sobota, 24 lutego 2018 r.

Hrubieszów

Stop spalarni na odpady! Mieszkańcy Hrubieszowa protestują

Dodano: 22 czerwca 2016, 18:01

Mieszkańcy Hrubieszowa nie chcą budowy elektrociepłowni, w której paliwem byłyby odpady. Założyli stronę „STOP Spalarni Śmieci w Hrubieszowie”. Zbierają też głosy sprzeciwu i proszą o pomoc polityków.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Budową elektrociepłowni przy ul. Gródeckiej zainteresowana jest spółka Egasta z Olsztyna. Na blisko 3-hekratowej działce chciałaby wybudować elektrociepłownię, w której energia elektryczna i cieplna uzyskiwana byłaby z osadu ściekowego oraz paliw alternatywnych i odpadów biodegradowalnych. Informacja o planowanej inwestycji oburzyła mieszkańców. Jeszcze w lutym pod protestem podpisało się około 200 osób – mieszkańców Hrubieszowa i wsi Gródek. Później liczba ta wzrosła do blisko 500.

– Nasz protest wynika z obawy o nasze zdrowie i zanieczyszczenie powietrza naszego miasta – pisali protestujący do burmistrza. – Obróci się ono w szare i zadymione, nie nadające się do życia miejsce.

– Okolica naszych domów i tak nie jest najlepszym i najbardziej bezpiecznym miejscem do życia – przyznaje pani Ewa, jedna z mieszkanek Hrubieszowa. – Obok naszych domów znajduje się wysypisko śmieci, do którego codziennie przejeżdżają ciężkie samochody gubiąc po drodze część odpadków. W pobliżu jest też oczyszczalnia ścieków, z której dobiegają do nas bardzo nieprzyjemne zapachy. Teraz chce się nam jeszcze podstawić pod nos spalarnię śmieci. Tak to nazywamy, bo pod ładnie brzmiącym hasłem „pozyskiwania energii z odpadów biodegradowalnych” nie kryje się nic innego niż zwykłe spalanie odpadków.

Mieszkańcy chcą szeroko zakrojonych konsultacji. O rozwagę, przeprowadzenie rozmów z mieszkańcami oraz przygotowanie opinii środowiskowej wnosił też poseł Sławomir Zawiślak (PiS), do którego mieszkańcy Hrubieszowa zwrócili się z prośbą o pomoc.

– Powiatowy inspektor sanitarny wystąpił o uzupełnienie raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w kwestii analizy potencjalnych konfliktów społecznych – przyznaje Paweł Wojciechowski, sekretarz miasta. – Czekamy jeszcze na uwagi Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Wszystkie zalecenia będą zgłoszone inwestorowi na piśmie. W trakcie procedury wydania decyzji planowane są szerokie konsultacje społeczne, które odbędą się najprawdopodobniej na przełomie lipca i sierpnia.

Wojciechowski dodaje, że informacje o terminach i miejscach spotkań opublikowane zostaną na stronie internetowej urzędu oraz na tablicach informacyjnych.

– Przekażemy je także przedstawicielom protestujących, z którymi prowadzimy korespondencję – podkreśla. – Decyzja zapadnie dopiero wtedy, gdy wszyscy będą mogli się w tej sprawie wypowiedzieć i będą mieli czas do zaprezentowania swoich racji.

>>>

Ulica Gródecka w Hrubieszowie:

Czytaj więcej o: Hrubieszów śmieci spalarnia odpady
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 czerwca 2016 o 16:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niesamowicie uczciwe wobec spoleczenstwa Hrubieszowa, czyscic z syfu pol POLSKI i robic air condition hrubieszowiakom
Rozwiń
Gość
Gość (23 czerwca 2016 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak sąsiad sąsiadowi dymi prosto w nos przez ponad pół roku wszelkim smrodem, to jest dobrze, bo tak jest od zawsze, czyli po naszemu, ale spalarnia, to coś nowego, a nowe, obce i ktoś jeszcze na tym jeszcze ma zarabiać, to panie tak nie może być.
Rozwiń
Gość
Gość (22 czerwca 2016 o 20:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lubimy się sami truć śmieciami, ale spalanymi w domowych piecach. Lubimy też truć się węglem. Sami. Sąsiad sąsiada. Spalarnia jest zła.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!