaloguj się, aby oddać głos
0
uprawy już się nie opłacają bo pis promuje węgiel i energetyka nie kupuje  teraz paulownia daje drewno tartaczne w osiem lat z jednego ha około 200 tys zł i odrasta co 4 lata jeszcze 5 razy. zaprawszam po więcej informacji.
Zaloguj się, aby oddać głos
0
kolchozniki wezcie sie lepiej za robote a nie za "interesy"
Zaloguj się, aby oddać głos
0

Dodaj odpowiedź:


Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz: