Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

24 września 2010 r.
12:28
Edytuj ten wpis

Civilization V: Kto chce rządzić światem?

Autor: Zdjęcie autora RAD
0 0 A A
Sid Meier’s Civilization V
Sid Meier’s Civilization V

Dziś premiera jednej z najbardziej oczekiwanych gier strategicznych ostatnich lat. Civilization to dla setek tysięcy graczy kultowa seria. Każda poprzednia część zdobywała sobie ich uznanie. Czy Civilization V również może na to liczyć?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dawno, dawno temu… a dokładnie 21 kwietnia 1991 roku na rynek trafiła gra Sid Meier's Civilization. Jej twórca – czyli Sid Meier – miał bardzo prosty pomysł: dać graczom możliwość stworzenia własnej cywilizacji od samego początku.
Zaczynaliśmy w roku 4000 p.n.e. z malutka osadą w wielkim, niezbadanym świecie. Wszystko musieliśmy zrobić i wymyślić sami. Wymyślić koło, rolnictwo, obróbkę żelaza, łuk czy hodowle zwierząt. To pozwalało na wznoszenie nowych budynków i rozwój naszego państwa.


Potem trzeba było się zająć rozwojem militarnym, handlem i kulturą. Granice naszej cywilizacji szybko się powiększały. Do czasu, aż trafiliśmy na inne cywilizacje. Mogliśmy z nimi walczyć, zawierać sojusze czy handlować. Wszystkie dotychczasowe cztery części gry były skonstruowane tak samo.


Dochodziły jednak nowe rozwiązania, nowe technologie do odkrycia czy wreszcie zmieniała się szata graficzna. Efekt zawsze był taki sam: świetne recenzje i entuzjazm graczy, którzy cierpieli na syndrom "jeszcze jednej tury”. Nad grą spędzało się całe noce: jeszcze tylko wynajdę proch, jeszcze tylko postawię taki czy inny budynek, jeszcze tylko pokonam Indie, jeszcze to… A przecież były jeszcze mody tworzone przez graczy czy oficjalne dodatki.


Na piątkę czekaliśmy pięć lat. Od wtorku jest już demo, a dziś polska premiera. Co się zmieniło? Sporo, choć mówienie o rewolucji byłoby przesadą. Mamy nowa grafikę. W takich grach jest ona akurat mało ważna, ale Civilization V wygląda po prostu ładnie i czytelnie.


Na to ostanie spory wpływ ma także zmiana interfejsu. Na ekranie mamy mniej ikonek, a wszystkie tabele i statystyki zostały nieco ograniczone. Sama gra też wydaje się nieco łatwiejsza od "czwórki”; choćby dlatego, że nieco zmniejszono liczbę technologii do odkrycia, a wprowadzanie ustrojów politycznych także zostało uproszczone.


W zamian pojawiły się niezależne miasta (oprócz barbarzyńców, którzy zawsze chcą nas atakować i innych cywilizacji). To pojedyncze miasta, które możemy albo podbić, albo nawiązać współpracę, co daje znacznie więcej korzyści. Zmian doczekał się również sposób, w jaki zarządzamy naszymi miastami.


Niby wszystko jest po staremu: wokół miasta stawiamy zabudowania i cuda, pozyskujemy surowce, a kiedy liczba ludności się powiększa, możemy przeznaczyć większe nakłady na rozwój gospodarczy czy militarny. Ale już np. zadowolenie jest wspólne dla wszystkich miast. A warto dbać o szczęście obywateli: nadwyżka kumuluje się w specjalnej puli i po osiągnięciu odpowiedniego poziomu zaczyna się Złoty Wiek, kiedy wszystko rozwija się szybciej. Stąd odkładanie budowy budynków kulturalnych nie jest najlepszym rozwiązaniem.


Jednak największe zmiany zaszły w warstwie militarnej. Po pierwsze: mapa została podzielona na heksy. Po drugie: na jednym polu może stać tylko jedna jednostka. Po trzecie: utrzymanie oddziałów (zwłaszcza tych lepszych) jest znacznie droższe. Po czwarte: jednostki z atakiem dystansowym mogą razić na odległość 2 pól. To samo dotyczy również miast, które nie są już bezbronne i nie musimy trzymać w nich garnizonów.
A i tak trudniej je zdobyć. Za tym idą również znacznie większe różnice w wartości bojowej poszczególnych typów jednostek.


W grze znajdziemy 18 cywilizacji do wyboru (Polski nie ma, ale jest Warszawa jako niezależne miasto-państwo). Każda cywilizacja i jej przywódca to oczywiście unikalne premie (i bardziej zróżnicowane niż w części czwartej). Od wtorku jest również dostępne demo z ograniczeniem do 100 tur.
Demo jest dostępne na platformie Steam, które jest też konieczne do tego, by w nowa cywilizację grać. Również na Steamie ma się pojawić (w formie aktualizacji) polska wersja językowa gry.


.


Pozostałe informacje

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

W spotkaniu rewanżowym o piąte miejsce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefl Gdańsk 3:1. Tym samym w przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz kraj w Pucharze Challenge.

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo
27 kwietnia 2024, 20:00

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Peryferia. Tym razem wystąpi wystąpi saksofonista Marek Pospieszalski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 20.00.

Lubelski wieczór w Zgrzycie
27 kwietnia 2024, 20:00

Lubelski wieczór w Zgrzycie

W najbliższą sobotę w Fabryce Kultury Zgrzyt zobaczymy, co ciekawego dzieje się na lubelskiej scenie rockowo – metalowej. Zagrają dwie lubelskie kapele: Slave Keeper i Last Jump oraz gościnnie Iron Head.

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Tworzysz muzykę a w Twoich żyłach płynie rap? Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w konkursie

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alerty meteorologiczne dla całej Polski. Przymrozki nie ominą także województwa lubelskiego.

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Najbliższe 3 miesiące w policyjnym areszcie spędzi 37-letni mieszkaniec powiatu łęczyńskiego, który groził śmiercią swoim sąsiadom, strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami w dzieci. Za popełnione czyny grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin
Wybory 2024

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin

Znamy rezultaty niedzielnego głosowania. W gminie Włodawa bez zmian, ale mieszkańcy z gmin Wyryki i Stary Brus postanowili, że ich mała ojczyzna potrzebuje diametralnych zmian.

Tymczasowo strach przechodzić

Tymczasowo strach przechodzić

W miniony czwartek na tymczasowym przejściu dla pieszych przy ulicy Filaretów (w pobliżu dawnej kładki łączącej osiedle Piastowskie i osiedle Mickiewicza) doszło do potrącenia pieszego. Mieszkańcy wspomnianych osiedli zorganizowali dziś, 22 kwietnia, spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele rady miasta, rady dzielnicy oraz kierownik Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin.

Przepis na udaną rozmowę o pracę
galeria

Przepis na udaną rozmowę o pracę

22 kwietnia br. ruszyła kolejna edycja warsztatów Lublin Skills Up. To cykl bezpłatnych spotkań wspierających kompetencje na rynku pracy

Operowali na bijącym sercu. Lubelski szpital pionierem metody w regionie

Operowali na bijącym sercu. Lubelski szpital pionierem metody w regionie

63-letnia pacjentka pomyślnie przeszła operację naprawy dwóch zastawek na pracującym sercu. Lekarze ze szpitala przy ul. Jaczewskiego zastosowali metodę jako pierwsi w województwie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium