sobota, 24 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Abp Budzik: orędzie Kościołów Polski i Rosji to początek zbliżenia narodów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 czerwca 2012, 08:04
Autor: PAP

Za początek drogi do pojednania i zbliżenia narodów oraz Kościołów uznał w piątek metropolita lubelski abp Stanisław Budzik wspólne orędzie rosyjskiej Cerkwi i polskiego Kościoła katolickiego do narodów Rosji i Polski.

Orędzie ma zostać podpisane 17 sierpnia w Warszawie podczas wizyty zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego patriarchy Cyryla I.

Podpisaniu orędzia było m.in. poświęcone 358. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które w piątek zakończyło się we Wrocławiu.

Abp Budzik podczas konferencji prasowej podsumowującej obrady poinformował, że tekst orędzia do narodów Rosji i Polski, nad którym prace prowadzili przez dwa lata przedstawiciele obu Kościołów, jest już niemal gotowy.

"Dokument jest na pewnym stopniu ogólności, ponieważ jest on dopiero początkiem drogi do pojednania i zbliżenia narodów i Kościołów” - powiedział arcybiskup.

Orędzie składa się z trzech części. "W pierwszej jest mowa, że jesteśmy wezwani nakazem Ewangelii Chrystusa do dialogu i pojednania. W drugiej spoglądamy w przeszłość w perspektywie przyszłości, aby budować nowy etap naszych wzajemnych relacji. W trzeciej oba Kościoły stają wobec nowych wyzwań, przed którymi stoi chrześcijaństwo w Europie. Potrzeba dawać wspólne świadectwo wartościom ewangelicznym, na których budowany jest ład pokojowy w Europie i nasza tysiącletnia kultura. Równocześnie należy bronić pewnych wartości, które są zagrożone” - mówił hierarcha.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik poinformował, że tematem obrad biskupów były również rozmowy z rządem w sprawie przekształcenia Funduszu Kościelnego i zastąpienia go dobrowolnym odpisem podatkowym zaproponowanym przez rząd w wysokości 0,3 proc.

"Nadal prowadzone są rozmowy i widać, że atmosfera zmieniła się na nieco spokojniejszą” - mówił. Dodał jednak, że propozycja rządu, czyli 0,3 proc. odpisu, jest niewystarczająca, gdyż "Kościół wspierają przede wszystkim ludzie ubodzy, którzy są jego siłą”. "Po ostatnich spotkaniach widać jednak, że jest tendencja do przedłużenia rozmów i szukania sposobów rozwiązania tej sprawy” - mówił przewodniczący KEP.

Wcześniej rzecznik KEP ks. Józef Kloch poinformował, że strona kościelna jest w stanie przystać na 0,6 czy 0,5 proc. odpisu.

Wiele uwagi biskupi poświęcili również inicjatywom związanym z przeżywaniem Roku Wiary, który ogłosił papież oraz sierpniowemu Kongresowi Nowej Ewangelizacji. Poruszany był również problem pozycji religii i etyki w świetle rozporządzenia MEN ws. ramowych planów nauczania w szkołach publicznych.

Podczas 358. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski wybrano nowego przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, którym został metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Zastąpił on na tym stanowisku abp. Sławoja Leszka Głódzia. Z kolei na stanowisko przewodniczącego Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Francji został wybrany ordynariusz diecezji siedleckiej bp Zbigniew Kiernikowski. Zastąpił on bp. Wojciecha Polaka, który złożył rezygnację z tej funkcji po wyborze na sekretarza generalnego Episkopatu.

Okazją do spotkania biskupów we Wrocławiu jest przypadający 24 czerwca jubileusz 50-lecia kapłaństwa metropolity wrocławskiego abp. Mariana Gołębiewskiego. Msza św. jubileuszowa pod jego przewodnictwem, z udziałem biskupów i gości zostanie odprawiona w sobotę w katedrze wrocławskiej. Homilię wygłosi prymas Polski abp Józef Kowalczyk. (PAP)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!