Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Karczmiska: Rusza nałęczowska kolejka wąskotorowa

Utworzony przez fhmhmyrym, 24 lutego 2010 r. o 07:27 Powrót do artykułu
statek napisał:
Akurat nie masz racji, kolejka pod tą nazwą funkcjonuje od 1917 roku, zdecydowana większość kolejek w Polsce nazywana była od nazwy stacji stycznej z koleją normalnotorową (w tym przypadku Nałęczów). Tak więc nie pisz bzdur...
Pierwsza wąskotorówka powstała w 1892 roku w majątku rodziny Kleniewskich, jako towarowa kolej do przewozu buraków cukrowych wprost z pól folwarku Polanówka do nowo budowanej cukrowni w Zagłobie. Nie było jeszcze lokomotyw, a po drewnianych torach kursowały specjalne konne zaprzęgi. W miarę rozwoju należących do Kleniewskich cukrowni w Zagłobie i Opolu, wąskie tory przedłużono aż do wiślanego brzegu - w Kępie Choteckiej oraz w Piotrawinie, gdzie z barek przeładowywano na wagony węgiel i kamień wapienny. Na kilka lat przed wojną zakupiono pierwsze parowozy. W 1915 roku wycofujące się wojska rosyjskie zniszczyły zarówno cukrownie, jak i kolej - z torami i taborem. Okupacyjne wojska austriackie zajęły się odbudową, przedłużając wąskotorową linię do normalnotorowej kolei warszawskiej w Drzewcach koło Nałęczowa. Od tej, tzw. stycznej stacji pochodzi używana także obecnie nazwa Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej. Najlepszy okres wąskotorówka przeżywała w latach PRL, kiedy spełniała rolę regularnego przewoźnika ludzi i towarów do rozwijających się zakładów w Opolu, Poniatowej, Zagłobie. Zatrudniała wówczas nawet do 300 ludzi. Wraz ze zmianami społeczno-gospodarczymi po 1989 roku, kiedy rozwinął się transport drogowy, a nierentowne zakłady zaczęły upadać, wąskotorówka przestała pełnić funkcje gospodarcze, stając się turystyczną atrakcją regionu.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
nono no ładny temacik karczmiska i kolejka ojojojojoj to juz tylko wspomnienia zacznijmy od tego ze w karczmiskach na stacji kolejowej chyba nie jeden zaliczył tam panienke czyli teren ojety ku...wami znaczy sie krowami.Swojego czasu słyszałem że tam nie jedna panienka czekała na okazję.Po za tym nie wiadomo mi ale chyba jak młodziez wraca np. z ziliionu to tam zajedzie na piwko i może też ciuchcią pojeździć......teren nie powiem dobry dla dobrej okazji.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Nazwa "Poczekajka" przy al kraśnickiej to nazwa stacji kolejki wąskotorowej.Jak ktoś ma dobrego nosa to jeszcze znajdzie ukształtowanie i zbitą ziemię (za kościołem)jako pozostałość po wąskotorówce biegnącej od strony Nałęczowa do Lubelskiej Cukrowni.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Strona 2 z 2

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...