Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

2 grudnia 2017 r.
8:10

Mobbing w wojsku? Żołnierze poskarżyli się na dowódcę. Prokuratura wszczęła śledztwo

Autor: Zdjęcie autora jsz
722 33 A A

Dowódca kompanii w 2. Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie niewłaściwie traktował swoich podwładnych. Do takich wniosków doszła prokuratura i wszczęła śledztwo w sprawie wojskowego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do mobbingu miało dochodzić od 2 lat w IV Kompanii 2. Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie. Na zachowanie swojego dowódcy, Radosława P. poskarżyło się ok. 20 żołnierzy. Pismo w tej sprawie przekazali dowódcy jednostki. Stamtąd skarga trafiła do wydziału wojskowego Prokuratury Rejonowej w Lublinie.

– W ramach czynności sprawdzających potwierdziliśmy, że miały miejsce nieprawidłowości. Stąd postanowienie o wszczęciu śledztwa – wyjaśnia mjr Robert Dąbek, zastępca Prokuratora Rejonowego w Lublinie. – Będziemy teraz przesłuchiwać żołnierzy. Sprawdzimy na ile ich zeznania, składane pod rygorem odpowiedzialności karnej będą się pokrywały z wcześniejszymi relacjami.

Według autorów zawiadomienia, przełożony ich wyzywał i poniżał. Był wulgarny i zmuszał do wykonywania zadań, którymi nie powinni się zajmować.

– Chodzi np. o zamiatanie chodników – dodaje mjr Dąbek.

Radosław P. miał również cały czas mówić, że jest bogiem, podwładni do niczego się nie nadają i wszystkich ich pozwalnia.

Śledztwo prowadzone jest w kierunku psychicznego i fizycznego znęcania się nad podwładnymi. Śledczy rozważają również zarzuty dotyczące znieważania podwładnych. Tego rodzaju przewinienie nie jest jednak ścigane z urzędu. Pokrzywdzeni wojskowi lub dowódca jednostki musieliby wtedy złożyć do prokuratury stosowne zawiadomienie. Jeśli dowódca usłyszy prokuratorskie zarzuty, będzie się musiał liczyć z karą do 2 lat więzienia.

Czytaj więcej o:

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
fala 86 / 7 grudnia 2017 o 23:33
Ma pani rację 
Avatar
j / 2 grudnia 2017 o 21:43
polityka kadrowa ,w tym obecnego pisu ,to worek z gów..nem ,w budżecie ,policji,lesnictwie  i reszcie ,to tragedia ,już tow. lenin mawiał ze o wszystkim decydują kadry ,wiec lepiej nie bedzie
Avatar
O Racja! / 2 grudnia 2017 o 19:45
To wojsko!wojsko to jest szacun do Panstwa w ktorym sie sluzy!a nie od poniedzialku do piatku i weekend biba!teraz to nie zolnieze tylko odbimbac i chata!zero szacunuku dla ubioru i rzeczy ktorych sie do staje za darmo np placak(wypchany piwami po pracy )no moze w koncu jakis rezim!dyscyplina nie przedszkole!
Avatar
Asta / 2 grudnia 2017 o 19:39
Moja była kompania, nikt mnie tam nie skrzywdził, nauczyli jak być facetem, nikt sie nie skarżył a jaka duma była , że to 4 kompania elitarna, najlepsza. Ze swoim hymnem na ustach maszerować to serce rosło. To jeszcze czasy , gdy dowódcą był kpt Jankowski , którego serdecznie pozdrawiam. A teraz opłacane ci...ki a nie żadne wojsko które miotła parzy w rączki. żal i tyle
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 17:31
A innych spraw nie poruszacie naprzykład poniżania nie rególaminowego zachowania podawanie się za boga kto dał mu takie prawo.Ps rególamin ogólny dotyczy wszystkich żołnierzy a nie tylko wybranego korpusu.Na dodatek za nie przestrzeganie i łamanie są kary dotyczy to wszystkich żołnierzy ktoś ten rególamin wymyślił napisał po to aby wszystko było poukladane i żeby żołnierze się szanowali poto nasi dziadowie i ojcowie walczyli i gineli .
Avatar
Żołnierz / 2 grudnia 2017 o 16:39
czytam te komentarze i z podziwu wyjść nie mogę...... 20 lat temu to 20 lat temu tamto co żeście robili te lata temu rejony i nic więcej was to wojsko nie nauczyło sprzątać jak onuce na kopyta założyć i buty jak powinny być wypastowane. ok wszystko fajnie ale takie zeczy robi się w okresie unitarki a nie przez całą służbę a wy karabinu trzymać porządnie nie potraficie trzymać o rączka nóżka i strzelanie z podpórki a czasy się zmieniły wojsko ma się szkolić ma być szanowane przez przełożonych bo oni tego wymagają żeby szanować ich a noszą ten sam mundur i te same flagi na ramieniu. po to wojsko zatrudnia panie od sprzątania i panie od zamiatania chodnikow żeby wojsko nie zajmowali się ***ami tylko się szkoliło a komuchy tacy jak ten dowódca i połowa tych komentujących w *** byli gówno widzieli a dzięki tym szwejom  jak to ktoś ich nazwał w tych komentarzach przełożeni sięgają po następne gwiazdki. szeregowy w obecnych czasach jest wykształcona osoba znajacą się na swojej robocie często gęsto to specjaliści instruktorzy itp. także połowa z komentatorów nie sięga szeregowym do pięt siŁa i honor dziękuję skonczylem
czytam te komentarze i z podziwu wyjść nie mogę...... 20 lat temu to 20 lat temu tamto co żeście robili te lata temu rejony i nic więcej was to wojsko nie nauczyło sprzątać jak onuce na kopyta założyć i buty jak powinny być wypastowane. ok wszystko fajnie ale takie zeczy robi się w okresie unitarki a nie przez całą służbę a wy karabinu trzymać porządnie nie potraficie trzymać o rączka nóżka i strzelanie z podpórki a czasy się zmieniły wojsko ma się szkolić ma być szanowane przez przełożonych bo oni tego wymagają żeby szanować ich a noszą ten... rozwiń
Avatar
xyz / 2 grudnia 2017 o 15:33
Artykuł nie do końca prawdziwy, zrobiono w nim z żołnierzy nieudaczników a wszystko z powodu niewłaściwego zachowania paru osób a nie całej kompanii.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 14:59
słusznie chodniki powinny sie zamiatać same a szwej ma leżeć
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 14:56
A te buty na foto, to mobingowanych? Jeśli tak, to współczuję temu dowódcy, że trafiły mu się łajzy.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 14:42
W Skwierzynie też był taki kapitan co niszczył psychicznie żołnierzy. Poniżał, obrażał i wyzywał. Nikt się nie poskarżył, wszyscy się bali. Szczególnie upodobał sobie żołnierzy z korpusu szeregowych.
Avatar
fala 86 / 7 grudnia 2017 o 23:33
Ma pani rację 
Avatar
j / 2 grudnia 2017 o 21:43
polityka kadrowa ,w tym obecnego pisu ,to worek z gów..nem ,w budżecie ,policji,lesnictwie  i reszcie ,to tragedia ,już tow. lenin mawiał ze o wszystkim decydują kadry ,wiec lepiej nie bedzie
Avatar
O Racja! / 2 grudnia 2017 o 19:45
To wojsko!wojsko to jest szacun do Panstwa w ktorym sie sluzy!a nie od poniedzialku do piatku i weekend biba!teraz to nie zolnieze tylko odbimbac i chata!zero szacunuku dla ubioru i rzeczy ktorych sie do staje za darmo np placak(wypchany piwami po pracy )no moze w koncu jakis rezim!dyscyplina nie przedszkole!
Avatar
Asta / 2 grudnia 2017 o 19:39
Moja była kompania, nikt mnie tam nie skrzywdził, nauczyli jak być facetem, nikt sie nie skarżył a jaka duma była , że to 4 kompania elitarna, najlepsza. Ze swoim hymnem na ustach maszerować to serce rosło. To jeszcze czasy , gdy dowódcą był kpt Jankowski , którego serdecznie pozdrawiam. A teraz opłacane ci...ki a nie żadne wojsko które miotła parzy w rączki. żal i tyle
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 17:31
A innych spraw nie poruszacie naprzykład poniżania nie rególaminowego zachowania podawanie się za boga kto dał mu takie prawo.Ps rególamin ogólny dotyczy wszystkich żołnierzy a nie tylko wybranego korpusu.Na dodatek za nie przestrzeganie i łamanie są kary dotyczy to wszystkich żołnierzy ktoś ten rególamin wymyślił napisał po to aby wszystko było poukladane i żeby żołnierze się szanowali poto nasi dziadowie i ojcowie walczyli i gineli .
Avatar
Żołnierz / 2 grudnia 2017 o 16:39
czytam te komentarze i z podziwu wyjść nie mogę...... 20 lat temu to 20 lat temu tamto co żeście robili te lata temu rejony i nic więcej was to wojsko nie nauczyło sprzątać jak onuce na kopyta założyć i buty jak powinny być wypastowane. ok wszystko fajnie ale takie zeczy robi się w okresie unitarki a nie przez całą służbę a wy karabinu trzymać porządnie nie potraficie trzymać o rączka nóżka i strzelanie z podpórki a czasy się zmieniły wojsko ma się szkolić ma być szanowane przez przełożonych bo oni tego wymagają żeby szanować ich a noszą ten sam mundur i te same flagi na ramieniu. po to wojsko zatrudnia panie od sprzątania i panie od zamiatania chodnikow żeby wojsko nie zajmowali się ***ami tylko się szkoliło a komuchy tacy jak ten dowódca i połowa tych komentujących w *** byli gówno widzieli a dzięki tym szwejom  jak to ktoś ich nazwał w tych komentarzach przełożeni sięgają po następne gwiazdki. szeregowy w obecnych czasach jest wykształcona osoba znajacą się na swojej robocie często gęsto to specjaliści instruktorzy itp. także połowa z komentatorów nie sięga szeregowym do pięt siŁa i honor dziękuję skonczylem
czytam te komentarze i z podziwu wyjść nie mogę...... 20 lat temu to 20 lat temu tamto co żeście robili te lata temu rejony i nic więcej was to wojsko nie nauczyło sprzątać jak onuce na kopyta założyć i buty jak powinny być wypastowane. ok wszystko fajnie ale takie zeczy robi się w okresie unitarki a nie przez całą służbę a wy karabinu trzymać porządnie nie potraficie trzymać o rączka nóżka i strzelanie z podpórki a czasy się zmieniły wojsko ma się szkolić ma być szanowane przez przełożonych bo oni tego wymagają żeby szanować ich a noszą ten... rozwiń
Avatar
xyz / 2 grudnia 2017 o 15:33
Artykuł nie do końca prawdziwy, zrobiono w nim z żołnierzy nieudaczników a wszystko z powodu niewłaściwego zachowania paru osób a nie całej kompanii.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 14:59
słusznie chodniki powinny sie zamiatać same a szwej ma leżeć
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 14:56
A te buty na foto, to mobingowanych? Jeśli tak, to współczuję temu dowódcy, że trafiły mu się łajzy.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 14:42
W Skwierzynie też był taki kapitan co niszczył psychicznie żołnierzy. Poniżał, obrażał i wyzywał. Nikt się nie poskarżył, wszyscy się bali. Szczególnie upodobał sobie żołnierzy z korpusu szeregowych.
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 0 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 0 6

