Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

PUCHACZÓW - konkurs na stanowisko

Utworzony przez xxx, 28 grudnia 2009 o 17:18
Dlaczego na liście kandydatów biorących udział w otwartym konkursie o pracę na urzędniczym stanowisku: Podinspektor ds. kadr jest aż 6 osób, skoro zgodnie z art. 14 pkt.2 ppkt.1 powinno być nie więcej niż 5 najlepszych kandydatów? A co lepsze w konkursie bierze udział osoba zatrudniona już w UG na adekwatnym stanowisku. Czyż nie wygląda to podejrzanie? Konkurs na stanowisko, na którym pracuje już pewna osoba, ale pomimo to ona tez bierze udział w tym konkursie. Kto zatem przygotowuje pytania na test merytoryczny, ona sama? I kto się ze mną założy, że ona wygra ten konkurs? Nie ma sprawiedliwości w tym powiecie! Wszędzie kumoterstwo i machlojki urzędnicze.
Zaloguj się, aby oddać głos
0
Kwestie naboru precyzuje ustawa o pracownikach samorządowych, począwszy od art. 4. Art. 3b ust. 1 mówi: "Po upływie terminu do złożenia dokumentów, określonego w ogłoszeniu o naborze, upowszechnia się w Biuletynie listę kandydatów, którzy spełniają wymagania formalne określone w ogłoszeniu o naborze." Te 5 osób to kolejny, ostatni etap i dotyczy on obowiązku sporządzenia protokołu przeprowadzonego naboru kandydatów na stanowisko urzędnicze. "Protokół zawiera w szczególności: 1) określenie stanowiska urzędniczego, na które był prowadzony nabór, liczbę kandydatów oraz imiona, nazwiska i adresy nie więcej niż 5 najlepszych kandydatów uszeregowanych według spełniania przez nich poziomu wymagań określonych w ogłoszeniu o naborze, 2) informację o zastosowanych metodach i technikach naboru, 3) uzasadnienie dokonanego wyboru. Art. 3d. 1. Informację o wyniku naboru upowszechnia się w terminie 14 dni od dnia zatrudnienia wybranego kandydata albo zakończenia procedury naboru, w przypadku gdy w jego wyniku nie doszło do zatrudnienia żadnego kandydata."
Zaloguj się, aby oddać głos
0

Dodaj odpowiedź:


Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz: