Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Uczniowie poznawali zwyczaje Bożego Narodzenia i Chanuki

Utworzony przez ROBERT, 20 grudnia 2014 r. o 17:44 Powrót do artykułu
a co z prawosławnymi,protestantami...nie istnieją?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Widzę, że przyzwyczaja się młodych, iż obchodzimy teraz podwójne święta - Bożego Narodzenia i Chanuki. Później będą Chanuki i Boże Narodzenia, a po kolejnych kilku latach tylko Chanuki. I po co tak wciskacie młodym Polakom żydowskie święta? Religii na świecie wiele, w tym chrześcijańskich, czyli najbardziej zbliżonych do katolickich, więc jak już piszecie o świętach żydowskich to piszcie i o innych chrześcijańskich, a także o świętach w Islamie.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Hm... a chrześcijaństwo przypadkiem nie wyrosło z judaizmu? O Żydach nie mówi się 'bracia starsi w wierze'? Ten Twój katolicyzm trochę powierzchowny. Szkoda. Wiedza nie szkodzi.  Dobrze, że podobne akcje wprowadza się do szkół.   
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Co prawda, to prawda. W szkołach przydałyby się "podstawy wiedzy o religiach", zamiast katechezy. Czytelny wykład, że JHWH w judaizmie, Pan Bóg w chrześcijaństwie i Allah w islamie jest tym samym Bogiem. 
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
"... Chcemy pokazywać jak świętują ludzie innej religii, przypomnieć, że przed wojną jedna trzecia mieszkańców Lublina świętowała Chanukę. .."   tzn. jedna trzecia to byli żydzi, także mieszkańcy Lublina cieście się, ze jeszcze tu mieszkacie, bo już niedługo się to skończy, i będzie tak jak żydzi kiedyś mówili do polaków "nasze kamienice, wasze ulice"  
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Może dla Ciebie to bracia starsi w wierze, dla mnie nie. Inni ludzi, inna religia. Moja wiara oznacza przebaczenie, a ich wiara nadal z przebaczaniem nie ma nic wspólnego. Poza tym ich wiara od czasów Chrystusa bardzo się zmieniła. Oprócz Tory mają Talmud, a z tym chrześcijanie nie mają już nic wspólnego. Druga sprawa to taka, że dlaczego młodzi Polacy mają tak wybiórczo poznawać religie? A gdzie prawosławie, protestantyzm, islam?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Nie, to nie ten sam Bóg. Nasz, chrześcijan - katolików jest w 3 osobach, w judaizmie jest tylko Jahwe. Nasza religia ma ścisły związek z pojawieniem się JCH, Żydów nie.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
I to jest właśnie efekt katechezy. Totalne ogłupienie. Dekalog dany Mojżeszowi, przestrzegany przez chrześcijaństwo i islam. JCh, który przyszedł nauczać a nie zmieniać Pismo, nawet o jotę. Przebaczanie i miłość bliźniego jest warunkiem i myślą przewodnią każdej religii; zapisane w Biblii ST. Prawosławie i protestantyzm są odmianami chrześcijaństwa. Dlaczego traktujesz je jak inne religie, ciekawostka. Spróbuj wyliczyć najważniejsze religie świata. Trzy monoteistyczne: judaizm, chrześcijaństwo, islam. Dwie pozostałe: hinduizm i buddyzm.  Tora jest niczym innym jak Starym Testamentem, który powinien znać każdy chrześcijanin. Talmudy (dwa: Jerozolimski i Babiloński) zbiorem praw opartych na Torze, obowiązujących judaistów.  Każda religia się zmienia. JCh w początkach chrześcijaństwa nie był uznawany za Boga. Sobór w Nicei, 325 r. Sprawdź. A najgorsze jest to, że miał Matkę Żydówkę, przed którą padasz na kolana. I nie urodził się 25 grudnia roku zerowego. Nikt nie zna daty narodzin, a nowa era zaczęła się od roku pierwszego. Dionizy Mały nie znał zera. Materiałów w sieci jest dużo. Biblioteki pełne książek. Jeśli nie wiesz, to znaczy, że nie chcesz.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
To my najwyraźniej różnego wyznania jesteśmy. Słyszałam już co prawda, jak katolicy powinni interpretować i Pismo Św. i NT, ale niech każdy wykłada sobie swoją religię. JCH nie przyszedł zmieniać 10 przykazań bo to one są podstawą ST, ale dodał też 2 nowe, które dla chrześcijan są tak samo istotne jak te 10. Te dwa nowe zmieniły całkowicie oko za oko, ząb za ząb. Ty szukaj materiałów w sieci. Mnie pozostaw NT. Nie ma nic do rzeczy symboliczna data urodzin JCH i przestań łączyć powstawanie katolicyzmu tamtych czasów z samą wiarą chrześcijan, bo ta tworzyła się już od chwili poczęcia JCH. Ja nie widzę nic złego w tym, ze JCH miał matkę Żydówkę. Każdy naród ma kogoś wybitnego i tak innego niż naród mu współczesny. Jakby JCH urodziła Polka (pominę, że wtedy o Polakach nikt nie słyszał, nawet jak jakieś podobne plemię istniało), to nikt by go nie ukrzyżował. Mogliby go co najwyżej mieć za niegroźnego wariata, któremu wydaje się, że jest Synem Bożym. Poza tym NT to doskonalenie ST poprzez dodanie czegoś czego ST nie miał, więc JCH musiał urodzić się w narodzie żydowskim. To tak samo symboliczne jak wybranie 24.12 za Wigilię narodzin JCH. 
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Oko za oko - Kodeks Hammurabiego. Twoja religia, Twoja sprawa. Ale bzdur nie pleć. 
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Jak się nie ma argumentów to się wprowadza Kodeks Hammurabiego i tak zrobiłeś. Dokładnie tak, moją religię zostaw w spokoju i chrześcijanom. A jak w ramach edukacji wprowadza się Hanuka to tym bardziej należałoby przybliżyć inne religie chrześcijańskie. Swoją drogą to ostatnio media w Polsce jakoś zapominają, że zbliża się nie dzień Mikołaja, choinki, a Święto Bożego Narodzenia i tak należy w Polsce to święto określać, no chyba, iż chodzi o to, abyśmy przestali pamiętać o naszym Bożym Narodzeniu, a zaczęli czcić Hanuka.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Odgryzła się jak pies na chrabąszczach. Za mało wiedzy, to się wymyśla to i owo. I wszystko co się usłyszało pcha się w książeczkę do nabożeństwa. A przykazanie miłości było w ST. W dwóch księgach: Kapłańskiej i Powtórzonego Prawa. Będziesz miłował bliźniego Twego jak siebie samego (Kpł 19,18). Brzmi znajomo? sprawdź!  Św. Mikołaj został skreślony z listy świętych z 40 lat temu. Ale jeśli przynosi podarki, niech tradycja żyje, prawda? Tym bardziej, że papież zezwolił na kult lokalny. No to mamy z 300 kościołów pod wezwaniem. Choinki nie są 'wynalazkiem' chrześcijańskim. Przywędrowały z Niemiec w XVIII wieku, rozpowszechniły się w XIX. Jeśli już, należałoby je wiązać ze Słowianami. Przy okazji, historia Polski nie zaczyna się od chrztu. Więc oprócz Święta Chanuki należałoby pamiętać o słowiańskich Szczodrych Godach. Tym bardziej, że wieczerza wigilijna jest odzwierciedleniem starych wierzeń. Sianko pod obrusem, opłatek, grzyby, mak, nie mają nic wspólnego z katolicyzmem.  Potrzebę wiedzy o innych odłamach chrześcijańskich zgłoś w szkole, na lekcji religii, choć wątpię byś odpowiedź uzyskała. Niestety, pozostaje samodzielne szukanie. Media pamiętają o różnych świętach, trzeba tylko sięgnąć do właściwych.  Na tym kończę arcyprzyjemną rozmowę z Tobą, no chyba, że znów z jakąś rewelką wyskoczysz. Ubolewam nad stanem polskiego szkolnictwa i ksenofobią młodzieży. Bo do młodzieży się zaliczasz, tak myślę.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
To nie ja powtarzam to czego nie wiem, ale Ty. Agresywny i trzymający się utartej maksymy, iż katolik ma wiedzę tylko z katechezy. Napisałeś, że dasz spokój mojej religii, ale nie możesz. Ja za to dam spokój Twojemu Talmudowi i święcie Hanuki. Świętuj sobie, a mnie pozostaw moje Boże Narodzenie i Nowy Testament, bo dla mnie znaczy to tyle co dla Ciebie Talmud i Hanuki. Natomiast Twoja Tora i mój ST to już inna sprawa. Zapytałabym gdzie w Twojej Torze są 2 przykazania miłości, miłosierdzie Boże, ale nie zapytam, bo aż tak bardzo mnie to nie interesuje. Natomiast z wielką ciekawością poznałabym różnice pomiędzy moją religią, a islamem, prawosławiem, czy protestantyzm.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Po pierwsze, nie jestem agresywny, dostosowałem się do Twojego tonu. Po drugie, Chanuka nie Hanuka. Święto Świateł nie zawsze zbiega się w czasie z BN. Żydzi posługują się innym kalendarzem, święta są ruchome.  Po trzecie, Tora/Biblia jest własnością wszystkich, którzy chcą ją czytać, rozumieć i komentować. Po czwarte, zajrzyj (bez uprzedzeń) do Starego Testamentu. Dałem cytat, którego nie zauważyłaś. Po piąte, chrześcijaństwo nie zaczęło się od Zwiastowania. Jeśli piszesz nową historię, rób to z sensem. Po ostatnie, wiedzą o religiach chleb smaruję. Nie uczę za darmo. Komentarze pod artykułem nie są miejscem na naukę. Szukaj sama, nie jest to trudne. Zapewniam. :)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Zanim Mieszko I wprowadził chrzest na ziemiach podległych jego ojcu wyznawano inną wiarę i miano różnych bogów, ale po zjednoczeniu plemion, ze względów czysto politycznych, wprowadzono chrześcijaństwo. Dla innych państw do tego czasu byliśmy uznawani za pogan. Niektóre zwyczaje pozostały, inne się zmieniły, ale nie przeszkadzają one naszej wierze, o ile nie stają się istotniejsze od samego Bożego Narodzenia. Co do ST, to dla nas najważniejsze są tam 10 przykazań, zaś historia Żydów ma znaczenie drugorzędne. Poza tym jak napisałam Żydzi nie żyją tylko Torą. Mają Talmud. My zaś mamy Nowy Testament i to On wraz z 10 przykazaniami są dla nas najważniejsze.  
