sobota, 24 marca 2018 r.

Kraj Świat

270 Henryków Sienkiewiczów i 15 Marii Konopnickich w Polsce

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 stycznia 2013, 12:28

 (Kazimierz Mordasewicz / Wikipedia)
(Kazimierz Mordasewicz / Wikipedia)

Z danych bazy PESEL wynika, że w Polsce żyje wiele osób, które mogą pochwalić się zbieżnością swojego imienia i nazwiska ze znanymi postaciami historycznymi, bohaterami literackim, a nawet królami. W Polsce jest np. 128 Władysławów Jagiełło, a nawet 2 Kazimierzy Wielkich.

Wielu Polaków nazywa się tak, jak znani bohaterowie literaccy. W Polsce mieszkają na przykład osoby noszące nazwiska bohaterów epopei narodowej Adama Mickiewicza - zarówno Jacka Soplicy, jak i jego syna, tytułowego Tadeusza. Również aż 121 osób może pochwalić się, że nosi imię i nazwisko Adam Mickiewicz.

Prawie 270 mężczyzn w Polsce nazywa się tak samo, jak polski powieściopisarz, laureat Nagrody Nobla - Henryk Sienkiewicz. W naszym kraju żyją też osoby noszące imiona i nazwiska bohaterów trylogii Sienkiewicza, m.in. 4 Andrzejów Kmiciców, 3 Janów Skrzetuskich, nie ma natomiast żadnego Michała Wołodyjowskiego ani Barbary Wołodyjowskiej. Za to 16 kobiet w Polsce nazywa się Aleksandra Billewicz.

Imię i nazwisko zbieżne z innym polskim pisarzem, Bolesławem Prusem, nosi w Polsce 21 mężczyzn. W naszym kraju są też osoby nazywające się tak, jak główna bohaterka jednej z najbardziej znanych powieści Bolesława Prusa - "Lalki”. I tak aż 57 kobiet nazywa się Izabela Łęcka. W Polsce nie ma natomiast żadnego Stanisława Wokulskiego.

W Polsce żyje też 111 Janów Kochanowskich, 11 Mikołajów Rejów, 15 Marii Konopnickich oraz 10 Stefanów Żeromskich. Nazwisko Jana Matejki nosi 47 mężczyzn, zaś Tadeusza Kościuszki - 58. Jest również 4 Mikołajów Koperników.

Wielu Polaków nosi również nazwiska historycznych władców Polski. I tak w naszym kraju żyje 11 Władysławów Łokietków, 2 Kazimierzy Wielkich, 128 Władysławów Jagiełło, 14 Stefanów Batory, 87 Janów Sobieskich oraz 48 Stanisławów Poniatowskich.

Za to nie ma w Polsce żadnego Bolesława Chrobrego, Kazimierza Odnowiciela czy Bolesława Krzywoustego. W naszym kraju mieszka również 2 tys. 274 mężczyzn noszących imię pierwszego, historycznego władcy Polski - Mieszka.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!