wtorek, 20 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Antysemicka okładka "Angory” potępiona przez Ligę Przeciw Zniesławianiu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 kwietnia 2011, 17:40

Abraham Foxman z rzeźbą polskiego twórcy ludowego przedstawiającą Żydów w ich antysemickim stereotyp
Abraham Foxman z rzeźbą polskiego twórcy ludowego przedstawiającą Żydów w ich antysemickim stereotyp

Po oburzeniu w Polsce wywołanym antysemicką okładką tygodnika "Angora”, afera doczekała się także reakcji amerykańskich. Protestuje wpływowa Ligi Przeciw Zniesławianiu.
Dyrektor wpływowej Ligi Przeciw Zniesławianiu ( ADL) Abraham Foxman skierował listy zarówno do redakcji pisma, jak i ambasadora RP w Waszyngtonie Roberta Kupieckiego.

– O ile restytucja mienia jest bez wątpienia kwestią całkowicie zrozumiale wywołującą zainteresowanie mediów, o tyle okładka "Angory” wskrzesza ohydne stereotypy antysemickie sugerując, że Żydzi spiskują, aby uzyskać więcej niż im się w procesie restytucyjnym należy, włączając w to powszechnie znane polskie symbole – mówi Abraham Foxman.

I dodaje: – Antysemityzm portretujący Żydów jako chciwych, obsesyjnych na punkcie pieniędzy czy knujących, by oszukać innych ma swoje głębokie korzenie historyczne. Wyrządzał narodowi żydowskiemu wiele zła i krzywd przez wiele stuleci. We współczesnej Polsce na taki fanatyzm nie ma miejsca. Na przywódcach Polski, jak i liderach społeczności obywatelskiej spoczywa obowiązek okazania wrażliwości na ten incydent i potępienie tej rażącej bigoterii.

W liście do "Angory” czytamy, iż ADL jest głęboko poruszona tym, że "Angora” opublikowała tak napastliwą i antyżydowska okładkę, a tytuł: "Żądania sięgają już ponad 60 miliardów. Co jeszcze mamy oddać Żydom?” nad zdjęciem, gdzie żydowski ojciec – patrząc na Pałac Kultury – mówi do syna: "Synu , to wszystko kiedyś będzie twoje!”, jasno sugeruje jakiś spisek Żydów, by zyskać więcej niż im się należy. W efekcie jest to wzniecanie nastrojów antysemickich.

Przypomnijmy, że list protestacyjny do redakcji łódzkiego tygodnika masowo rozchodzącego się w kraju, a sprzedawanego także w USA, Kanadzie i Niemczech skierowała już Ambasada Izraela w Polsce.

Stowarzyszenie Przeciwko Antysemityzmowi i ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita” złożyła do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa szerzenia nienawiści i podżegania do niej, a Towarzystwo Jana Karskiego zwróciło się do Rzecznika Praw Obywatelskich profesor Ireny Lipowicz o interwencję.

"Angora” nie rozumie protestów i uważa, że jedynie sobie pożartowała. A żart ma swoje prawa. Ciąg dalszy niewątpliwie nastąpi.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!