Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Michów czyli miasteczko Rudno

Utworzony przez leniak, 6 marca 2010 r. o 22:52
leniak napisał:
no cóż nie da się tak naprawdę stwierdzić co było... myślę że kiedy zakładano miasto odbywało się to podobnie jak w przypadku np. Lubartowa... powstanie Lubartowa (wtedy Lewartowa) jest dokładnie opisane - wraz z tym jak wytyczono rynek ulice i parcele poszczególne... ... oczywiście podobnie nie znaczy tak samo... Michowscy herbu Rawa nie byli przecie tak zamożni jak Firleje... no i Michów nie powstał chyba w szczerym polu tak jak Lubartów tak jak pisałem istnieją przesłanki by sądzić że Michów był lokowany na terenie już istniejacej wsi o nazwie Wola Rudzieńska ta zaś wieś powstała chyba jako rozszerzenie Rudzienka tak więc przypuszczam że kiedy powstawał Michów na tym terenie istniały już domy z zagrodami i pola uprawne jednak czy rynek i ulice wytyczono w samej wsi czy raczej na polach trudno jest się domyślać Lubartów powstał na polach wsi Łucka, być moze i Michów tak był lokowany o ile jednak Łucka istnieje do dziś Wola Rudzieńska zupełnie zagineła w historii - stała się Michowem... Michów jest od Lubartowa trochę starszy... hmm można przypuszczać że Wola Rudzieńska leżała po tej samej stronie rzeczki który się nazywa Ruda, która i dziś oddziela Rudzienko od Michowa chyba raczej niedaleko od wody czyli gdzieś na południe od ul. Partyzanckiej i Rynku... ale to jedynie przypuszczenia... hmm... jeśli założymy że dawna siedziba Michowskich nazywająca się Brulów również była gdzieś na terenie dzisiejszego Michowa to wydaje się że mogła ona się znajdować również nad Rudą dokładnie na południe od kościoła tak jak sięgaja dziś najdalsze zabudowania zbliżone do rzeki jest tam takie lekkie wzniesienie... ale bardziej prawdopodobne wydaje się że Brulów lezał w Kolonii Krótkiej na jej wschodnim końcu... trzeba patrzeć na ukształtowanie terenu ;-) charakterystyczny kształt obważanka widać i na mapie i na zdjęciach... ;-) tak więc ja bym się skłaniał do tego że w miejscu np. rynku bardziej prawdopodobne były pola ew. nieużytki jakieś ... bardzo ładnie opisaną historię Michowa znajdziesz w ksiażce Ks. Ludwika Zalewskiego pt. "Katedra i jezuici w Lublinie. Cz. 1" jest ona dosępna on-line (mozesz sobie też sciągnąć ją) ze strony http://dlibra.umcs.lublin.pl/ trzeba sobie tylko do jej czytania zainstalować plug-in od strony 29... ;-) a co mi tam kawałek Ci zacytuję: "M i c h ów. Michów był starą siedzibą Warszów h. Rawicz z Michowa Michowskich. Od XIII stulecia znani są oni w dziejach Polski, zwłaszcza na polu chwały. W 1250 r. komes Jan z Michowa, kasztelan lubelski, wojował z.Litwinami i Jadźwingami . Władysław Łokietek 1320 r. darował Warszowi z rodu Rawiczów, kasztelanowi krakowskiemu. zwycięzcy nad Jadźwingami, Rudno Większe i Rudno Mniejsze. Warsz Rawicz z Michowa wziął udział w wyprawie Witolda przeciw Tatarom i zginął 1399 r. w bitwie nad Worskłą. \V 1583 r. dziedzicem Michowa, Rudna Mniejszego, Ciotczy. Wypnichy i Łukawicy jest Przecław Michowski." ciekawe prawda? ... hmm pewnie ciekawym byłoby napisac tez jak własciwie wyglądał Michów u swego początku, albo jak wyglądac mogła wieś Wola Rudzieńska bo to że drewno to wszyscy się spodziewamy ale kto wie że nie było kominów? hmm może napiszę coś na ten temat za jakiś czas... Pozdrawiam
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
no tak własnie napisałem... faktycznie... http://forum.dziennikwschodni.pl/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Witam dużo ciekawostek jest tutaj :] ja mam babcie która mieszka w chudowoli napisz coś jeszcze o chudowoli czy był jakiś młyn albo jakiś tartak itp... :] też mnie interesuję wieś Giżyce też mam tam babcie tata mi mówi że gdzieś tam był koło wieprza tartak i mówił mi że koło szkoły w Giżycach był grób nie znanych żołnierzy z II wojny światowej. Jak coś wiedzie to napiszcie coś o chudowoli,giżycach i jak macie jakaś mapę starą giżyce i okolice to proszę wstawić na stronę.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Witam dużo ciekawostek jest tutaj :] ja mam babcie która mieszka w chudowoli napisz coś jeszcze o chudowoli czy był jakiś młyn albo jakiś tartak itp... :] też mnie interesuję wieś Giżyce też mam tam babcie tata mi mówi że gdzieś tam był koło wieprza dwór i mówił mi że koło szkoły w Giżycach był grób nie znanych żołnierzy z II wojny światowej. Jak coś wiedzie to napiszcie coś o chudowoli,giżycach i jak macie jakaś mapę starą giżyce i okolice to proszę wstawić na stronę.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Z tymi dworami to wiesz one były... Na ogół były tam gdzie były folwarki - czyli niemal wszędzie... II wojna światowa to trochę nie mój okres historyczny póki co w średnioweczu siedzę o Chudowoli pisałem ale czy był młyn lub tartak? to musiałbym poszukać... tak od razu to nic nie wiem... klika dni ok. tak wstępnie to są dwie sprawy wieś Chudowola i "dobra Chudowola" te "dobra" to zwyczajnie teren pod jednolitym zarządem gospodarczym czyli mające wspólnego gospodarza w skład dóbr Chudowola wchodziły 2 młny wodne, tartak, cegielnia i folusz (sukno się tam produkowało - spilśniało czyli folowało) ale dobra były o wiele większe niż wieś prócz samej wsi która w roku 1829 miała 61 mieszkańców i 16 domów w skład dóbr wchodził i folwark Szczuchnia oraz Węglic i Majznerzyna oraz 6 z tych 16 domów z samej Chudowoli żeby było weselej ;-) to był też folwark Chudowola który razem ze wsiami Drewnik, Węgielce i Katarzyn stanowił odrębne dobra... dla rozróznienia te pierwsze dobra nazywano Chudowola A a te drugie jak się domyślasz Chudowola B ... teraz musze ci powiedzieć że w którym konkretnie miejscu był który młyn tartak lub folusz to nie mam pojęcia znaczy młyny były na 100% nad rzeką i to nad Minina a nie nad Wieprzem... ale gdzie dokładnie nie mam pojęcia poszperam po mapach ale wiesz bez większej nadziei że coś znajdę o tych Giżycach to ok coś napiszę: tak więc może się zdziwisz ale to bardzo stara miejscowość pierwsze pisane wiadomości o niej są z roku 1409... stanowi wtedy własność szlachcica Wojciecha z Giżyc który jest co najmniej od 16 lat włascicielem jakichś sosen (o które się toczy sprawa w sądzie) i jeziora znasz nazwę Smiczina (albo coś podobnego?) - to gdzieś koło tej Smicziny były te sosny w Giżycach mieszka też znany z imienia kmieć Andrzej zresztą sporo tych wiadomości... z tamtego okresu... ale wiadomo że Giżyce są znacznie starsze - gdzieś w Giżycach jest pozostałość po wczesnośredniowiecznym gródku ... musze sprawdzić czy przypadkiem nie po starszym nawet Gizyce należą w XV w nie do parafii w Rudnie czy w Dzwoli ale do parafii w Gołębiu (tym koło Puław) i tam płaca dziesięcinę - samo to znaczy że to nadzwyczaj stara wieś... spróbuję ci Jutro coś więcej napisać
Ostatnio edytowany 8 lutego 2011 r. o 01:31
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Prosbę kieruję do Pana Leniak, proszę o wskazówki gdzie szukac informacji o wsi Trzciniec zwanej Dąbrowa w dobrach ziemskich Ciotcza i dziękuję za ciekawe informacje które Pan napisał o Michowie i okolicy. Pozdrowienia
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Targonski napisał:
Prosbę kieruję do Pana Leniak, proszę o wskazówki gdzie szukac informacji o wsi Trzciniec zwanej Dąbrowa w dobrach ziemskich Ciotcza i dziękuję za ciekawe informacje które Pan napisał o Michowie i okolicy. Pozdrowienia
Pozdrawiam wzajemnie, cóż ostatnimi czasy jest naprawdę łatwiej bo biblioteki udostępniają swoje zbiory w internecie tak więc najpierw proponuję zajrzeć do dlibra.umcs.lublin.pl tam najlepiej szukać w wyszukiwarce oczywiście wszystko co dotyczy małego mazowsza czyli Wanda Śliwina, Słownik osad zaginionych i inne tego typu opracowania zbiorowe i cała masa innych dokumentów... proponowałbym odwiedzić też stronę Teatru NN oni też udostępniają wiele informacji... i jest oczywiście wyszukiwarka część pozycji maja zwyczajnie na stronach a cześć w Pdf-ach warto równiez przeglądac inne biblioteki choćby uniwerstyetu warszawskiego... warto zajrzeć na strony archiwum lubelskiego skoro chodzi o Trzciniec to również proponowałbym się wybrać po prostu do proboszcza michowskiego - księgi to skarbnica wiedzy... oczywiście w Bibliotece Łopacińskiego proponowałbym zajrzeć do książek Franciszka Kusyka (niestety nie przez internet) zdaje mi się że sporo wnosi do opisu czasów ii wojny szczególnie pewnie zainteresuje Pana fragment o akcji BCH przeciwko żandarmom w Michowie cała akcja zaczeła się w Trzcińcu właśnnie... hmm czasy zaborów to oczywiście bitwa w 1863... swoją drogą Śliwina w którejś ksiązce wspominała że w jej czasach żył jeszcze weteran tej bitwy - Żyd i tu nie wiem czy nie pomylę ale chyba nazwiskiem Pantofel... hmm bardzo ciekawe są oczywiście akta konkretnych majątków... ale żeby je znależć to dobrze jest się najpierw przygotować czyli wiedzieć kto był ich właścicielem dla przykładu... bo wizyta w archiwum jak się jest nieprzygotowanym to strata czasu i żle wpływa na entuzjazm ;-) warto też skorzystać z rozwijającej się ostatnio dokumentacji historii polskich Żydów trzeba zwracać uwagę szczególnie na arendarzy karczm... to jest kopalnia prawdziwa... i dość łatwo dostępna bo cześć z tych danych jest w internecie szczególnie TNN tu polecam ale zanim się zacznie szukać to trzeba wiedzieć czego się szuka i dlatego proponowałbym tak najpiera wejść na geoportal.pl i znaleźć wieś obejrzeć z róznej wysokości i nie tylko fotomapy ale i mapy katastralne i co szczególnie polecema scany rastrowe starych map (ja tak znalazłem górę św. Heleny w Wypnisze) trzeba zwracać uwagę na wszelkie nietypowości zarówno ukształtowania terenu jak i inne np. widoczne czasem na fotomapie przebarwienia terenu... (tak dla odmiany można szukać śladów dawnych zabudowań - powinny być widoczne o ile miały fundamenty, albo i większych założeń gospodarczych) wszystko co się znajdzie można sobie oznaczyć na wikimapia.org - można to tez krótko opisać potem to nieoceniona pomoc jest... jak już się to widzi z góry i kojarzy miejsca to tak jak napisałem trzeba do bibliotek najpierw przez internet a potem osobiście ale coś jeszcze jest z czego ja korzystam zawsze w google jest możliwość wyszukiwania w stronach. w obrazkach, w mapach i w książkach uważam że bardzo przydatne są mapy google i te książki właśnie na ogół google nie pozwala czytać całych książek ale dzięki google znamy tytuły tych książek wreszcie fora internetowe jak choćby to link w którym pada kwestia pomnika w Trzcińcu... no na poczatek myślę że podałem dużo kierunków na jedno chciałbym mocno uczulić wszystko jedno czy to słowo pisane czy internet czy relacja świadka zawsze trzeba trochę wątpić w to co się przeczytało czy usłyszało czy wreszcie samemu wydedukowało... pomyłka to ludzka rzecz jest i niedokładnośc też... no itrzeba sprawdzać czy na pewno chodzi o ten Trzciniec ;-) rozpisałem się :-) ech cóż nie jest to proste wcale... sporo czasu zjada ;-) ale naprawdę ciekawe życzę Powodzenia Przemek Leniak
Ostatnio edytowany 9 lutego 2011 r. o 00:17
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
leniak napisał:
