Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Uratować dziedzictwo polskich Żydów. Co z synagogą w Kraśniku?

Utworzony przez Użytkownik niezarejestrowany, 1 czerwca 2016 o 15:31 Powrót do artykułu
Starsi bracia w wierze interesuja sie tylko tymi nieruchomosciami co przedstawiaja jakąś wartość finansowa( tereny koło stadionu Lublinianki, kamienice na starowkach- w Biłgoraju pewnie do dzis kirkut zarosnięty pokrzywami) Ot taka ich wiara i przywiazanie do miejsc kultu.
Zaloguj się, aby oddać głos
0
W kraśniku to jeszcze trochę a nic nie zostanie. Dworek modrzewiowy poszedł w prywatne ręce w zamian za dbanie o niego dziś wszyscy wiedzą jak to się skończyło. Muzeum 24 pułku zlikwidowane bo nikt nie dbał o budynek mimo tylu możliwości pozyskania funduszy z różnych źródeł. Muzeum regionalne pewnie podzieli los muzeum 24 pułku przez brak zainteresowania i niestety zarządce ( dyrektora czy pełniącą która tylko siedzi na stanowisku, niema pomysłu na nie). A teraz Buźnice bo synagoga jest jedna i to w Jerozolimie. Zamiast ruszyć głową lepiej zamknąć, sprzedać. Właściwie Kraśnik Stary to już zabita dechami dziura przy tylu możliwościach choćby tych wspomnianych( jak ktoś powiedział pieniądze leżą na ulicy tylko trzeba chcieć się nad nimi pochylić). szanowni państwo włodarze i zarządcy.
0
chętnie zobaczyłabym wnętrze obu synagog, będzie możliwe?
0
Ciekawe unikatowe polichromie a to co widzimy to dekalog (dziesięć przykazań ), korona symbol władzy Bożej której nie wolno podważać zaś zasłony symbolizują kotary wiszące w świątyni Salomona, odsłonięte mają ważną swą symboliką dla żydów a przede wszystkim szczególnie dla nas chrześcijan . Każdy element i kolor nie jest przypadkowy ma swoją symbolikę. Mieszkam koło Kraśnika, jestem znawcą tego tematu jako historyk od dziedzictwa kulturowego, etnolog folklorysta, mam ukończoną specjalizacje z Judaistyki a mimo to nie wiem co znajduje się w środku, nie wiem kto ma klucze ani kto się tym opiekuje. Kiedyś opiekował się taki starszy człowiek ale wtedy nie wolno było wchodzić przez remont a dziś to raczej zagadka, ostatnio grupy młodych żydów kręciły się koło budynków a nie widziałam żeby wchodziły do środka ta jak to było za wspomnianego staruszka który im mimo wszystko otwierał.
0
A dlaczego nie zainteresują się swoim dziedzictwem sami zainteresowani czyli Żydzi ? Tłumnie przyjeżdżają autokarami na wycieczki, chodzą zwiedzają oglądają (chociaż nie wiem czy do środka ktoś ich wpuszcza).
0
Osoby zainteresowane zwiedzaniem zapraszamy do kontaktu z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego - fodz@fodz.pl
0
O ile się orientuję, to wycieczki wciąż są wpuszczane do środka i kluczem chyba w dalszym ciągu dysponuje ten człowiek, nie taki znów staruszek ;-) Nie widziałem jednak, by wpuszczano tam innych ludzi, jedynie Żydzi mają wstęp, choć gdyby się zakręcić koło tematu, to pewnie dałoby się tam wejść.
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
W kraśniku to jeszcze trochę a nic nie zostanie. Dworek modrzewiowy poszedł w prywatne ręce w zamian za dbanie o niego dziś wszyscy wiedzą jak to się skończyło. Muzeum 24 pułku zlikwidowane bo nikt nie dbał o budynek mimo tylu możliwości pozyskania funduszy z różnych źródeł. Muzeum regionalne pewnie podzieli los  muzeum 24 pułku przez brak zainteresowania i niestety zarządce ( dyrektora czy pełniącą która tylko siedzi na stanowisku, niema pomysłu na nie). A teraz Buźnice bo synagoga jest jedna i to w Jerozolimie. Zamiast ruszyć głową lepiej zamknąć, sprzedać. Właściwie Kraśnik Stary to już zabita dechami dziura przy tylu możliwościach choćby tych wspomnianych( jak ktoś  powiedział pieniądze leżą na ulicy tylko trzeba chcieć się nad nimi pochylić). szanowni państwo włodarze i zarządcy.
Z tego, co wiem, to Dworek diabli wzięli, bo trzymała na nim łapę Pani L., o której w branży legendy krążą. Nie będę rzucał oskarżeń, wiele osób wie, o co ją podejrzewano. Efekt był taki, że jak właściciel nie zgadzał się na warunki, to diabli brali zabytek. W Kraśniku na Rynku (i nie tylko) ciężko było cokolwiek zrobić, bo to strefa zabytkowa. W efekcie co poniektóre nieruchomości popadały w ruinę, bo WKZ nie pozwalał(a) nic robić, jeśli nie spełniło się jej wymagań. I Dworek jest jedną z ofiar. Nie była to więc kwestia pieniędzy, a na pewno nie wprost. Muzeum Regionalne? To ono w Kraśniku jeszcze istnieje? Ktoś je odwiedza? Byłem tam ostatnio ponad 30 lat temu, jeszcze chodząc do podstawówki. Dziś taka formuła prezentacji naszej historii chyba niespecjalnie się sprawdza.
0

Dodaj odpowiedź:

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz: