czwartek, 22 marca 2018 r.

Kraj Świat

Abraham Foxman prosi Krzysztofa Żuka o ochronę godności i pamięci ofiar Majdanka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 sierpnia 2012, 17:06

Abraham Foxman  (Waldemar Piasecki)
Abraham Foxman (Waldemar Piasecki)

We wcześniejszej publikacji na temat żydowskich reakcji na dążenia zakładu pogrzebowego "Styks” do wybudowania na Majdanku krematorium pisaliśmy, że list do prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka zapowiedział dyrektor Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL) Abraham Foxman. Jak dowiedział się "Dziennik Wschodni”, list został wysłany w formie elektronicznej i papierowej.

Czytamy w nim:

Drogi Panie Prezydencie:

Piszemy zatroskani pozbawioną wrażliwości propozycją budowy komercjalnego krematorium w cieniu nazistowskiego obozu koncentracyjnego Majdanek na terenie miasta Lublina. Kilka lat temu sprzeciwialiśmy się podobnej propozycji tej samej firmy, która ostatecznie nie otrzymała zgody na realizację. Trudno adekwatnie wyrazić uczucia bólu i zniewagi związane z tym, iż projekt ten postępuje na przód. Idea lokalizacji nowoczesnego krematorium przylegającego do świętej ziemi dedykowanej pamięci tych, którzy w nie wypowiadany sposób na niej cierpieli i na której zostało zgładzonych więcej niż sto tysięcy Żydów i ofiar innych narodowości – jest karygodna.

W sytuacji, gdy jak rozumiemy, obecne plany zagospodarowania miasta, umożliwiają taką budowę, prosimy Pana i władze miejskie o podjęcie działań - chroniących godność i pamięć tych, którzy cierpieli i zostali zamordowani z rąk nazistów na Majdanku – poprzez przyjęcie regulacji uniemożliwiających budowę w okolicy obozu tego obiektu.

Z poważaniem, Abraham Foxman


Jak wiadomo, podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej 6 września br. dyskutowana ma być kwestia zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, tak aby budowa krematorium budząca sprzeciw polskich i zagranicznych środowisk więźniarskich, instytucji pamięci, a także samego Muzeum na Majdanku, nie była możliwa w bliskim sąsiedztwie obozowym. Nie wywoływała niepotrzebnych emocji i nie szkodziła wizerunkowi Lublina, który – jak pamiętamy – z wielką determinacją ubiegał się o miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Niebawem o reakcję na list dyrektora ADL, zapytamy jego adresata.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!