poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Gry

PEGI: Jak sprawdzić, czy gra jest odpowiednia dla dziecka (wideo)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lipca 2010, 18:23
Autor: RAD

Wystarczy wiedzieć, co oznaczają symbole pająka czy zaciśniętej pięści. I to, że gra ze znakiem "3” na okładce nie przestraszy żadnego przedszkolaka.

Z grami jest tak, jak z filmami: jedne są dla wszystkich, inne dla starszych graczy, a inne dla dorosłych. I warto czasami sprawdzić, w co gra nasze dziecko. Tym bardziej, że sprawa jest banalnie prosta i wszystkie informacje znajdziemy na pudełku.

Co to jest PEGI

Wystarczy wiedzieć, co oznaczają symbole pająka czy zaciśniętej pięści. I to, że gra ze znakiem "3” na okładce nie przestraszy żadnego przedszkolaka. Takich symboli jest 10 i wszystkie razem składają się na najbardziej rozpowszechniony i rozpoznawalny europejski system klasyfikacji gier, czyli PEGI.

W Polsce każda gra jest w odpowiedni sposób oznakowana. Kolorowe symbole z cyframi oznaczają dolną granice wieku. 16 – gra dla co najmniej 16-letnich graczy. 7 – dla 7-latków, itd.

Białe symbole na czarnym tle precyzują, jakie treści może zawierać gra. Zaciśnięta pięść to przemoc, komiksowy dymek oznacza wulgarny język. Pająk: strach. Strzykawka: narkotyki. Nie dość, że dowiemy się, od ilu lat jest zalecana pozycja, to jeszcze będziemy wiedzieć, co w niej jest.

Gwiazdy i specjaliści radzą

W Polsce wszyscy dystrybutorzy stosują oznaczenia PEGI. I to na wszystkich grach: czy to na komputery osobiste, czy poszczególne konsole. To nie wszystko, bo SPIDOR (Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego) prowadzi też kampanię społeczną Graj bezpiecznie.

Na zorganizowanych kilka dni temu specjalnych warsztatach pojawiły się też gwiazdy, m.in. Michał Figurski, Anna Nowak-Ibisz i Anna Popek, które opowiedziały o swoich doświadczeniach dotyczących wyboru odpowiedniej rozrywki dla dzieci.

A medioznawca dr Mirosław Filiciak i psycholog Małgorzata Ohme przyjrzeli się mitom na temat elektronicznej rozrywki. Zwrócili uwagę na to, że system PEGI to klasyfikacja gier ze względu na treści w nich zawarte, a nie ze względu na poziom trudności. Znak 3 znajdzie się na przykład na okładce symulatora lotniczego, lecz 3-latek raczej sobie z gra nie poradzi (choć nic go w niej przerazi).

PEGI

Pan European Game Information, PEGI (Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier, OSKG) powstał w 2003 roku i stosowany jest w 32 krajach. W opracowywanie systemu PEGI włączyli się przedstawiciele europejskich instytucji rządowych, eksperci ds. ochrony dzieci, naukowcy i psychologowie. PEGI jest spójnym, rozpoznawalnym, szeroko stosowanym w Europie system znakowania gier. Komisja Europejska uznała PEGI za wzorcowy przykład branżowej samoregulacji.

I choć rating nie jest obowiązkowy, producenci go stosują, ponieważ jest to ważne narzędzie wspomagające wybór właściwej gry wideo.

Więcej informacji na www.pegi.info/pl


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!