wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

75 lat temu ukazał się wydrukowany w Lublinie „Dekalog Polaka”

Dodano: 16 grudnia 2015, 11:19

Zofia Kossak-Szczucka, autorka „Dekalogu Polaka”. Jan Karski uważał „Dekalog Polaka” za jeden z najważniejszych dokumentów publicznych czasu okupacji w Polsce
Zofia Kossak-Szczucka, autorka „Dekalogu Polaka”. Jan Karski uważał „Dekalog Polaka” za jeden z najważniejszych dokumentów publicznych czasu okupacji w Polsce

W grudniu mija 75. rocznica powstania jednego z najważniejszych w czasie okupacji dokumentów publicznych podtrzymujących morale społeczeństwa i mobilizujące do czynu patriotycznego. Był to „Dekalog Polaka” napisany przez znaną pisarkę Zofię Kossak-Szczucką.

Po raz pierwszy, właśnie w grudniu 1940 roku, „Dekalog” ukazał się jako tekst otwierający kalendarzyk Komendy Obrońców Polski (KOP) na rok następny. Organizację tę założył w Lublinie w październiku 1939 roku major Bolesław Studziński, oficer Korpusu Ochrony Pogranicza. Syn wiejskiego majstra murarskiego, piłsudczyk, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.

Został jej pierwszym komendantem. Wypełniał w ten sposób rozkaz-dyrektywę ostatniego dowódcy Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP) generała Wilhelma Orlik-Rückemanna, który rozwiązując podległe sobie oddziały polecił przejście i utworzenia organizacji o wyżej wymienionej i nawiązującej w skrócie literowym do macierzystej formacji strzegącej granic Rzeczypospolitej.

Komenda Obrońców Polski rozpoczęła od razu działalność wydawniczą. Już 10 października 1939 r. ukazał się pierwszy numer pisma „Polska Żyje”. Drukowano je w Lublinie przy ulicy Bychawskiej, potem pod Lublinem.

Rok później, kiedy organizacja zwiększyła zasięg terytorialny, a czołową publicystką pisma stała się Zofia Kossak-Szczucka, ukazał się właśnie jej „Dekalog”

Oto treść:

„...Jam jest Polska, Ojczyzna twoja, ziemia Ojców, z której wzrosłeś.
Wszystko, czymś jest, po Bogu mnie zawdzięczasz.

1. Nie będziesz miał ukochania ziemskiego nade mnie.
2. Nie będziesz wzywał imienia Polski dla własnej chwały, kariery albo nagrody.

3. Pamiętaj, abyś Polsce oddał bez wahania majątek, szczęście osobiste i życie.
4. Czcij Polskę, Ojczyznę twoją, jak matkę rodzoną.

5. Z wrogami Polski walcz wytrwale do ostatniego tchu, do ostatniej kropli krwi w żyłach twoich.
6. Walcz z własnym wygodnictwem i tchórzostwem. Pamiętaj, że tchórz nie może być Polakiem.

7. Bądź bez litości dla zdrajców imienia polskiego.
8. Zawsze i wszędzie śmiało stwierdzaj, że jesteś Polakiem.

9. Nie dopuść, by wątpiono w Polskę.
10. Nie pozwól, by ubliżano Polsce, poniżając Jej wielkość i Jej zasługi, Jej dorobek i Majestat.

Będziesz miłował Polskę pierwszą po Bogu miłością.
Będziesz Ją miłował więcej niż siebie samego”.

Tekst stał się niezwykle popularny wśród społeczeństwa. Znaczna jego część była skłonna przypuszczać, iż „Dekalog” napisał specjalnie dla Polaków… papież.

Treść dekalogowa rozpowszechniana była przez okres całej okupacji przez Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej ZWZ-AK, którego pracownikiem w latach 1941–1942 był porucznik Jan Kozielewski, późniejszy legendarny emisariusz Polski Podziemnej i Rządu RP na Wychodźstwie – Jan Karski.

Zdaniem Karskiego, „Dekalog” odgrywał trudną do przecenienia rolę w budowaniu ducha Polaków odwołując się do tradycyjnego patriotyzmu wyrastającego z wiary.

Warto zauważyć, iż od końca 1941 roku do października 1942 roku Jan Karski współpracował z założoną przez Zofię Kossak-Szczucką i księdza doktora Edmunda Krause organizacją Front Odrodzenia Polski (FOP). To członkowie FOP żegnali wyruszającego z misją do Londynu (m.in. w sprawie ratunku dla Żydów) emisariusza podczas prywatnego nabożeństwa w jednej z kaplic kościoła Świętego Krzyża w Warszawie.

Profesor Jan Karski do końca życia przypominał „Dekalog Polaka” Zofii Kossak-Szczuckiej, zachowując dystans do jej przedwojennych poglądów nieprzyjaznych Żydom oraz szanując ewolucję, jaką przeszła w swych poglądach, stając się jedną z czołowych postaci „Żegoty”, konspiracyjnej organizacji ratującej Żydów w czasie okupacji.

– Towarzystwo Jana Karskiego uważa za obowiązek przypomnienie „Dekalogu Polaka” nie tylko ze względu na jego rocznicę i walor historyczny. Także poprzez kontekst dnia dzisiejszego i toczący się z Polsce ostry spór polityczny coraz bardziej przybierający charakter wojny polsko-polskiej. Jan Karski, gdyby żył, z całą pewnością apelowałby o jej zakończenie do wszystkich, którzy mogą mieć na to wpływ… – komentuje Jacek Woźniak, sekretarz Towarzystwa.

WIDEO

Czytaj więcej o: Jan Karski Dekalog
Bronia
Ks. Edmund
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Bronia
Bronia (18 grudnia 2015 o 16:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A jakmiż to 'dekalogiem' operowali ci, co ukradli Rodzinie Bohatera Prezydencki Medal Wolności pośmiertnie przyznany Janowi Karskiemu przez Baracka Obamę

  Jakim? Azjatyckim :ph34r:

Rozwiń
Ks. Edmund
Ks. Edmund (16 grudnia 2015 o 17:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A jakmiż to 'dekalogiem' operowali ci, co ukradli Rodzinie Bohatera Prezydencki Medal Wolności pośmiertnie przyznany Janowi karskiemu przez Baracka Obamę

Rozwiń
Gość
Gość (16 grudnia 2015 o 15:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I co z tego zostało dziś? Oglądamy od rana do nocy w telewizorach... Widzisz i nie grzmisz...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!