Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Przypomną Niemcom, kto był ofiarą

Utworzony przez zatroskany, 18 marca 2009 r. o 13:37 Powrót do artykułu
Incjatywa słuszna. Obawiam sie tylko, że do Komitetu organizacyjnego podczepią się politycy, posłwie i senatorowie, aby zbić kapitał polityczny. Zabraknie natomiast miejsca dla przedstawicieli wysiedlonych.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Panie Zacharow, ja już chyba Panu mówiłem,że prawda jest jak d...i każdy ma swoją !!!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
No na pewno rząd sfinansujei zbuduje a na czele stanie ktoś z samozwanczego komitetu. W koncu to niezły etacik i płaca stała. Normalnie jajcarze te zamojskie chopy so.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Zauważyłem że niejacy - STYX oraz Alfa & Romeo - komentują rózne teksty na tematy historyczne na naszym forum, niestety w chamski sposób, opluwając polską martyrologię. STYX - twój ostani post to istna kloaka. Jak nie masz argumentów to łaskawie nie kompromituj się chłopie! Alfa & Romeo - zamiast dowalac polskim patriotiom, w swoim nawiedzonym widzie, weź do ręki odpowiednie książki i troche poczytaj. Byc moze miałeś do szkoły pod górkę ... ale jak juz ci pisałem na nauke nie jest naprawdę za późno. Panowie - jeżeli macie chociaż troszkę dobrej woli to zauważcie, że głównymi ofiarami zarówno niemieckich jak i ukraińskich faszystów były polskie dzieci. Niemcy odbierali je polskim rodzicom i wywozili do Rzeszy, natomiast ukraińscy nacjonaliści nabijali je na sztachety lub tworzyli z nich tzw. wianuszki dla wolnej Ukrainy ( tj. przybijali gwoździami małe dzieci do drzew i obwiązywali je drutem kolczastym jak np. we wsi Łozowa koło Buczacza na Tarnopolszczyźnie). Wracając do tematu głównego - to dobrze, że są takie osoby jak pan Zacharow, dla których pamiec o pomordowanych i prawda historyczna jest najwazniesza.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
[quote name='berny' date='20.03.2009, 00:34' post='107133'] Zauważyłem że niejacy - STYX oraz Alfa & Romeo - komentują rózne teksty na tematy historyczne na naszym forum, niestety w chamski sposób, opluwając polską martyrologię. - Proszę o podanie przykładów. W któym miejscu w chamski sposób interpretowałem tematy historyczne. ZWYkŁE POMÓWIENIE, ba jak sie nie ma argumentów to się jedzie na bleblaniu. ! Alfa & Romeo - zamiast dowalac polskim patriotiom, w swoim nawiedzonym widzie, weź do ręki odpowiednie książki i troche poczytaj. Byc moze miałeś do szkoły pod górkę ... ale jak juz ci pisałem na nauke nie jest naprawdę za późno. ==== - Jakie prponujesz książki??? z polonicy????. Dziękuję. Oni mają bliżej do endecji narodowej kierunku rodem z XIX wieku ostatecznie skompromitowanego, który dawno już jest trupem ideologicznym w dzisiejszej rzeczywistości. Wracając do tematu głównego - to dobrze, że są takie osoby jak pan Zacharow, dla których pamiec o pomordowanych i prawda historyczna jest najwazniesza. Postać Pana Zacharowa budzi tyle kontrowersji oraz podejmowane działania na rzecz Żamościa, że temu Panu możemy powiedzieć dziękujemy. Myślę, że tem pogląd jest dominującym w Zamościu. Niech staruje na prezydenta, to zobaczymy poparcie społeczne dla Z. i kto tu demonizuje postaci.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
[quote name='berny' date='20.03.2009, 00:34' post='107133'] Zauważyłem że niejacy - STYX oraz Alfa & Romeo - komentują rózne teksty na tematy historyczne na naszym forum, niestety w chamski sposób, opluwając polską martyrologię. - Proszę o podanie przykładów. W któym miejscu w chamski sposób interpretowałem tematy historyczne. ZWYkŁE POMÓWIENIE, ba jak sie nie ma argumentów to się jedzie na bleblaniu. ! Alfa & Romeo - zamiast dowalac polskim patriotiom, w swoim nawiedzonym widzie, weź do ręki odpowiednie książki i troche poczytaj. Byc moze miałeś do szkoły pod górkę ... ale jak juz ci pisałem na nauke nie jest naprawdę za późno. ==== - Jakie prponujesz książki??? z polonicy????. Dziękuję. Oni mają bliżej do endecji narodowej kierunku rodem z XIX wieku ostatecznie skompromitowanego, który dawno już jest trupem ideologicznym w dzisiejszej rzeczywistości. Wracając do tematu głównego - to dobrze, że są takie osoby jak pan Zacharow, dla których pamiec o pomordowanych i prawda historyczna jest najwazniesza. Postać Pana Zacharowa budzi tyle kontrowersji oraz podejmowane działania na rzecz Żamościa, że temu Panu możemy powiedzieć dziękujemy. Myślę, że tem pogląd jest dominującym w Zamościu. Niech staruje na prezydenta, to zobaczymy poparcie społeczne dla Z. i kto tu demonizuje postaci.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
wspieram Pana Zacharowa w jego słusznym działaniu
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
txj napisał:
wspieram Pana Zacharowa w jego słusznym działaniu
każdy powinien robić w swoim życiu to co umie najlepiej. Jeśli się komuś wydaje, że jest historykiem, politykiem, działaczem patriotycznym, a w szeroko rozumianym odczuciu społecznym jest postrzegany jako zombi, to lepiej niech się weźmie za naprawę pralek i lodówek. Na taki rodzaj partactwa można przymknąć oko.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Święta prawda. U nas wszyscy od razu by chcieli zakładać, stawiać instytuty, pomniki, muzea za państwowe pieniązki a potem jeszcze prezesować im. W postawie najwyższego szacunku chylę czoła przed Dziećmi Zamojsczyzny, Kombatantami, Weteranami walk, ale tu mała dygresja - PRWADZIWYMI, a nie tymi przyszywanymi. Najczęściej ci co mają do powiedzenia dziś najwięcej, to w czasie okupacji mieli po kilkanaście lat i jak ktoś z konspiry przychodził do mieszkania to byli wypraszanii ze względu na ich bezpieczeństwo do sąsiadów. Dzisiaj mówią, że wychodzili na wartę. Kwestia interpretacyjna.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
berny napisał:
Zauważyłem że niejacy - STYX oraz Alfa & Romeo - komentują rózne teksty na tematy historyczne na naszym forum, niestety w chamski sposób, opluwając polską martyrologię. STYX - twój ostani post to istna kloaka. Jak nie masz argumentów to łaskawie nie kompromituj się chłopie! Alfa & Romeo - zamiast dowalac polskim patriotiom, w swoim nawiedzonym widzie, weź do ręki odpowiednie książki i troche poczytaj. Byc moze miałeś do szkoły pod górkę ... ale jak juz ci pisałem na nauke nie jest naprawdę za późno. Panowie - jeżeli macie chociaż troszkę dobrej woli to zauważcie, że głównymi ofiarami zarówno niemieckich jak i ukraińskich faszystów były polskie dzieci. Niemcy odbierali je polskim rodzicom i wywozili do Rzeszy, natomiast ukraińscy nacjonaliści nabijali je na sztachety lub tworzyli z nich tzw. wianuszki dla wolnej Ukrainy ( tj. przybijali gwoździami małe dzieci do drzew i obwiązywali je drutem kolczastym jak np. we wsi Łozowa koło Buczacza na Tarnopolszczyźnie). Wracając do tematu głównego - to dobrze, że są takie osoby jak pan Zacharow, dla których pamiec o pomordowanych i prawda historyczna jest najwazniesza.
No cóż, skoro kogoś raduje historia widziana z jednej strony to jego brocha lecz życie jest bardziej prozaiczne niż sie ideowcom wydaje i każdy medal(nawet virtuti militari) ma dwie strony. Nienawiścią do Polski nie zieję bo sam Polakiem jestem tylko,że mam taką trochę niepolską przywarę,że historię lubie znać DO KOŃCA !!! Czego i Tobie kolego życzę. Czytaj dużo, korzystaj z różnych żródeł a gdy spojrzysz na wszystko OBIEKTYWNYM okiem a nie okiem oszołoma to nie raz sie zdziwisz i zganisz pana od historii czemu samych pierdół Cie uczył. Pozdrawiam.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Uderz w stół a norzyce się odezwą .... I.Kolego Alfa... chcesz przykładu swojej chamskiej manipulacji to proszę - poniżej Twój post pod tekstem na temat 65 rocznicy zagłady Tarnoszyna, przez ukraińskich nacjonalistów, z dn. 17 III: " kurde w morde a my to byliśmy grzeczniaki- no nie????? Tylko co robiliśmy za tym bugiem niech mi ktoś łaskawie wyjaśni. Szerzyliśmy wiarę i język poski w sród dziczy?, prawda to?" Napisałeś ten tekst w kontekscie bestialskiej zbrodni - 65 lat temu wymordowano wiekszośc mieszkańców wioski , tylko za to że byli Polakami (przeprowadzono dwa ataki , w pierwszym ludobójcyz UPA pod wodzą Myrosława Onyszkiewycza "Oresta", a w drugim policja ukraińska z pobliskiego Szczepiatyna dowodzona przez Iwana Maslija , wymordowały w sumie ok. 100 Polaków , w tym 1/3 stanowiły małe dzieci). No i Ty, w tym miejscu, decydujesz sie na taki właśnie CHAMSKI komentarz. Powtórzę jeszcze raz moją odpowiedź na Twój wpis: - ...