poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Janów Lubelski

Nowy plan na rynek w Janowie Lubelskim. Będzie mniejszy dworzec

Dodano: 8 lipca 2016, 07:31

Janów Lubelski chce zmniejszyć teren dworca autobusowego, aby stworzyć więcej miejsca do odpoczynku i organizacji imprez. Nowa koncepcja zakłada też zmianę organizacji ruchu. Ma powstać m.in. więcej miejsc parkingowych.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Koncepcję architektoniczną tej części miasta na zlecenie gminy przygotowała pracownia architektoniczna Nizio International Design (ta sama, która opracowała koncepcję parku Zoom Natury w Janowie Lubelskim). Do 29 lipca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi do tego dokumentu.

Najważniejsza zmiana dotyczy dworca autobusowego. Wcześniej były plany, aby zmienić jego lokalizację, jednak po sprzeciwie części mieszkańców urząd odstąpił od tych planów, pozostawiając sobie jednak pewną furtkę.

– Dworzec autobusowy ma funkcję bardzo kolizyjną, jednak większość mieszkańców chce, aby w centrum pozostał – przyznaje Jolanta Zezulińska, kierownik Referatu Architektury i Planowania Urzędu Miejskiego w Janowie Lubelskim.

W koncepcji rewitalizacji rynku dworzec będzie, ale ma zajmować mniej miejsca. – Nie jest to już jak obecnie 3/4 tej części placu tylko około 1/4 – opisuje Zezulińska. – Będzie mieć formę przystanku dworcowego. Funkcja dworca zarówno przestrzennie jak też funkcjonalnie została sprowadzona do minimum.

Przystanek dworcowy został zaprojektowany z zadaszeniem o łącznej powierzchni 250 mkw. Ma to być budynek usługowy przeszklony z poczekalnią. Ma się w nim znaleźć również punkt informacji turystycznej, kawiarnia i toalety. – Koncepcja zakłada cztery miejsca postojowe dla autobusów i jedno miejsce rezerwowe. Poza tym parking rowerowy i postój taksówek – wskazuje kierownik.

Zmieniona byłaby organizacja ruchu. Wjazd na przystanek przesiadkowy byłby od ulicy Sukienniczej oddalony od obecnej ul. Rynek. Autobusy wyjeżdżałyby zaś do ul. Zamoyskiego. – Była by to ulica z sygnalizacją świetlną, która regulowałaby zarówno wyjazdy z dworca jak też ruch pieszych – zaznacza miejska architekt.

Pozostała, większa część placu obok przystanku dworcowego ma mieć charakter wielofunkcyjny. Ma służyć organizacji spotkań i imprez z możliwością uruchomienia lodowiska. Na placu przy dworcu autobusowym miałby odbywać się również handel na stoiskach. Po przebudowie rynku wzrosłaby również liczba miejsc parkingowych, m.in. dzięki zmianom na ul. Kilińskiego, która pełni obecnie funkcję deptaka.

A w centrum Janowa Lubelskiego z miejscami parkingowymi jest rzeczywiście problem. – Parking podziemny byłby bardzo kuszący i na wielu wcześniejszych spotkaniach padały takie propozycje, ale to są koszty nie na nasze możliwości – przyznaje Zezulińska.

Z tych też powodów gmina z takich rozwiązań zrezygnowała.

Spotkanie z mieszkańcami

18 lipca Urząd Miejski w Janowie Lubelskim zaprasza na otwarte spotkanie dotyczące rewitalizacji rynku. Spotkanie w Janowskim Ośrodku Kultury rozpocznie się o godz. 18.

Użytkownik niezarejestrowany
W-Pis-Du-żymi Literami
Z byłego parku w rynku mamy betonową pustynię
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 lipca 2016 o 17:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"lubelskie - smakuj biede"
Rozwiń
W-Pis-Du-żymi Literami
W-Pis-Du-żymi Literami (13 lipca 2016 o 13:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bank napisał:
Obecne wladze zniszczyly Janow niemalze doszczetnie.
Wkrótce będziemy mieli ''złote miasto'' głodnych ludzi.
Rozwiń
Z byłego parku w rynku mamy betonową pustynię
Z byłego parku w rynku mamy betonową pustynię (12 lipca 2016 o 23:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
 Pani Zezulińska nie myśli dalekosiężnie . Bo gdy wyniesie dworzec z centrum to kto od jej teścia w czwartki kwiatki kupi ,bo gdy na dodatek babki z mlekiem i jajkami się wyniosą to tylko żula czekającego na 50 groszy na rynku będzie można spotkać. No ale będzie i zaleta ,bo sklepikarzom klienci nie będą tak często trzaskać drzwiami i będą mogli  (spokojnie planować) jak tu zwijać biznes.
Rozwiń
gość
gość (12 lipca 2016 o 16:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dworzec autobusowy ma funkcję bardzo kolizyjną, jednak większość mieszkańców chce, aby w centrum pozostał – przyznaje Jolanta Zezulińska, kierownik Referatu Architektury i Planowania Urzędu Miejskiego w Janowie Lubelskim Może jakiś dociekliwy dziennikarz Dziennika Wschodniego zapyta Panią J. Zezulińską o dane urzędu na podstawie, których twierdzi ona, że większość mieszkańców chce pozostawienia dworca w centrum? Czy urząd robił jakąś ankietę, spotkanie publiczne, zwłaszcza z mieszkańcami rynku, którzy z tego co mi wiadomo chcieliby raczej innej lokalizacji dworca?
Rozwiń
Gość
Gość (9 lipca 2016 o 10:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wy***yc na 2 dni do tomaszowa tak spiewala demarczyk, do janowa tak samo 2 dni to max, a dalej nuuuuuda, te same oklepane imprezy ktore juz sie dawno przejadly, nie ma pomyslow na nowe, i nie pomoga barwne slowa i pitolenie roznych osobnikow, miasto sie wyludnia, mlodziez wieje gdzie sie tylko da, wiadomo brak pracy, a co bedzie jak ue nie bedzie dotowac,ale tak jest na zadupiu niestety , a jaka mamy miec mentalnosc? jak janow w 80 proc pachnie pszenno_buraczanymi; malo jest, ale jest przynajmniej gdzie pospaczrowac, to nie ironia to fakt
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!