Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

17 lipca 2016 r.
17:59

Za Bugiem. Studentka zbiera na film o tragicznych dziejach polsko-ukraińskich

Autor: Zdjęcie autora ask
26 14 A A
Zdjęcia do filmu dokumentalnego "Za Bugiem" miałyby rozpocząć się jeszcze w te wakacje
Zdjęcia do filmu dokumentalnego "Za Bugiem" miałyby rozpocząć się jeszcze w te wakacje

Film dokumentalny o tragicznych relacjach polsko-ukraińskich w czasie wojny nakręcić chce Aleksandra Rydzkowska, studentka kierunku filmowego na Akademii Sztuki w Mediolanie. Pomysł powstał po tym, jak usłyszała opowieści krewnych, mieszkających dziś w Hrubieszowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 – Moja rodzina ze strony babci to Polacy pochodzący i żyjący od wielu pokoleń, aż do II wojny światowej, na terenach dzisiejszej Zachodniej Ukrainy. Pradziadkowie z jedenaściorgiem dzieci żyli w Siedliskach. W 1943 r., z powodu czystek etnicznych, byli zmuszeni ratować się ucieczką – opowiada Rydzkowska. – Część krewnych osiadła w Hrubieszowie, a część trafiła na Ziemie Odzyskane w okolice Głogowa i Szczecina. Babcia trafiła w te rejony po pobycie w sierocińcu. Potem poznała tam mojego dziadka, absolwenta filozofii na KUL.

Historię rodziny Aleksandra Rydzkowska poznała z opowieści krewnych i pamiętników babci Aldony Rybarskiej, z domu Buszko. – Byłam poruszona tym, że mimo wielu okropieństw, których była świadkiem, nigdy nie opowiedziała się po żadnej stronie i nigdy nie krytykowała Ukraińców jako narodu. Nie obarczała ich winą za swoje nieszczęścia – podkreśla Rydzkowska. – Z jej historii dowiedziałam się natomiast o Ukraińcach, którzy ostrzegli moją rodzinę przed szykowanymi atakami na Polaków. Dzięki temu zdążyli uciec. Usłyszałam także historię o dwóch polskich mężczyznach, którzy po pijanemu zastrzelili kobietę tylko dlatego, że miała obcy akcent. Według mnie tak tragicznych wydarzeń nie można oceniać w perspektywie „dobry” lub „zły”. O tym będzie ten film– dodaje.

Rydzkowska chce, by wstąpiła w nim jej rodzina, a także Ukraińcy pochodzący z regionu lwowskiego, którzy także przeżyli II wojnę światową. Ze względu na wiek i stan zdrowia bohaterów, projektu nie można odkładać w czasie. Zdjęcia miałyby rozpocząć się jeszcze w te wakacje. Pracy podejmie się międzynarodowa grupa, w skład której oprócz Polaków wchodzą także Ukrainiec, Hindus i Włoch.

Żeby udało się go zrealizować potrzebna jest jednak pomoc finansowa, m.in. na wypożyczenie sprzętu filmowego, a przede wszystkim na podróż na wschód. Zbiórka internetowa potrwa do 8 sierpnia. Informacje o tym, jak wspomóc produkcję filmu znajdują się na jego oficjalnej stronie internetowej zabugiem.pl (w zakładce wesprzyj nas)

 

Aleksandra Rydzkowska
Aleksandra Rydzkowska

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 lipca 2016 o 09:38
+1
Dziewczyno rób swoje i nie przejmuj sie zdaniem ludzi, którzy myślą ze zanussi to producent pralek, a do kina chodzą tylko w środy i tylko na komedie romantyczne (koniecznie polskie, Bóg honor ojczyzna). Myślenie kategoriami czarne-białe, my- ci dobrzy, inni - źli i zawsze winni - to dopiero bycie słodko naiwnym. Aleksandra chce przedstawić historie tak, jak widzi to babcia, która w przeciwieństwie do Nas przeżyła to i nie wymaga bycia wiecznie za to przepraszana, ale cieszy sie ze żyje teraz w wolnym kraju bez wojen. Temat jest ciężki, ale dlatego warto! Trzymam kciuki!
Avatar
Aleksandra Rydzkowska / 19 lipca 2016 o 16:53
+1
użytkownik niezarejestrowany napisał:
niech ukraińcy najpierw przeproszą za ludobójstwo!
******superstacja.tv/wiadomosc/2016-06-04/ukraina-przeprasza-za-wolyn-prosimy-o-przebaczenie-i-tak-sami-przebaczamy/   ile jeszcze razy mają przepraszać?
użytkownik niezarejestrowany napisał:
według mnie tak tragicznych wydarzeń nie można oceniać w perspektywie „dobry” lub „zły” - czyli będzie infantylnie i słodko?
jeżeli nieopowiadanie się po żadnej stronie i nieobarczanie całą winą jednej strony jest infantyle i słodkie to owszem.
użytkownik niezarejestrowany napisał:
zbiórka na bezpłatne wakacje? pora na projekt przedszkolaków? do zrobienia filmu trzeba trochę wiedzy innej niż opowieści seniorki rodu.
od 6 lat zdobywam doświadczenie w sztuce filmowej, robiąc naprawdę co mogę. oprócz licznych wolontariatów na imprezach kulturalnych w szczecinie odbyłam staż w filmotece bolońskiej, wzięłam udział i pracowałam podczas warsztatów filmowych z krzysztofem zanussim i robem nilssonem w bolonii i współpracuję przy organizacji festiwalu filmowego w piacenza (wszystko jako wolontariusz - za darmo). ponadto rok spędziłam na wolontariacie europejskim pracując dla urzędu miasta cremona i zajmując się dokumentacją filmową różnych projektów miejskich. obecnie natomiast jestem studentką drugiego stopnia na kierunku filmowym na akademii sztuki w mediolanie. uważam więc tego typu komentarze za bardzo obraźliwe. nie uważam się za darmozjada, który pragnie wyciągnąć pieniądze na darmowe wakacje. nad moim projektem ciężko pracuję już od dobrych kilku miesięcy i będę jeszcze kolejny rok (za darmo). nie ma pan/pani pojęcia o pracy, którą wkładam w uczenie się i w realizację filmów oraz w poszukiwania związane z tematyką filmu. przepraszam natomiast, że sama nie przeżyłam wołynia - dopiero wówczas pewnie byłabym godnym autorytetem by zrealizować podobny film. jeśli natomiast światem rządziliby ludzie uważający, że filmy mogą robić tylko uznani reżyserowie to kino w ogóle by nie powstało. zdaję sobie natomiast sprawę z tego jak śliski jest ten temat i ilu ma przeciwników - spotykam się z nimi na każdym kroku. wiem też, że nie jestem historykiem, nie mam 70 lat i na pewno nie jestem autorytetem w tej dziedzinie ale to (przynajmniej na ogół) nie historycy i nie bohaterowie wojennych wydarzeń robią filmy a filmowcy - tacy jak ja. nie chcę nikogo uczyć historii, nie mam żadnej ambicji by ktokolwiek kiedykolwiek pomyślał, że jestem znawcą w tej dziedzinie, bo tak nie jest. dlatego opieram się na opowieściach tych, którzy są dla mnie autorytetami i to od nich chcę usłyszeć, co mają do powiedzenia. ja chcę jedynie spełnić rolę obserwatora i swego rodzaju synapsy pomiędzy bohaterami a widzami i obiektywnie, bez opowiadania się po żadnej stronie, pokazać te historie w jak najciekawszy sposób.
od 6 lat zdobywam doświadczenie w sztuce filmowej, robiąc naprawdę co mogę. oprócz licznych wolontariatów na imprezach kulturalnych w szczecinie odbyłam staż w filmotece bolońskiej, wzięłam udział i pracowałam podczas warsztatów filmowych z krzysztofem zanussim i robem nilssonem w bolonii i współpracuję przy organizacji festiwalu filmowego w piacenza (wszystko jako wolontariusz - za darmo). ponadto rok spędziłam na wolontariacie europejskim pracując dla urzędu miasta cremona i zajmując się dokumentacją filmową różnych projek... rozwiń
Avatar
Gość / 17 lipca 2016 o 19:42
+1
sliski temat, już smazowski ledwo nie wiadomo czy uda mu sie dokonczyc film o podobnej tematyce, aczkolwiek bardzo potrzebny żeby uczyc ten naród czym pachna banderowcy
Avatar
iwona62 / 19 lipca 2016 o 15:32
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
W artykule jest błąd.... rzeź wołyńska była ludobójstwem a nie żadną czystką etniczną.
Czystka etniczna   ( ang.   ethnic cleansing ) – zbrodnia, która według  rezolucji   Komisji Praw Człowieka   obejmuje  deportację   i przymusowe, masowe usuwanie lub wypędzanie osób z ich domów, jawne naruszanie praw tych osób w celu przemieszczenia lub zniszczenia grup narodowych,  etnicznych , rasowych lub religijnych. Czystki etniczne to zbiorcza nazwa działań podejmowanych przez jakieś państwo (bądź grupę ludzi, która posiada władzę), w celu usunięcia konkretnej nacji lub grupy etnicznej. Pojęcia tego nie można mylić z ludobójstwem, które jest hasłem o wiele szerszym ani też ze zbrodnią wojenną, która nie jest nakierowana na konkretną grupę etniczną, a popełniana jest przeciw ogółowi. Oczywiście działa to tylko w jedną stronę – nie każde ludobójstwo jest czystką, ale każda czystka jest ludobójstwem. Podobnie jest w kwestii zbrodni wojennej.
Czystka etniczna   ( ang.   ethnic cleansing ) – zbrodnia, która według  rezolucji   Komisji Praw Człowieka   obejmuje  deportację   i przymusowe, masowe usuwanie lub wypędzanie osób z ich domów, jawne naruszanie praw tych osób w celu przemieszczenia lub zniszczenia grup narodowych,  etnicznych , rasowych lub religijnych. ... rozwiń
Avatar
iwona62 / 19 lipca 2016 o 15:25
incisory napisał:
ola,ale z ciebie srakulka ,rodzinę bym zostawił dla ciebie,sliczna jesteś
Tak seksistowki komentarz zupełnie nie na miejscu :((
Avatar
xnm / 18 lipca 2016 o 01:29
Hrubieszow nie ma szczęścia, szuka go od 26 lat i nie może trafić, ciagle tylko wizje nie spełnione
Avatar
Gość / 17 lipca 2016 o 22:34
W artykule jest błąd.... rzeź wołyńska była ludobójstwem a nie żadną czystką etniczną.
Avatar
Gość / 17 lipca 2016 o 22:18
Hrubieszów jest ciekawym miastem tylko nie docenionym.
Avatar
Gość / 17 lipca 2016 o 22:09
Niech ukraińcy najpierw przeproszą za ludobójstwo!
Avatar
Gość / 17 lipca 2016 o 19:55
a czym pachną ?
Avatar
Gość / 20 lipca 2016 o 09:38
+1
Dziewczyno rób swoje i nie przejmuj sie zdaniem ludzi, którzy myślą ze zanussi to producent pralek, a do kina chodzą tylko w środy i tylko na komedie romantyczne (koniecznie polskie, Bóg honor ojczyzna). Myślenie kategoriami czarne-białe, my- ci dobrzy, inni - źli i zawsze winni - to dopiero bycie słodko naiwnym. Aleksandra chce przedstawić historie tak, jak widzi to babcia, która w przeciwieństwie do Nas przeżyła to i nie wymaga bycia wiecznie za to przepraszana, ale cieszy sie ze żyje teraz w wolnym kraju bez wojen. Temat jest ciężki, ale dlatego warto! Trzymam kciuki!
Avatar
Aleksandra Rydzkowska / 19 lipca 2016 o 16:53
+1
użytkownik niezarejestrowany napisał:
niech ukraińcy najpierw przeproszą za ludobójstwo!
******superstacja.tv/wiadomosc/2016-06-04/ukraina-przeprasza-za-wolyn-prosimy-o-przebaczenie-i-tak-sami-przebaczamy/   ile jeszcze razy mają przepraszać?
użytkownik niezarejestrowany napisał:
według mnie tak tragicznych wydarzeń nie można oceniać w perspektywie „dobry” lub „zły” - czyli będzie infantylnie i słodko?
jeżeli nieopowiadanie się po żadnej stronie i nieobarczanie całą winą jednej strony jest infantyle i słodkie to owszem.
użytkownik niezarejestrowany napisał:
zbiórka na bezpłatne wakacje? pora na projekt przedszkolaków? do zrobienia filmu trzeba trochę wiedzy innej niż opowieści seniorki rodu.
od 6 lat zdobywam doświadczenie w sztuce filmowej, robiąc naprawdę co mogę. oprócz licznych wolontariatów na imprezach kulturalnych w szczecinie odbyłam staż w filmotece bolońskiej, wzięłam udział i pracowałam podczas warsztatów filmowych z krzysztofem zanussim i robem nilssonem w bolonii i współpracuję przy organizacji festiwalu filmowego w piacenza (wszystko jako wolontariusz - za darmo). ponadto rok spędziłam na wolontariacie europejskim pracując dla urzędu miasta cremona i zajmując się dokumentacją filmową różnych projektów miejskich. obecnie natomiast jestem studentką drugiego stopnia na kierunku filmowym na akademii sztuki w mediolanie. uważam więc tego typu komentarze za bardzo obraźliwe. nie uważam się za darmozjada, który pragnie wyciągnąć pieniądze na darmowe wakacje. nad moim projektem ciężko pracuję już od dobrych kilku miesięcy i będę jeszcze kolejny rok (za darmo). nie ma pan/pani pojęcia o pracy, którą wkładam w uczenie się i w realizację filmów oraz w poszukiwania związane z tematyką filmu. przepraszam natomiast, że sama nie przeżyłam wołynia - dopiero wówczas pewnie byłabym godnym autorytetem by zrealizować podobny film. jeśli natomiast światem rządziliby ludzie uważający, że filmy mogą robić tylko uznani reżyserowie to kino w ogóle by nie powstało. zdaję sobie natomiast sprawę z tego jak śliski jest ten temat i ilu ma przeciwników - spotykam się z nimi na każdym kroku. wiem też, że nie jestem historykiem, nie mam 70 lat i na pewno nie jestem autorytetem w tej dziedzinie ale to (przynajmniej na ogół) nie historycy i nie bohaterowie wojennych wydarzeń robią filmy a filmowcy - tacy jak ja. nie chcę nikogo uczyć historii, nie mam żadnej ambicji by ktokolwiek kiedykolwiek pomyślał, że jestem znawcą w tej dziedzinie, bo tak nie jest. dlatego opieram się na opowieściach tych, którzy są dla mnie autorytetami i to od nich chcę usłyszeć, co mają do powiedzenia. ja chcę jedynie spełnić rolę obserwatora i swego rodzaju synapsy pomiędzy bohaterami a widzami i obiektywnie, bez opowiadania się po żadnej stronie, pokazać te historie w jak najciekawszy sposób.
od 6 lat zdobywam doświadczenie w sztuce filmowej, robiąc naprawdę co mogę. oprócz licznych wolontariatów na imprezach kulturalnych w szczecinie odbyłam staż w filmotece bolońskiej, wzięłam udział i pracowałam podczas warsztatów filmowych z krzysztofem zanussim i robem nilssonem w bolonii i współpracuję przy organizacji festiwalu filmowego w piacenza (wszystko jako wolontariusz - za darmo). ponadto rok spędziłam na wolontariacie europejskim pracując dla urzędu miasta cremona i zajmując się dokumentacją filmową różnych projek... rozwiń
Avatar
iwona62 / 19 lipca 2016 o 15:32
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
W artykule jest błąd.... rzeź wołyńska była ludobójstwem a nie żadną czystką etniczną.
Czystka etniczna   ( ang.   ethnic cleansing ) – zbrodnia, która według  rezolucji   Komisji Praw Człowieka   obejmuje  deportację   i przymusowe, masowe usuwanie lub wypędzanie osób z ich domów, jawne naruszanie praw tych osób w celu przemieszczenia lub zniszczenia grup narodowych,  etnicznych , rasowych lub religijnych. Czystki etniczne to zbiorcza nazwa działań podejmowanych przez jakieś państwo (bądź grupę ludzi, która posiada władzę), w celu usunięcia konkretnej nacji lub grupy etnicznej. Pojęcia tego nie można mylić z ludobójstwem, które jest hasłem o wiele szerszym ani też ze zbrodnią wojenną, która nie jest nakierowana na konkretną grupę etniczną, a popełniana jest przeciw ogółowi. Oczywiście działa to tylko w jedną stronę – nie każde ludobójstwo jest czystką, ale każda czystka jest ludobójstwem. Podobnie jest w kwestii zbrodni wojennej.
Czystka etniczna   ( ang.   ethnic cleansing ) – zbrodnia, która według  rezolucji   Komisji Praw Człowieka   obejmuje  deportację   i przymusowe, masowe usuwanie lub wypędzanie osób z ich domów, jawne naruszanie praw tych osób w celu przemieszczenia lub zniszczenia grup narodowych,  etnicznych , rasowych lub religijnych. ... rozwiń
Avatar
iwona62 / 19 lipca 2016 o 15:25
incisory napisał:
ola,ale z ciebie srakulka ,rodzinę bym zostawił dla ciebie,sliczna jesteś
Tak seksistowki komentarz zupełnie nie na miejscu :((
Avatar
kad / 18 lipca 2016 o 06:40
-2
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
sliski temat, już smazowski ledwo nie wiadomo czy uda mu sie dokonczyc film o podobnej tematyce, aczkolwiek bardzo potrzebny żeby uczyc ten naród czym pachna banderowcy
W jej filmie ma nie być złych banderowców więc kasa się znajdzie, tym bardziej, że masz motyw dwóch pijanych Polaków zabijających "kobietę ze złym akcentem", dużo bardziej "chwytliwy" jak wymordowanie iluś tam, 130 - 200 tysięcy Polaków. Jak scenariusz napisze Gross to Oskar murowany, pomimo, że to ma byc "dokument".
W jej filmie ma nie być złych banderowców więc kasa się znajdzie, tym bardziej, że masz motyw dwóch pijanych Polaków zabijających "kobietę ze złym akcentem", dużo bardziej "chwytliwy" jak wymordowanie iluś tam, 130 - 200 tysięcy Polaków. Jak scenariusz napisze Gross to Oskar murowany, pomimo, że to ma byc "dokument". rozwiń
Avatar
Gość / 18 lipca 2016 o 06:19
-2
Zapoznaj sie gasko z historia zanim zaczniesz wazyc winy i zaslugi. Rozmiar zorganizowanej rzezi dokonanej przez UPA jest porazajacy i przytaczanie dla porownania morderstwa dokonanego przez dwoch pijaczkow pokazuje albo zenujaca naiwnosc przyszlej rezyserki, albo celowe dzialanie wybielajace oprawcow i przenoszace wine na ofiary. Taki rodzaj narracji wobec Polakow zostal zorganizowany z wielkim rozmachem w Ameryce polnocnej , Niemczech i zapewne jest czynnie wspierany przez Rosje, wiec autorke wlasnie tam powinna szukac wsparcia finansowego. Jej wizja doskonale wpisuje sie w ten nurt niszczenia Polski.
Zapoznaj sie gasko z historia zanim zaczniesz wazyc winy i zaslugi. Rozmiar zorganizowanej rzezi dokonanej przez UPA jest porazajacy i przytaczanie dla porownania morderstwa dokonanego przez dwoch pijaczkow pokazuje albo zenujaca naiwnosc przyszlej rezyserki, albo celowe dzialanie wybielajace oprawcow i przenoszace wine na ofiary. Taki rodzaj narracji wobec Polakow zostal zorganizowany z wielkim rozmachem w Ameryce polnocnej , Niemczech i zapewne jest czynnie wspierany przez Rosje, wiec autorke wlasnie tam powinna szukac wsparcia finansowe... rozwiń
Avatar
Gość / 18 lipca 2016 o 05:51
-1
Zbiórka na bezpłatne wakacje? Pora na projekt przedszkolaków? Do zrobienia filmu trzeba trochę wiedzy innej niż opowieści seniorki rodu.
Avatar
xnm / 18 lipca 2016 o 01:29
Hrubieszow nie ma szczęścia, szuka go od 26 lat i nie może trafić, ciagle tylko wizje nie spełnione
Avatar
Gość / 17 lipca 2016 o 22:34
W artykule jest błąd.... rzeź wołyńska była ludobójstwem a nie żadną czystką etniczną.
Avatar
Gość / 17 lipca 2016 o 22:18
Hrubieszów jest ciekawym miastem tylko nie docenionym.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 0

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 1 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 1

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Taka sytuacja może zaistnieć

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Taka sytuacja może zaistnieć 0 2

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 0 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 10 3

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 19 7

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia]
galeria

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia] 28 61

Właściciel górek czechowskich pokazał w środę koncepcję nowego parku, którego urządzenie oferuje w zamian za zgodę władz miasta na budowę mieszkań na pozostałej części dawnego poligonu. Spółka TBV twierdzi, że gotowa jest wyłożyć pieniądze na park i oddać go miastu za złotówkę. Co na to Ratusz?

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy
26 maja 2018, 12:00

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na Zamek w Janowcu na 9. edycję Święta Wina. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego 10 22

Znamy kolejnych kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych. Dzisiaj PiS ogłosił kogo poprze w wyborach na prezydenta Puław, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa.

Karpiński ostro o Soboniu: Okazał się małym kłamczuszkiem
film

Karpiński ostro o Soboniu: Okazał się małym kłamczuszkiem 0 13

- Mamy do czynienia z dramatycznym rozjechaniem się obietnic wyborczych - powiedział w środę podczas konferencji prasowej poseł PO Włodzimierz Karpiński.

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu
galeria

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu 14 7

Ratusz wskazuje na Felinie tereny pod nowe fabryki, składy i magazyny. Pod ich budowę chce przeznaczyć ponad 44 ha gruntu zarezerwowanego dziś na pola uprawne i tereny nauki. Zmiany miałyby również dotyczyć terenów dawnej odlewni żeliwa przy ul. Metalurgicznej.

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega 7 2

LEKKOATLETYKA Tym samym uczelniany klub poszerzył swoje pole działania o kolejną dyscyplinę sportową. Na terenie Parku Akademickiego 5 czerwca odbędzie się 21 Bieg o Puchar Rektora UMCS

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić 0 2

W środę nad ranem 36-letni mężczyzna biegał po torach w Białej Podlaskiej. – Przez tę sytuację został zatrzymany cały skład i były trudności w ruchu – informuje nasz czytelnik.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!