Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

14 września 2016 r.
16:37

Hrubieszów: Spalarni odpadów nie będzie, mieszkańcy się cieszą

5 6 A A
- Wygraliśmy! – cieszą się członkowie grupy „STOP Spalarni Śmieci w Hrubieszowie
- Wygraliśmy! – cieszą się członkowie grupy „STOP Spalarni Śmieci w Hrubieszowie

Egasta wypowiedziała umowę dzierżawy działki przy ul. Gródeckiej, na której chciała zbudować spalarnię odpadów. Mieszkańcy się cieszą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O sprawie budowy napisaliśmy na początku tego roku. Spółka Egasta z Olsztyna na blisko 3-hekratowej działce chciała wybudować elektrociepłownię, w której energia elektryczna i cieplna uzyskiwana byłaby z osadu ściekowego oraz paliw alternatywnych i odpadów biodegradowalnych. Informacja o planowanej inwestycji oburzyła mieszkańców, którzy założyli stronę „STOP Spalarni Śmieci w Hrubieszowie”. Zebrali blisko 500 głosów sprzeciwu. O pomoc zwrócili się też do polityków.

– Nasz protest wynika z obawy o nasze zdrowie i zanieczyszczenie powietrza naszego miasta – pisali protestujący do burmistrza. – Obróci się ono w szare i zadymione, nie nadające się do życia miejsce.

– Okolica naszych domów i tak nie jest najlepszym i najbardziej bezpiecznym miejscem do życia, bo w pobliżu znajduje się wysypisko śmieci, do którego codziennie przejeżdżają ciężkie samochody gubiąc po drodze część odpadków. Nieopodal jest też oczyszczalnia ścieków, z której dochodzą do nas bardzo nieprzyjemne zapachy. Teraz chce się nam jeszcze podstawić pod nos spalarnię śmieci. Tak to nazywamy, bo pod ładnie brzmiącym hasłem „pozyskiwania energii z odpadów biodegradowalnych” nie kryje się nic innego niż zwykłe spalanie odpadków – oburzała się pani Ewa, jedna z mieszkanek Hrubieszowa.

Protesty sprawiły, że elektrociepłownia nie powstanie. Zdecydowała o tym sama Egasta, która wypowiedziała właśnie umowę dzierżawy działki. W piśmie skierowanym do burmistrza Hrubieszowa przyznaje, że dowiedziała się o „dużych protestach mieszkańców”. Nie to jednak ma być decydującym powodem rezygnacji.

– Wypowiedzenie składamy z uwagi na skalkulowaną w naszym uznaniu niedostateczną opłacalność inwestycji, która wynika z utrzymującej się niekorzystnej tendencji spadku cen energii elektrycznej oraz niskich poziomów cen odbioru odpadów – pisze Paweł Bielarzewski, prezes zarządu Egasty.

Mieszkańcy Hrubieszowa nie kryją zadowolenia z takiego rozwiązania.

– Wygraliśmy! – cieszą się członkowie grupy „STOP Spalarni Śmieci w Hrubieszowie”. – Liczymy na to, że podobną decyzję podejmie firma Emplastik, która chce produkować w pobliżu naszych domów regranulat. Protestujemy także przeciwko tej inwestycji. Przewodniczący grupy protestacyjnej uzbierał do tej pory następne 300 podpisów.

Zakład produkcji regranulatu z odpadów tworzyw sztucznych miałby także stanąć przy ul. Gródeckiej. Budowę planuje spółka Emplastik sp. z o.o. Zarówno ona, jak Egasta zarejestrowane są pod tym samym adresem. W skład zarządów obu spółek wchodzą te same osoby.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 września 2016 o 19:45
Poziom niektórych komentarzy pozostawia wiele do życzenia. Po pierwsze nikt nie proponował mieszkańcom wycieczki (czy za darmo czy za opłatą) do Wiednia w celu zobaczenia jak funkcjonuje taka spalarnia, więc proszę mi tu bredni nie wypisywać. Chyba, że sam Urząd Miasta dostał zaproszenie. Druga sprawa odnośnie komentarza zaczynającego się "Radośni mieszkańcy..." rozumiem, że to opisuje ktoś z UM? lub bliski współpracownik? Ludzie w Hrubieszowie palą śmieciami nie dlatego, że za dużo za te śmieci płacą, ale dlatego, że po co kupować więcej opału, lepiej spalić śmieci. Ponadto Pan Burmistrz sam przyznał, że Hrubieszów to nie Kraków (chodzi o stopień zanieczyszczenia), aby ludziom zaglądać do pieca i karać za palenie plastikami i innymi rzeczami. To więc moje pytanie brzmi, czy musimy dojść do takiego zanieczyszczenia jak w Krakowie, aby wtedy dopiero karać? (czytaj pytanie retoryczne). Gratuluję tym co wywalczyli czyste powietrze, nie martwcie się kiedyś ktoś wam podziękuje, a jak nie to nie ma co się martwić, bo społeczeństwo (nie w 100%) jest niewdzięczne i czy dobrze się dla nich coś zrobi czy źle i tak nie docenią. Hrubieszów nie można do Lublina porównywać, argumentów i różnić jest dużo nie czas i nie miejsce tu wymieniać.
Poziom niektórych komentarzy pozostawia wiele do życzenia. Po pierwsze nikt nie proponował mieszkańcom wycieczki (czy za darmo czy za opłatą) do Wiednia w celu zobaczenia jak funkcjonuje taka spalarnia, więc proszę mi tu bredni nie wypisywać. Chyba, że sam Urząd Miasta dostał zaproszenie. Druga sprawa odnośnie komentarza zaczynającego się "Radośni mieszkańcy..." rozumiem, że to opisuje ktoś z UM? lub bliski współpracownik? Ludzie w Hrubieszowie palą śmieciami nie dlatego, że za dużo za te śmieci płacą, ale dlatego, że po co kupować... rozwiń
Avatar
Gość / 15 września 2016 o 20:19
A tak inwestorzy to wiele wycieczek by chcieli zorganizować oj na pewno i to za darmo a jakże i jeszcze basen wybudować och jak miło. Radosna twórczość to by była że hej z tej naszej pięknej takiej super ekologicznej spalarni, ojej. A co to w oczy kole, że Hrubieszów się wybronił przed spalarnią??? A co was obchodzą ceny odpadów??? A co cię człowieku janusze obchodzą??? pilnuj swojego biznesu i swoich filtrów, jakież wielkie nie zadowolenie gawiedzi, że z Hrubieszowa śmietniska Polski nie zrobią, ojej. Straszne
Avatar
Krusnik02 / 15 września 2016 o 11:02
Z tego, co mi wiadomo, inwestorzy chcieli za darmo zorganizować mieszkańcom wyjazd do Wiednia, żeby zobaczyli działającą w środku miasta spalarnię. Ludzie myślą, że taka inwestycja będzie wyglądałajak ich radosna twórczość, tj. spalanie odpadów w piecach węglowych w domkach jednorodzinnych. Potem będzie płacz, że ceny odbioru odpadów szybują bo UE nałoży na nas kary za balastowanie odpadów na składowiskach a skoro nie będzie spalarni to trzeba będzie wozić odpady cholera wie gdzie.
Avatar
Gość / 15 września 2016 o 10:42
Radośni mieszkańcy Hrubieszowa będą nadali opalali piece w domach butelkami PET, pampersami i innymi odpadami, jak to czynią od lat. Problem w tym, że janusze z Hrubieszowa nie mają na swoich instalacjach nowoczesnych filtrów za setki tysięcy złotych i cały syf ze spalania odpadów osiada na okolicznym terenie. Ale co tam - wiedza społeczeństwa nt. nowoczesnych technik termicznego przekształcania odpadów jest żadna - lepiej przecież balastować składowiska. Jak ceny odbioru odpadów wzrosną, to będzie krzyk, że Rada Miasta zdziera haracz, ale jak część odpadów mogłaby służyć produkcji ciepła i, dodatkowo, rozwiązana byłaby kwestia gospodarki osadowej na zmodernizowanej za pieniądze UE oczyszczalni, to nie - bo nas wytrują. Sami się kretyni trujecie - taka jest prawda.
Radośni mieszkańcy Hrubieszowa będą nadali opalali piece w domach butelkami PET, pampersami i innymi odpadami, jak to czynią od lat. Problem w tym, że janusze z Hrubieszowa nie mają na swoich instalacjach nowoczesnych filtrów za setki tysięcy złotych i cały syf ze spalania odpadów osiada na okolicznym terenie. Ale co tam - wiedza społeczeństwa nt. nowoczesnych technik termicznego przekształcania odpadów jest żadna - lepiej przecież balastować składowiska. Jak ceny odbioru odpadów wzrosną, to będzie krzyk, że Rada Miasta zdziera haracz, ale j... rozwiń
Avatar
Gość / 15 września 2016 o 08:45
Mieszkańcy będą teraz palić śmiecie we własnych piecach. Będzie czyste i świeże powietrze. Brawo, brawo.
Avatar
Gość / 14 września 2016 o 20:42
