Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik
Jeśli o historii i II RP w kontekście stosunków religijnych, narodowościowych i politycznych coś wymyślać to należy się wysilić robiąc to kompleksowo, czyli opisywać uwarunkowania niecnych "postępków" decydentów politycznych władających Polską do 1939 roku. Może np. równolegle obok wątku zainicjowanego przez jakieś Homo, należałoby zrobić analizę polityki władz carskich wobec katolicyzmu w okresie zaborów (na tzw. ziemiach zabranych i na obszarze byłego Królestwa Kongresowego) - np. konfiskata majątków kościelnych, likwidacja kościołów katolickich i przekształcanie w cerkwie prawosławne, przymusowe "nawracanie" na prawosławie unitów, budowa ogromnych cerkwi prawosławnych tam gdzie nie było prawosławia (we wszystkich większych miastach - stolice guberni) jako wyraz politycznego panowania. Miało to istotne konsekwencje na stan relacji "polsko-cerkiewnych" w dwudziestoleciu międzywojennym (obok innych czynników). Natomiast w okresie minionych 200 lat, na samym Podlasiu i Chełmszczyźnie oraz na południowych krańcach Lubelszczyzny, obiekty sakralne raz były kościołami katolickimi, innym razem cerkwiami unickimi lub prawosławnymi (zmiana statusu własności następowała częściej z inicjatywy władzy panującej, rzadziej w sposób ewolucyjny i niekonfliktowy). Ograniczanie "badań" tylko do wydarzeń 1938 r. (niszczenie cerkwi) może doprowadzić badaczy do wniosków sławnego radzieckiego zoologa i entomologa Aloszy Muchina (odkrył, że po wyrwaniu 3 pary odnóży mucha nie reaguje na polecenia, więc ogłuchła).
Zaloguj się, aby oddać głos
0
Akcja Wisła, Burzenie cerkwi a CO Z MORDAMI NA WOŁYNIU !!!!!!!!!!!!!!! i w powiatach przyległych do wschodniej granicy !!!! o tym nie chcą mówić ????!!! m. inn. wymordowane Prehoryłe k. Kryłowa 63 mieszkańców - kobiety, dzieci, starcy - co nie chcą się o to pytać ?! nie chcą poznać czarnej karty w historii Ukrainy mordy prawosławnych . Tylko o Akcji Wisła chcą rozmawiać a lata 1942 - 1948 to pomińmy ... - dlaczego Akcja Wisła - uspokoiła nasze terany bo by nas Ukraińcy wyrżnęli w pień.
Zaloguj się, aby oddać głos
0

Dodaj odpowiedź:


Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz: