niedziela, 25 marca 2018 r.

Gry

Hearts of Iron III: Czy Polska mogła wygrać wojnę?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 sierpnia 2009, 13:07
Autor: rad

Hearts of Iron 3 – trudno o lepszą grę przed zbliżającą się rocznicą wybuchu II wojny światowej. Dlaczego? Bo tylko tu możemy sprawdzić, co by było, gdyby...

Gdyby Francuskie wojska nie biły rekordów w szybkości odwrotu. Gdyby ZSRR nie najechał Polski 17 września. Gdyby Anglicy znacznie konkretniej wywiązali się ze swoich sojuszniczych zobowiązań. Albo gdyby w Albanii w 1937 roku zmienić nieco ustrój. Albo gdyby Polska prowadziła wówczas inną politykę zagraniczną...

10 000 prowincji

Seria HoI – jak i większość innych tytułów ze szwedzkiego studia Paradox – słynie z niesłychanego skomplikowania i niesłychanych możliwości, jakie daje graczowi. Wystarczy powiedzieć, że w najnowszej odsłonie Hearts of Iron znalazło się ponad 10000 prowincji na olbrzymiej i wiernie odwzorowanej mapie świata.

Akcja gry toczy się w latach 1936 – 1948. Mamy trzy lata na przygotowanie wybranego przez nas kraju do II wojny światowej.

W zależności od naszych poczynań będziemy mieli okazję przeżywać na własnej skórze różne historyczne wydarzenia, które autentycznie miały miejsce w owych ciężkich czasach. Sami możemy zadecydować, czy chcemy się poświęcić najdrobniejszym szczegółom od rekrutacji batalionów do nadzoru badań naukowych, czy zająć się ogólniejszymi zadaniami.

Gra jak encyklopedia

W szczegółach wygląda to niesamowicie. Do wyboru mamy wszystkie istniejące wówczas państwa. Począwszy od III Rzeszy, ZSRR, przez Polskę, Holandię, a skończywszy na rzeczonej Albanii. I stan każdego państwa w roku 1936 odwzorowano bardzo dokładnie.

Tak pod względem politycznym (w składach rządów znajdziemy prawdziwe postacie), jak i technologicznym czy gospodarczym. Przeglądanie kolejnych tabel, wykresów czy informacji wygląda momentami jak studiowanie encyklopedii. I to trójwymiarowej, bo HoI – podobnie jak Europa Universalis 3 – doczekał się grafiki w 3D (choć i tak większość czasu gry spędzimy na przesuwaniu suwaków i klikaniu po wykresach).

Zajmujemy się dyplomacją, rozwojem technologii, polityka, gospodarką i wojskiem. Niby nic nowego, ale tu się nie da w ciągu godziny wyposażyć małego państewka w bron atomową i zawojować połowy świata. Tu wszystko wymaga myślenia, precyzji i planowania.

Jeszcze więcej nowości

Jednak Szwedzi zrobili jedną rzecz, która sprawia, że w HoI 3 z przyjemnością pograją także ci, którzy odbili się od poprzednich odsłon gry. A co? A zmienili całkowicie interfejs. Możemy decydować o najdrobniejszych szczegółach (jak tworzenie i wyposażenie poszczególnych batalionów), albo skupić się na ogólniejszych aspektach rozgrywki i nawet nie zobaczyć połowy tabelek, którymi zajmie się komputer.

Gra w Polsce ukaże się już 4 września, ale to nie koniec dobrych wiadomości. Paradox na trwających właśnie targach gamescon zapowiedział trzy nowe gry. Dodatek do Europa Universalis 3, nowa grę "For the Glory” i Victoria 2.

Akcja tej ostatniej osadzona jest w XIX wieku i – uwaga! -- będzie możliwość przeniesienia zapisanej gry do Hearts of Iron 3 i kontynuowania rozgrywki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!