poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Aleksander Kwaśniewski udekorował króla Juana Carlosa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 lutego 2011, 16:28

Aleksander Kwaśniewski wręcza królowi Juanowi Carlosowi Europejski Medal Tolerancji. Z prawej Moshe
Aleksander Kwaśniewski wręcza królowi Juanowi Carlosowi Europejski Medal Tolerancji. Z prawej Moshe

Stojący na czele Europejskiej Rady Tolerancji i Pojednania (ECTR) Aleksander Kwaśniewski udekorował przyznanym po raz pierwszy Europejskim Medalem Tolerancji króla Hiszpanii Juana Carlosa.


W ten sposób Rada uhonorowała zasługi hiszpańskiego monarchy w wysiłkach na rzecz budowania tolerancji i pojednania w świecie oraz promowania inicjatyw politycznych ku temu wiodących

Uroczystość miała miejsce w rezydencji królów Hiszpanii, pałacu Zarzuela. Aleksandrowi Kwaśniewskiemu towarzyszył prezes Europejskiego Kongresu Żydów (EJC) Moshe Kantor, który współprzewodniczy Radzie, a obecni byli m.in. sekretarz ECTR dr Ireneusz Bil, dyrektor prezydenckiej Fundacji Amicus Europae oraz Raya Kalenova, zastępca sekretarza generalnego EJC.

Jak informował nas dr Ireneusz Bil (pochodzi z podlubelskiego Krzczonowa – dop. red.), uroczystość miała bardzo serdeczny i bezpośredni przebieg.

Monarcha podkreślił, że w dzisiejszym świecie, wciąż wypełnionym konfliktami, tolerancja jest wartością zupełnie fundamentalną, a służenie jej uważa za swą misję.

Przy okazji wart przypomnienia jest motyw łączący Juana Carlosa z Lublinem. Otóż był on pierwszym laureatem Wyróżnienia "Serce dla Serc” jakie zainicjował w latach 80. znany ekumenista, ks. infułat Bogusław Wołyński, kapłan Kościoła Polskokatolickiego.

"Serce dla Serc” szybko stało się znane w całej Polsce, a laureatami wyróżnienia zostawali ludzie w świecie powszechnie poważani.

Juan Carlos, numer 1 na tej liście, został wyróżniony za uratowanie życia dwóch żeglarek z ówczesnej Jugosławii, których jacht tonął na Morzu Śródziemnym. Żeglujący w tym rejonie król Hiszpanii ruszył na ratunek i w ostatniej chwili wydostał na swój pokład obie kobiety.

Laureatką "Serca dla Serc” była także Jolanta Kwaśniewska, a uhonorowano w ten sposób jej zaangażowanie w ratowanie życia i zdrowia dzieci.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!