Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

25 maja 2017 r.
14:50

75-lecie misji Jana Karskiego pod patronatem prezydenta RP

0 5 A A
Jan Karski
Jan Karski (fot. Archiwum Rodzinne)

 Prezydent Andrzej Duda przyjął honorowy patronat nad 75-leciem misji polskiego bohatera II wojny światowej, legendarnego emisariusza Jana Karskiego. Misja ta wprowadziła go na karty historii świata i uczyniła jednym z najbardziej znanych Polaków XX wieku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O prezydenckiej decyzji rodzina bohatera i Towarzystwo Jana Karskiego poinformował prezydencki minister Wojciech Kolarski. Napisał:

„Prezydent RP z najwyższym szacunkiem odnosi się do postaci Jana Karskiego, który odegrał tak wielką rolę w dziejach Polski. Szczególne miejsce w życiu Jana Karskiego zajmowała misja informowania i przekonywania polityków i środowisk opiniotwórczych mocarstw zachodnich do ratowania Żydów europejskich przed niemieckim ludobójstwem. Państwa inicjatywa z pewnością przyczyni się do kształtowania prawdziwego obrazu tamtych tragicznych czasów i zaangażowania Polaków niosących pomoc swoim żydowskim współobywatelom. Jestem przekonany, że Państwa misja przypominania o dziele Jana Karskiego dobrze przysłuży się Polsce”.

 – Robimy dla pamięci bohatera, co tylko możliwe od chwili powstania Towarzystwa Jana Karskiego, czyli już ponad piętnaście lat. Dostrzeganie tych wysiłków cieszy. Za wszelkie gesty zrozumienia roli Bohatera i współpracę z nami jesteśmy wdzięczni – komentuje członek zarządu Towarzystwa Marek Wieczerzak.

 Inauguracja 75-lecia przygotowana została na 6 czerwca br., w Muzuem Powstania Warszawskiego. Tam też zostanie ogłoszony program wydarzeń jubileuszowych.

Wiemy już jednak, że w Muzeum Powstania swój udział w inauguracji mieć będzie lubelska Szkoła Podstawowa 24, której uczniowie zaprezentują fragment drugiego tomu „Inferno” trylogii biograficznej „Jan Karski. Jedno życie” pióra Waldemara Piaseckiego, najbliższego współpracownika Bohatera.

 Ta, obchodząca w tym roku swoje stulecie zasłużona szkoła, związana jest z od lat z postacią legendarnego emisariusza. Rośnie przed nią Dąb Pamięci Jana Karskiego. Wcześniej z inicjatywy Towarzystwa Jana Karskiego przed szkołą ustawiono Pomnik Ofiar Getta Lubelskiego, który chciano wywieźć z centrum miasta na rogatki.

 Zostanie także zaprezentowany i wręczony medal 75-lecia Misji Jana Karskiego, projektu znakomitego artysty-plastyka Janusza Kapusty, wykonany przez znanego artystę-medaliera Wiesława Kuleja.

 Dopytywane o lubelskie zaangażowanie w objęte prezydencką pieczą 75-lecie misji Jana Karskiego, Towarzystwo odpowiada, iż rozmowy na ten temat trwają, a o efektach opinia zostanie wkrótce poinformowana.

 Już wiadomo jednak, że przygotowywane jest wydarzenie w Izbicy, gdzie na przełomie września i października 1942 roku Jan Karski w przebraniu strażnika ukraińskiej formacji pomocniczej SS wszedł do tamtejszego obozu selekcyjnego, ostatniego etapu przed obozem zagłady w Bełżcu.

 Jak wiadomo Jan Karski podczas swej okupacyjnej działalności związany był nie tylko z Lublinem i Izbicą, ale także Krasnymstawem, Tomaszowem Lubelskim, Bełżcem, Puławami, Żyrzynem. Podczas kampanii wrześniowej pod Krasnobrodem trafił do niewoli sowieckiej.

 Miał też związek z majątkiem Aleksandra Szeptyckiego w Łabuniach i jego zięcia Stanisław Starowiejskiego w Łaszczowie. Nie mówiąc już o licznych przedwojennych wizytach w Kazimierzu nad Wisłą, ukochanym miejscu Jana Karkiego, czy Nałęczowie i willi Józefa Becka „Gioia”. Z tymi miejscami związany był także od kiedy zaczął przyjeżdżać do Polski po transformacji ustrojowej.

 Kondensacja miejsc związanych z pamięcią Jana Karskiego w województwie lubelskim jest z pewnością największa w Polsce i z tego powinny zostać wywiedzione stosowne konsekwencje. Jubileusz 75-lecia misji Bohatera jest taką okazją. Może zostanie to dostrzeżone.

 Wojenna misja Jana karskiego weszła do historii świata. Obchodzimy jej 75-lecie...

Pozostałe informacje

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Rozmowa z Jerzym Żytkowskim, organizatorem rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Studenci wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej z okazji Dnia Ziemi budowali ekologiczne ławeczki z palet. Posłużą im one w trakcie przerw.

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Ponad rok temu Łuków zawarł umowę z kolejową spółką na remont nieczynnego dworca PKP. Od tego czasu nic się nie dzieje. Ale kolej ma już pewien konkret.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy

Radzyńska policja zatrzymała nietrzeźwego kierowcę Opla, który wyprzedzał inny pojazd tuż przed przejściem. Oprócz wysokiego mandatu, może długo posiedzieć za kratkami.

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Podróżna tłumaczyła, że to zwyczajne kamienie ozdobne, które miały wypełnić jej akwarium. W Terespolu udaremniono przemyt 8 kg Czaroitu.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zmagania toczyły się w kategorii U 20 i U 23. Na najwyższym stopniu podium stanęły Alicja Nowosad, Olga Padoshyk i Daniela Tkaczuk. Natomiast wicemistrzyniami kraju zostały Wiktoria Kamela i Marta Gajowniczek

Za nami już kolejny festiwal 3k6!
Wideo
film

Za nami już kolejny festiwal 3k6!

Gracze z całej Polski i nie tylko, w ubiegły weekend zjechali się do Lublina, aby wspólnie rywalizować!

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

W spotkaniu rewanżowym o piąte miejsce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefl Gdańsk 3:1. Tym samym w przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz kraj w Pucharze Challenge.

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo
27 kwietnia 2024, 20:00

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Peryferia. Tym razem wystąpi wystąpi saksofonista Marek Pospieszalski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 20.00.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium