Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Rogóźno: Trzy osoby zginęły w wypadku

Utworzony przez Gość, 15 sierpnia 2008 r. o 11:05 Powrót do artykułu
jestes jeb**ym koltunem!! malutka, to ze masz faceta idiote a ja probuje to dowiesc nie znaczy ze mozesz mnie nazywac tak jak mnie nazwalas. za obraze mozesz rownie dobrze dostac grzywne lub wyrok. wiec zbastuj dziecko drogie bo nawet nie wyobrazasz sobie jak blisko jestes tego abym cie znalazla i wytlumaczyla ci jak nieladnie jest bluzgac innych. koltunem, looooool. gdyby nie to ze mi nie wesolo z takiego wrzuta to bym sie tarzala po podlodze ze smiechu.... polemizujac dalej: zatem jak nazwiesz kogos kto spowodowal smierc innych ludzi? "pechowcem"?! "nieszczesliwcem"?! to ze niechcacy spowodowal to usprawiedliwia? deb*** narabany wsiadajac za kolko jednoczesnie sam poswiadcza ze jest czlowiekiem ktory moze mordowac z premedytacja. z premedytacja dlatego ze wie ze sie nie nadaje do tego co ma zrobic. dalej: ktos stwierdza ze TO NIE JEGO WINA ludzie, jestescie tacy glupi czy tylko udajecie?! czy ktos go sila wsadzil do tego samochodu?! czy ktos go zmusil do jazdy? czy moze to nie on prowadzil?! prowadzil narabany, wiedzial jak sie czul, wiedzial co robil w nocy! a to ze zdecydowal sie jechac dowodzi tylko tego ze to WLASNIE JEGO WINA!!!!!!!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
LF napisał:
jestes jeb**ym koltunem!! malutka, to ze masz faceta idiote a ja probuje to dowiesc nie znaczy ze mozesz mnie nazywac tak jak mnie nazwalas. za obraze mozesz rownie dobrze dostac grzywne lub wyrok. wiec zbastuj dziecko drogie bo nawet nie wyobrazasz sobie jak blisko jestes tego abym cie znalazla i wytlumaczyla ci jak nieladnie jest bluzgac innych. koltunem, looooool. gdyby nie to ze mi nie wesolo z takiego wrzuta to bym sie tarzala po podlodze ze smiechu.... polemizujac dalej: zatem jak nazwiesz kogos kto spowodowal smierc innych ludzi? "pechowcem"?! "nieszczesliwcem"?! to ze niechcacy spowodowal to usprawiedliwia? deb*** narabany wsiadajac za kolko jednoczesnie sam poswiadcza ze jest czlowiekiem ktory moze mordowac z premedytacja. z premedytacja dlatego ze wie ze sie nie nadaje do tego co ma zrobic. dalej: ktos stwierdza ze TO NIE JEGO WINA ludzie, jestescie tacy glupi czy tylko udajecie?! czy ktos go sila wsadzil do tego samochodu?! czy ktos go zmusil do jazdy? czy moze to nie on prowadzil?! prowadzil narabany, wiedzial jak sie czul, wiedzial co robil w nocy! a to ze zdecydowal sie jechac dowodzi tylko tego ze to WLASNIE JEGO WINA!!!!!!!