Pozdrawiam wzajemnie, cóż ostatnimi czasy jest naprawdę łatwiej bo biblioteki udostępniają swoje zbiory w internecie tak więc najpierw proponuję zajrzeć do dlibra.umcs.lublin.pl tam najlepiej szukać w wyszukiwarce oczywiście wszystko co dotyczy małego mazowsza czyli Wanda Śliwina, Słownik osad zaginionych i inne tego typu opracowania zbiorowe i cała masa innych dokumentów... proponowałbym odwiedzić też stronę Teatru NN oni też udostępniają wiele informacji... i jest oczywiście wyszukiwarka część pozycji maja zwyczajnie na stronach a cześć w Pdf-ach warto równiez przeglądac inne biblioteki choćby uniwerstyetu warszawskiego... warto zajrzeć na strony archiwum lubelskiego skoro chodzi o Trzciniec to również proponowałbym się wybrać po prostu do proboszcza michowskiego - księgi to skarbnica wiedzy... oczywiście w Bibliotece Łopacińskiego proponowałbym zajrzeć do książek Franciszka Kusyka (niestety nie przez internet) zdaje mi się że sporo wnosi do opisu czasów ii wojny szczególnie pewnie zainteresuje Pana fragment o akcji BCH przeciwko żandarmom w Michowie cała akcja zaczeła się w Trzcińcu właśnnie... hmm czasy zaborów to oczywiście bitwa w 1863... swoją drogą Śliwina w którejś ksiązce wspominała że w jej czasach żył jeszcze weteran tej bitwy - Żyd i tu nie wiem czy nie pomylę ale chyba nazwiskiem Pantofel... hmm bardzo ciekawe są oczywiście akta konkretnych majątków... ale żeby je znależć to dobrze jest się najpierw przygotować czyli wiedzieć kto był ich właścicielem dla przykładu... bo wizyta w archiwum jak się jest nieprzygotowanym to strata czasu i żle wpływa na entuzjazm ;-) warto też skorzystać z rozwijającej się ostatnio dokumentacji historii polskich Żydów trzeba zwracać uwagę szczególnie na arendarzy karczm... to jest kopalnia prawdziwa... i dość łatwo dostępna bo cześć z tych danych jest w internecie szczególnie TNN tu polecam ale zanim się zacznie szukać to trzeba wiedzieć czego się szuka i dlatego proponowałbym tak najpiera wejść na geoportal.pl i znaleźć wieś obejrzeć z róznej wysokości i nie tylko fotomapy ale i mapy katastralne i co szczególnie polecema scany rastrowe starych map (ja tak znalazłem górę św. Heleny w Wypnisze) trzeba zwracać uwagę na wszelkie nietypowości zarówno ukształtowania terenu jak i inne np. widoczne czasem na fotomapie przebarwienia terenu... (tak dla odmiany można szukać śladów dawnych zabudowań - powinny być widoczne o ile miały fundamenty, albo i większych założeń gospodarczych) wszystko co się znajdzie można sobie oznaczyć na wikimapia.org - można to tez krótko opisać potem to nieoceniona pomoc jest... jak już się to widzi z góry i kojarzy miejsca to tak jak napisałem trzeba do bibliotek najpierw przez internet a potem osobiście ale coś jeszcze jest z czego ja korzystam zawsze w google jest możliwość wyszukiwania w stronach. w obrazkach, w mapach i w książkach uważam że bardzo przydatne są mapy google i te książki właśnie na ogół google nie pozwala czytać całych książek ale dzięki google znamy tytuły tych książek wreszcie fora internetowe jak choćby to link w którym pada kwestia pomnika w Trzcińcu... no na poczatek myślę że podałem dużo kierunków na jedno chciałbym mocno uczulić wszystko jedno czy to słowo pisane czy internet czy relacja świadka zawsze trzeba trochę wątpić w to co się przeczytało czy usłyszało czy wreszcie samemu wydedukowało... pomyłka to ludzka rzecz jest i niedokładnośc też... no itrzeba sprawdzać czy na pewno chodzi o ten Trzciniec ;-) rozpisałem się :-) ech cóż nie jest to proste wcale... sporo czasu zjada ;-) ale naprawdę ciekawe życzę Powodzenia Przemek Leniak
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Dziękuję za obszerne informacje, napisałem do Pana e-maila obawiam sie czy Pana adresy z profilu są aktualne. Pozdrowienia Zygmunt Targoński
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Oczywiście odpiszę, Niemal wszystkie dane są aktualne. niektórych komuniatorów mało używam no i nie mam strony... wkrótce dam lepsze dane kontaktowe leniak@op.pl działa na pewno... wzajemnie Pozdrawiam Przemek Leniak
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
W związku z poparciem redakcji Dziennika Wschodniego dla promocji nekrofilii jest to ostatni wpis na forum tego szmatławca zwracam przy tym uwagę forumowiczom że nie sposób się doprosić o likwidację konta na tym forum radzę się więc nikomu tu nie logować natomiast osoby zainteresowane historią małego mazowsza zapraszam do kontaktu mailowego
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Witam, posiada ktoś może jakieś stare mapy okolic Rudna, Rawy, Chudowoli, Zofianówki albo okolicznych wsi?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
mozecie mi dać jakią tam legende o kierzkówce plisssssssss !!!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Co się wam porobiło? Że nagle takie zainteresowanie? Legenda o Kierzkówce??? Niestety nic a nic mi nie wiadomo... Trzeba by zapytać kogoś z Kierzkówki... Z braku legend możesz poszperać i napisać coś o okresie w którym toczył tu walkę o niepodległośc niejaki Józef Piłsudski - tu zerknij http://kamionka.eurzad.eu/index.php?pid=85 A jak nie to się pozastanawiaj skąd jest nazwa wsi? Co to jest Kierz? ... Odnośnie map to takich na których byłoby widać jakieś szczegóły w poszczególnych wsiach to nie widziałem takowych Ale kto wie może są jakieś mapy tego typu np. mapy wojskowe wojsk rosyjskich i austriackich z lat I WŚ... pzdr.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
wracając do tematu map przejrzałem mapy na stronach WIG warte są obejrzenia! Myślę Krystian, że będziesz umiarkowanie zadowolony to ten adres: http://polski.mapywig.org/viewpage.php?page_id=43 zwróć uwagę szczególnie na mapy austriackie pzdr.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Wracając do map za szczególnie ciekawą należy uznać mapę KuK z której fragment z Rawą zamieszczam poniżej: https://lh6.googleusercontent.com/_dOgvxiTUMBo/TagIuMZRwGI/AAAAAAAACdk/r1CqeIBeflQ/rawa.jpg pzdr.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Można by wrócić do tematu... może ktoś jest zainteresowany?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Przemek Leniak napisał:
Można by wrócić do tematu... może ktoś jest zainteresowany?
widzę ze mam Pan duzo wiadomości o moich rodzinnych stronach czy mooże pan z tamtąd pochodzi choć nie michowskie ma Pan nazwisko jestem autorem pracy o michowie ( parafii) i byłbym ciekkaw Pana spostrzeżeń mój adres email cezarbenadam@wp.pl czekam na kontakt moze jakies gg lub skayp by porozmawiać na ten temat pozdrawiam x.cezary
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Witam szukam informacji o nazwisku Misiurek z Rudzienka, czy ktos moze mi pomoc ??
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
dawno nie tu żaglądałem... może najpierw o nazwisku cóż Rudzienko mało znam ale wiem że podobne nazwisko - Misiura jest w tym rejonie dość popularne z pośród 543 osób o tym nazwisku 35 mieszka w powiecie Lubartowskim a 101 w sąsiadującym powiecie Puławskim i wygląda na to że gdzieś tu jest rodzinne gniazdo tej rodziny niestety nic więcej nie wiem ... Do x.Cezarego nazwisko mam zupełnie nie Michowskie - pochodzi ono z okolic Łęcznej ja zaś w 1/4 pochodzę z Wypnichy z tamtejszych Wójtowiczów a w 1/4 z Elżbietowa z tamtejszych Michalaków oczywiście się odezwę bo temat mnie bardzo interesuje Michów i jego okolice to ważna cześć mojego życia mam duzy sentyment do tych stron pzdr.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Strona 3 z 14

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...