wtorek, 20 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Aleksander Kwaśniewski wzywa USA do akcji edukacyjnej na temat obozów zagłady

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 maja 2012, 18:47

Jan Karski i Aleksander Kwaśniewski, który uważał go za swego mentora, wielokroć korzystał z jego ra
Jan Karski i Aleksander Kwaśniewski, który uważał go za swego mentora, wielokroć korzystał z jego ra

Aleksander Kwaśniewski, przyjaciel Jana Karskiego, którego uważał za swego mentora, poruszony sformułowaniem "polskie obozy śmierci”, jakie padło z usta Baracka Obamy podczas pośmiertnej dekoracji polsko-amerykańsko-żydowskiego bohatera Prezydenckim Medalem Wolności, wydał oświadczenie.

Oto przekazana nam jego pełna treść:

Jan Karski otrzymał wczoraj pośmiertnie najwyższe odznaczenie cywilne USA - Medal Wolności. Jest to wyraz uznania dla heroicznej walki Karskiego o przekazanie światu informacji o zbrodni Holocaustu, największej zorganizowanej zbrodni przeciwko ludzkości w historii świata.

Podczas laudacji na cześć Jana Karskiego, prezydent USA Barack Obama użył określenia "polskie obozy śmierci". Przyczynił się w ten sposób do umocnienia negatywnych, nieprawdziwych i krzywdzących stereotypów. Obozy takie jak Auschwitz, Birkenau, Stutthof i wiele innych noszą nazwę "niemieckie, nazistowskie obozy śmierci". Jako przewodniczący Europejskiej Rady ds. Tolerancji i Pojednania, były Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej oraz przyjaciel Jana Karskiego wyrażam najwyższe zdumienie wczorajszymi słowami Baracka Obamy. Sformułowanie użyte przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych jest tym bardziej bolące, iż w obozach tych straciło życie setki tysięcy polskich obywateli, a słowa te wypowiedziane zostały w tak szczególnym kontekście nagrody dla Jana Karskiego. Fałszuje historię i zamazuje winę prawdziwych sprawców tej zbrodni.

Mając na uwadze prawdę historyczną oraz szacunek dla świadectwa Jana Karskiego, wzywam rząd Stanów Zjednoczonych do podjęcia publicznej akcji informacyjnej, propagującej wiedzę o historii nazistowskich obozów zagłady.

Mam nadzieję, że takie działania rządu federalnego przyczynią się do podniesienia świadomości historycznej amerykańskiego społeczeństwa.

Aleksander Kwaśniewski Prezydent RP 1995-2005 Przewodniczący Europejskiej Rady ds. Tolerancji i Pojednania

Jak informowaliśmy wcześniej, były prezydent RP na początku lutego br. napisał list do Baracka Obamy, w którym wspierał ideę odznaczenia Jana Karskiego, a także wyrażał opinię, że osobą najwłaściwszą poprzez swoją symbolikę i dzieło życia jest noblista Elie Wiesel. Człowiek, który do światowego języka wprowadził pojęcie: Holocaust na nazwanie unikalnego charakteru tej zbrodni przeciwko całemu narodowi żydowskiemu, jest ikoną pamięci o niej, i który blisko przyjaźnił się z Janem Karskim, a przedtem namówił do powrotu do życia publicznego.

Kwaśniewski twierdził, że gdyby Karski mógł decydować, wybrałby właśnie Wiesela do odbierania medalu. Wybrano inaczej. Dlaczego – nie wiadomo.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!