sobota, 20 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Afganistan. Polscy żołnierze VIII zmiany zakończyli misję

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 kwietnia 2011, 10:46

Polscy dowódcy dziękowali gubernatorowi prowincji Ghazni za jego wskazówki i pomoc w codziennej wspó
Polscy dowódcy dziękowali gubernatorowi prowincji Ghazni za jego wskazówki i pomoc w codziennej wspó

Jesteśmy dumni z tej pracy, którą tu wykonaliście – powiedział w bazie Ghazni w Afganistanie minister obrony narodowej Bogdan Klich.

Uroczystości odbyły się w ubiegłą środę. Dowódca zakończonej VIII zmiany, gen. bryg. Andrzej Reudowicz podsumował, że sześć miesięcy spędzone w Afganistanie upłynęły bardzo szybko.

Podziękował gubernatorowi prowincji Ghazni za jego wskazówki i pomoc w codziennej współpracy, kiedy podczas licznych spotkań dyskutowano o tym jak pomóc i jak rozwiązać problemy Afgańczyków.

Gen. Reudowicz przywołał również pamięć podległych mu żołnierzy amerykańskich i polskich, którzy na afgańskiej ziemi oddali najwyższą ofiarę życia.

Gen. Sławomir Wojciechowski, dowódca IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego zapewnił, że jego żołnierze są świadomi skali wyzwania, jakiemu będą musieli podołać.

Podczas uroczystości minister Klich podsumował: – Generał Reudowicz dobrze dowodził polskim kontyngentem. Ale kim byłby najlepszy nawet dowódca bez swych żołnierzy.

Dodał: – Wiem, że nie mieliście łatwej zmiany. Wiem dużo o Waszej dzielności i mogę powiedzieć, że jesteśmy dumni z tej pracy, którą tu wykonaliście. Przyjmijcie wyrazu szacunku i wielkiego uznania od Premiera Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, który prosił mnie, aby to uznanie, ten szacunek Wam przekazać.

Obecny na uroczystości gen. dyw. John F. Campbell, dowódca Dowództwa Regionalnego Wschód uhonorował gen. Andrzeja Reudowicza oraz chor. Krzysztofa Gonerę amerykańskim medalem Meritorious Service.

Dowódca VIII zmiany otrzymał również z rąk dowódcy Dowództwa Regionalnego Wschód pamiątkowy obraz z osobistą dedykacją. – Przez ostatnie sześć miesięcy Waszą pracą udało się uczynić dla mieszkańców prowincji Ghazni wielką zmianę – powiedział gen. Campbell.

Amerykański generał powitał jednocześnie gen. Sławomira Wojciechowskiego. Nie ukrywał, że żołnierzy koalicji czeka ciężkie lato. –Wiem, że jesteście odpowiednimi osobami na odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie, aby kontynuować wysiłki na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa, stabilizacji i rozwoju prowincji Ghazni – ocenił gen. Campbell.

– Naszym zadaniem będzie skorzystanie z sukcesów poprzedników i dążenie do dalszej poprawy sytuacji w prowincji, wspólnie z afgańskimi partnerami – powiedział gen. Wojciechowski.

Podczas pobytu w bazie Ghazni minister Bogdan Klich spotkał się z żołnierzami i pracownikami z okazji zbliżających się świąt Wielkiej Nocy.

– Przed nami to, co nas Polaków najbardziej łączy – stół wielkanocny” – mówił minister Klich. – Chciałbym Wam życzyć dobrych, spokojnych, zdrowych i bezpiecznych świąt Wielkiej Nocy. Niech Wam szczęście dopisuje tutaj i w kraju. To święta, które na trwałe wpisują się w polską tradycję bez względu na to gdzie jesteśmy.

Na świątecznym stole, który pobłogosławili biskupi polowi znalazły się m.in. żurek, śledzie, ciasta, bigos, polskie wędliny oraz oczywiście wielkanocne jajko.

W bazie Ghazni szefowi resortu obrony Bogdanowi Klichowi towarzyszyli m.in. ambasador RP w Afganistanie Maciej Lang, gubernator prowincji Ghazni Musa Khan, dowódca CJTF-101 gen. dyw. John F. Campbell, Dowódca Operacyjny SZ gen. broni Edward Gruszka oraz dowódcy VIII i IX zmiany Polskich Sił Zadaniowych.

Obecny był również gen. dyw. Mirosław Różański, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, która wystawia VIII i IX zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!