no właśnie a czy ktoś tych pozostałych , którzy z nim jechali wsadził siłą do samochodu -zapewne NIE! a nepwno byli swiadomi tego w jakim jest stanie bo razem spędzali czas , zresztą pewnie wszyscy byli na rauszu. A ty LF jestes jakąs nawiedzoną laską - mnie napewno nie znajdziesz i nie boje sie twoich głupich gróźb, grzywną i wyrokiem to możesz sobie straszyc małe dzieciaczki !! wypisujesz tu teksty jak jakas wieeelka pani psycholog a w rzeczywistości jestes zwykłym szarym człowieczkiem ,który tłamsi w sobie wielki gniew. Twierdzisz ze był narąbny??????? dla mnie człowiek , który posiada pół promila to raczej nie należy do narąbańców i pewnie te resztki alkoholu ,które miał w sobie - najpewniej po poprzednim wieczorze - nie miały wogóle wpływu na to co sie stało!! Więc droga pani FL - odpuść sobie te wyszukane teksty , poprawianie czyjejs ortografii i inne bzdety !!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
jak nie znacie(znaliscie) ich ani szczegolow wypadku to zamknac mordy!! i od razu go nie osadzajcie.... Lukasz trzymaj sie Adam [*]
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
/DO ~LF~/ Ty chcesz ludzi do sadu podawac a sama post wczesniej obrzucasz rodziców Łukasza deb...mi.Widze kochaniutka ze jestes z tych co lubia osadzac innych a na siebie nie patrza bo mysla ze sa swieci.W ten o ta sposób po dwóch postach mam juz zdanie o tobie wyrobione jestes zdegenerowanm psychicznie człowiekiem!!!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
moze i jestem, a co mi tam. dosc ze ja nie dalabym innemu zdegenerowanemu niezrownowazonemu psychicznie gowniarzowi narzedzia do zabijania. a takim jest wlasnie samochod. dlaczego kazdy posiadacz broni palnej musi byc uprzednio gruntownie przebadany psychologicznie? a prawo jazdy wydaje sie na prawo i lewo nie baczac kto jest dostaje?! taki gowniarz jest wiekszym zagrozeniem dla otoczenia niz nieprzebadany posiadacz broni! btw- ktos gdzies cos pisal ze czesto jechal z Lukaszem i ze chlopak dobrze jezdzil (celowo uzywam czasu przeszlego bo do konca zycia juz nie pojezdzi- ufff) moje pytanie: czy ten ktos piszac "dobrze" mial na mysli 160 kresek na zegarze na luku w lesie?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Gelo09 napisał:
Łukasz to dobry chłopak i życzcie mu żeby szybko wyszedł z wieńzienia
ty jakas poje***a jestes niech sie sam zabije szkoda ze kaleko nie zostal albo nie zginol
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
znajoma napisał:
jak nie znacie(znaliscie) ich ani szczegolow wypadku to zamknac mordy!! i od razu go nie osadzajcie.... Lukasz trzymaj sie Adam [*]
ja znam wszystko szkoda ze kaleko nie zostal albo nie zginol niech cierpi cala rodzina nie umieli dziecko wychowac
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
LF napisał:
moze i jestem, a co mi tam. dosc ze ja nie dalabym innemu zdegenerowanemu niezrownowazonemu psychicznie gowniarzowi narzedzia do zabijania. a takim jest wlasnie samochod. dlaczego kazdy posiadacz broni palnej musi byc uprzednio gruntownie przebadany psychologicznie? a prawo jazdy wydaje sie na prawo i lewo nie baczac kto jest dostaje?! taki gowniarz jest wiekszym zagrozeniem dla otoczenia niz nieprzebadany posiadacz broni! btw- ktos gdzies cos pisal ze czesto jechal z Lukaszem i ze chlopak dobrze jezdzil (celowo uzywam czasu przeszlego bo do konca zycia juz nie pojezdzi- ufff) moje pytanie: czy ten ktos piszac "dobrze" mial na mysli 160 kresek na zegarze na luku w lesie?
ejjj kim ty jestes zeby osadzac Lukasza? znalas go?? bo wydaje mi sie ze nie!! nie jest jego wina ten wypadek bo nie zrobil tego z premedytacja!!! gdyby chcial kogos zabic to by mogl na wiele innych sposobow!! tak jestem jego dziewczyna i ja jezdzilam z nim czesto! po za lublin nad jezioro to samo!! i pol promila dla mnie tez nie jest sie narabanym!! zwlaszcza u facetow!!!! wiec zbastuj ze swoimi komentarzami!! i ci wszyscy co zle zycza MOJEMU Lukaszowi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a i nie groz mi ze mozesz mnie szybko znalesc i ze mozesz pojsc z tym do sadu za to ze cie obrazam itd!!! ja bronie SWOJEGO chlopaka!!! i bede go bronic caly czas!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
ej weście Wy sobie ludzie dajcie spokój! Ja nie znałam ani Łukasza, ani jego brata... widze po waszych idiotycznych i jakże żałosnych komentarzach, ze wy TAK! Wypowiadała sie siostra cioteczna jednej z ofiar... ej dziewczyno nie mam nic do Ciebie i składam wyrazy współczucia, ale jak mozesz w żałobie siedziec na internecie i wypowiadac sie na forum?! Jeżeli taka tragedia stałaby się w mojej rodzinie na pewno nie miałabym siły ( chodzi o psychiczną) siedziec na internecie i kłócic sie z innymi internautami .... jak dla mnie to jestes bardzo denna uczuciowo Moje zdanie na ten temat jets bardzo proste, poniewaz wiem jakbym sie zachowała w takiej sytuacji... po pierwsze- na miejscu kierowcy, gdy czułabym sie źle, lub była na kacu po poprzedniej nocy ( wiadomo balety) odczekałabym kilka godzin przed jazdą, Po drugie- na miejscu pasarzerów bez najmniejszych watpliwości nie wsiadałabym z kim kolwiek skacowany, pijanym czy źle czującym sie do samochodu, a snajwyraźniej oni wiedzieli i WIDZIELI jaka jest sytuacja tak więc sami an siebie wydali wyrok, bo wiadomo zawsze jest jakies ryzyko. Po trzecie.... - Jedna z niezyjących dziewczyn miała 16 lat ... do cholery jasnej jaki normalny rodzic pószcza dziecko w tym wieku nad jezioro ze starszymi od siebie ja pier***e to ejst dla mnie nie zrozumiałe !!!!!! Nie ma co głupimi komentarzami dobijac Ramzesa a tym bardziej jego rodziców... stracili najstarszego syna, nigdy go nie zobacza, nie przytulą NIC NULL!! Ich średni syn siedzi .... dla niego nie będzie karą 5 czy tam 8 lat w kryminale... dla niego największa kara jest sama świadomość " zabiłem 3 osoby!! 2 niewinne dziewczyny przed ktorymi było całe życie.... zabiłem swojego BRATA!! Starszego brata który zawsze był ze mna, z którym dzieliłem pokój... nigdy go nie zobacze, nie pobawie sie na jego weselu .... zabiłem go, zabiłem ich!! Ludzie mnie nienawidzą... rodziny tych dziewczyn... moi własni rodzice... " Osobiście sadze że te mysli go wykonczą... Ja jestem przyjaciółka dzoewczyny łukasza i nie pozwole żebyście bezmyslnie obrazali i jego i ją!! .... Pokój Duszon Ofiar Tego Wypadku ....!!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
SZAŁDER TROCHE HUJOWO ZE ZABILES SWOJEGO BRATA.....kriminał to h** nie kara tylko nudzic sie bedziesz najlepszym rozwiazanie by bylo jakbys zginoł
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Gość napisał:
SZAŁDER TROCHE HUJOWO ZE ZABILES SWOJEGO BRATA.....kriminał to h** nie kara tylko nudzic sie bedziesz najlepszym rozwiazanie by bylo jakbys zginoł
a kim ty jestes zeby osadzac Lukasza???????? zyczysz mu smierci a kim Ty niby jestes??? nie znasz chyba calej sytuacji!!!! watpie zeby sie nudzil w kryminale!!!!! dla mnie byloby najlepiej gdyby wyszedl na wolnosc!!!! bo ja jestem jego dziewczyna!!!!!! zyczysz mu smierci a wiesz jakie on moze miec mysli?????????? zbastujcie z tymi oskarzeniami co do Lukasza!!!!!!!!!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
widze,że mój przedmówca to do najinteligentniejszych nie należy. To może ty idź sie ponudzic do kryminału, ciekawe jak długi wytrzymiesz - jestes żałosny i tyle.Dobrze ze Łukasz nie czyta tych bredni bo pewnie już by sobie coś zrobił. Jak ktoś żywi do niegą osobistą uraze to nie znaczy że zaraz powinien mu życzyć śmierci- i tak ma już przes...e ania życzysz żeby cierpiała jego rodzina???\ stuknij sie w ten pusty łeb...to raczej ciebie rodzice nie wychowali skoro piepszysz jak połamana!!! Ja na miejscu malutkiej też bym broniła swojego chłopaka nawet gdyby przeciwko był CAŁY ŚWIAT i wydaje mi sie że każda dziewczyna by to robiła
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
malutka a tobie naprawde współczuje (
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
~malutka~ napisał:
ejjj kim ty jestes zeby osadzac Lukasza? znalas go?? bo wydaje mi sie ze nie!! nie jest jego wina ten wypadek bo nie zrobil tego z premedytacja!!! gdyby chcial kogos zabic to by mogl na wiele innych sposobow!! tak jestem jego dziewczyna i ja jezdzilam z nim czesto! po za lublin nad jezioro to samo!! i pol promila dla mnie tez nie jest sie narabanym!! zwlaszcza u facetow!!!! wiec zbastuj ze swoimi komentarzami!! i ci wszyscy co zle zycza MOJEMU Lukaszowi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a i nie groz mi ze mozesz mnie szybko znalesc i ze mozesz pojsc z tym do sadu za to ze cie obrazam itd!!! ja bronie SWOJEGO chlopaka!!! i bede go bronic caly czas!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
hmmm.. dziecino, czytaj ze zrozumieniem... opisalam cala sytuacje, postac twojego faceta (nawet nie wiesz jak) oraz jego brata wiec ruszaj glowa i dopiero pisz. ktos kto stwierdzil ze jezdzil dobrze nie odpowiedzial mi nadal na pytanie czy 160 na luku w lesie to jest dobra jazda wedlug niego . co do wypowiedzi: Wypowiadała sie siostra cioteczna jednej z ofiar... ej dziewczyno nie mam nic do Ciebie i składam wyrazy współczucia, ale jak mozesz w żałobie siedziec na internecie i wypowiadac sie na forum?! Jeżeli taka tragedia stałaby się w mojej rodzinie na pewno nie miałabym siły ( chodzi o psychiczną) siedziec na internecie i kłócic sie z innymi internautami .... dziekuje za wspolczucie. co do siedzenia w internecie. mam zalamac rece i caly czas plakac w poduszke? lamentowac wiedzac ze placz nic nie pomoze? dostalam cynka od znajomych ze tu sa wypisywane glupoty. uznalam ze nie bede biernie patrzec jak kilku malolatow z uporem osla probuje wmawiac innym ze "to nie wina zabojcy ze zabil". wiem ze siostra by tak samo jak ja zareagowala gdyby doswiadczyla nas odwrotna sytuacja. dlatego robie i pisze to co w mojej gestii lezy. jednoczesnie staram sie przestrzec innych przed takimi niezrownowazonymi ludzmi ktorzy twierdza ze po nieprzespanej nocy czuja sie ok i siadaja za kolko. i nie pisz mi co Ty bys zrobila! nie znalazlas sie w takiej sytuacji wiec nie rozumiem twojej zuchwalosci z jaka piszesz retorty typu "gdyby ja". jesli doswiadczysz takiej tragedii (czego z calego serca Ci nie zycze) to wtedy porozmawiamy co by bylo "gdybys Ty"
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
LF napisał:
hmmm.. dziecino, czytaj ze zrozumieniem... opisalam cala sytuacje, postac twojego faceta (nawet nie wiesz jak) oraz jego brata wiec ruszaj glowa i dopiero pisz. ktos kto stwierdzil ze jezdzil dobrze nie odpowiedzial mi nadal na pytanie czy 160 na luku w lesie to jest dobra jazda wedlug niego . co do wypowiedzi: Wypowiadała sie siostra cioteczna jednej z ofiar... ej dziewczyno nie mam nic do Ciebie i składam wyrazy współczucia, ale jak mozesz w żałobie siedziec na internecie i wypowiadac sie na forum?! Jeżeli taka tragedia stałaby się w mojej rodzinie na pewno nie miałabym siły ( chodzi o psychiczną) siedziec na internecie i kłócic sie z innymi internautami .... dziekuje za wspolczucie. co do siedzenia w internecie. mam zalamac rece i caly czas plakac w poduszke? lamentowac wiedzac ze placz nic nie pomoze? dostalam cynka od znajomych ze tu sa wypisywane glupoty. uznalam ze nie bede biernie patrzec jak kilku malolatow z uporem osla probuje wmawiac innym ze "to nie wina zabojcy ze zabil". wiem ze siostra by tak samo jak ja zareagowala gdyby doswiadczyla nas odwrotna sytuacja. dlatego robie i pisze to co w mojej gestii lezy. jednoczesnie staram sie przestrzec innych przed takimi niezrownowazonymi ludzmi ktorzy twierdza ze po nieprzespanej nocy czuja sie ok i siadaja za kolko. i nie pisz mi co Ty bys zrobila! nie znalazlas sie w takiej sytuacji wiec nie rozumiem twojej zuchwalosci z jaka piszesz retorty typu "gdyby ja". jesli doswiadczysz takiej tragedii (czego z calego serca Ci nie zycze) to wtedy porozmawiamy co by bylo "gdybys Ty"
moze wtedy nie myslal logicznie jadac 160 na tym luku ale to przeciez nie jego wina! gdyby chcial ich zabic to prezeciez w inny spoosb by zrobil!!! nie jest MORDERCA!! czy Ty wogole wiesz co piszesz? bo chyba na to wyglada ze nie! skoro go nie znala Twoja siostra po co z nim wsiadala do samochodu? przeciez nie z nim pojechala!!!! bede na kazde zle wypowiedzi o Ramzsesie sie wypowiadac! bo to jest moj chlopak i nie pozwole go obrazac!!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
sasa napisał:
widze,że mój przedmówca to do najinteligentniejszych nie należy. To może ty idź sie ponudzic do kryminału, ciekawe jak długi wytrzymiesz - jestes żałosny i tyle.Dobrze ze Łukasz nie czyta tych bredni bo pewnie już by sobie coś zrobił. Jak ktoś żywi do niegą osobistą uraze to nie znaczy że zaraz powinien mu życzyć śmierci- i tak ma już przes...e ania życzysz żeby cierpiała jego rodzina???\ stuknij sie w ten pusty łeb...to raczej ciebie rodzice nie wychowali skoro piepszysz jak połamana!!! Ja na miejscu malutkiej też bym broniła swojego chłopaka nawet gdyby przeciwko był CAŁY ŚWIAT i wydaje mi sie że każda dziewczyna by to robiła
a z Toba sie zgadzam bo kazda na moim miejscu dziewczyna bronila by swojego chlopaka.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
LF napisał:
jestes jeb**ym koltunem!! malutka, to ze masz faceta idiote a ja probuje to dowiesc nie znaczy ze mozesz mnie nazywac tak jak mnie nazwalas. za obraze mozesz rownie dobrze dostac grzywne lub wyrok. wiec zbastuj dziecko drogie bo nawet nie wyobrazasz sobie jak blisko jestes tego abym cie znalazla i wytlumaczyla ci jak nieladnie jest bluzgac innych. koltunem, looooool. gdyby nie to ze mi nie wesolo z takiego wrzuta to bym sie tarzala po podlodze ze smiechu.... polemizujac dalej: zatem jak nazwiesz kogos kto spowodowal smierc innych ludzi? "pechowcem"?! "nieszczesliwcem"?! to ze niechcacy spowodowal to usprawiedliwia? deb*** narabany wsiadajac za kolko jednoczesnie sam poswiadcza ze jest czlowiekiem ktory moze mordowac z premedytacja. z premedytacja dlatego ze wie ze sie nie nadaje do tego co ma zrobic. dalej: ktos stwierdza ze TO NIE JEGO WINA ludzie, jestescie tacy glupi czy tylko udajecie?! czy ktos go sila wsadzil do tego samochodu?! czy ktos go zmusil do jazdy? czy moze to nie on prowadzil?! prowadzil narabany, wiedzial jak sie czul, wiedzial co robil w nocy! a to ze zdecydowal sie jechac dowodzi tylko tego ze to WLASNIE JEGO WINA!!!!!!!
