poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Hrubieszów

Za Bugiem. Studentka zbiera na film o tragicznych dziejach polsko-ukraińskich

Dodano: 17 lipca 2016, 17:59
Autor: ask

Zdjęcia do filmu dokumentalnego "Za Bugiem" miałyby rozpocząć się jeszcze w te wakacje
Zdjęcia do filmu dokumentalnego "Za Bugiem" miałyby rozpocząć się jeszcze w te wakacje

Film dokumentalny o tragicznych relacjach polsko-ukraińskich w czasie wojny nakręcić chce Aleksandra Rydzkowska, studentka kierunku filmowego na Akademii Sztuki w Mediolanie. Pomysł powstał po tym, jak usłyszała opowieści krewnych, mieszkających dziś w Hrubieszowie.

 – Moja rodzina ze strony babci to Polacy pochodzący i żyjący od wielu pokoleń, aż do II wojny światowej, na terenach dzisiejszej Zachodniej Ukrainy. Pradziadkowie z jedenaściorgiem dzieci żyli w Siedliskach. W 1943 r., z powodu czystek etnicznych, byli zmuszeni ratować się ucieczką – opowiada Rydzkowska. – Część krewnych osiadła w Hrubieszowie, a część trafiła na Ziemie Odzyskane w okolice Głogowa i Szczecina. Babcia trafiła w te rejony po pobycie w sierocińcu. Potem poznała tam mojego dziadka, absolwenta filozofii na KUL.

Historię rodziny Aleksandra Rydzkowska poznała z opowieści krewnych i pamiętników babci Aldony Rybarskiej, z domu Buszko. – Byłam poruszona tym, że mimo wielu okropieństw, których była świadkiem, nigdy nie opowiedziała się po żadnej stronie i nigdy nie krytykowała Ukraińców jako narodu. Nie obarczała ich winą za swoje nieszczęścia – podkreśla Rydzkowska. – Z jej historii dowiedziałam się natomiast o Ukraińcach, którzy ostrzegli moją rodzinę przed szykowanymi atakami na Polaków. Dzięki temu zdążyli uciec. Usłyszałam także historię o dwóch polskich mężczyznach, którzy po pijanemu zastrzelili kobietę tylko dlatego, że miała obcy akcent. Według mnie tak tragicznych wydarzeń nie można oceniać w perspektywie „dobry” lub „zły”. O tym będzie ten film– dodaje.

Rydzkowska chce, by wstąpiła w nim jej rodzina, a także Ukraińcy pochodzący z regionu lwowskiego, którzy także przeżyli II wojnę światową. Ze względu na wiek i stan zdrowia bohaterów, projektu nie można odkładać w czasie. Zdjęcia miałyby rozpocząć się jeszcze w te wakacje. Pracy podejmie się międzynarodowa grupa, w skład której oprócz Polaków wchodzą także Ukrainiec, Hindus i Włoch.

Żeby udało się go zrealizować potrzebna jest jednak pomoc finansowa, m.in. na wypożyczenie sprzętu filmowego, a przede wszystkim na podróż na wschód. Zbiórka internetowa potrwa do 8 sierpnia. Informacje o tym, jak wspomóc produkcję filmu znajdują się na jego oficjalnej stronie internetowej zabugiem.pl (w zakładce wesprzyj nas)

 

Aleksandra Rydzkowska
Aleksandra Rydzkowska
Użytkownik niezarejestrowany
Aleksandra Rydzkowska
iwona62
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 lipca 2016 o 09:38) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziewczyno rób swoje i nie przejmuj sie zdaniem ludzi, którzy myślą ze zanussi to producent pralek, a do kina chodzą tylko w środy i tylko na komedie romantyczne (koniecznie polskie, Bóg honor ojczyzna). Myślenie kategoriami czarne-białe, my- ci dobrzy, inni - źli i zawsze winni - to dopiero bycie słodko naiwnym. Aleksandra chce przedstawić historie tak, jak widzi to babcia, która w przeciwieństwie do Nas przeżyła to i nie wymaga bycia wiecznie za to przepraszana, ale cieszy sie ze żyje teraz w wolnym kraju bez wojen. Temat jest ciężki, ale dlatego warto! Trzymam kciuki!
Rozwiń
Aleksandra Rydzkowska
Aleksandra Rydzkowska (19 lipca 2016 o 16:53) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
użytkownik niezarejestrowany napisał:
niech ukraińcy najpierw przeproszą za ludobójstwo!
******superstacja.tv/wiadomosc/2016-06-04/ukraina-przeprasza-za-wolyn-prosimy-o-przebaczenie-i-tak-sami-przebaczamy/   ile jeszcze razy mają przepraszać?
użytkownik niezarejestrowany napisał:
według mnie tak tragicznych wydarzeń nie można oceniać w perspektywie „dobry” lub „zły” - czyli będzie infantylnie i słodko?
jeżeli nieopowiadanie się po żadnej stronie i nieobarczanie całą winą jednej strony jest infantyle i słodkie to owszem.
użytkownik niezarejestrowany napisał:
zbiórka na bezpłatne wakacje? pora na projekt przedszkolaków? do zrobienia filmu trzeba trochę wiedzy innej niż opowieści seniorki rodu.
od 6 lat zdobywam doświadczenie w sztuce filmowej, robiąc naprawdę co mogę. oprócz licznych wolontariatów na imprezach kulturalnych w szczecinie odbyłam staż w filmotece bolońskiej, wzięłam udział i pracowałam podczas warsztatów filmowych z krzysztofem zanussim i robem nilssonem w bolonii i współpracuję przy organizacji festiwalu filmowego w piacenza (wszystko jako wolontariusz - za darmo). ponadto rok spędziłam na wolontariacie europejskim pracując dla urzędu miasta cremona i zajmując się dokumentacją filmową różnych projektów miejskich. obecnie natomiast jestem studentką drugiego stopnia na kierunku filmowym na akademii sztuki w mediolanie. uważam więc tego typu komentarze za bardzo obraźliwe. nie uważam się za darmozjada, który pragnie wyciągnąć pieniądze na darmowe wakacje. nad moim projektem ciężko pracuję już od dobrych kilku miesięcy i będę jeszcze kolejny rok (za darmo). nie ma pan/pani pojęcia o pracy, którą wkładam w uczenie się i w realizację filmów oraz w poszukiwania związane z tematyką filmu. przepraszam natomiast, że sama nie przeżyłam wołynia - dopiero wówczas pewnie byłabym godnym autorytetem by zrealizować podobny film. jeśli natomiast światem rządziliby ludzie uważający, że filmy mogą robić tylko uznani reżyserowie to kino w ogóle by nie powstało. zdaję sobie natomiast sprawę z tego jak śliski jest ten temat i ilu ma przeciwników - spotykam się z nimi na każdym kroku. wiem też, że nie jestem historykiem, nie mam 70 lat i na pewno nie jestem autorytetem w tej dziedzinie ale to (przynajmniej na ogół) nie historycy i nie bohaterowie wojennych wydarzeń robią filmy a filmowcy - tacy jak ja. nie chcę nikogo uczyć historii, nie mam żadnej ambicji by ktokolwiek kiedykolwiek pomyślał, że jestem znawcą w tej dziedzinie, bo tak nie jest. dlatego opieram się na opowieściach tych, którzy są dla mnie autorytetami i to od nich chcę usłyszeć, co mają do powiedzenia. ja chcę jedynie spełnić rolę obserwatora i swego rodzaju synapsy pomiędzy bohaterami a widzami i obiektywnie, bez opowiadania się po żadnej stronie, pokazać te historie w jak najciekawszy sposób.
Rozwiń
iwona62
iwona62 (19 lipca 2016 o 15:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
W artykule jest błąd.... rzeź wołyńska była ludobójstwem a nie żadną czystką etniczną.
Czystka etniczna   ( ang.   ethnic cleansing ) – zbrodnia, która według  rezolucji   Komisji Praw Człowieka   obejmuje  deportację   i przymusowe, masowe usuwanie lub wypędzanie osób z ich domów, jawne naruszanie praw tych osób w celu przemieszczenia lub zniszczenia grup narodowych,  etnicznych , rasowych lub religijnych. Czystki etniczne to zbiorcza nazwa działań podejmowanych przez jakieś państwo (bądź grupę ludzi, która posiada władzę), w celu usunięcia konkretnej nacji lub grupy etnicznej. Pojęcia tego nie można mylić z ludobójstwem, które jest hasłem o wiele szerszym ani też ze zbrodnią wojenną, która nie jest nakierowana na konkretną grupę etniczną, a popełniana jest przeciw ogółowi. Oczywiście działa to tylko w jedną stronę – nie każde ludobójstwo jest czystką, ale każda czystka jest ludobójstwem. Podobnie jest w kwestii zbrodni wojennej.
Rozwiń
iwona62
iwona62 (19 lipca 2016 o 15:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
incisory napisał:
ola,ale z ciebie srakulka ,rodzinę bym zostawił dla ciebie,sliczna jesteś
Tak seksistowki komentarz zupełnie nie na miejscu :((
Rozwiń
kad
kad (18 lipca 2016 o 06:40) -2
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
sliski temat, już smazowski ledwo nie wiadomo czy uda mu sie dokonczyc film o podobnej tematyce, aczkolwiek bardzo potrzebny żeby uczyc ten naród czym pachna banderowcy
W jej filmie ma nie być złych banderowców więc kasa się znajdzie, tym bardziej, że masz motyw dwóch pijanych Polaków zabijających "kobietę ze złym akcentem", dużo bardziej "chwytliwy" jak wymordowanie iluś tam, 130 - 200 tysięcy Polaków. Jak scenariusz napisze Gross to Oskar murowany, pomimo, że to ma byc "dokument".
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!