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Dla mnie chrześcijaństwo zaczęło się od zwiastowania, a to, że dopiero wykonane zostało wraz z ukrzyżowaniem JCH, to zupełnie inna sprawa. Zauważyłam Twój fragment Księgi Wyjścia, ale Żydzi nie żyją samą Torą. Chanuka, czy Hanuka to tylko ortografia z mojego punktu widzenia, ale przepraszam, bo powinnam napisać Święto Świateł i wszyscy byliby zadowoleni. Rozumiem, że tytuł tego artykułu też nie jest prawidłowy, ale najważniejsze, że jest. Skoro to święto jest ruchome i akurat w tym roku przypada także w nasze BN nie oznacza, iż od razu mamy je poznawać bardziej niż znamy święta chrześcijańskie innych doktryn. Nie troszcz się tak o moją wiedzę. Od tego mam innych katolików. Możesz co najwyżej dodać, ze jestem antysemitką, bo nie podoba mi się selektywne nauczanie młodych Polaków.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Jak napisałem - Żydzi mają dwa Talmudy. Nie żyją Torą, ale przestrzegają nakazy i zakazy tam zapisane. Nie przeceniaj roli Talmudu, nie jest wyrocznią a jedynie interpretacją i dyskusjami uczonych, nie zawsze prowadzących do wspólnych wniosków. Mieszko I formalnie ochrzcił w obrządku łacińskim Polskę (tzn. swoją drużynę i dwór). Wcześniej i później istniał i dobrze się miał cyrylo-metodianizm, słowiański ryt chrześcijaństwa dość długo uznawany przez papiestwo. Przy okazji, pogaństwo nie jest brakiem wiary. Mieliśmy własną, słowiańską - wierzenia, tradycje i obrzędy sprytnie ukryły się w chrześcijaństwie. I trwają do dziś.   Prezent dla Ciebie. Link do różnic i podobieństw trzech religii monoteistycznych. Ups, komentarz nie przyjmuje linka. Szukaj pod hasłem: wielkie religie świętej księgi judaizm chrześcijaństwo islam podobieństwa i tolerancja. portal wiedzy onet  
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Dla mnie chrześcijaństwo zaczęło się od zwiastowania, a to, że dopiero wykonane zostało wraz z ukrzyżowaniem JCH, to zupełnie inna sprawa./.../ Możesz co najwyżej dodać, ze jestem antysemitką, bo nie podoba mi się selektywne nauczanie młodych Polaków.  
    Dla Ciebie chrześcijaństwo może się zaczynać od Adama i Ewy, ale historia temu przeczy.    W drugiej części jesteśmy zgodni. Nie podoba mi się selektywne nauczanie młodych. Efekty widać. Strach się bać przyszłości. 
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
a po co nam ta wiedza o hanuka pytam sie czy w israel poznają moje Świeta
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Widzę, że przyzwyczaja się młodych, iż obchodzimy teraz podwójne święta - Bożego Narodzenia i Chanuki. Później będą Chanuki i Boże Narodzenia, a po kolejnych kilku latach tylko Chanuki. I po co tak wciskacie młodym Polakom żydowskie święta? Religii na świecie wiele, w tym chrześcijańskich, czyli najbardziej zbliżonych do katolickich, więc jak już piszecie o świętach żydowskich to piszcie i o innych chrześcijańskich, a także o świętach w Islamie.
  NIc dodać, nic ująć....
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Strona 1 z 2

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...