- chłopcze zanim cokolwiek głupiego napiszesz to się zastanów. Po pierwsze to Tarnoszyn jest po polskiej stronie Bugu. Po drugie to Polacy na ziemi lwowskiej i tarnopolskiej zamieszkiwali od pradziada. W najbardziej wysuniętym na wschód woj. tarnopolskim to właśnie Polacy byli przed wojną najliczniejszą narodowością. Po trzecie ... na naukę nigdy nie jest za późno! No to komu w końcu brakuje argumentów - Alfa ... Dalej uważasz że zwyczajnie Cię pomawiam? Jeżeli chodzi o książki to na temat zbrodni niemieckich i sowieckich na Polakach znajdziesz je w każdej ksiegarni. Inna sytuacja jest z ksiązkami dokumentujacymi ludobójstwo Polaków przez ukraińskich nacjonalistów. Polecam szczególnie: - Ewa i Władysław Siemaszko – „ Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945”, - Henryk Komański, Szczepan Siekierka – „ Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie tarnopolskim 1939-1946”, - Szczepan Siekierka, Henryk Komański, Krzysztof Bulzacki – „ Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie lwowskim 1939-1947”, - Szczepan Siekierka, Henryk Komański, Eugeniusz Różański – „ Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej w województwie stanisławowskim”. - Edwad Prus - „UPA – armia powstańcza czy kurenie rizunów”, - Edward Prus – „Atamania UPA. Tragedia Kresów”, - Edward Prus – „Stepan Bandera. Symbol zbrodni i okrucieństwa”, - Edward Prus – „Taras Czuprynka. Hetman UPA i wielki inkwizytor UPA”, - Edward Prus – „SS-Galizien – patrioci czy zbrodniarze?”, - Wiktor Poliszczuk- „Gorzka prawda. Zbrodniczość OUN-UPA (spowiedź Ukraińca)”, - Wiktor Poliszczuk – „Ideologia nacjonalizmu ukraińskiego według Dmytro Doncowa” - Wiktor Poliszczuk – „Dwowody zbrodni OUN-UPA”, - Witalij Masłowskij – „Z kim i przeciw komu walczyli nacjonaliści ukraińscy w latach drugiej wojny światowej,” Poliszczuk i Masłowskij są Ukraińcami. Obaj niestety już nie żyją. Poliszczuk zmarł kilka miesięcy temu w Kanadzie. Za swoje poglądy był zaciekle atakowany przez banderowców, którzy przytknęli mu nawet, bez posiadania jakichkolwiek dowodów, etykietę agenta KGB . Drugim sprawiedliwym Ukraińcem był Masłowskij. Za to, że napisał swoją książkę, otrzymywał anonimowe pogróżki. Kilka lat temu jego ciało zostało znalezione w bramie jednej z lwowskich kamienic. Został zamordowany przez nieznanych sprawców..... I ostatni temat dotyczący pana Zacharowa. Jeżeli uważasz tę osobę za "podejrzaną", to nie siedź tylko przed kompem, ale sam zorganizuj lepiej, sprawniej i uczciwiej .... Do dzieła ! II.Kolego STYX. Jak już pisałem poprzednio, także pod Twoim komentarzem do tekstu o Tarnoszynie, zarzucam Ci celowe zrównywanie katów z UPA z ofiarami - często bezbronnymi Polakami. Powtarzam więc: - to właśnie ty jesteś fałszerzem historii. Próbujesz bowiem zrównywac katów z ofiarami. Oczywiście nie wiesz, że dla ludobójców z UPA głównym celem była całkowita eksterminacja całej ludności polskiej, od oseska do starca. Polacy byli osaczoną zwierzyną, na która polowania urządzali nie tylko upowcy, ale także policja ukraińska w służbie niemieckiej i ss-mani ukraińscy z SS-Galizien. Doskonale przecież wiesz że postronie polkiej było prawie 200 tys. wymordowanych , po stronie ukraińskiej do 10 tys. I ty stawiasz znak równości. Jest to nie tylko kłamstwo, ale zwyczajna podłośc! STYX - może rozwiniesz co rozumiesz przez okreslenie " historię lubie znac do końca", czyżby to było ukryte usprawiedliwienie zbrodniarzy z pod znaku swastyki i tryzuba? Mordów i tortur na małych dzieciach nie da się niczym usprawiedliwic! I żadne "OBIEKTYWNE" oko tu nikomu nie pomoże. Alfo... i STYX - przecież najwazniejsza jest prawda i chociaz Wasze poglądy mają jak widzę betonowe fundamenty to jednak wierzę że PRAWDA TAKŻE I WAS WYZWOLI!!!!!!!!!!! Pozdrawiam i życzę wyciągnięcia konstruktywnych wniosków!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
quote name='berny' date='20.03.2009, 19:54' post='107423'] Uderz w stół a norzyce się odezwą .... I.Kolego Alfa... chcesz przykładu swojej chamskiej manipulacji to proszę - poniżej Twój post pod tekstem na temat 65 rocznicy zagłady Tarnoszyna, przez ukraińskich nacjonalistów, z dn. 17 III: XXXX " kurde w morde a my to byliśmy grzeczniaki- no nie????? Tylko co robiliśmy za tym bugiem niech mi ktoś łaskawie wyjaśni. Szerzyliśmy wiarę i język poski w sród dziczy?, prawda to?" XXXXX Napisałem wyraźnie o co mi chodzi. ZA BUGIEM , ZA BUGIEM ZA BUGIEM????? Czy, te tereny były historycznie polskie?????? Ma to się wspak do tematu, ale pytam się czy jest choć jeden wątek na tym forum merytoryczny od początku do końca?????? Czy tam był zamieszczony mój post jako jedyny niemerytoryczny??? Kontekst jest jednoznaczny. Co robilismy za Bugiem? Szerzyliśmy tam katolicyzm, czy prawosławie, byliśmy rdzenną ludnością, czy napływową. I o to mi chodziło. Dodam, że i TWÓJ post ma się również wspak do tego wątku, który brzmi"Odpowiadanie na Przypomną Niemcom, kto był ofiarą" Zatem mój wątek tam zamieszczony to chamstwo i manipulacja, a Twój tutaj to oczywiście "riposta" Wymagać i dawać od siebie przykład. Pouczać -dając zły przykład to żadna nauka. --------------------------------- Napisałeś ten tekst w kontekscie bestialskiej zbrodni - - Mylisz się, pod wpływem impulsu na taki znaleziony wcześniej post który cytuję XXXXX TYLKO BANDYCI ZYDOWSCY KTORYCH W POLSCE NIE BRAKUJE A KTORYCH TRZEBA ZA WSZELKA CENE DEMASKOWAC I NEUTRALIZOWAC PRZY KAZDEJ NADAJACEJ SIE MOZLIWOSCI, CHCA UKRYC PRAWDE O DKONANYCH MASOWYCH ZBRODNIACH NA POLAKACH. DOBRY ZYD TO ZAMASKOWANY ZYD ALE W TWOIM PRZYPADKU "GOSCIU" SMIERDZI OD CIEBIE W TWOIM POSCIE CEBULA ,CZOSNKIEM I GWIAZDA DAWIDA. TAKIE SYJONISTYCZNE GNIDY JAK "GOSC"(KOSZERNY) NA FORUM DW PROBUJACE ZATUSZOWAC PRAWDE POWINNY BYC USUWANE Z POLSKIEGO FORUM. TWOJE MIEJSCE JEST W ISRAELU , USRAELU A JESLI JUZ W POLSCE TO 3 METRY POD ZIEMIA. XXXXXX I jakoś Twoje oko nie zauważyło powyższego najpodlejszego z postów na tym forum, ale właśnie mój. Bez komentarza. ---------------------------- Piszesz...XXXXX Po drugie to Polacy na ziemi lwowskiej i tarnopolskiej zamieszkiwali od pradziada. W najbardziej wysuniętym na wschód woj. tarnopolskim to właśnie Polacy byli przed wojną najliczniejszą narodowością. XXXXX ---I co z tego, że byli. Czy to są ziemie historycznie polskie???? Posługując się powyższą metodologią rozumowania to 50% terenów na wschód od Wisły ze Szczecinem, Wrocławiem, ba ziemią poznańską, śląską były z dziada pradziada Niemiaszkowe.....strach mysleć....... Takie poglądy do czego mogą doprowadzić. ----------------- Podsumowując: Z analizy wątków na forum tych o przeszłości daje się zauważyć, że panuje klimat endeczczyzny, który zasadza się na kanonach: 1 Dobry POLAK TO KATOLIK, 2. Prezentujący inne poglądy, to ŻYD lub kOMUCH. A ja uważam inaczej dobry Polak to taki,który nie wiarą, ale swoim uczciwym życiem, pracą, miłością daje innym przykład jak żyć Szanuje osoby o innych pogladach światopoglądowych. Koncząć: Patrzaj waść szerzej i głębiej. Jeśli dostrzegasz, że ktoś widzi inaczej, to nie doszukuj się chamskiej manipulacji. Wyłuszcz swoje poglądy i basta. Pozdrawiam. również zyczę miłego wieczoru. Alfa
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Kolego Alfa sprawa rdzenności naszych kresów płd.-wsch. jest bardzo skomplikowana. Polacy zamieszkali tak licznie w woj. tarnopolskim (zarówno miasta jak i wsie), nie dlatego że zostali tam nagle nawiezieni w dwudziestoleciu międzywojennym. Żyli tam od wieków! Dlaczego więc zabierasz im prawo do tej ziemi, która była ich ojcowizną. Jaką przyjmiesz datę własciwą na określenie przynaleznosci narodowej tj. rdzennosci danej krainy geograficznej. Będziemy sprawdzac kto ją zamieszkiwał i do kogo należała w XiX w., czy w XVw., a moze w V w? Chyba absurd - prawda ? Faktem jest że stolica regionu tj. Lwów była miastem polskim ( ok. 70% Polaków) i co więcej był to ośrodek promieniujacej kultury i nauki polskiej. Także tereny pomiędzy Lwowem a Tarnopolem, a przede wszystkim Tarnopolszczyzna były zamieszkane najliczniej przez ludnośc polską. Jest też oczywiście drugim faktem, że na terenie województw wołyńskiego i stanisławowskiego, a także na obszarze pomiedzy Przemyślem a Lwowem, zdecydowanie najliczniejszą narodowością byli Ukraińcy. Jest też prawdą, że władze II RP prowadziły na Wołyniu akcję osiedleńczą ludności polskiej, ale przeciez, w żadnym wypadku, nie może to byc tłumaczeniem późniejszego bestialskiego ludobójstwa. Tak więc nie można kategorycznie stwierdzic, że były to tereny historycznie ukraińskie lub polskie. Prawda leży pośrodku. Jeżeli chodzi o ten post prowokatora, który jest ogarnięty manią wyszukiwania wszędzie przedstawicieli narodu wybranego, to nie chciałem zniżac się do poziomu szaletu i tylko dlatego " nie zauważyłem go". Dokładniejszą odpowiedź na ten temat zmieszczam na stronie forum, gdzie znajduje się ten tekścik. Na koniec proszą abyś nie wpadał w łatwiznę i nie tłumaczył wszystkiego "duchem endeczczyzny". Ruch narodowy miał w swojej historii nie tylko wątki nacjonalistyczne, ale także pozytywistyczne i propaństwowe oraz wielkie zasługi zwłaszcza w trakcie konferencji pokojowej w Paryżu, po zakończeniu I wojny. Jeden prowokator nie powinien wpływac na całośc naszej dyskusji. I jeszcze jedno jeżeli chodzi o moje określenie "chamska manipulacja" to wyjaśniam że, jak pewnie zauważyłeś, jestem bardzo wyczulony na zafałszowywanie i przemilczanie ludobójstwa Polaków przez OUN-UPA. Robią to politycy oraz media dla celów politycznych. Prawie nikt nie dba o pamięc pomordowanych. Twój post był zamieszczony pod, uważam rzetelnym, artykułem o ludobójstwie w Tarnoszynie i dlatego tak mnie zdrażnił. Jezeli nie miałeś na celu walczyc z prawdą - to zwracam honor. NIE O ZEMSTĘ A O PAMIĘC WOŁAJĄ OFIARY
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
[quote name='berny' date='21.03.2009, 00:48' post='107516'] BERNE NAPISAŁ: "Kolego Alfa sprawa rdzenności naszych kresów płd.-wsch. jest bardzo skomplikowan" Odpowiadam: Jak najbardziej, nie przeczę. ------------------------------------------- "Polacy zamieszkali tak licznie w woj. tarnopolskim (zarówno miasta jak i wsie), nie dlatego że zostali tam nagle nawiezieni w dwudziestoleciu międzywojennym. Żyli tam od wieków!" Odpowiadam: Prawda. Ale też od wieków Polacy żyli na Zaolziu i w Królewcu. Od wieków żyli Żydzi w Polsce. I analogicznie od wieków Niemiaszkowie zyli w Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu na tzw. Ziemiach Odzyskanych Taki zaś Szczecin był zamieszkany w 98% przez ludność niemiecką, a te dwa procent to inne nacje. ----------------------------------------- Dlaczego więc zabierasz im prawo do tej ziemi, która była ich ojcowizną. - Ja im tego prawa nie dałem i nie zabrałem. Tak jak i w tych przykładach, które podałem wyżej a tu problem jest jeszcze bardziej skompilowany. ------------------------------------------ Jaką przyjmiesz datę właściwą na określenie przynaleznosci narodowej tj. rdzennosci danej krainy geograficznej. Będziemy sprawdzac kto ją zamieszkiwał i do kogo należała w XiX w., czy w XVw., a moze w V w? Chyba absurd - prawda ? Odpowiedź: -Tak jak przyjmuje to historiografia. Chrzest był tym umownym wyznacznikiem tworzenia się państwowości, choć przecież atrybuty państwowości były już wcześniej ukształtowane. Popatrz na ówczesną piastowską mapinkę i będzie jasność w temacie. ------------------------- Faktem jest że stolica regionu tj. Lwów była miastem polskim ( ok. 70% Polaków) i co więcej był to ośrodek promieniujacej kultury i nauki polskiej. Odpowiedź: -Tak MYŚLIMY my Polacy. Możemy wymieniać wielkie postaci narodowe, które się urodziły za Bugiem, tworzyły podwaliny kultury polskiej. Wręcz promieniowały na Najjaśniejszą Rzeczpospolitą, czyli Koronę. Niekoniecznie tak już myśleli Ukraińcy. Było to dla nich narzucanie języka, wyznania, porządku polskiego, zniewolenie ich narodowości. ------------------------------------------- Jest też prawdą, że władze II RP prowadziły na Wołyniu akcję osiedleńczą ludności polskiej, ale przeciez, w żadnym wypadku, nie może to byc tłumaczeniem późniejszego bestialskiego ludobójstwa. Odpowiedź: -LUDOBÓJSTWO- nazistowskie, komunistyczne, ukrainskie zawsze ma ten sam wymiar. Potępiam. Chylę czoła przed wszystkimi pomordowanymi. Kto tu tłumaczy ludobójstwo - jak to piszesz ???? Po prostu twierdzę, że tu konfabulujesz. Tragizm losów dotknął też Ukrainców pomordowanych przez "swoich" Tragizm dotknął całą nację Ukraińską po 45 roku dokonując na nich zbiorowego wysiedlenia na Ziemie Odzyskane. ----------------------------- Tak więc nie można kategorycznie stwierdzic, że były to tereny historycznie ukraińskie lub polskie. Prawda leży pośrodku. Odpowiedź: -W filozofii występują dwa rodzaje prawd bezwzględna( niepodważalna - w czasie i przestrzeni ) i względna. Niestety Twoja konstatacja dotyczy prawdy względnej. To sprawy emocjonalne, doktrynalne, bądź polityczne decydują o wizji patrzenia na ten problem. ------------------ Jeżeli chodzi o ten post prowokatora, który jest ogarnięty manią wyszukiwania wszędzie przedstawicieli narodu wybranego, to nie chciałem zniżac się do poziomu szaletu i tylko dlatego " nie zauważyłem go". Odpowiedź; czyżby niezauważyłeś?, a co oznacza wpis pod nim, że jestem żażenowany poziomej waszej dyskusji . Z powodzeniem każdy może to odbierać do własnej osoby. ----------------------------------- Ruch narodowy miał w swojej historii nie tylko wątki nacjonalistyczne, Odpowiedź: - i bardzo dobrze, że miał wątki nacjonalistyczne. Bo takowy cementował podwaliny tworzenia się owczesnej młodej państwowości polskiej. Dzisiaj w dobie UE też jest najbardziej wskazany, bo to on kształtuje tożsamość narodową i świadomość społeczną, że jesteśmy POLAKAMI, a dopiero potem Europejczykami. Racz jednak nie mylić nacjonalizmu, z tu przewalającym się szowinizmem. Taka postawa ideowa jest dla mnie jak i cywilizowanego świata nie do zaakceptowania. --------------------- I jeszcze jedno jeżeli chodzi o moje określenie "chamska manipulacja" to wyjaśniam że, jak pewnie zauważyłeś, jestem bardzo wyczulony na zafałszowywanie i przemilczanie ludobójstwa Polaków przez OUN-UPA. Odpowiedź: - Dziękuję. Bardzo szanuję Twój głos w tej sprawie. Rozwinę tu myśl, uważam, że stawianie pomników z trójzubem upamiętniających OUN-UPA jest jakimś koszmarem. Życzę miłego weekendu.Alfa
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
ALFA - zgodnie z Twoją radą spojrzałem na "mapinke piastowską" za Mieszka I i się lekko przestraszyłem. Idąc bowiem za Twoim tokiem rozumowania negujesz pośrednio przynaleznośc mojego Tomaszowa do ziem rdzennie polskich! Jest to przykład na niedorzecznośc przyjetej przez Ciebie metodologii. Zaolzie natomiast nie jest polskie dlatego, że Czesi wykorzystali ofensywę bolszewicką pod Warszawą w 1920r. i zajęli te rdzennie polskie tereny. Natomiast w przypadku Królewca to chyba coś Ci się pogmatwało, Polacy nigdy nie stanowili wiekszości mieszkańców tego miasta. Jeżeli chodzi o Ziemie Odzyskane to przesunięcie Polski ze Wschodu na Zachód nastapiło w wyniku ustaleń wielkich mocarstw i powinniśmy oczywiście cieszyc się że piastowskie miasta jak Wrocław, Szczecin czy Opole wróciły do Polski. A tak swoją droga to co sądzisz o rdzenności Kosowa. Według twojej metody jest to chyba ziemia rdzennie serbska ( Kosowo stanowi dla Serbów kolebkę państwowości - jest tym dla nich czym dla nas Poznań, Gniezno i Kruszwica), tymczasem jest ono zamieszkane w 90% przez Albańczyków ? To kto ma do Kosowa wieksze prawa? Sprawa rdzenności ziem jest niestety skomplikowanym problemem. Lwów to miasto na wskroś polskie i żadne ukraińskie argumenty temu nie są w stanie zaprzeczyc ( najcześciej są one niewielkiego kalibru). Zaraz kontrując pewnie dasz przykład Wrocławia i Szczecina. Róznica jest taka, że my Polacy nie staramy sie obecnie zacierac na siłę obecnosci kulturowej śladów kultury niemieckiej w tych miastach, co "pomarańczowe" władze Lwowa robią na skalę totalną z wszelkimi miejscami kojarzącymi sie z polskością. Otwarcie Cmentarza Orląt Lwowskich ( a więc miejsca pochówku poległych i zmarłych) trwało kilkanaście lat ! Tak na marginesie to ciekawe czy wiesz dlaczego Polacy wygrali zmagania o Lwów w listopadzie 1918r., pomimo że zbrojnych Ukraińców było kilkakrotnie więcej, oraz że mieli poparcie wycofujących się Austriaków, którzy przekazali im broń oraz główne obiekty strategiczne w mieście. Ukraińscy Strzelcy Siczowi zostali nawiezieni z prowincji i podlwowskich wiosek. Nie znali całkowicie miasta. Natomiast polskie Orlęta, byli chłopakami ze Lwowa, znającymi każdą uliczkę, potrafiący błyskawicznie przemieszczać się z jednej dzielnicy do drugiej. Zresztą oni walczyli o swoje rodzinne miasto w przeciwieństwie do nawiezionych z prowincji Ukraińców. Tak swoją drogą to Ukraińcy powinni się cieszyc, że w 1921r. tzw. Galicja Wschodnia weszła w skład II RP, ponieważ alternatywą był Związek Sowiecki i Wielki Głód z lat trzydziestych. Piszesz o "zniewoleniu narodowosci ukraińskiej".Jak było naprawdę? Przed wojną były szkoły ukraińskie podstawowe i średnie, stowarzyszenia i organizacje gospodarcze, społeczne i kulturalne. Ukraińcy posiadali swoje partie polityczne, mieli kilkudziesięciu posłów z wicemarszałkiem Sejmu Wasylem Mudryjem na czele. Oczywiście w stosunku do ekstremistów (komuniści i nacjonaliści), którzy burzyli ład prawny i dążyli do oderwania części terytorium kraju, stosowano środki przymusu, ale w taki sposób broni się każde państwo.Dodam że komuniści i nacjonaliści to były niewielkie grupki. Społeczność ukraińska popierała UNDO –Ukraińskie Narodowo-Demokratyczne Zjednoczenie i Ukraińską Partię Socjaldemokratyczną , które stały na gruncie lojalności do państwa polskiego. Główną przeszkodą w ułożeniu stosunków z Ukraińcami stanowiła tzw. Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, która tak naprawdę była utrzymanką hitlerowskich Niemiec. No dobra przyznaję, że byc może zagalopowałem się przypisujac Ci "tłumaczenie ludobójstwa", chociaż uprawiedliwiam się że powodem był Twój , nazwijmy go - "nietrafiony" komentarz do tekstu o zagładzie Tarnoszyna przez bandy UPA. Nie podoba mi się natomiast Twoje wypowiedź -" Tragizm dotknął całą nację Ukraińską po 45 roku dokonując na nich zbiorowego wysiedlenia na Ziemie Odzyskane". Chodzi mi o pewną manipulację w którą posrednio wpisuje się to Twoje zdanie. Środowiska ukraińskie w Polsce i na Ukrainie zaczęły przedstawiać jako synonimy słowa, „ Wołyń - akcja Wisła”. Niestety duża cześć mediów i polityków polskich przyjęła to rozumowanie, które rozwijano jako – „ my Polacy mamy wprawdzie Wołyń, ale Ukraińcy mają akcję Wisła”. Niedorzecznością jest w ogóle nawet próba porównania obu wydarzeń. Na Wołyniu a następnie w Małopolsce Wschodniej tzw. Ukraińska Powstańcza Armia na wiosnę 1943 r. rozpoczęła mordowanie cywilnej ludności polskiej ( według przeprowadzonych spisów w bestialski sposób UPA wymordowała około 200 tys. Polaków), natomiast akcja „Wisła” polegała na przesiedleniu, w 1947 r., z Rzeszowczyzny i Lubelszczyzny, na tereny północne i zachodnie Polski, ludności ukraińskiej, w celu zlikwidowania bazy materialnej bandom UPA. W trakcie przesiedlenia dochodziło do starć zbrojnych oddziałów WP z „bojownikami” UPA, w wyniku czego strona ukraińska poniosła straty kilkuset poległych, przede wszystkim osób z bronią w ręku, a nie cywilów. Podkreślam - jak można porównywać masowe kilkuset tysięczne ludobójstwo Polaków, z przesiedleniem ludności ukraińskiej w inny rejon Polski, do poniemieckich gospodarstw. Na temat Twoich wywodów filozoficznych nie bedę się wypowiadał z prostego powodu - bo się na nich nie znam. Jeżeli chodzi o przytoczony prowokacyjny post to uwazam że czepiasz się słówek. Napisałem że "nie zuważyłem go" w kontekście takim że na tym poziomie nie ma co dyskutowac. Natomiast wpis pod nim "jestem zażenowany poziomem waszej dyskusji" odnosił sie właśnie do tresci tego tekstu. Tak więc ALFO formalnie go zauważyłem, ale merytorycznbie go nie zauwazyłem. Chyba jasne? Następnie znowu lekko manipulujesz. Pisząc poprzednio oskarżałeś tzw. endeczczyznę teraz natomiast twierdzisz że jesteś przeciwnikiem jedynie szowinizmu. W obecnych czasach często nieświadomie manipuluje sie zbitkami słów - nacjonalizm, faszyzm, szowinizm, narodowcy itp. Ja takze normalny nacjionalizm ( a wiec umiłowanie własnego narodu, historii, kultury itp) uważam za rzecz jak najbardziej pozytywną ( wiec nie sugeruj mi w moich poglądach czegoś innego), natomiast szowinizm narodowy jest oczywiście czymś nagannym. Jeżeli chodzi o polskich narodowców to uważam wręcz, że mają oni właśnie bardzo duże zasługi na rzecz uswiadomienia narodowego rzesz ludnosci robotniczej i chłopskiej ( Popławski, Balicki...), w wywalczeniu zbrojnym niepodległości ( Haller, Rozwadowski..), w skutecznym reprezentowaniu strony polskiej na konferencji w Paryżu ( Dmowski, S. Grabski...), w dziele odbudowy gospodarki polskiej ( W. Grabski, Zdziechowski...). Wielu narodowców
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Dalej nie ma sensu tego ciągnąć, ponieważ ta dyskusja nie wnosi nic N O W E G O, wręcz staje się śmieszna. Zaś ze wstępu postu taki jeden z wielu rodzynków cyt. "Zaolzie natomiast nie jest polskie dlatego, że Czesi wykorzystali ofensywę bolszewicką pod Warszawą w 1920r. i zajęli te rdzennie polskie tereny pokazuje ............ Eh, doczytaj brachu dalej rozdzialik z podręcznika historii, bądź spytaj się wnuka. Miłego. A.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
No tak Alfa - masz przynajmniej w jednym rację, należy tę dyskusję zakończyc. Stoimy po dwu różnych stronach widzenia polskiej martyrologii ( chociaż też są punkty styczne), przypuszczam że swego czasu dużo naczytałeś się najmądrzejszej na świecie "GW", która urobiła dużą cześc polskiej inteligencji. Jeżeli chodzi o Zaolzie to Ty się mylisz, a nie ja. Na konferencji w Paryżu uzgodniono, że ma się tam odbyc plebiscyt, taki jak na Górnym Śląsku. Wynik jego był przesądzony ze wzgledu na zdecydowaną przewagę Polaków. Jednak Czesi podstępnie zajęli je, w sierpniu 1920 w czasie ofensywy bolszewików na Warszawę i rząd polski przyparty do muru ( też w wyniku nacisków Francji i Angli) musiał zgodzic się na nową granicę, pozostawiajacą na obczyźnie wiele tysięcy Polaków. Tak wiec to Ty siegnij po odpowiednie podręczniki. Nie skorzystam z Twojej rady i wnuka nie bedę się pytał, ponieważ trudno chyba takiego posiadac w wieku 30 lat. Mimo wszystko dziekuję za dyskusję i proszę na przyszłośc o trochę refleksji , wiecej argumentów oraz mniej zadzierania nosa panie filozof-Alfa. berny