Za to Lublin spalarniami odpadów zasłynie pomimo ponad 9 tys. podpisów i ogólnego sprzeciwu mieszkańców dzielnic położonych w pobliżu planowanych 3 inwestycji.
Avatar
Gość / 19 września 2016 o 19:45
Poziom niektórych komentarzy pozostawia wiele do życzenia. Po pierwsze nikt nie proponował mieszkańcom wycieczki (czy za darmo czy za opłatą) do Wiednia w celu zobaczenia jak funkcjonuje taka spalarnia, więc proszę mi tu bredni nie wypisywać. Chyba, że sam Urząd Miasta dostał zaproszenie. Druga sprawa odnośnie komentarza zaczynającego się "Radośni mieszkańcy..." rozumiem, że to opisuje ktoś z UM? lub bliski współpracownik? Ludzie w Hrubieszowie palą śmieciami nie dlatego, że za dużo za te śmieci płacą, ale dlatego, że po co kupować więcej opału, lepiej spalić śmieci. Ponadto Pan Burmistrz sam przyznał, że Hrubieszów to nie Kraków (chodzi o stopień zanieczyszczenia), aby ludziom zaglądać do pieca i karać za palenie plastikami i innymi rzeczami. To więc moje pytanie brzmi, czy musimy dojść do takiego zanieczyszczenia jak w Krakowie, aby wtedy dopiero karać? (czytaj pytanie retoryczne). Gratuluję tym co wywalczyli czyste powietrze, nie martwcie się kiedyś ktoś wam podziękuje, a jak nie to nie ma co się martwić, bo społeczeństwo (nie w 100%) jest niewdzięczne i czy dobrze się dla nich coś zrobi czy źle i tak nie docenią. Hrubieszów nie można do Lublina porównywać, argumentów i różnić jest dużo nie czas i nie miejsce tu wymieniać.
Poziom niektórych komentarzy pozostawia wiele do życzenia. Po pierwsze nikt nie proponował mieszkańcom wycieczki (czy za darmo czy za opłatą) do Wiednia w celu zobaczenia jak funkcjonuje taka spalarnia, więc proszę mi tu bredni nie wypisywać. Chyba, że sam Urząd Miasta dostał zaproszenie. Druga sprawa odnośnie komentarza zaczynającego się "Radośni mieszkańcy..." rozumiem, że to opisuje ktoś z UM? lub bliski współpracownik? Ludzie w Hrubieszowie palą śmieciami nie dlatego, że za dużo za te śmieci płacą, ale dlatego, że po co kupować... rozwiń
Avatar
Gość / 15 września 2016 o 20:19
A tak inwestorzy to wiele wycieczek by chcieli zorganizować oj na pewno i to za darmo a jakże i jeszcze basen wybudować och jak miło. Radosna twórczość to by była że hej z tej naszej pięknej takiej super ekologicznej spalarni, ojej. A co to w oczy kole, że Hrubieszów się wybronił przed spalarnią??? A co was obchodzą ceny odpadów??? A co cię człowieku janusze obchodzą??? pilnuj swojego biznesu i swoich filtrów, jakież wielkie nie zadowolenie gawiedzi, że z Hrubieszowa śmietniska Polski nie zrobią, ojej. Straszne
Avatar
Krusnik02 / 15 września 2016 o 11:02
Z tego, co mi wiadomo, inwestorzy chcieli za darmo zorganizować mieszkańcom wyjazd do Wiednia, żeby zobaczyli działającą w środku miasta spalarnię. Ludzie myślą, że taka inwestycja będzie wyglądałajak ich radosna twórczość, tj. spalanie odpadów w piecach węglowych w domkach jednorodzinnych. Potem będzie płacz, że ceny odbioru odpadów szybują bo UE nałoży na nas kary za balastowanie odpadów na składowiskach a skoro nie będzie spalarni to trzeba będzie wozić odpady cholera wie gdzie.
Avatar
Gość / 15 września 2016 o 10:42
Radośni mieszkańcy Hrubieszowa będą nadali opalali piece w domach butelkami PET, pampersami i innymi odpadami, jak to czynią od lat. Problem w tym, że janusze z Hrubieszowa nie mają na swoich instalacjach nowoczesnych filtrów za setki tysięcy złotych i cały syf ze spalania odpadów osiada na okolicznym terenie. Ale co tam - wiedza społeczeństwa nt. nowoczesnych technik termicznego przekształcania odpadów jest żadna - lepiej przecież balastować składowiska. Jak ceny odbioru odpadów wzrosną, to będzie krzyk, że Rada Miasta zdziera haracz, ale jak część odpadów mogłaby służyć produkcji ciepła i, dodatkowo, rozwiązana byłaby kwestia gospodarki osadowej na zmodernizowanej za pieniądze UE oczyszczalni, to nie - bo nas wytrują. Sami się kretyni trujecie - taka jest prawda.
Radośni mieszkańcy Hrubieszowa będą nadali opalali piece w domach butelkami PET, pampersami i innymi odpadami, jak to czynią od lat. Problem w tym, że janusze z Hrubieszowa nie mają na swoich instalacjach nowoczesnych filtrów za setki tysięcy złotych i cały syf ze spalania odpadów osiada na okolicznym terenie. Ale co tam - wiedza społeczeństwa nt. nowoczesnych technik termicznego przekształcania odpadów jest żadna - lepiej przecież balastować składowiska. Jak ceny odbioru odpadów wzrosną, to będzie krzyk, że Rada Miasta zdziera haracz, ale j... rozwiń
Avatar
Gość / 15 września 2016 o 08:45
Mieszkańcy będą teraz palić śmiecie we własnych piecach. Będzie czyste i świeże powietrze. Brawo, brawo.
Avatar
Gość / 14 września 2016 o 20:42
Za to Lublin spalarniami odpadów zasłynie pomimo ponad 9 tys. podpisów i ogólnego sprzeciwu mieszkańców dzielnic położonych w pobliżu planowanych 3 inwestycji.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Techno Lublin w Plenerze
26 maja 2018, 20:00