dziewczyno z całym szacunkiem do Ciebie .... CZY TY JESTES TAKA PUSTA CZY TYLKO UDAJESZ ?! Rozumiem wszystko ale nie takie Twoje denne i na pozór egoistyczne zachowanie... Piszac takie rzeczy pokazujesz tylko ludziom jaka jestes niska intelektualnie, ze nie pojmujesz podstawowych norm. Mi na twoim miejscu bylo by wstyd reprezentowac [ jeżeli wogole Twoje paplanie kacapołów na jeden temat nie dopuszczając do siebie zdań innych internautów, nie analizując ich i nie szanowac ich zdania co równocześnie wychodzi na to ze Ich nie szanujesz] siostre . Ta dziewczyna [*] pokój jej duszy! była Twoją siostra jak wcześniej pisałaś... czyli wychodzi na to ze byłyscie spokrewnione i to wszytsko tłómaczy Ty pusta - każdy moze to stwierdzic po wypowiedziach! Ona pusta - kto mądry wsiada do samochodu z a) jak Ty to nazwałas pijanym kierowca ( pomijajac fakt, ze ramzes nie był pijany z czlowiekiem którego nie znała .... ehhh no przecierz nikt jej tam na siłe nie wsadzał do tego samochodu tym bardziej ze przyjechała z kim innym ... no normalnie koń by sie uśmiał ale nie wypada nawet koniowi bo z ludzkiej tragedii jaką jest śmierć nie ma co sie smiac to mogło spotkac kazdego.... Ciebie może nawet rowezysta zajechac i umrzesz heee... No i jeszcze jedno.... chyba dobrze nie wiesz co to jest forum.... broń swojej racji ( no poprostu brechta) ale i szanuj zdanie innych tłumoku!! MALUTKA WIESZ ZE JESTEM Z TOBA!! PACIANA FANS HOOLIGANS!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Malutka pamietaj ze jestem z Toba... a wy ludzie juz darujcie sobie jakie kolwiek komentarze bo to juz niczego nie zmieni.... a gdybanie juz nic nie pomoze... tylko nie rozumiem z kad w was tyle zawisci ze zyczycie drugiem smierci i kaletctwa??
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
LF o ile dobrze mi wiadomo to zabójcą jest czlowiek, który zabija z pełną świadomoscia... napaja sie tym ze zabił... smierc jest dla niego czyms co go jara :| a Łukasz spowodował wypadek.... myslisz ze umyslnie ?! poprostu nie mam pytań Hahahahaha ;D jakby chciał zabic ta Twoją siostrunie to by jej wpier***ił kose w brzuch i tyle albo by ja utopił bo przecierz byli nad jeziorem .... yhhhh idiotka :/
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
niunia napisał:
Malutka pamietaj ze jestem z Toba... a wy ludzie juz darujcie sobie jakie kolwiek komentarze bo to juz niczego nie zmieni.... a gdybanie juz nic nie pomoze... tylko nie rozumiem z kad w was tyle zawisci ze zyczycie drugiem smierci i kaletctwa??
masz racje !! Dzieki ze razem ze mna wspierasz moją przyjaciołke :]
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Strona 3 z 12

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...