niedziela, 18 marca 2018 r.

Kraj Świat

Weto dla dwóch ustaw o sądach. Poseł PiS z Lublina: Jestem zaskoczony

Dodano: 24 lipca 2017, 10:12

Prezydent Andrzej Duda ogłosił dziś, że zawetuje dwie ustawy: o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Prezydent tłumaczył, że konsultował się z prawnikami, sędziami, filozofami i politykami. Wśród nich była m.in. Zofia Romaszewska.

– Nie ma u nas tradycji, żeby prokurator generalny mógł ingerować w pracę Sądu Najwyższego, nie wspomnę już o sędziach. Nie wolno do tego dopuścić. Ubolewam, że projekt ustawy nie był mi przedstawiony, zanim trafił do parlamentu. Ja i większość podmiotów nie mieliśmy szans na konsultacje. Dlatego wetuję ustawę o KRS i SN – ogłosił Andrzej Duda. – Jestem zwolennikiem tej reformy, ale reformy mądrej i takiej, która zapewni dobre działanie i zwiększy poczucie sprawiedliwości. Reforma w tej postaci go nie zwiększy.

Prezydent przyznał, że spodziewa się, ze będzie krytykowany za swoją decyzję. Zaapelował też do rządzących i opozycji o rozwagę. – Decyzja jest szybka, bez zwlekania, bo widać, jak ogromne są niepokoje i obawy. Odbywają się demonstracje przed domem Jarosława Kaczyńskiego, ale i przed domem Grzegorza Schetyny. Nie chcę, żeby takie sytuacje się powtarzały.

Komentarze lubelskich polityków

– Szanuję decyzję prezydenta, który miał prawo skorzystać z weta, ale jestem bardzo zaskoczony. W mojej ocenie reforma wymiaru sprawiedliwości zawarta w tych trzech ustawach jest niezbędna. Zmiany tak wyczekiwane przez społeczeństwo będą mocno przesunięte w czasie – komentuje Sylwester Tułajew, jeden z posłów PiS, którzy podpisali się pod projektem ustawy o Sądzie Najwyższym (wśród wnioskodawców było także dwoje innych parlamentarzystów z województwa lubelskiego: Elkżbieta Kruk i Piotr Olszówka). – Jeśli mówimy o trójpodziale władzy, to pamiętajmy, że władza wykonawcza i ustawodawcza są kontrolowane poprzez wybory. W przypadku władzy sądowniczej takiej kontroli praktycznie nie ma, dlatego tak ważne były zapisy w tej ustawie powołujące izbę dyscyplinarną – dodaje Tułajew.

Zdaniem posła Kukiz’15 Jakuba Kuleszy decyzja prezydenta to powód do zadowolenia. – To także efekt rozmowy pana prezydenta z Pawłem Kukizem i przedstawicielami naszego ugrupowania. Ta sytuacja pokazała, że czasem warto prowadzić merytoryczny dialog, a nie za wszelką cenę stawiać na swoim. PiS nie chciał się cofnąć ani o milimetr, a totalna opozycja pokazała brak chęci do dyskusji. Wbrew pozorom politycy PO i Nowoczesnej nie mają powodów do zadowolenia, bo kończy im się paliwo i powody do wyprowadzania ludzi na ulicę – twierdzi Kulesza.

– Podchodzę do tej decyzji z ostrożnością – mówi natomiast posłanka PO Joanna Mucha. – Obawiam się, że prezydent Andrzej Duda będzie chciał wyjść ze swoją inicjatywą i zaproponuje własną reformę sądownictwa, która będzie lepsza od tej, ale nie do końca taka, jak byśmy sobie życzyli. Nie mam jednak wątpliwości, że to podwójne weto to sukces protestów, które w ostatnich dniach były organizowane w całej Polsce.

Komentarze prawników i politologów

– Prezydent wykazał się o wiele większą refleksją niż obie izby parlamentu. Szczęście tej sytuacji polega na tym, że jest on prawnikiem i odbył szereg konsultacji z różnymi autorytetami prawniczymi. Tego zabrakło podczas wcześniejszych prac nad tymi ustawami – ocenia lubelski adwokat Franciszek Piątkowski. – Jako prawnik oczekiwałem takiej decyzji i nie mogła ona być inna. Ale przedmiotem zmartwienia pozostaje ustawa o ustroju sądów powszechnych. To właśnie z nimi, a nie z Sądem Najwyższym obywatele mają najwięcej do czynienia. Pozostaje pytanie, czy majstrowanie w sądownictwie, które na co dzień dotyczy każdego z nas jest bezpieczne. Mam nadzieję, że te obawy się nie sprawdzą, ale możliwość ręcznego sterowania przez polityków sądami może każdemu z nas wyjść bokiem.

Zdaniem prof. Grzegorza Janusza z Wydziału Politologii UMCS decyzja prezydenta była zaskakująca, ale jednocześnie wydaje się być logiczna. – Z jednej strony Andrzej Duda do tej pory nie podejmował tego typu samodzielnych działań. Ale podpisanie tych ustaw osłabiłoby jego pozycję kosztem ministra sprawiedliwości. Miał więc do wyboru skorzystanie z prawa weta, albo zgodę na ograniczenie swojej funkcji – zauważa prof. Janusz.

SONDA
Liczba głosów: 579

Jak oceniasz decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustaw o sądach?

80.48 %
To dobra decyzja
19.52 %
To zła decyzja

Zobacz także: Dlaczego lublinianie protestują w obronie sądów?

WIDEO

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(75) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 lipca 2017 o 23:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani Kruk (coś tam coś tam) mówi, że trójpodział władzy jest kontrolowany przez wybory...........tylko szkoda droga Pani poseł, że raz na cztery lata.....
Rozwiń
Gość
Gość (25 lipca 2017 o 09:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ja żyję uczciwie i nie boję się ani PO ani PiSu. Ale te Ustawy porządnie wystraszyły sędziów i może teraz układy się skończą. Wierzę że następne ustawy mądrze uporządkują sądownictwo bo napiszą je prawnicy a nie oszołomy.
Rozwiń
Gość
Gość (25 lipca 2017 o 08:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lista hańby lubelskich parlamentarzystów; Tułajew, Kruk, Sadurska, Szulowski, Soboń i inni pisowscy gwałciciele demokracji w Polsce.
Rozwiń
Józef Pe
Józef Pe (25 lipca 2017 o 08:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
uwaliliśmy komunistyczne zapędy bolszewików z pis
 Czyje "zapędy" wy realizujecie?.
Rozwiń
Józef Pe
Józef Pe (25 lipca 2017 o 08:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
uwaliliśmy komunistyczne zapędy bolszewików z pis
 Czyje "zapędy" wy realizujecie?.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (75)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!