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia] 0 0

W Lublinie trwają KULturalia. Koncerty odbywają się na pl. Teatralnym przed CSK. Wczoraj wystąpili Vestige, Lilly Hates Roses, Ted Nemeth, Smolik // Kev Fox i Krzysztof Zalewski. Dzisiaj odbędą się koncerty zespołów Pasażer, Kamp!, Myslovitz, The Dumplings i Voo Voo

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa 0 0

Do zrozumienia tej porannej przygody jaka wydarzyła się w jednym z bloków, potrzebna jest wiedza o zasadach dystrybucji mleka w czasach PRL i działaniu zamków zatrzaskowych w drzwiach

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik 0 2

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożą przysięgę w najbliższą niedzielę o godz. 14. na placu Zamkowym w Lublinie. Uroczystość będzie połączona ze świętem lubelskiej brygady. Po ceremonii zaplanowano piknik rodzinny.

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05)
25 maja 2018, 9:00

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05) 0 0

Co Gdzie Kiedy. To jedna z najgorętszych premier tego roku. Na ekrany lubelskich kin wkracza kolejna odsłona sagi Gwiezdnych Wojen - Han Solo, przedstawiająca młodzieńcze losy słynnego przemytnika. To jednak nie jedyna ciekawa premiera filmowa nadchodzącego weekendu. Ponadto lubelskie placówki oferują interesujące koncerty i spektakle. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta?

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta? 0 8

W Lublinie Krzysztof Żuk, w Chełmie Agata Fisz, a w Zamościu Andrzej Wnuk mają największe szanse na zwycięstwo w zbliżających się wyborach samorządowych

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu 0 0

TENIS ZIEMNY Na kortach MOSiR w Parczewie odbył się otwarty turniej na otwarcie sezonu

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 2 14

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 26

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 106 63

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 3

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina