piątek, 19 stycznia 2018 r.

Hrubieszów

Hrubieszów: Spalarni odpadów nie będzie, mieszkańcy się cieszą

Dodano: 14 września 2016, 16:37

- Wygraliśmy! – cieszą się członkowie grupy „STOP Spalarni Śmieci w Hrubieszowie
- Wygraliśmy! – cieszą się członkowie grupy „STOP Spalarni Śmieci w Hrubieszowie

Egasta wypowiedziała umowę dzierżawy działki przy ul. Gródeckiej, na której chciała zbudować spalarnię odpadów. Mieszkańcy się cieszą.

O sprawie budowy napisaliśmy na początku tego roku. Spółka Egasta z Olsztyna na blisko 3-hekratowej działce chciała wybudować elektrociepłownię, w której energia elektryczna i cieplna uzyskiwana byłaby z osadu ściekowego oraz paliw alternatywnych i odpadów biodegradowalnych. Informacja o planowanej inwestycji oburzyła mieszkańców, którzy założyli stronę „STOP Spalarni Śmieci w Hrubieszowie”. Zebrali blisko 500 głosów sprzeciwu. O pomoc zwrócili się też do polityków.

– Nasz protest wynika z obawy o nasze zdrowie i zanieczyszczenie powietrza naszego miasta – pisali protestujący do burmistrza. – Obróci się ono w szare i zadymione, nie nadające się do życia miejsce.

– Okolica naszych domów i tak nie jest najlepszym i najbardziej bezpiecznym miejscem do życia, bo w pobliżu znajduje się wysypisko śmieci, do którego codziennie przejeżdżają ciężkie samochody gubiąc po drodze część odpadków. Nieopodal jest też oczyszczalnia ścieków, z której dochodzą do nas bardzo nieprzyjemne zapachy. Teraz chce się nam jeszcze podstawić pod nos spalarnię śmieci. Tak to nazywamy, bo pod ładnie brzmiącym hasłem „pozyskiwania energii z odpadów biodegradowalnych” nie kryje się nic innego niż zwykłe spalanie odpadków – oburzała się pani Ewa, jedna z mieszkanek Hrubieszowa.

Protesty sprawiły, że elektrociepłownia nie powstanie. Zdecydowała o tym sama Egasta, która wypowiedziała właśnie umowę dzierżawy działki. W piśmie skierowanym do burmistrza Hrubieszowa przyznaje, że dowiedziała się o „dużych protestach mieszkańców”. Nie to jednak ma być decydującym powodem rezygnacji.

– Wypowiedzenie składamy z uwagi na skalkulowaną w naszym uznaniu niedostateczną opłacalność inwestycji, która wynika z utrzymującej się niekorzystnej tendencji spadku cen energii elektrycznej oraz niskich poziomów cen odbioru odpadów – pisze Paweł Bielarzewski, prezes zarządu Egasty.

Mieszkańcy Hrubieszowa nie kryją zadowolenia z takiego rozwiązania.

– Wygraliśmy! – cieszą się członkowie grupy „STOP Spalarni Śmieci w Hrubieszowie”. – Liczymy na to, że podobną decyzję podejmie firma Emplastik, która chce produkować w pobliżu naszych domów regranulat. Protestujemy także przeciwko tej inwestycji. Przewodniczący grupy protestacyjnej uzbierał do tej pory następne 300 podpisów.

