środa, 21 marca 2018 r.

Kraj Świat

Antysemicki rysunek wywołał burzę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 marca 2009, 14:28

Znaczna część prasy amerykańskiej i światowej oraz Internet pokazały antysemicki rysunek karykaturzysty-syndykalisty Pata Oliphanta.

Nawiązująca wizerunkowo do poetyki propagandy faszystowskiej karykatura pokazuje maszerujacego z uniesionym mieczem żołnierza pchajacego przed sobą machinę w kształcie Gwiazdy Dawida zaopatrzonej w... kły. Ucieka przed nimi trzymająca na rękach dziecko kobieta w szacie z napisem "Gaza”.

Autor rysunku, 75-letni Australijczyk Patrick Bruce "Pat” Oliphant, od 1964 roku mieszkajacy w USA, uważany jest za jednego z najbardziej znanych karykaturzystów politycznych w tym kraju. W 1967 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera. Nie jest związany z żadną konkretną redakcją, a z jednym z syndykatów dziennikarskich oferujących jego rysunki na zasadach wolnowrynkowych.

W ostatnich latach jego karykatury wzbudzały protesty organizacji muzułmańskich i arabskich, które zarzucały Oliphantowi faszystowskie i rasistowskie portretowanie świata islamskiego. Aktualna, bez wątpienia miła temu światowi, wywołała oburzenie Żydów. Nie brak opinii, że karykaturzysta usiłuje "poprawiać swoją opinię u Arabów”.

Abraham Foxman, dyrektor Ligi Przeciw Zniesławianiu, w swym oświadczeniu pisze: "Perwersyjne i napastliwe wykorzystanie przez Pata Oliphanta wizerunku Gwiadzy Dawida w powiązaniu ze stylistyką faszystowską jest obrzydliwe”.
Dodaje, że rysownik świadomie odwołuje się do takich resentymentów, aby pokazać Izrael jako bezgłową, agresywną kreaturę atakującą bezbronnych. Ma to zacierać prawdę, że akcja Izraela przeciwko Hamasowi podjęta została po długotrwałym ostrzeliwaniu rakietowym przez tę organizację terrorystyczną żydowskich miast i osiedli, podczas którego ginęli ludzie. Zamazywanie związku przyczynowo-skutkowego i próba przedstawiania izraelskiej akcji w obronie swych obywateli przed agresją Hamasu, jako tępej, pozbawionej głowy i serca napaści jest oburzające i nie może pozostać bez zdecydowanego protestu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!