Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Janów Lubelski

8 lipca 2016 r.
7:31

Nowy plan na rynek w Janowie Lubelskim. Będzie mniejszy dworzec

0 10 A A

Janów Lubelski chce zmniejszyć teren dworca autobusowego, aby stworzyć więcej miejsca do odpoczynku i organizacji imprez. Nowa koncepcja zakłada też zmianę organizacji ruchu. Ma powstać m.in. więcej miejsc parkingowych.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Koncepcję architektoniczną tej części miasta na zlecenie gminy przygotowała pracownia architektoniczna Nizio International Design (ta sama, która opracowała koncepcję parku Zoom Natury w Janowie Lubelskim). Do 29 lipca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi do tego dokumentu.

Najważniejsza zmiana dotyczy dworca autobusowego. Wcześniej były plany, aby zmienić jego lokalizację, jednak po sprzeciwie części mieszkańców urząd odstąpił od tych planów, pozostawiając sobie jednak pewną furtkę.

– Dworzec autobusowy ma funkcję bardzo kolizyjną, jednak większość mieszkańców chce, aby w centrum pozostał – przyznaje Jolanta Zezulińska, kierownik Referatu Architektury i Planowania Urzędu Miejskiego w Janowie Lubelskim.

W koncepcji rewitalizacji rynku dworzec będzie, ale ma zajmować mniej miejsca. – Nie jest to już jak obecnie 3/4 tej części placu tylko około 1/4 – opisuje Zezulińska. – Będzie mieć formę przystanku dworcowego. Funkcja dworca zarówno przestrzennie jak też funkcjonalnie została sprowadzona do minimum.

Przystanek dworcowy został zaprojektowany z zadaszeniem o łącznej powierzchni 250 mkw. Ma to być budynek usługowy przeszklony z poczekalnią. Ma się w nim znaleźć również punkt informacji turystycznej, kawiarnia i toalety. – Koncepcja zakłada cztery miejsca postojowe dla autobusów i jedno miejsce rezerwowe. Poza tym parking rowerowy i postój taksówek – wskazuje kierownik.

Zmieniona byłaby organizacja ruchu. Wjazd na przystanek przesiadkowy byłby od ulicy Sukienniczej oddalony od obecnej ul. Rynek. Autobusy wyjeżdżałyby zaś do ul. Zamoyskiego. – Była by to ulica z sygnalizacją świetlną, która regulowałaby zarówno wyjazdy z dworca jak też ruch pieszych – zaznacza miejska architekt.

Pozostała, większa część placu obok przystanku dworcowego ma mieć charakter wielofunkcyjny. Ma służyć organizacji spotkań i imprez z możliwością uruchomienia lodowiska. Na placu przy dworcu autobusowym miałby odbywać się również handel na stoiskach. Po przebudowie rynku wzrosłaby również liczba miejsc parkingowych, m.in. dzięki zmianom na ul. Kilińskiego, która pełni obecnie funkcję deptaka.

A w centrum Janowa Lubelskiego z miejscami parkingowymi jest rzeczywiście problem. – Parking podziemny byłby bardzo kuszący i na wielu wcześniejszych spotkaniach padały takie propozycje, ale to są koszty nie na nasze możliwości – przyznaje Zezulińska.

Z tych też powodów gmina z takich rozwiązań zrezygnowała.

Spotkanie z mieszkańcami

18 lipca Urząd Miejski w Janowie Lubelskim zaprasza na otwarte spotkanie dotyczące rewitalizacji rynku. Spotkanie w Janowskim Ośrodku Kultury rozpocznie się o godz. 18.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 lipca 2016 o 17:26
"lubelskie - smakuj biede"
Avatar
W-Pis-Du-żymi Literami / 13 lipca 2016 o 13:19
bank napisał:
Obecne wladze zniszczyly Janow niemalze doszczetnie.
Wkrótce będziemy mieli ''złote miasto'' głodnych ludzi.
Avatar
Z byłego parku w rynku mamy betonową pustynię / 12 lipca 2016 o 23:37
 Pani Zezulińska nie myśli dalekosiężnie . Bo gdy wyniesie dworzec z centrum to kto od jej teścia w czwartki kwiatki kupi ,bo gdy na dodatek babki z mlekiem i jajkami się wyniosą to tylko żula czekającego na 50 groszy na rynku będzie można spotkać. No ale będzie i zaleta ,bo sklepikarzom klienci nie będą tak często trzaskać drzwiami i będą mogli  (spokojnie planować) jak tu zwijać biznes.
Avatar
gość / 12 lipca 2016 o 16:48
Dworzec autobusowy ma funkcję bardzo kolizyjną, jednak większość mieszkańców chce, aby w centrum pozostał – przyznaje Jolanta Zezulińska, kierownik Referatu Architektury i Planowania Urzędu Miejskiego w Janowie Lubelskim Może jakiś dociekliwy dziennikarz Dziennika Wschodniego zapyta Panią J. Zezulińską o dane urzędu na podstawie, których twierdzi ona, że większość mieszkańców chce pozostawienia dworca w centrum? Czy urząd robił jakąś ankietę, spotkanie publiczne, zwłaszcza z mieszkańcami rynku, którzy z tego co mi wiadomo chcieliby raczej innej lokalizacji dworca?
Dworzec autobusowy ma funkcję bardzo kolizyjną, jednak większość mieszkańców chce, aby w centrum pozostał – przyznaje Jolanta Zezulińska, kierownik Referatu Architektury i Planowania Urzędu Miejskiego w Janowie Lubelskim Może jakiś dociekliwy dziennikarz Dziennika Wschodniego zapyta Panią J. Zezulińską o dane urzędu na podstawie, których twierdzi ona, że większość mieszkańców chce pozostawienia dworca w centrum? Czy urząd robił jakąś ankietę, spotkanie publiczne, zwłaszcza z mieszkańcami rynku, którzy z tego co m... rozwiń
Avatar
Gość / 9 lipca 2016 o 10:14
wy***yc na 2 dni do tomaszowa tak spiewala demarczyk, do janowa tak samo 2 dni to max, a dalej nuuuuuda, te same oklepane imprezy ktore juz sie dawno przejadly, nie ma pomyslow na nowe, i nie pomoga barwne slowa i pitolenie roznych osobnikow, miasto sie wyludnia, mlodziez wieje gdzie sie tylko da, wiadomo brak pracy, a co bedzie jak ue nie bedzie dotowac,ale tak jest na zadupiu niestety , a jaka mamy miec mentalnosc? jak janow w 80 proc pachnie pszenno_buraczanymi; malo jest, ale jest przynajmniej gdzie pospaczrowac, to nie ironia to fakt
Avatar
Gość / 9 lipca 2016 o 09:20
Jestem z Kraśnika i bardzo się dziwię dlaczego marnujecie piękne historyczne centrum miasta. Układ architektoniczny Janowa pamięta czasy Zamoyskiego, a Wy robicie z tego parking?! Ja bym raczej starał się o obwodnicę i chciał wyprowadzić cały ruch kołowy z rynku. Macie piękne miasto. Po co Wam to? Żyjecie w mieście, a mentalność macie wiejską. wolne_miasto@o2.pl
Avatar
Gość / 8 lipca 2016 o 22:43
Dlaczego ten artykuł znajduje się w dziale KRAŚNIK, skoro nie ma nic wspólnego z Kraśnikiem?! Stwórzcie wreszcie osobne działy dla każdego powiatu!
Avatar
bank / 8 lipca 2016 o 20:25
Obecne wladze zniszczyly Janow niemalze doszczetnie.
Avatar
Gość / 8 lipca 2016 o 10:21
Zamiana deptaka na parking. I do tego frazesy ze rynek ma pelnic funkcje wypoczynkowe i reprezentacyjne. To moze caly zaorac i zamienic na parking. Bedzie swiatowo. Duzo zlomu i halasu. Afrykanskie standardy. Brawo...
Avatar
Gość / 8 lipca 2016 o 09:48
funkcja kolizyjna buhahahah a co to za nowomowa? 3 taksowki; 1 podstawowka i parking podziemny ?????? buhahahhahahhahahaha sen o wielkosci buhaahhahahahah projekt dworca doskonaly jak na zascianek wystarczajacy; nizio to marka zoom swietny rekreacyjnie, brawo flisbud
Avatar
Gość / 23 lipca 2016 o 17:26
"lubelskie - smakuj biede"
Avatar
W-Pis-Du-żymi Literami / 13 lipca 2016 o 13:19
bank napisał:
Obecne wladze zniszczyly Janow niemalze doszczetnie.
Wkrótce będziemy mieli ''złote miasto'' głodnych ludzi.
Avatar
Z byłego parku w rynku mamy betonową pustynię / 12 lipca 2016 o 23:37
 Pani Zezulińska nie myśli dalekosiężnie . Bo gdy wyniesie dworzec z centrum to kto od jej teścia w czwartki kwiatki kupi ,bo gdy na dodatek babki z mlekiem i jajkami się wyniosą to tylko żula czekającego na 50 groszy na rynku będzie można spotkać. No ale będzie i zaleta ,bo sklepikarzom klienci nie będą tak często trzaskać drzwiami i będą mogli  (spokojnie planować) jak tu zwijać biznes.
Avatar
gość / 12 lipca 2016 o 16:48
Dworzec autobusowy ma funkcję bardzo kolizyjną, jednak większość mieszkańców chce, aby w centrum pozostał – przyznaje Jolanta Zezulińska, kierownik Referatu Architektury i Planowania Urzędu Miejskiego w Janowie Lubelskim Może jakiś dociekliwy dziennikarz Dziennika Wschodniego zapyta Panią J. Zezulińską o dane urzędu na podstawie, których twierdzi ona, że większość mieszkańców chce pozostawienia dworca w centrum? Czy urząd robił jakąś ankietę, spotkanie publiczne, zwłaszcza z mieszkańcami rynku, którzy z tego co mi wiadomo chcieliby raczej innej lokalizacji dworca?
Dworzec autobusowy ma funkcję bardzo kolizyjną, jednak większość mieszkańców chce, aby w centrum pozostał – przyznaje Jolanta Zezulińska, kierownik Referatu Architektury i Planowania Urzędu Miejskiego w Janowie Lubelskim Może jakiś dociekliwy dziennikarz Dziennika Wschodniego zapyta Panią J. Zezulińską o dane urzędu na podstawie, których twierdzi ona, że większość mieszkańców chce pozostawienia dworca w centrum? Czy urząd robił jakąś ankietę, spotkanie publiczne, zwłaszcza z mieszkańcami rynku, którzy z tego co m... rozwiń
Avatar
Gość / 9 lipca 2016 o 10:14
wy***yc na 2 dni do tomaszowa tak spiewala demarczyk, do janowa tak samo 2 dni to max, a dalej nuuuuuda, te same oklepane imprezy ktore juz sie dawno przejadly, nie ma pomyslow na nowe, i nie pomoga barwne slowa i pitolenie roznych osobnikow, miasto sie wyludnia, mlodziez wieje gdzie sie tylko da, wiadomo brak pracy, a co bedzie jak ue nie bedzie dotowac,ale tak jest na zadupiu niestety , a jaka mamy miec mentalnosc? jak janow w 80 proc pachnie pszenno_buraczanymi; malo jest, ale jest przynajmniej gdzie pospaczrowac, to nie ironia to fakt
Avatar
Gość / 9 lipca 2016 o 09:20
Jestem z Kraśnika i bardzo się dziwię dlaczego marnujecie piękne historyczne centrum miasta. Układ architektoniczny Janowa pamięta czasy Zamoyskiego, a Wy robicie z tego parking?! Ja bym raczej starał się o obwodnicę i chciał wyprowadzić cały ruch kołowy z rynku. Macie piękne miasto. Po co Wam to? Żyjecie w mieście, a mentalność macie wiejską. wolne_miasto@o2.pl
Avatar
Gość / 8 lipca 2016 o 22:43
Dlaczego ten artykuł znajduje się w dziale KRAŚNIK, skoro nie ma nic wspólnego z Kraśnikiem?! Stwórzcie wreszcie osobne działy dla każdego powiatu!
Avatar
bank / 8 lipca 2016 o 20:25
Obecne wladze zniszczyly Janow niemalze doszczetnie.
Avatar
Gość / 8 lipca 2016 o 10:21
Zamiana deptaka na parking. I do tego frazesy ze rynek ma pelnic funkcje wypoczynkowe i reprezentacyjne. To moze caly zaorac i zamienic na parking. Bedzie swiatowo. Duzo zlomu i halasu. Afrykanskie standardy. Brawo...
Avatar
Gość / 8 lipca 2016 o 09:48
funkcja kolizyjna buhahahah a co to za nowomowa? 3 taksowki; 1 podstawowka i parking podziemny ?????? buhahahhahahhahahaha sen o wielkosci buhaahhahahahah projekt dworca doskonaly jak na zascianek wystarczajacy; nizio to marka zoom swietny rekreacyjnie, brawo flisbud
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 6 15

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 0

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 9 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 1

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 8 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 32 5

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 0

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 29 2

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm 4 0

Kto odwiedzi Bychawę w dniach 26-27 maja, będzie mógł spróbować pierogów z trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. A to za sprawą imprezy „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski”. Pierogi lubelskie będą kulinarną gwiazdą XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „W Krainie Pierogów”. Gwiazdą muzyczną jest Beata i Bajm

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki
galeria

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki 0 0

Dziś 26 maja, czyli Dzień Mamy. Przygotowaliśmy dla Was wierszyki i życzenia, które mogą Wam się dziś przydać

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć 5 4

Zostały już tylko dwa mecze, szanse na utrzymanie są bardzo małe, a na dodatek Wisła gra z zespołami, które mogą mieć jeszcze nadzieje na awans. Mimo wszystko puławianie chcą jeszcze powalczyć. W sobotę o godz. 17 czeka ich wyjazdowy mecz z Radomiakiem

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82 8 3

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Dominiczynie na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Włodawą

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach
27 maja 2018, 10:00

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach 0 0

W niedzielę, 27 maja o godz. 10 na Skwerze Niepodległości w Puławach odbędzie się Wiosenny Kiermasz Klubu Twórców Ludowych.

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze 56 20

Grzegorz Małys, ojciec 12-letniego Rafała, który zginął na przejściu dla pieszych wracając z zajęć na basenie, będzie mógł poznać opinie dotyczące pracy byłego już dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Sam domagał się ich ujawnienia. Prezydent Zamościa będzie musiał udostępnić te dokumenty

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!