Zakład produkcji regranulatu z odpadów tworzyw sztucznych miałby także stanąć przy ul. Gródeckiej. Budowę planuje spółka Emplastik sp. z o.o. Zarówno ona, jak Egasta zarejestrowane są pod tym samym adresem. W skład zarządów obu spółek wchodzą te same osoby.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Krusnik02
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 września 2016 o 19:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Poziom niektórych komentarzy pozostawia wiele do życzenia. Po pierwsze nikt nie proponował mieszkańcom wycieczki (czy za darmo czy za opłatą) do Wiednia w celu zobaczenia jak funkcjonuje taka spalarnia, więc proszę mi tu bredni nie wypisywać. Chyba, że sam Urząd Miasta dostał zaproszenie. Druga sprawa odnośnie komentarza zaczynającego się "Radośni mieszkańcy..." rozumiem, że to opisuje ktoś z UM? lub bliski współpracownik? Ludzie w Hrubieszowie palą śmieciami nie dlatego, że za dużo za te śmieci płacą, ale dlatego, że po co kupować więcej opału, lepiej spalić śmieci. Ponadto Pan Burmistrz sam przyznał, że Hrubieszów to nie Kraków (chodzi o stopień zanieczyszczenia), aby ludziom zaglądać do pieca i karać za palenie plastikami i innymi rzeczami. To więc moje pytanie brzmi, czy musimy dojść do takiego zanieczyszczenia jak w Krakowie, aby wtedy dopiero karać? (czytaj pytanie retoryczne). Gratuluję tym co wywalczyli czyste powietrze, nie martwcie się kiedyś ktoś wam podziękuje, a jak nie to nie ma co się martwić, bo społeczeństwo (nie w 100%) jest niewdzięczne i czy dobrze się dla nich coś zrobi czy źle i tak nie docenią. Hrubieszów nie można do Lublina porównywać, argumentów i różnić jest dużo nie czas i nie miejsce tu wymieniać.
Rozwiń
Gość
Gość (15 września 2016 o 20:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A tak inwestorzy to wiele wycieczek by chcieli zorganizować oj na pewno i to za darmo a jakże i jeszcze basen wybudować och jak miło. Radosna twórczość to by była że hej z tej naszej pięknej takiej super ekologicznej spalarni, ojej. A co to w oczy kole, że Hrubieszów się wybronił przed spalarnią??? A co was obchodzą ceny odpadów??? A co cię człowieku janusze obchodzą??? pilnuj swojego biznesu i swoich filtrów, jakież wielkie nie zadowolenie gawiedzi, że z Hrubieszowa śmietniska Polski nie zrobią, ojej. Straszne
Rozwiń
Krusnik02
Krusnik02 (15 września 2016 o 11:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z tego, co mi wiadomo, inwestorzy chcieli za darmo zorganizować mieszkańcom wyjazd do Wiednia, żeby zobaczyli działającą w środku miasta spalarnię. Ludzie myślą, że taka inwestycja będzie wyglądałajak ich radosna twórczość, tj. spalanie odpadów w piecach węglowych w domkach jednorodzinnych. Potem będzie płacz, że ceny odbioru odpadów szybują bo UE nałoży na nas kary za balastowanie odpadów na składowiskach a skoro nie będzie spalarni to trzeba będzie wozić odpady cholera wie gdzie.
Rozwiń
Gość
Gość (15 września 2016 o 10:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Radośni mieszkańcy Hrubieszowa będą nadali opalali piece w domach butelkami PET, pampersami i innymi odpadami, jak to czynią od lat. Problem w tym, że janusze z Hrubieszowa nie mają na swoich instalacjach nowoczesnych filtrów za setki tysięcy złotych i cały syf ze spalania odpadów osiada na okolicznym terenie. Ale co tam - wiedza społeczeństwa nt. nowoczesnych technik termicznego przekształcania odpadów jest żadna - lepiej przecież balastować składowiska. Jak ceny odbioru odpadów wzrosną, to będzie krzyk, że Rada Miasta zdziera haracz, ale jak część odpadów mogłaby służyć produkcji ciepła i, dodatkowo, rozwiązana byłaby kwestia gospodarki osadowej na zmodernizowanej za pieniądze UE oczyszczalni, to nie - bo nas wytrują. Sami się kretyni trujecie - taka jest prawda.
Rozwiń
Gość
Gość (15 września 2016 o 08:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mieszkańcy będą teraz palić śmiecie we własnych piecach. Będzie czyste i świeże powietrze. Brawo, brawo.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!