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
------------------------- [quote name='berny' date='22.03.2009, 17:11' post='108070'] Stoimy po dwu różnych stronach widzenia polskiej martyrologii ( chociaż też są punkty styczne), Odp.Z pewnością gdyby mnie OJCZYZNA DAŁA ROZKAZ pójścia na Lwów - masz rację - tak jak wojak Szwejk poszedłbym - ale na na >bira< do knajpy. Ale wiedz, że wzniósłbym toast za Twoje zwycięstwo . Tym się różnimy. Jestem realistą a nie cudakiem. I wiedz też, że dobrze odrobiłem lekcję z historii i martyrologii mojego kraju. Płaczę nad każdą mogiłą zołnierską i poległego Polaka, który walczył za polskość. Najłatwiej jest robić lament nad mogiłami, trudniej się zastanowić i prowadzić politykę tak, by ten upust minimalizować. A co do widzenia martyrologii, to z realu powiadam Ci, że osobnicy którzy najwiecej biją larum, to w chwili krytycznej >ich ni ma< Tacy - nie są bohaterami z mojej bajki. -------------------------- "przypuszczam że swego czasu dużo naczytałeś się najmądrzejszej na świecie "GW", która urobiła dużą cześc polskiej inteligencji." Odp: wychowanie ssie się z krwią matki. Niestety w kontekście powyższego wywodu chciałbym, ale nie mogę tego powiedzieć o Tobie. ---------------------------------- Jeżeli chodzi o Zaolzie to Ty się mylisz, a nie ja. Na konferencji w Paryżu uzgodniono, ..... Odp. Gdyby nie agresja wojska polskiego w 1938 roku i aneksja tych terenów przez Polskę, dzisiaj Zaolzie byłoby polskie. Byliśmy agresorami i okupantami. Zrobiliśmy dokładnie to samo co Niemcy nazistowskie. Wniosek tej całej sprawie:- dla Stalina był to najważniejszy argument. Mój wywód o Zaolziu miał Ci pokazać, że może być zamieszkały przez Polaków(tak jak podany przez Ciebie przykład Lwowa) i >chlub< d*** - a wszystko przez patriotów siebie nazywających. Liczy się efekt koncowy. ----------------- " trochę refleksji , wiecej argumentów oraz mniej zadzierania nosa panie filozof-Alfa. Odp. Bez komentarza, powtarza to się ssie. ----------------
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Widzę ALFA, że Ty jak małe dziecko, zawsze musisz mieć ostatnie zdanie. Dla świętego spokoju byłbym machnął ręką, gdybyś nie dokonał kolejnej manipulacji. Tak więc kto ma zamiar iść na Lwów??? Czyżbyś jeszcze nie doszedł do siebie po weekendzie. Chłopie, jeśli tego nie zauważyłeś, to informuje Cię, że żyjemy w XXI wieku. Pisząc takie niedorzeczności, chcąc nie chcąc, to Ty stajesz się cudakiem. Muszę stwierdzić z żalem że pomimo moich wysiłków mało zrozumiałeś z toczonej dyskusji. Twoje zdanie – „wychowanie ssie się z krwią matki. Niestety w kontekście ….” To jest dopiero kuriozum. Oj niedziela musiała być mocna! Porównując Polskę , w kontekście zajęcia Zaolzia , do nazistowskich Niemiec, przekroczyłeś wszelkie granice przyzwoitości. Czy Polacy rozstrzeliwali cywili czeskich czy też tworzyli obozy koncentracyjne? Proponuję wypić litrę, ale mineralnej i w końcu otrzeźwieć. Na marginesie mam pytanie - czy to odpowiednia metoda aby brak argumentów zastępować wulgaryzmami i określeniami z pod budki z piwem w stylu – „kurde w mordę”. Dodają ci one animuszu ? Dyskusja z Tobą jest bezcelowa z jednego powodu. Ja starałem się odpowiadać na każdy Twój argument, natomiast Ty manipulowałeś tematem, wybierając to co Tobie odpowiadało. Pozdrawiam, życząc powrotu do lepszej formy! Ps. Wracając, przynajmniej na koniec, do tematu głównego, Panie Zacharow – proszę nie zwracać uwagi na wściekłe ujadania – tylko robić swoje !
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Wracając, przynajmniej na koniec, do tematu głównego, Panie Zacharow – proszę nie zwracać uwagi na wściekłe ujadania – tylko robić swoje ! [/quote] [quote name='berny' date='23.03.2009, 18:38' post='108557'] ------------------ I bardzoooo dobrzeeeeeee -celna uwaga - każdy powinien" robić swoje", to co potrafi najlepiej. Syn był bardzo zadowolony, jak mu Pan Zacharow wycentrował koła w rowerze. Jest dobrym fachowcem. I tak trzymać.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...