Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Podaj przepis na naleśniki i omlety, wygraj kosz piknikowy i książkę kucharską Roberta Sowy!

Utworzony przez justyna, 23 kwietnia 2010 r. o 08:18
NALEŚNIKI PIWNE Z ŁOSOSIEM Ciasto na naleśniki: 1 jajko 1 piwo jasne mąka pszenna (np. Poznańska lub Tortowa) szczypta soli Wlewamy piwo do miski, dodajemy przesianą mąkę partiami i szczyptę soli. Mieszamy mikserem na niskich obrotach tak by ciasto nie zrobiło się zbyt puszyste. Pod koniec mieszania dodajemy całe jedno jajko i miksujemy jeszcze troszkę. Cisto powinno być bez grudek ,dosyć gęste ale na tyle rzadkie by dało się z łatwością rozlewać na patelni. Smażymy cienkie naleśniki. (nie powinny być zbyt grube, ponieważ w cieńsze łatwiej zawinąć farsz). Farsz: Filet z łososia masło odrobina oleju słonecznikowego sól morska pieprz kolorowy w ziarenkach lubczyk (może być suszony) majeranek (może być suszony) Umyte filety dzielimy na części ok. 10cm dł. Smażymy na wolnym ogniu na maśle z odrobiną oleju, tak my masło się nie przypaliło. Rybę w trakcie smażenia posypujemy z obu stron, solą, lubczykiem, majerankiem i kolorowym pieprzem (pieprz rozgniatamy w moździerzu, lub szerokim nożem, płaska stroną na desce do krojenia). Łososia nei należy smażyć zbyt długo, by ryba nadal była soczysta. Przygotowanie: Kwaśna śmietana 18% świeżo mielony czarny pieprz Listek lubczyku Kawałki usmażonej ryby zawijamy w pojedynczy naleśnik, składając go na 4 części w kopertę. (jeśli naleśniki zdążyły nam wystygły, możemy zapiec je po zwinięciu w piekarniku przez ok. 10min). Naleśnik układamy na talerzu, na wierzch nakładamy dużą czubatą łyżkę zimnej, kwaśnej śmietany, posypujemy świeżo mielonym pieprzem i dekorujemy listkiem świeżego lubczyku ogrodowego. i Voilà.... ps. przepis sprawdzony na 100%
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Omletowa fantazja warzywna Składniki: 10 jaj 1 cebula 1 papryka (bez skóry) 1 puszka fasolki szparagowej (odsączona) 2 pomidory (obrane) 15 dag boczku sól i pieprz 5 dag startego oscypka natka pietruszki do smaku olej Przyrządzenie Na petelni podsmażyć lekko boczek pokrojony w kostkę i dodać cebulę pokrojoną w pół księżyce podsmażyć wszystko razem aż cebula się zeszkli ( jeżeli boczek jest chudy możemy dodać trochę oliwy). Dadać paprykę i pomidory pokrojone w kostkę oraz fasolkę pokrojoną w 2cm paski . Wbić do szklanego naczynia jajka roztrzepać je i wlać do patelni z warzywami lekko zamieszać , doprawić pieprzem i solą do smaku smażyć na małym ogniu około 3 min. aż jajka lekko się zetnną posypać startym serem trzymając na na ogniu 1 min. Przygotowaną jajecznice posypujemy natką pietruszki. Naleśniki truskawkowe składniki: 1l maślanki truskwakowej 2 szk. mąki 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia 2 jajka opcjonalnie dżem (w zależności jaki ktoś chce) cukier Sposób przygotowania Wszystkie składniki wymieszać mikserem aby powstało niezbyt gęste ciasto naleśnikowe. smażymy na oleju i smarujemy dżemem lub polewamy słodką śmietaną. Ziołowe naleśniki Składniki: 1 l mleka 20 dkg mąki 3 jajka szczypta soli pęczek natki pietruszki pęczek koperku pęczek szczypiorku 2 łyżki oleju Przygotowanie: Mleko, mąkę, sól i żółtka jajek mieszamy dokładnie na gładkie ciasto. Dodajemy olej i mieszamy ponownie. Białka ubijamy na szytwną pianę, dodajemy do reszty ciasta i delikatnie mieszamy.Ciasto odstawiamy na godzinę do lodówki. W tym czasie siekamy zieleninę: koperek, szczypiorek i pietruszkę. Mieszamy dokładnie z ciastem i smażymy placki naleśnikowe.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Naleśniki z mięsem na ostro Nadzienie: 30 dag mielonego mięsa, 15 dag pieczarek, 1 puszka kukurydzy, 1 cebula, 2 łyżki konc. pomidorowego, 2 łyżki oleju, papryka w proszku, sól, pieprz Pieczarki i cebule pokroić i podsmażyć na oleju, dodać mięso i smażyć 15 min. Dodać pozostałe składniki i chwilę poddusić. Sos: 10 dag żołtego sera, 1 cebula, 2 łyżki margaryny, 2 łyżki mąki, 1/2 szkl. rosołu, 1/2 szkl. mleka Cebulę pokroić i zeszklić na margarynir, dodać mąkę. Podlać rosołem i mlekiem. Zagotować i dodać 3/4 startego sera. Usmażyć naleśniki przygotowane ze swojego ulubionego ciasta i zawinąć z nadzieniem jak na krokiety. Ułożyć w naczyniu żaroodpornym, polać sosem i posypać resztą sera. Zapiec w piekarniku w temp. 200 st. C ok.15 minut lub w mikrofalówce ok.30 min. SMACZNEGO!!!!!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Ciasto 150 g mąki 250 ml melka 2 jajka szczypta soli olej do smażenia Nadzienie: 2 banany 1 duża brzoskwinia 3 plasterki anasa orzechy włoskie posiekane płatki migdałowe czekoalda do rozpuszczenia jako polewa Najpierw należy przygotowac ciasto-miksujac mleko, sól jajka i mąkę.Na rozgrzanej patelni usmaż naleśniki i przestudź je.Na naleśnika położ parę palsterków banan, ananasa i brzoskwini poczym zwiń go w rulon.górą posyp orzechami i migdałami i polej czekoladą
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Puszysty Omlet Ciasto jak na naleśniki oddzielić białka od żółtka . Ubić białka na sztywno pijanę i delikatnie wymieszaćz ciastem < ciasto ma być gęste niż na nalesniki > Dużo cukru waniliowego smazyc w duzej ilości masła . Po usmażeniu jednej strony przewrucić omlet i dodać jagody , maliny ,. Na koniec podzielić omletbna kawałki posypać cukrem pudrem i dodac gałkę lodów walniliowych . Naleśniki z nadzieniem 1 1/3 szklanki mąki 1 1/2 szklanki mleka 3 jaja 2 łyżki margaryny Nadzienie 35 dag mieszanego mięsa mielonego 15 dag pieczarek 1 puszka pomidorów bez skórki < 850 ml > 1 puszka kukurydzy 1 puszka dymki 2 łyżki oleju słodka papryka sól , pieprz Sos 10 dag żółtego sera gouda 1 średnia cebula 2 łyżki masła lub margaryny 2 łyżki mąki 1 pęczek natki pietruszki 1/2 szklanki rosołu 1/2 szklanki mleka Przygotowanie ...: Nadzienie:- Pieczarki dokładnie oczyścić, opłukać i pokroić w plasterki Dymke oczyścić ,umyć ,pokroić w krążki . Na patelni mocno rozgrzać olej,podsmażyć na nim mielone mięso dodać grzyby orz dymke .Całość smażyć 3-5 minut Pomidory rozdrobnić, kukurydze odsączyć . Pomidory i kukurydze dodać do mięsa dusić ok 15 minut przyprawić papryką ,solą i pieprzem Sos Cebule obrać pokroić w kostkę zeszklić na gorącym tłuszczu oprószyć mąką zasmażyć. Podlać rosołem oraz oraz mlekiem . Nieustanie mieszając dusić ok 5 minut na małym ogniu . Żółty ser utrzeć 2/3 wsypać do sosu wymieszać . Przyprawić solą i pieprzem Naleśniki posmarować nadzieniem zwinąć rulon a następnie przełożyć do naczynia żaroodpornego formę polać sosem i posypać resztę sera wstawić do nagrzanego piekarnika i zapiekać 15 minut w temperaturze 200 stopni .Natkę pietruszki opłukać osuszyć drobno posiekać i posypać nią gotowe danie.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
ZIELONE NALEŚNIKI Ciasto na naleśniki: 1 jajko szczypta soli mąka pszenna (Poznańska lub Tortowa) szpinak mrożony rozdrobniony mleko Mleko wlewamy do miski, dodajemy szczyptę soli, zaczynamy mieszać mikserem, stopniowo dodając przesianą mąkę. Na końcu dodajemy jedno całe jajko i miksujemy dalej jeszcze chwilkę. Następnie dodajemy rozdrobniony, rozmrożony szpinak (należy odlać od niego wodę) całe cisto mieszamy łyżką. Smażymy cienkie naleśniki. Farsz (do ruskich) : ziemniaki twaróg półtłusty cebula sól pieprz Ziemniaki obieramy ze skórki i gotujemy z odrobiną soli. Ugotowane gorące ziemniaki gnieciemy, ubijaczką do ziemniaków. Twaróg gnieciemy widelcem, łączymy ziemniaki i twaróg. Cebulkę kroimy w drobną kosteczkę i smażymy na maśle, cebulka powinna się zrobić się złota, kiedy przestygnie dodajemy ją do farszu i mieszamy wszystkie składniki rozdradniając je widelcem. Sól i pieprz dodajemy do smaku. Przygotowanie: Zawijamy farsz w naleśniki, w rulony lub w kopertę, układamy na blasze do pieczenia wysmarowanej masłem i wkładamy do nagrzanego piekarnika na ok. 10-15min. Przed podaniem dekorujemy świeżymi liśćmi bazylii.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
PLACUSZKI "KU-KU" składniki: 0,5 kg kurek 1 puszka kukurydzy konserwowej 400 g 1 nieduża cebula 2 jajka 6-8 łyżek mąki pszennej 2 czubate łyżki posiekanych świeżych ziół [koperek, szczypiorek, oregano, tymianek] 2 ząbki czosnku 3-4 łyżki mleka do smaku: sól i pieprz mielony do smażenia: olej sposób przygotowania: Na patelni rozgrzać łyżkę oleju, zeszklić posiekaną cebulę, dodać kurki, smażyć 10-15 min aż zmiękną, przestudzić. Do miski wlać kukurydzę, ziarna i zalewę, dodać jajka, mąkę, mleko, zieleninę, usmażone grzyby, czosnek i zieleninę. Dokładnie wymieszać. Ciasto powinno mieć lekko lejącą konsystencję jak gęsta śmietana - jeśli będzie za rzadkie, dodać jeszcze trochę mąki. Doprawić dość obficie solą i świeżo zmielonym pieprzem. Kłaść łyżką porcje ciasta na rozgrzany olej i smażyć na złoto-brązowo z obu stron. Podawać na gorąco z dodatkiem pikantnego sosu pomidorowego i ogórkami małosolnymi, najlepiej własnej produkcji, oczywiście :-))) Z podanej ilości składników zrobimy ok.14 placuszków. ZOBACZ MOJE PLACUSZKI
Ostatnio edytowany 23 kwietnia 2010 r. o 17:23
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
OMLET Z GRZYBAMI LEŚNYMI składniki: duża garść kurek 4-5 gołąbków (np. brudnożółte, modrodzawe) albo innych (podgrzybki, prawdziwki) 1 nieduża cebulka 2-3 jajka 1-2 łyżki drobno startego żółtego sera 2 łyżki posiekanego cienkiego szczypiorku 2 łyżki masła 1 łyżeczka oliwy do smaku: sól i pieprz mielony sposób przygotowania: Kurki, jeśli nieduże, zostawić w całości. Z gołąbków ściągnąć skórkę, ile się da, zaczynając od brzegu kapelusza; pokroić w paski. Na patelni rozgrzać łyżkę masła, zeszklić posiekaną cebulę, dodać grzyby, smażyć kilka minut aż puszczą sok, chwilę poddusić pod przykryciem, dodać połowę szczypiorku. Jajka wbić do miseczki, energicznie roztrzepać aby je napowietrzyć, doprawić, dodać starty ser, wymieszać. Na drugiej patelni rozgrzać oliwę z resztą masła, wylać na to masę jajeczną - nie mieszać! Aby omlet ładnie i równo się usmażył trzeba przechylać patelnię na boki a ścięte brzegi omletu delikatnie podważać, nożem albo łopatką, żeby płynna masa spływała pod spód. Kiedy spód będzie rumiany a góra prawie ścięta, na wierzch wykładamy usmażone grzyby i całość zsuwamy na talerz, zaginając do środka, mniej więcej na pół. Posypujemy resztą szczypiorku i podajemy z sałatką ze świeżego pomidora. Z tej ilości składników zrobimy jeden omlet dla głodnej osoby. zobacz mój Omlet
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
NALEŚNIKI WANILIOWO - TRUSKAWKOWE składniki: 1 jajko 1 szkl. mąki pszennej 1 szkl. mleka woda - ile zabierze ciasto (zw. lub gazowana) 1 łyżka cukru waniliowego z prawdziwą wanilią 1/4 łyżeczki soli 2 łyżki oleju nadzienie: 0,5 kg serka waniliowego (użyłam President) albo twarogu białego mielonego (do twarogu dodajemy 2 łyżki cukru zwykłego+1 łyżkę cukru z prawdziwą wanilią) sos: 0,5 kg truskawek - mogą być świeże albo mrożone 3-4 łyżki cukru (ilość cukru w/g własnego smaku - dojrzałe truskawki potrzebują go mniej) sok z 1 cytryny sposób przygotowania: Jajko roztrzepujemy z mlekiem, solą, cukrem waniliowym i olejem. Mieszając dodajemy przesianą mąkę i tyle zimnej wody aby ciasto miało konsystencję gęstej, ale lejącej śmietany. Ciasto powinno być gładkie, bez grudek. Odstawiamy je na 30 min.. Po tym czasie mieszamy ponownie bardzo dokładnie i ew. dolewamy nieco wody - ciasto odpoczywając gęstnieje bo mąką pęcznieje. Smażymy cienkie naleśniki na teflonowej patelni. Gotowe, ciepłe, smarujemy niezbyt grubo serkiem waniliowym, układamy po trzy, jeden na drugim, zwijamy w rulon i kroimy ukośnie na 4 kawałki. Układamy po kilka kawałków na talerzu i polewamy sosem truskawkowym. Pychota, nie tylko dla dzieci! przygotowanie sosu: Truskawki świeże płuczemy krótko pod bieżącą wodą i dokładnie osączamy. Mrożone wyjmujemy trochę wcześniej aby lekko odtajały, ale nie puściły soku. Kroimy owoce na kawałki, posypujemy cukrem, dodajemy sok z cytryny i mamy dwie możliwości: 1. rozdrabniamy całość blenderem i sos gotowy - to wersja na zimno do zjedzenia bezpośrednio po przygotowaniu. 2. całość rozgniatamy widelcem, przekładamy do rondelka i gotujemy na malutkim ogniu kilka minut ew. dodając 3-4 łyżki wody. Możemy na koniec przetrzeć sos przez sito aby pozbyć się pesteczek. Sos gotowany można podawać na ciepło i zimno oraz przechować 2-3 dni w lodówce. Sosem truskawkowym możemy polać lody, galaretkę, sałatkę owocową, naleśniki, kluski, ryż, makaron...jest pyszny! ZOBACZ MOJE NALEŚNIKI
Ostatnio edytowany 5 maja 2010 r. o 12:01
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
NALEŚNIKI CZEKOLADOWE Z SEREM I ANANASEM składniki: * NADZIENIE: 50-75 dkg sera białego, twarogowego (użyłam półtłustego) 1 mała łyżeczka ekstraktu waniliowego 3-4 łyżki jogurtu naturalnego cukier do smaku kilka krążków ananasa z syropu NALEŚNIKI: 1,5-2 szkl. mąki pszennej 1 szkl. mleka woda zw. lub gazowana (ile zabierze ciasto) 3 łyżki oleju szczypta soli 1 duże jajko (albo 2 małe) 2 czubate łyżki kakao naturalnego do przybrania: kawałki ananasa 50 g czekolady deserowej do smażenia gotowych naleśników: 2 łyżki masła sposób przygotowania: Jajko roztrzepać z solą, olejem i mlekiem, dodać mąkę, kakao i tyle wody aby ciasto miało konsystencję gęstej śmietany - trudno dokładnie podać ilość bo każda mąką inaczej ją wchłania. Ciasto trzeba dobrze wymieszać np. rózgą albo mikserem żeby nie było żadnych grudek. Usmażyć naleśniki - ja do ciasta dodaję olej i smażę na teflonowej patelni więc nie wlewam na nią tłuszczu. Twaróg rozgnieść widelcem, dodać jogurt, esencję waniliową i cukier w/g własnego smaku. Dosypać większość posiekanego ananasa - kilka kawałków zostawić do dekoracji. Naleśniki smarować farszem, zwijać w dowolny sposób - rożki, rulony, kopertę...Lekko podsmażyć je na rozgrzanej patelni z 2 łyżkami masła. podawać polane rozpuszczoną w kąpieli wodnej czekoladą i ozdobione resztą ananasa... ZOBACZ MOJE NALEŚNIKI
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Naleśniki z kurczakiem zapiekane z żółtym serem . CIASTO:3 jajka 11/2szkl wody 1/2 szkl mąki sól pieprz Nadzienie 1 podwójna pierś z kurczaka 2 łyżki oleju 20 dag pieczarek 1 cebula 2 łyżki mąki przyprawa do kurczaka wg gustu i smaku pieprz 2 łyżki stołowe śmietanki 30% 10 dag żółtego sera natka zielonej pietruszki Zrobić ciasto naleśnikowe usmażyć 8-9 naleśników cieniutkich.Następnie przygotować farsz pierś pokroić w kostkę podsmażyć z pieczarkami i cebulą dusić dodając 1 szklankę wody,doprawić i zagęścić mąką pod koniec dać śmietankę i pietruszkę.Tak przygotowany farsz nakładać na naleśniki i dowolnie zawijać.Ser zetrzeć na tarce o grubych oczkach.Posypać po naleśnikach zapiekać w piekarniku przez około 5 minut w 200 stopniach C.SMACZNEGO
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
ANANASOWE ŚNIADANIE składniki: 5 plastrów ananasa z syropu 200 ml kefiru 1 jajko ok. 3/4 szkl. mąki szczypta soli 1 op. cukru waniliowego 8g 3 czubate łyżki serka homogenizowanego (naturalny lub waniliowy) 3 łyżki oleju do oprószenia: cukier puder sposób przygotowania: Ananasa osączyć dokładnie z syropu, pokroić na małe kawałki. Jajko roztrzepać z kefirem, dodać sól i cały czas mieszając powoli wsypywać mąkę - tyle aby ciasto miało konsystencję gęstej śmietany. Do ciasta dodać połowę ananasa, wymieszać. Na patelni rozgrzać 1 łyżkę oleju, wlać 1/3 masy. Usmażyć placek na złoto-brązowo z obu stron. Tak samo usmażyć jeszcze dwa placki. Gorące wyłożyć na talerze, oprószyć cukrem pudrem i ozdobić pozostałymi kawałeczkami ananasa oraz kleksami serka. Podawać od razu. ZOBACZ MÓJ ANANASOWY PLACEK
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
PLACUSZKI RYŻOWE składniki: 1 szkl. ugotowanego ryżu (może został Wam z poprzedniego dnia?) 2 małe jajka 5-6 czubatych łyżek mąki pszennej (ew. troszkę więcej jeśli ciasto będzie zbyt rzadkie) ok.1/2 szkl. mleka 1 łyżeczka sody oczyszczonej skórka otarta z 1 cytryny 3-4 krople aromatu cytrynowego 1 op. cukru waniliowego 16 g szczypta soli sos owocowy: 2 gruszki 1 duże jabłko sok z 1 cytryny 3-5 łyżek cukru (może być nieco mniej albo więcej - wedle smaku) 2 łyżeczki kisielu w proszku (jabłkowy albo cytrynowy) do posypania: cukier puder, ew. mielony cynamon do smażenia: olej sposób przygotowania: Owoce umyć, obrać, wykroić gniazda nasienne a miąższ pokroić w kosteczkę. Skropić sokiem z cytryny, posypać cukrem, podlać 0,5-1 szkl. wody i udusić. Proszek kisielowy rozmieszać z dwiema łyżkami zimnej wody i, cały czas mieszając, dodać do owoców, zagotować. Ryż rozmieszać widelcem, zalać mlekiem. Dodać jajka, cukier waniliowy, sól, skórkę cytrynową, aromat i mąkę, wymieszać dokładnie, na koniec dodać sodę i ponownie wymieszać - ciasto powinno być dość gęste, ale lejące. Kłaść porcje ciasta (2 łyżki) na rozgrzaną patelnię z olejem i smażyć do zrumienienia z obu stron. Podawać posypane cukrem pudrem i polane sosem owocowym. ZOBACZ MOJE PLACUSZKI RYŻOWE
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
NALEŚNIKI Z JABŁKAMI składniki: 1 jajko 1 szkl. mąki pszennej 0,5 szkl. mleka ok.0,5 szkl. wody 1 łyżka oleju 3-4 duże jabłka 2 pomarańcze 5-6 łyżek cukru 3 łyżki masła 4-5 łyżek śmietany lub jogurtu naturalnego sposób przygotowania: Pomarańcze szorujemy, sparzamy dwukrotnie wrzątkiem, osuszamy. Z jednaj ścieramy wierzchnią warstwą skórki i wyciskamy sok, drugą kroimy na plasterki. Jabłka myjemy, obieramy, wycinamy gniazda nasienne a miąższ ścieramy na tarce o dużych oczkach. Przekładamy jabłka do rondelka, dodajemy skórkę, sok pomarańczowy i 2 łyżki cukru, smażymy 10 min.. aż zmiękną i odparuje nadmiar płynu. Mąkę przesiewamy. Jajko roztrzepujemy z mlekiem, dosypujemy mąkę, sól, olej i miksujemy. Dolewamy tyle wody aby ciasto miało konsystencję gęstej śmietany. Smażymy naleśniki - mnie wyszło 8 dużych. Na małej patelni robimy sos: wsypujemy 2-3 łyżki cukru, dodajemy 2 łyżki wody i gotujemy aż syrop nabierze złotego koloru, wtedy zdejmujemy z ognia, dodajemy masło i mieszamy dokładnie. Na każdy naleśnik nakładamy porcję jabłek, składamy w trójkąt, gotowe naleśniki podsmażamy odrobinę (tylko aby się lekko zezłociły) na patelni z resztą masła. Gorące naleśniki przekładamy na talerze, polewamy śmietaną albo jogurtem i sosem karmelowym. Podajemy przybrane plasterkami pomarańczy i listami mięty lub melisy. ZOBACZ MOJE NALEŚNIKI Z JABŁKAMI
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
ZIMOWE PLACKI składniki: 6-8 dużych ziemniaków 2 duże cebule 1 jajko 3-4 łyżki mąki 0,5 kg kapeluszy zimówki aksamitnotrzonowej (to grzyb rosnący w sezonie jesienno zimowym, z wyglądu podobny trochę do opieniek; bardzo delikatny w smaku) 1 marchewka 1 łodyga selera naciowego 2 łyżki gęstego jogurtu naturalnego lub śmietany do smaku sól i pieprz mielony 1 łyżka masła olej do smażenia placków sposób przygotowania: Grzyby oczyścić i opłukać, duże kapelusze pokroić, małe zostawić w całości. Warzywa obrać. Natkę posiekać. Ziemniaki zetrzeć na najdrobniejszych oczkach tarki, do tego zetrzeć 1 cebulę, wymieszać dodając jajo, mąkę, pół łyżeczki soli i pieprzu. Smażyć na rozgrzanym oleju [małe placki albo takie na całą patelnię]na złoty kolor. W rondelku rozgrzać masło, zeszklić posiekaną druga cebulkę, dodać startą na jarzynowej tarce marchewkę i posiekanego selera. Dodać grzyby, dusić 10-15 min. doprawić solą, pieprzem, dodać jogurt. Sosem polewać gorące placki, posypać natką pietruszki. Doskonałe z dodatkiem ogórka konserwowego. ZOBACZ MOJE ZIMOWE PLACKI JEŚLI CHCESZ PRZECZYTAJ O ZIMÓWKACH I ZOBACZ JAK WYGLĄDAJĄ
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
PLACUSZKI Z CUKINII Z SOSEM JOGURTOWYM składniki: 1 cukinia 3 łyżki posiekanych listków świeżej mięty 1 jajko (można dodać, ale nie jest konieczne) kilka łyżek mąki pszennej (ilość zależy od wielkości cukinii) do smaku: sól i pieprz mielony do smażenia: olej sos: ok. 0,5 l gęstego jogurtu naturalnego 0,5 strączka papryczki chili - można dodać mniej lub więcej w/g uznania 1 łyżka soku z cytryny 1 łyżka cukru 2 łyżki posiekanych listków świeżej mięty 1 łyżka posiekanego świeżego koperku 2 ząbki czosnku do smaku: sól i pieprz mielony kolorowy sposób przygotowania: placki - Cukinię dokładnie umyć. Ze starszego okazu łyżką usunąć watowaty środek. Nie obierać tylko razem ze skórką zetrzeć na dużych oczkach tarki jarzynowej. Masę posolić 1 łyżeczką soli, przełożyć na plastikowe sito i odstawić na 15-30 min. aby odciekł nadmiar soku. Następnie jeszcze lekko odcisnąć, przełożyć do miski, dodać miętę, pieprz, 4-5 łyżek mąki i ew. jajko, ale niekoniecznie. Masę dokładnie wymieszać. Kłaść porcje wielkości czubatej łyżki na rozgrzany olej, dociskać masę i ładnie formować, smażyć do zrumienienia z obu stron, przełożyć na ręcznik papierowy aby osączyć z nadmiaru tłuszczu. Tłuszcz do smażenia musi być bardzo rozgrzany - inaczej placki bardzo go chłoną. sos - Czosnek przecisnąć przez praskę albo drobno posiekać. Jogurt wlać do miseczki, dodać czosnek, chili, zioła, cukier i sok z cytryny. Dokładnie wymieszać, doprawić odrobiną soli i pieprzu. Odstawić na min. 30 min. do lodówki. Podawać schłodzony do placuszków. ZOBACZ MOJE PLACUSZKI Z CUKINII
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
ORIENTALNE PLACKI ZIEMNIACZANE Z SALSATKĄ składniki na placki: 1 kg ziemniaków 10 dkg kiełbasy, najlepiej jakiejś ostro przyprawionej 4 cebulki dymki razem ze szczypiorem 1-2 ząbki czosnku 2 łyżki posiekanej natki pietruszki 4 łyżki mąki pszennej 1/3 łyżeczki zmielonych ziaren kolendry 2 łyżki ciemnego sosu sojowego 1 łyżeczka mielonego pieprzu ew. sól do smaku olej do smażenia salsatka (bo to nie sałatka... nie sos...nie salsa...) : 2-3 dojrzałe, ale twarde pomidory 2 ogórki kiszone 2 ząbki kiszonego czosnku 1/2 czerwonej cebuli 1 czubata łyżka posiekanego cienkiego szczypiorku 2 łyżki oliwy z oliwek extra virgine do smaku: sól, pieprz mielony sposób przygotowania: placki - Ziemniaki obrać, zetrzeć na dużych oczkach tarki jarzynowej. Kiełbasę pokroić w drobną kostkę. Czosnek i całą dymkę posiekać. Pokrojone składniki dodać do ziemniaków, dosypać mąkę, natkę, przyprawy, dolać sos sojowy, dokładnie wymieszać. Na patelni rozgrzać olej, kłaść porcje ciasta dużą łyżką i spłaszczać je. Smażyć z obu stron aż się dobrze zrumienią. Po usmażeniu przełożyć na ręcznik papierowy żeby odsączyć nadmiar tłuszczu. Ja podaję gorące, z salsatką, syn polewa je sobie jeszcze kwaśną śmietaną... salsatka - Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, przekroić na pół, usunąć pestki, miąższ pokroić w drobną kostkę. Ogórki, czosnek i cebulkę także pokroić w drobną kostkę. Dodać szczypiorek, oliwę, doprawić solą i pieprzem. Taka prosta salsatka jest świetnym dodatkiem np. do placków ziemniaczanych. ZOBACZ MOJE PLACKI ORIENTALNE Z SALSATKĄ
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
OMLET JAKBY HISZPAŃSKI składniki na 2 duże porcje: 4 jajka 4 łyżki mleka 2 nieduże ziemniaki 1 cebulka 10 dkg wędzonego chudego boczku 4 łyżeczki oliwy 2 czubate łyżki posiekanego szczypioru do smaku: sól, pieprz mielony ew. 4 łyżki tartego żółtego sera sposób przygotowania: Ziemniaki umyć, obrać, pokroić w m/w centymetrową kostkę. Boczek pokroić w paseczki. Na patelni rozgrzać 2 łyżeczki oliwy, podsmażyć na niej boczek aż się wytopi i zrumieni, zdjąć go na talerzyk a na pozostały tłuszcz dodać osuszone ręcznikiem papierowym ziemniaki. Smażyć je mieszając ok. 10 min. aż zmiękną, dodać posiekaną cebulę, podsmażyć chwilę, przestudzić. Do dwóch oddzielnych miseczkach wbić po 2 jajka, dodać po 2 łyżki mleka, ubić widelcem, doprawić solą i pieprzem. Do każdej miseczki dodać po połowie boczku, ziemniaków z cebulką i szczypiorku, wymieszać. Na patelni dobrze rozgrzać 1 łyżeczkę oliwy, wlać zawartość jednej miseczki, smażyć na niezbyt dużym ogniu tak jak zwykły omlet, podważając brzegi łopatką aby rzadka masa z wierzchu spływała na spód. Gdy dół się zrumieni przykryć patelnię pokrywką, odwrócić patelnię do góry dnem tak aby omlet został na pokrywce i zsunąć go delikatnie na patelnię nieusmażoną stroną do dołu, smażyć jeszcze chwilę. Przełożyć na talerz, ew. posypać drobno startym serem. Tak samo usmażyć drugi omlet. Podawać na gorąco, ale dobry jest też ostudzony. ZOBACZ MÓJ OMLET JAKBY HISZPAŃSKI
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
PLACKI Z JABŁKAMI składniki: kubek kefiru 400g ok.1-1.5 szkl. mąki pszennej (ilość dodanej mąki zależy od gęstości kefiru i wielkości jaj) 2 jajka 1 op. cukru waniliowego 16g 1/4 łyżeczka soli 2 duże jabłka, najlepiej odmiany Antonówka po 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia i sody oczyszczonej do smażenia: olej roślinny do posypania: cukier puder sposób przygotowania: Jabłka umyć, cieniutko obrać, przekroić na ćwiartki i usunąć gniazda nasienne. Kefir roztrzepać z jajkami i solą, dodać cukier waniliowy i przesianą mąkę, utrzeć aby nie było grudek - ciasto ma mieć konsystencję bardzo gęstej śmietany. Dodać starte na cienkie plasterki (ja to robię na małej szatkownicy) jabłka, wymieszać dokładnie aby wszystkie plasterki pokryły się ciastem. Dopiero wtedy oprószyć ciasto proszkiem do pieczenia zmieszanym z sodą, wymieszać i od razu przystąpić do smażenia. Na rozgrzaną patelnię nalać trochę oleju, nakładać łyżką porcje ciasta, smażyć na złoto-brązowo z obu stron, zdejmować na ręcznik papierowy aby osączyć z nadmiaru tłuszczu. Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem. Najlepsze są jeszcze ciepłe. W przepisie proponuję użyć jabłek Antonówek - w/g mnie są najlepsze do placków, ale można użyć innych. Z podanej ilości składników usmażyłam 30 dość dużych placków. ZOBACZ MOJE PLACKI Z JABŁKAMI
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
KURKA NA PLACYKU składniki: ok. 0,5 kg kurek 1 duża cebula 1 marchewka 1 nieduża zielona cukinia 4-5 ziemniaków średniej wielkości po 1 czubatej łyżce siekanego koperku i natki pietruszki 2 ząbki czosnku 1/2 strączka papryczki chili 3/4 szkl. śmietany (najlepiej 22% albo kremówka) 2 łyżki masła 3-4 łyżki mąki pszennej do placków + 1 płaska łyżeczka do grzybów do smaku: sól, pieprz do smażenia placuszków: olej ew. 1 jajko do placków (niekoniecznie) sposób przygotowania: Kurki oczyszczamy dokładnie, płuczemy i osączamy. Cebulę i czosnek obieramy, chili oczyszczamy z pestek. 3/4 cebuli, czosnek i chili drobno siekamy, przesmażamy na maśle. Kiedy cebulka się zeszkli dodajemy kurki i dusimy ok. 10 min. pod przykryciem. Następnie wlewamy śmietanę, dokładnie rozrobioną z mąką, doprawiamy solą i pieprzem, gotujemy mieszając ok.2 min., zdejmujemy z ognia, dodajemy połowę zieleniny, mieszamy. Warzywa myjemy. Marchewkę i ziemniaki obieramy i razem z cukinią (cukinia ze skórką!) - ścieramy na średniej tarce jarzynowej, łączymy z pozostałą, startą ćwiartką cebuli. Dodajemy mąkę, resztę zieleniny, ew. jajko (niekoniecznie) doprawiamy solą i pieprzem. Smażymy niezbyt duże placuszki na rozgrzanym oleju. Kiedy się zezłocą z obu stron, przekładamy na ręcznik papierowy i osączamy z nadmiaru tłuszczu. Podajemy układając na przemian: placek-trochę kurek z sosem-placek-kurki-placek-na wierzch kurki. Ozdabiamy zieleniną i ew. sosem dookoła. Ilość składników na 3-4 porcje. ZOBACZ MOJE DANIE KURKA NA PLACYKU
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Strona 2 z 9

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...