Techno Lublin w Plenerze 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Plener (al. Piłsudskiego 23) zaprasza na imprezę z cyklu Techno Lublin, podczas której 10 znanych lubelskich DJ'ów przez 12 godzin będzie rozkręcać imprezę. Start 26 maja o godz. 20.

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko 0 3

Warto będzie wybrać się w sobotę na stadion w Chełmie. Piłkarze Artura Bożyka podejmują Motor Lublin. Jeżeli wygrają, to na dobre wrócą do walki o awans. Jednocześnie mogą zamknąć drogę do II ligi rywalom. Bardzo ciekawe derby rozpoczną się o godz. 17

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc
galeria
film

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc 0 2

Alicja Mazurek z Lublina potrzebuje pomocy. Po tragicznym wypadku trafiła do kliniki "Budzik", rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na jej leczenie i rehabilitację

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób 0 4

26-letni mieszkaniec Świdnika aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód 0 4

Motocyklista z gminy Urzędów uderzył w krawężnik. Od jednośladu oderwało się przednie koło i uderzyło w jadący z przeciwka samochód

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 0 1

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 0 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 0 23

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia] 0 1

W Lublinie trwają KULturalia. Koncerty odbywają się na pl. Teatralnym przed CSK. Wczoraj wystąpili Vestige, Lilly Hates Roses, Ted Nemeth, Smolik // Kev Fox i Krzysztof Zalewski. Dzisiaj odbędą się koncerty zespołów Pasażer, Kamp!, Myslovitz, The Dumplings i Voo Voo

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa 0 0

Do zrozumienia tej porannej przygody jaka wydarzyła się w jednym z bloków, potrzebna jest wiedza o zasadach dystrybucji mleka w czasach PRL i działaniu zamków zatrzaskowych w drzwiach

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik 0 2

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożą przysięgę w najbliższą niedzielę o godz. 14. na placu Zamkowym w Lublinie. Uroczystość będzie połączona ze świętem lubelskiej brygady. Po ceremonii zaplanowano piknik rodzinny.

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05)
25 maja 2018, 9:00

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05) 0 0

Co Gdzie Kiedy. To jedna z najgorętszych premier tego roku. Na ekrany lubelskich kin wkracza kolejna odsłona sagi Gwiezdnych Wojen - Han Solo, przedstawiająca młodzieńcze losy słynnego przemytnika. To jednak nie jedyna ciekawa premiera filmowa nadchodzącego weekendu. Ponadto lubelskie placówki oferują interesujące koncerty i spektakle. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta?

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta? 0 9

W Lublinie Krzysztof Żuk, w Chełmie Agata Fisz, a w Zamościu Andrzej Wnuk mają największe szanse na zwycięstwo w zbliżających się wyborach samorządowych

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu 0 0

TENIS ZIEMNY Na kortach MOSiR w Parczewie odbył się otwarty turniej na otwarcie sezonu

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 2 24

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!