poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Kraj Świat

Akcja ekologów: Zwolnij! Zwierzę na drodze!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 września 2010, 14:11

Ponad 200 osób rocznie zostaje rannych, a kilka ginie na polskich drogach w wypadkach z udziałem dzikich zwierząt. Ryzyko takiej kolizji jest bardzo wysokie, bo samochodów przybywa, a brakuje przejść zwierząt.

"Zwolnij! Zwierzę na drodze!”. Pod takim hasłem organizacja ekologiczna WWF Polska we współpracy z Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i Lasami Państwowymi rozpoczęła kampanię na rzecz zapobiegania wypadkom z udziałem dzikich zwierząt.

Zdaniem organizatorów wystarczy, że kierowca zastosuje się do dwóch zasad. Po pierwsze do zasady bezpiecznej jazdy na terenach, gdzie istnieje wysokie ryzyko kolizji ze zwierzęciem. Po drugie w przypadku zaistnienia takiej kolizji, nawet jeśli jest tylko jej świadkiem, zgłosi ją za pośrednictwem strony www.zwolnij.wwf.pl.

W Polsce rany w wypadkach z udziałem dzikich zwierząt odnosi rocznie około 200 osób. W 2009 roku siedem osób zginęło. I ryzyko takiej kolizji jest wciąż wysokie, bo w naszym kraju brakuje odpowiednich przejść dla dzikich zwierząt, przy stale rosnącej liczbie samochodów.

Drogi stanowią często śmiertelną barierę, trudną do pokonania przez zwierzęta, które muszą wędrować w poszukiwaniu pożywienia, partnera lub miejsca do rozrodu. Przeważnie giną w "starciu” z samochodem.

W przypadku chronionych gatunków, takich jak ryś, strata nawet jednego osobnika stanowi duże zagrożenie dla przetrwania całego gatunku w naszym kraju. Niestety, specjalne przejścia pozwalające na pokonanie tych dróg nie powstają, m.in. dlatego, że wypadki z udziałem dzikich zwierząt nie są zgłaszane.

– Można to zmienić – twierdzi Paweł Średziński z WWF Polska. – Jeśli kierowcy i wszyscy użytkownicy dróg zaczną zgłaszać takie wypadki, będziemy mieli wiedzę, którą wykorzystamy do poprawy bezpieczeństwa zwierząt i ludzi.

W ramach kampanii WWF, "Zwolnij!, Zwierzę na drodze!”, została uruchomiona specjalna strona internetowa, www.zwolnij.wwf.pl. Za jej pośrednictwem można zgłosić zdarzenie z udziałem zwierzęcia na drodze, zaznaczając je na mapie i wypełniając specjalną ankietę.

WWF dzięki wsparciu Policji i Straży Leśnej będzie również rozdawał kierowcom specjalne naklejki i ulotki z instrukcją, jak unikać kolizji ze zwierzęciem i jak postępować, jeśli już do kolizji dojdzie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!