piątek, 23 marca 2018 r.

Kraj Świat

Amerykanie i Żydzi pełni uznania dla generalskiej nominacji Jana Karskiego

Dodano: 13 listopada 2016, 16:37

Ambasador Stephen Mull, rabin Michael Shudrich i dyrektor Abraham Foxman nie kryją satysfakcji i radości z generalskie nominacji Jana Karskiego, którego dobrze znali i darzyli wielkim szacunkiem. Fot. Archiwum
Ambasador Stephen Mull, rabin Michael Shudrich i dyrektor Abraham Foxman nie kryją satysfakcji i radości z generalskie nominacji Jana Karskiego, którego dobrze znali i darzyli wielkim szacunkiem. Fot. Archiwum

Uhonorowanie Jana Karskiego pośmiertną nominacją generalską zostało bardzo dobrze przyjęte przez środowiska amerykańskie i żydowskie.

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich określił decyzję prezydencką jako w pełni zasłużoną i oczekiwaną. Dodał, że jest ona źródłem satysfakcji i radości społeczności żydowskiej w Polsce. „Mazel Tov!” – dołącza tradycyjne żydowskie słowa gratulacji. 

Student Jana Karskiego z Georgetown University, Stephen Mull niezwykle lubiany przez Polaków były ambasador amerykański w Warszawie uważa uhonorowanie bohatera generalskim awansem za znakomitą wiadomość i niezwykle ważne wydarzenie dla Polaków, Amerykanów i Żydów.

Z kolej Abraham Foxman długoletni dyrektor Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL), syn żydowskiego dziennikarza z Warszawy, ocalony przez swoją polską piastunkę z Holocaustu uważa, że nominacja ma charakter wręcz historyczny. Do rangi generalskiej podniesiony zostaje bowiem przez Polskę bohaterskie działanie Polaka, który próbował podczas wojny uratować wszytkich możliwych do uratowania Żydów.

Warte jest przypomnienia, iż Abraham Foxman w sierpniu 2014 roku wystąpił do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z apelem o nominacje generalską Jana Karskiego w imieniu środowisk żydowskich. Nigdy na swój list nie doczekał się odpowiedzi, a uhonorowanie bohatera nie nastąpiło.

- Pragnę podziękować prezydentowi Andrzejowi Dudzie za jego sprawiedliwy gest. Poznałem go podczas spotkana w Nowym Jorku w końcu wrzesnia br. i byłem pełen uznania dla jego wiedzy i kompetencji w sprawach naszej wspólnej polsko-żydowskiej historii oraz deklarowanej woli podnoszenia naszych wzjamnych relacji na jak najwyższy poziom. Nominacja generalska Jana Karskiego, dzielnego polskiego oficera i dyplomaty, człowieka, który próbował powstrzymac Holocaust – służy temu jak najlepiej.

Poproszona o komentarz przedstawicielka rodziny bohatera dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, jego bratanica i córka chrzestna mówi nam:

- Głosy uznania i gratulacje płynące zewsząd, w tym także od Amerykanów i Żydów sprawiają całej naszej rodzinie wielką radość. Sprawiedliwości stało się zadość. Jan Karski na ten awans godnie sobie zasłużył. Odbieramy tę nominację jako uhonorowanie całego środowiska wojennych kurierów, emisariuszy i cichociemnych. Kierujemy ku nim nasze najlepsze myśli i wyrazy podziwu.

Profesor Jan Karski ze swą bratanicą i córką chrzestną dr Wiesłąwą Kozielewską. Fot. Archiwum Rodzinne Kozielewskich
Profesor Jan Karski ze swą bratanicą i córką chrzestną dr Wiesłąwą Kozielewską. Fot. Archiwum Rodzinne Kozielewskich

Jak dowiadujemy się, prawdopodobnym terminem wręczenia aktu nominacji i insygniów generalskich rodzinie bohatera może być pierwsza połowa grudnia br. Ma to związek z przypadająca na 10. dzień tego miesiąca rocznicą opublikowania przez rząd londyński noty o masowych zbrodniach na narodzie żydowskim, skierowanej do wszystkich rządów koalicji antyfaszystowskiej,  przygotowanej w oparciu o raport Jana Karskiego.  Publikujemy stronę tytułową tego dokumentu niżej.

Czytaj więcej o: Jan Karski
Pani od polskiego
Henio
Użytkownik niezarejestrowany
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Pani od polskiego
Pani od polskiego (15 listopada 2016 o 17:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ty Heniu, skup się na ćwiczeniu czytania ze zrozumieniem i prostych operacjach myślowych typu: analiza i synteza. Jest to męcząca i trudne zajęcie (zwłaszcza dla nie praktykujących), ale próbuj. Ortografia też ci może pomóc w życiu.
Rozwiń
Henio
Henio (15 listopada 2016 o 16:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ani mi w głowie kogokolwiek obrażać. Uważam tylko, że niektórzy użytkownicy, tzw. prawdziwych Polaków nie wyłączając, powinni, zanim wezmą się za pisanie, podciągnąć się w czytaniu.
Rozwiń
Gość
Gość (15 listopada 2016 o 03:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Heniu-ciepluchu, nie obrażaj prawdziwych Polaków, bo po ciebie przyjdą.
Rozwiń
Henio
Henio (14 listopada 2016 o 08:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żeby mieć możliwość zostać panią od polskiego, to na początek musisz nauczyć się czytać. A potem ukończyć gimnazjum, potem liceum, potem dostać się na polonistykę i jakimś cudem ją ukończyć. 
Rozwiń
Pani od polskiego
Pani od polskiego (14 listopada 2016 o 03:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Heniu, ty się nie martw o polski rząd. Ty idź do szkoły i ucz się ortografii.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!